agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Agaclar.net Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-net-calismalari/)
-   -   Anadolu Yakası Hobi Bahçesi (2006) (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-net-calismalari/4265.htm)

sezinci 17-10-2006 14:55

haklısın murare kıskandırıyorlar insanı.:(

denizakvaryumu 17-10-2006 15:13

Bu arada etobur bitkiler için 4 m2 lik yerin sınırlarını lütfen ayırın....Başlangıç için 2 m2 de yeterli sayılabilir aslında...Fazla sinek böcek telef olmasın:D :D

Erkan Hocam ayrıntılar sizde..Türkiyenin ilk etobur bitki bahçesini ağaçlar.net üyeleri kuracak inşallah.

cemada 17-10-2006 18:01

hobi bahçeleri resim galerisi açılabilir burada. ille de bizimki gibi arazi üzerinde olması şart değil. minyatür bahçeler, büyük bahçelerin bir köşesinin resmi, çok güzel düzenlenmiş balkon veya terasların resimleri gibi...

yanmış çiftlik gübresini bu bir iki ay içinde verebilir ve bahara kadar toprağa iyice karışmasını sağlayabiliriz. kesinlikle koyun ve keçi gübresi olmamalı ama

bahara kadar bütün planlar iyice oturtulabilir, gerekli malzemeler temin edilebilir.

fide elde dönemi geçtiği bence ama bu arada ıspanak, tere, roka, turp, vs gibi tohumdan elde edilecekler geçici olarak ekilebilir.
kış boyunca bolca ıspanaklı börek yemek fena olmaz.

tamamen yabancı otla kaplı parsellerde tekrar otlanma olacak ve bellenerek ya da çapayla bunlar azaltılabilecektir bahara kadar.
biz gittiğimizde tamamen yeşil örtüyle kaplıydı. bir kere bellendi ama erken bahardan itibaren çiçeklenen yabancı otların tohumları, rizomlu bitkilerin toprak altı parçaları tamamen kalmış olmalı.

aybala 17-10-2006 18:02

1 Eklenti(ler)
Ada böyle bir taslak gönderdi.
Çok görsel değil ama en boy çap çup olsun elimizde, detayları çalışırız...değiştiririz vs.

Eklenti 4295

- 1/4 ana parsellerden bir tanesi 8 küçük parsele bölündü.
- Her bir küçük parselin uzunluğu 250 cm, genişliği 90 cm.
- Parseller arası tali yollar 30 cm olarak bırakıldı.
- Ahşap çitlerin içi 30 cm lik çiçek çiti olarak ayrıldı.
- Ana parseli ikiye ayıran yol 40 cm olarak bırakıldı.
- Çiçek bölgesi ve diğer yollar dışında bir ana parselde kalan yetiştirme yeri.

lerdemir 18-10-2006 13:04

Ben de varımm...

Merhaba,

Konu başlığı ok heyecan verici ve sevindirici. :o

İstanbul'da, Göztepe BP'nin orada oturuyorum. Göztepe'nin E-5'e yakın tarafları. Buluşmalara araba ile katılırım. Eşimi de hesaba katarsak; arabanın arkasında 3 kişilik rahat yerim kalacaktır. Düşünler olursa, yakın bir güzergahta toplanır beraberce gidebiliriz.

Levent

malina 18-10-2006 13:08

Alıntı:

Konu başlığını az önce tesadüfen farkettim
ne yapsak ne etsek de tesadüf olmaktan kurtarsak :)

ŞÜKRAN 18-10-2006 13:16

Aybala eline sağlık.
Yerleşim planı çok güzel oldu.
Yürüme yolları, çiçeklendirme alanları, çardak herşeyi düşünmüşsün.
İnşallah çok güzel olacak.

Ali H. ALI 18-10-2006 13:29

Herkese merhaba, gecde olsa hobi bahceninizde esen sevinci paylasmak, o bahcede iken zamanin en iyi bir sekilde gecmesini ve dikeceginiz her bitkininin gonlunuzce buyumesini dilerim.

cemada 18-10-2006 14:32

sanırım kasım 12 de gidilecek parsellere.
giderken mutlaka çamurlanması sorun olmayacak bot veya çizme ve esnek bir pantolon götürülmesi gerekiyor.
havanın nemli ve soğuk olması durumunda, çalışma sırasında terleneceği için mutlaka ter çeken bir atlet ya da fanila, üzerine ince bir kazak ve üzerine de yağmurluk benzeri bir şeyin alınması gerekiyor.
sanki trekinge çıkıyor gibi olmalı:o
hareketleri kısıtlayan ve ter çekmeyen giysilerden kaçınılmalı.
toprakla uğraşacağız:o

cemada 18-10-2006 14:34

çit yapımında da çalışılacağı için mümkünse sağlam bir eldiven de olsa daha iyi olur.
eldivenler ameliyat eldiveni veya bulaşık eldiveni olmamalı:o
en iyisi hırdavatçılarda satılan esnek bez eldivenler, sanırım kaynak eldivenleri, olsa daha iyi.

lerdemir 18-10-2006 15:06

Nasıl yani, kim, ne, hmm?

Nasıl yani Malina? Tam olarak ne diyorsun yani? Ben pek birşey göremedim sanırım...;)

Psst; düzelttim düzelttim... Bakalım olmuş mu? :p
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
ne yapsak ne etsek de tesadüf olmaktan kurtarsak :)

malina 18-10-2006 15:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir
Nasıl yani Malina? Tam olarak ne diyorsun yani?

Diyorum ki, diğer İstanbulluların okumasını nasıl sağlasak :)

denizakvaryumu 19-10-2006 09:31

http://img145.imageshack.us/img145/6...raceniano5.gif

İşte etobur bitkilerden sarracenia için güzel bir uygulama örneği...Açıkçası sarr.ların görüntüsü muhteşem.

memet 19-10-2006 10:09

çit yapımında doğal malzeme öneriyorum sözgelimi kargı.

lerdemir 19-10-2006 11:33

Canlı doğal malzeme mi yani?

Hani apartmanların bahçelerinde çit için kullanılan yoğun yapraklı bodur küçük çalı ağaçlar gibi mi? Yoksa, kesilmiş kurumuş kargılar mı?

Eğer benim ilk yazdığım gibi ise ve temin etmekte de sorun yaşamaz isek daha sıcak bir görüntü olabilir gibi geliyor bana; bilmem sizler ne dersiniz?

Hım? Ne dersiniz? :)

malina 19-10-2006 12:20

Çit için kullanacağımız malzemeler Ateş tarafından sağlandı ve bahçeye gönderildi. Mehmet Kargıları sen mi sağlayacaksın? :)

Ateş Öztan 19-10-2006 15:29

Bence, çite takılmayalım. İçine bakalım. Çit her zaman yenilenebilir.
"Çalışmaya varım" diyenlerin bir listesini görebilecek miyiz?
Şimdiye kadar çok az kişiden cevap geldi. Uzmanlar öne çıkabilir mi?
Biz, bilgimizle, sadece kas gücü olarak yer alabiliriz :))

turunç 19-10-2006 15:42

Herkese merhaba!
Eğer sorun çıkmazsa eşim ve minik oğlumla 12 Kasımda bizde varız. Çocuk getirmek serbest mi?:)
1 çekiç
2 pense
1 adet keser var bende..

sezinci 19-10-2006 16:35

Herkes birşeyler yapmak için can atıyor. Herkes çok hevesli ama bana kalırsa aranızda bir işbölümü yapın. Birisi görevlendirme işini üstlensin. Böylece oraya gittiğinizde eksiğiniz, unutulan bişeyleriniz olmaz.

Kıskanıyorsun onları ama yine de fikir vermeye çalışıyorsun. Sussana kardeşim.

cemada 19-10-2006 17:01

Bence en doğal olan memet'in kendisi. 12 Kasımda derlenip toparlanıp istanbul'a gelmesini rica ediyorum :o

bahcıvan 19-10-2006 20:16

Ben bir bahçem olsa böğürtlenle çit yapmayı düşünüyorum. Hobi bahçemiz içinde böyle olabilirmi. Hem çit, hem meyve :) ne dersiniz ?

malina 19-10-2006 20:40

Hobi Bahçesinin (sadece bizimkinin değil, tüm arazinin bir kenarı böğürtlen zaten, gidince görürsün :)

bahcıvan 19-10-2006 20:57

Alıntı:

Merhaba,

Konu başlığı ok heyecan verici ve sevindirici. :o

İstanbul'da, Göztepe BP'nin orada oturuyorum. Göztepe'nin E-5'e yakın tarafları. Buluşmalara araba ile katılırım. Eşimi de hesaba katarsak; arabanın arkasında 3 kişilik rahat yerim kalacaktır. Düşünler olursa, yakın bir güzergahta toplanır beraberce gidebiliriz.

Levent

Sn lerdemir arkadaki 3 kişilik yeri ben ve 2 kızım kapabilirmiyiz:p Vede isterseniz gelirken sardunyalarıda getirebilirim, hatta bir kaç kaktüs, sukulent istermisiniz ? :)

lerdemir 20-10-2006 05:44

Tamamdır

Sevgili Bahçıvan,

Arka koltuklar size ve iki küçük hanımefendiye rezerve edilmiştir.

Özelden detayları ayarlarız artık müsait olan Kasım Pazarları için.

Bu arada çok hainsiniz :mad: Sardunyaları falan yem yapıyorsunuz, insanın ağzı sulanıyor ama :p

Sevgiler, saygılar

Levent

Tüm arada TÜM ÜYELERİMİZİN KADİR GECESİ MÜBAREK OLSUN... Zira şu saat itibarı ile halen gece bitmiş sayılmaz sanırım, etraf hala karanlık...

cemada 20-10-2006 10:19

kaktüs ve sukulentlerden ben de istesem? arabam yok ama size böğürtlen toplarım.

lerdemir 20-10-2006 17:15

Utandırmayın ama ben sukulent nedir onu bile bilmiyorum daha... :(

bahcıvan 20-10-2006 21:29

Alıntı:

Sevgili Bahçıvan,

Arka koltuklar size ve iki küçük hanımefendiye rezerve edilmiştir.

Özelden detayları ayarlarız artık müsait olan Kasım Pazarları için.

Bu arada çok hainsiniz :mad: Sardunyaları falan yem yapıyorsunuz, insanın ağzı sulanıyor ama :p

Sevgiler, saygılar

Levent

Tüm arada TÜM ÜYELERİMİZİN KADİR GECESİ MÜBAREK OLSUN... Zira şu saat itibarı ile halen gece bitmiş sayılmaz sanırım, etraf hala karanlık...

Valla yem değil gelirken getiririm :) Hatta ben bugün sizin istediğiniz sardunyayı bana hediye eden arkadaşımı bile aradım başka bulma şansımız varmı diye ama onu bodrumdan getirmiş yani ondada yok.
Ben kasımda gelirken yinede bir dal getiricem size inşallah tutar.
Ayrıca diğerlerindende getiricem. Hatta beyaz çiçekler açan soğanlar var onlardanda getiririm :) Top kaktüs... Kasımdan itibaren zaten bol-bol çiçek alış-verişi yapıcaz zaten. Bende olupta 2. kökü olan herşeyi paylaşabilirim :)
Arka koltuklar için teşekkürler. Hanımlar pek küçük sayılmaz ama :) biri 18 diğeri 14 yaşında. Hani minik bekleyipte şaşırmayın. Hatta birisi siteden beetlejuice :)
12 kasımda görüşmek üzere :)

bahcıvan 20-10-2006 21:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemada
kaktüs ve sukulentlerden ben de istesem? arabam yok ama size böğürtlen toplarım.

****** getiririm. Ama ben araba için getirmiyorumki :o :(
Hımm böğürtlenmi dediniz :D niye olmasın:D :D :dilli:

cemada 21-10-2006 15:25

karadenizliyim ben. böğürtlenlere alışkınım. çocukluğum onların griftleşmiş cangıllarının arasına düşürdüklerimizi aramakla, çizikleri içinde kalmakla geçti.
uzun yüzyıllar bozkırda yaşadım ve böğürtlene hasret kaldım.
hobi bahçelerinde gördüğümde çok mutlu oldum.
böğürtlen yetiştirmek kolaydır. daldırma ya da çelikle üreyebilir. gittiğimizde bir kaç çelik alıp deneyeceğim terasımda.

aslında bizim parsellerimizin çitlerine bir tane dikip tek sıra gövdeyle sardırılabilir.

üzümsügiller bodur çalı biçiminde yetişiyor. bazı köşelere bunlardan dikebiliriz.
bir köşede mutlaka yabani çilek te olmalı. malina'ın terasından bir iki kök yürütebilirim ben çaktırmadan.
yabani çilekler karadenizde çok yaygındır. uzağından bile geçilse kokusundan anlayabilirsiniz nerede büyüyor diye. minik meyveleri var ve köylü kadınlar küçük hasır sepetlerinde getirirler pazara.

aybala 21-10-2006 17:03

1 Eklenti(ler)
12 Kasım Hobi Bahçesi Toplantısı

Katılacaklar:

Malina (Üsküdar)
Cemada (Kadıköy)
Aybala + araba (Maltepe)
Oktars + Eşi + Kızı + Araba (Bayrampaşa)
Ateş Öztan + eşi (Demirciköy)
Bahçıvan + beetlejuice + diğer kızı (Maltepe)
Şükran + Eşi + Oğlu (Kartal)
Lerdemir + Eşi + Araba (Göztepe) arka koltuklar bahçivan'a ayrılmış
Turunç + Eşi + Oğlu (Maltepe)
Mahmut Leventoğlu
Bonsaisever?
Arsakay?
Unuttuklarım?

Götürülecekler (.Temin edildi , .- Belli değil )

- Ahşap malzeme (Ateş Öztan yerine gönderdi.)
- Elektrikli testere+operatörü (marangoz sağlayacak. Aksi durumda B planı olarak başka kim sağlayabilir? )

Eklenti 4780 çok da pahalı değilmiş...

- 1 El testeresi (aybala) gerekir diye
- 3 Çekiç (turunç) (aybala) (oktars) -> olan getirse iyi olur
- 2 Pense (turunç) (oktars)
- 2 Keser (turunç) (aybala) -> olan getirse iyi olur
- 1 Çapa(aybala) -> olan getirse iyi olur
- İp(gönye almak için)(Ateş Öztan)
- Metre (Ateş Öztan)
- Köşe kazığı - inşaat demiri (Ateş Öztan)
- Yeşil renkli bir pinotex boya ( Yeter miktarda )
- Fırça -> olan getirse iyi olur
- Naylon örtü -> olan getirse iyi olur
- Çivi (1 kilo 3 lük ? miktar ve boyutu attım, yeteri kadar yani)
- Çiftlik gübresi ( ~250 kg Çevre çiftliklerden temin edilebilir. Sonraya kalabilir.)
- Mevsime uygun fideler (aybala fide satan bahçelerden temin etmeye çalışacak)
- Bahçe eldiveni, rahat giysi hatta yedek giysi
- Çay makinesi - (Ateşe Öztan bulmaya çalışacak)
- Çay+kahve+bardak...vs (aybala) - kağıt bardaktan içmek istemeyen bardağını getirebilir.

Yapılması Planlananlar

1- Toplanma (Saat: 10.00)
1a- Genel konuşmalar ve iş bölümü

2- İşe Koyulma
2a- Çit yapımı
2b- Toprak Hazırlama
2b1- bellenmesi, çapalanması...vs
2b2- yanmış çiftlik gübresi (iki ay içinde verilebilir, bahara kadar toprağa karışması sağlanacak)

3- Ekim işleri
3a- Parselde bölümleme yapılması
3b- Temin edilebilirse dönem sebzelerin ve getirilmiş bitkilerin ekimi

4- Röportaj
Uygun olunursa Pelin Hanım ile röportaj ( ilgili konuya sorularınız bekleniyor)

5- Yemek
Herkes bir şeyler getirirse hep beraber yeriz...( domates, peynir, ekmek...), yol üzerindeki köylerden alışveriş yapabiliriz.

6- Kapanış (Saat:17.00)
Plan üzerinde bahar için nereye ne ekileceği hakkında fikir ve karar alma.

Notlar:

- Etobur bitkiler için 2 ya da 4 m2 yer ayrılacak (denizakvaryumu)
- Ulaşım ve saat konusunda birbirimizle irtibatta olalım.
- Ulaşım kolaylığı için uygun bir noktada buluşulup birlikte gidilebilir.
- Herkes ufak tefek de olsa getireceği teçhizatı yazarsa gereksiz şeyleri taşımamış oluruz.
- Bahçivan, lerdemir'e sardunya kaktüs, sukulent, beyaz çiçekler açan soğanlar ve iki kökü olanların birini getirecek.
- Cemada böğürtlen toplama bahanesi ile arazi olabilir, dikkat edilecek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024