agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2006, 09:47   #121
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Zaten paleti kullanmayacağız. Onun ahşabından yararlanacağız. Tahtaları temiz ve düzgündür.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 10:14   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Palet çok kaba durur. En iyisi bir marangoza çit yaptırmak. Fazla bir mali yük getireceğini sanmıyorum.
44 m çit var Yılmaz az bir rakam değil bence elimizdeki malzameyle iyi bir şeyler çıkarabiliriz

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:38   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Ben her çit parçasını toprağa sokmamıza gerek yok aslında
1m. lik ya da belli bir ölçüde paneller hazırlayıp, sadece baş ve sonlardakileri toprağa gömsek yeterli.
Pratik bir çözüm. Böylece toprak altında kalan kısımları da ekarte ediyor olacağız.

Bizim dört parselimiz var. Yani çitleri 2x12 m + 2x10 m lik uzunluklarda tasarlamayacağız. 4x6 m + 4x5 m şeklinde yapacağız. Giriş kapısınından düşürerek tabii.

Bir de, aybala'nın dediği gibi 6 metrelik ya da 5 metrelik çitlerin sadece baş ve sonlarındaki kazıkları değil, aralarına bir kazık daha atarak ama mutlaka betona gömerek sabitlemeliyiz.

Benim fikrime göre, gidenlerin bir kısmı kesme işini, bir kısmı da pinoteks ile koruyucu boyayı sürme işine girmeli.
Pelin hnımdan, bu şekilde pinotekslenen parçaları kurutacağımız bir yer ister, kurumaya bırakırız. Daha sonra onlar bu parçaları istifler ve naylon altında saklayabilir. Asıl boyama işini daha sonraki bir gidişimize bırakırız.
Çitleri çakma ve yerlerine yerleştirme işini ise bence Şubattan sonraya bırakabiliriz.

-O zamana kadar toprak işleme zaman zaman devam edebilir. İklimin yumuşak olması nedeniyle kış boyunca da otlanma olacaktır çünkü
-Kışlık ekilecek bazı sebzeler ekilebilir. Zaman zaman gidişlerde bunlar hasat edilir, otlanma için çapa yapılır.

Yağışlardan arazinin ne kadar su tutacağını, drene olup olmayacağını bilmiyoruz henüz. Bu nedenle çitlerin yerleştirilmesini erteleyelim diyorum.

cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:40   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
Gerçi aybala 1 er metrelik parçalar halinde söylemiş hazırlamayı, bunu atlamışım.
Yine de birer metreli çitler hem fazla zaman kaybına, hem de yanyana sıralandığında düz bir çizgiyi koruyamamıza neden olabilir.

cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:52   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Hepsine gidince orada karar verebiliriz malzemeleri de günyüzü ile görerek.

Ateş Bey'in bahsettiği paletlerden ziyadesi ile çit yapmaya uygun tahta temin edeceğizdir nasılsa...

Bir de, çit dışında konuları da önceden konuşsak; mesela götürülecek fideler, tohumlar; krokilere göre ne kadar alana ne kadar ne dikmeyi düşünürüz? Uzun vadeli düşünebilmek ve görselliği de temin etmek adına peyzaj mimarlarımızdan veya bu konuda tecrübeli üyelerimizden fikir alıp üzerinde konuşsak? Bizden işgücü ve kol kası...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 14:46   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Her çit parçasını toprağa sokmamıza gerek yok aslında
1m. lik ya da belli bir ölçüde paneller hazırlayıp, sadece baş ve sonlardakileri toprağa gömsek yeterli. Bu şekilde boyama ve kurutma da kolay olur...

Eklenti 4604
Pratik olarak bu sistem güzel. Toprağa gömülecek olan ları gömüleceği ölçüde kirece batırmalıki hem böceklenmez hem de çürümesi gecikir yani dayanıklı olur.Ben ce hemen çitleri yapıp üzerinde pinotexlemeli. Pinotex çok çabuk kurur.Bir grup çitleri yaparken diğer grup torağı işlemeye başlayabilir. Bunlar sadece öneri.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 14:47   #127
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Nasıl olsa bu gidişte tohum, fide gibi ihtiyaçlarımız olmayacak. Orada konuşacak konu kalsın

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 14:48   #128
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
Uzun vadeli düşünebilmek ve görselliği de temin etmek adına peyzaj mimarlarımızdan veya bu konuda tecrübeli üyelerimizden fikir alıp üzerinde konuşsak?
Çok haklısınız, peyzaj mimarlarımızın bu konudaki önerileri çok önemli.
Buraya, değişik uygulama mı önerirler yoksa daha önce çizdiğimiz gibi, köşeye bir oturma alanı ayırıp, kalan kısımda bitki yetiştirme denemeleri yapmak mı uygun olur.

bahce.biz sitesinde kendi bahçemizi düzenleme konusu işlenmiş.

Bahçemizi Kendimiz Düzenleyeceksek Nelere Dikkat Etmeliyiz.

- Önce bahçemizin bir krokisini çıkarmalıyız. Bu kroki üzerine aldığımız ölçümleri yazmalıyız.( bahçenin eni,boyu, sınrıların binaya olan mesafesi varsa diğer yapı ve ağaçlar krokide belirtilmelidir.) (Bunu yaptık sayılır)

- Kroki üzerinde ruzgar koridorları, güneşlik ve gölgelik alanlar, bina girişi, varsa yol , gizlenmesini istediğimiz kötü görüntüler , gürültü merkezleri ,görmek istediğimiz manzaralı yön vs. belirtilemelidir. (Böyle bir durum olmadığından pas geçiyoruz.)

- Sonra kroki üzerinde karalamalar yaparak kafamızdaki düzenlemeyi önce kağıt üzerinde gerçekleştirebiliriz. ( Bunun yapılması gerekiyor)

- İlk yapılması gereken İstenmeyen görüntü ya da gürültü gelen bölümlerin perdelenmesidir.(Örneğin karşınızda mezarlık var görmek istemiyorsunuz **** gürültülü bir cadde geçiyor gürültüyü kesmek istiyorsunuz bahçenin o yöndeki sınırına bitki perdesi oluşturabilirsiniz. bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü , herdemyeşil bitkiler seçmelisiniz. ) (Pas)

- Bitki seçerken ana prensip bahçe sınırına doğru büyük bitkiler eve yaklaştıkçada daha alçak bitkilerin seçilmesidir. Uzaktaki bitkiler yakındaki süs bitkileri için aynı zamanda fon oluşturacaktır.

-Bahçenizin en uygun yerine gölge elemanları düşünebilir, yürüme yolları ya da süs havuzu ve varsa çocuklara bir oyun alanı için yer belirleyebilirsiniz.

-Bahçenizde sebze yetiştirmek için bir köşe ayırabilirsiniz, bu eve uzak ve çalılar ya da ağaçlarla perdeleyeceğiniz bir yerde olmalıdır.

- Bahçenizin ana çerçevesini çizdikten sonra bitki seçimine başlayabilirsiniz.

-Bahçenizi düzenlerken estetiğin kuralları geçerli olacaktır.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 14:57   #129
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bahçenizi düzenlerken geçerli estetik kurallar

- Orantı (Gerek bitkiler ile Yapı arasında gerekse bitkilerin birbirileriyle orantılı olması. Örneğin küçük bir bahçede yapının yakınına dikilen büyük bir ağaç hem görsel ve hemde fonksiyonel olarak rahatsız edici olacaktır.)

- Uyum ( Yapı ile bahçe arasında ve bitkilerin birbirileriyle ilişkilerinde bir uyum olmalıdır. Bu uyum gerek tarz olarak gerek geometrik olarak ve gerekse renk olarak düşünülmelidir. )

-Simetri ( Simetride estetik anlamda insanda hoş bir duygu yaratır Örneğin: Bina girişine iki yana simetrik dikilen bitkiler )

- Denge (Oranlar , yapılar, kütleler ve boşluklar arasında bir denge oluşturmak göze güzel görünecektir.)

- Tarz ( Bahçenizin bir kişiliği olmalıdır. bitkilerin rastgele fırlatıldığı bir mekan olmaktan çok ,birbirine uyan ,benzer tarzda malzemelerin seçilmesiyle ve bu malzemelerinde bahçenin ve binanın mimari tarzıyla uyumlu olması ve uygun yerde kullanılması ile mümkündür. Örneğin bir japon bahçesinde kayrak taşı, salkım söğüt gibi malzemeler daha natürel ve rahatlatan bir ortam yaratmaya yönelik olup bu benzer mimarideki bir villanın bahçesinde çok uygun duracaktır.)

- Evin giriş yolunun iki yanına abartısız bir düzenleme yapılmalı ve asıl özen arka bahçeye gösterilmelidir.

- Eve uzak bölümlere büyük bitkileri yakınlarada küçük bitkileri seçmelisiniz. Bunu yaparken mesela salon **** mutfak penceresinden görünen bölüme kışında güzel görünen bitkileri düşünmelisiniz.

- İlk önce inşaat işleri tamamlanmalı daha sonra bitkilendirmeye başlanmalıdır.

- Toprak kötü ise üst toprak değiştirilebilir ve iyi drene edilirse sonuç alınabilir. Önce büyük ağaçlar , sonra çalılar ve nihayet yer örtücüler ve çiçekler dikilmeli ve en son çim ekimi yapılmalıdır. Çim sulaması zamanla bıktırıcı gelebilir bu anlamda istenirse çim ekiminden önce otomatik sulama tertibatı döşenebilir.

- Eve en yakın yerden bahçe sınırına gidildikçe bitki boyu büyümelidir.

- Bitkiyi tanımak önemlidir aldığınız bitki çok küçük olabilir fakat bitki materyali inşaat malzemesi gibi değildir, yıldan yıla değişir bitki seçerken büyüdüğünde alacağı şekil ve boy dikkate alınmalıdır.

-Küçük bitkiler daha ekonomik gelebilir ama bahçeyi ilk düzenlediğinizde bahçeniz birşeye benzemeyebilir. Bu moralinizi bozmasın en geç 5 yıl içinde bahçeniz güzel görünmeye başlayacaktır.

Tüm bunlar düşünülürken bitki seçiminde bitkilerin iklim ve toprak istekleri, gölgeye töleransları gözönünde bulundurulmalıdır. Çok özetle sunduğumuz bu bilgiler bahçenizi düzenlerken yardımcı olacaktır fakat toprak ve bitki bilgisi önemlidir. Doğru bitkiyi seçmek için mutlaka satın almadan önce bitki hakkında bilgi edinmelisiniz.

kaynak:bahce.biz

Eski 27-10-2006, 16:12   #131
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Hobi bahçesinde yetiştirmek için bitki önerileri;

- Mantarlar
Bu pek mümkün değil sanırım
mantar yetiştiriciliği

- Etobur bitkiler

-Aromatik ve tıbbi bitkiler

- Kaktüsler

Düzenleyen aybala : 27-10-2006 saat 17:43
Eski 28-10-2006, 11:13   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2006
Hobi Hahçesi Hakkinda

merhaba bu toplantı nerede ve saat kaçta olacak bu konuyla ilgili benim epey çalışmaları olmuştu.

ZİZİPHUS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2006, 12:19   #133
agaclar.net

malina's Avatar

Önceki sayfalara bakmaya üşendiniz galiba

12 kasımda olacak...

Eski 28-10-2006, 19:15   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Keşke ben de katılabilseydim sizlere ama İzmir'deyim ve toplantınızın ertesi günü vizelerim başlıyor

Kas gücüm de iyidir ayıptır söylemesi kürek geçmişim olduğu için(Bizim gibi kürekçilerin lakabı ameledir bu arada) Yardımcı olabilirdim.

İnşallah bir daha evime döndüğümde bir toplantınıza denk gelirim.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 19:01   #135
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Bir hafta boyunca tüm bölgeler yağmur altında. Şiddetli yağış bütün bölgelere uğrarken, hava sıcaklığı 10 derece düşecek. İstanbul hafta sonuna kadar şiddetli yağmur alıyor.
Hava sıcaklığı; bugün ve yarın yağış alan yerlerde azalırken çarşamba ve perşembe günü biraz artacak, ancak cuma günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede yeniden düşecek.
Durum pek parlak görünmüyor ...

Eski 31-10-2006, 19:37   #136
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
caucasus, hobi bahçesi için bu kabakların tohumlarından edinmemiz mümkün mü?
aybala yazmış
ben şu istanbuldayım kabaklar ise adapazarında bildiğim kadarıyla şu an tohum zamanı değil toplayınca ben tedarik edip bir şekilde size ulaştırırım.
Not:malida benden beyaz erguvan tohumu istemişti ben onlarıda topladım ama bi daha ses çıkmadı malinada okursa onlarıda yollayayım herkese selamlar kendinize iyi bakın.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2006, 12:34   #137
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bahsedilen kabaklar bunlar...
Tohumları temin ettiğinizde yollarsanız memnun oluruz. Erguvan tohumları ile birlikte hepsini bana yollayabilirsiniz...

Bence üyelerimiz hobi bahcesi için ellerindeki değişik bitki, tohum vs...lerden gönderebileceklerimi buraya yazarsa bahçe tasarımında bunlardan faydalanabiliriz. Ne kadar çok bitki ve tohumumuz olursa bahçe o kadar çeşitli olur ve en güzeli de burası gerçekten agaclar.net bahçesi olur.

Mesela eğer uygun görülürse taslak planımızdaki 0,9x2.5 lik bölünmüş parsellerden birini kaktüs bahçesi imiş gibi düşünüyorum. Burada minik bir kaktüs bahçesi oluşturmak için, bulduğum gördüğüm kaktüslerden ayırıyorum...hatta süslemek için bir kaç kaya bile buldum.

Tohum bankasını bir kurcaladım, neler var neler...

Düzenleyen aybala : 01-11-2006 saat 17:53
Eski 01-11-2006, 14:43   #138
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Aybala sana katılıyorum. Hepimiz elimizdeki fazla çiçek, tohum, kaktüs ne varsa getirip orda çoğaltalım. Olmayan arkadaşlarımızada burdan üredikçe veririz.
4-5 top kaktüs benden, yokmu artıran

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2006, 16:50   #139
Ağaç Dostu

sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Galeri: 34
arttırıyorum

bende de kudretnarı tohumları var
size nasıl ulaştırabilirim ben toplantıya en azından ilk toplantıya katılamayacağım da

sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2006, 18:34   #140
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Yararlı otlar bölümümüz olursa kudret narlarınıda oraya dikeriz ne güzel

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2006, 17:35   #141
agaclar.net

malina's Avatar

Beykoz ve Sarıyer'de daha yoğun olan yağmuru biliyorsunuz... Hobi bahçemiz de Beykoz sınırlarında. Durumunu merak edip sormuştum. Gelen cevabı sizinle paylaşayım:

Alıntı:
Dün bahçenin büyük bir kısmı neredeyse dize kadar gelen su ile göletlenmişti. fakat yağmur kesilince akşama kadar su çekildi bugün hiç bir problem yok. bahçelerde de hasar olmamış dere kenarında bazı yerlerde toprak kaymış.

Aslında üyelerinizden "drenaj ve toprak kaymasını önlemek için ne yapılabilir" konusunda fikir verecek birisi olursa çok iyi olur.
Evet, önerileriniz bekleniyor

Eski 02-11-2006, 17:56   #142
Ağaç Dostu

Sevgili Malina bunun için Hobi bahçesi ile ilgili çok geniş bilgi lazım.
1 Arazinin meyili
2 Arazinin çevresi
3 Arazinin çevresinde dere varmı?
4 Sadece bize ayrılacak yer içinmi drenaj yapılacak?
5 Arazinin zemin suyu durumu hakkında bilgi varmı? v.s birçok bilgi gerekiyor.
En doğrusu da araziyi görmeden karar verilemez diye düşünüyorum.

Şilede kendi kurduğum arkadaşımın fidanlığında bu çalışmayı yapmıştım ve başarılı olmuştuk.(10 Dönüm alan zemin suyu var,yakınından pot deresi geçiyor Karadeniz kumullarına sıfır bir alan)

Eski 02-11-2006, 18:57   #143
agaclar.net

malina's Avatar

Bu bölümün ilk sayfasındaki fotoğraflara tekrar bakar mısın?

Arazinin belli belirsiz bir meyili var gibi... Dar kenarı nehre bitişik. Drenaj tümü için düşünülüyor, zemin suyunu bilmiyorum ama dereye yakın olması, yüksek olma ihtimalini akla getiriyor...

Neyse daha ayrıntılı bilgiyi hobibahçesi yazacaktır. Yani bahçe sahibemiz

Eski 02-11-2006, 19:54   #144
Ağaç Dostu

Burada yapılacak en kolay şey bence zemin suyu için saha içinde kuyular açmak zemin suyu o kuyularda birikir ve dolayısı ile sulama suyu olarak kullanabilinir.Genel drenaj ise çok masraflı olacaktır dolayısı ile bu konuda kararı bahçe sahibesi cerecektir. Bence genel drenaja çok gerek yok gibi.Çünkü son yağışlar özel bir vaka.Sürekliliği yok gibi geliyor.

Eski 02-11-2006, 20:21   #145
agaclar.net

malina's Avatar

Name:  drenaj.jpg
Views: 1009
Size:  37.4 KB

Fotoğrafın sonunda ağaçların olduğu yer dere...

Eski 02-11-2006, 21:58   #146
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Dere kenarından bir kaç görüntü
dereye doğru eğim var ve toprak killi gibi ( doğru tanım mı bilmiyorum)
oldukça yumuşak

Name:  a.gif
Views: 1059
Size:  69.8 KB Name:  12.gif
Views: 1069
Size:  66.6 KB

Eski 03-11-2006, 07:42   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Drenaj İçin

Biz, Anamur'da, zemin altı suyu olan ve de kanalizasyonu olmadığından atık suyu da olan ve de dere kenarı bir yer olduğundan ıslaha da yardımcı olması açısından OKALİPTÜS ağaçları ile donatmıştık ilgili bölgeyi ve işe yaramıştı. Bu ağaçların aşırı sus çekme/tutma özelliği olduğunu belirtmişlerdi...

Teknik açıdan bilgi sahibi olan arkadaşlara fiili bir uygulama örneği olması açısından değerlendirmelerine sunarım...

Umarım ağaçların ismini de doğru yazmışımdır, o da ayrı mesele tabii... Neyse, biraz saat ilerlesin, Anamur'u arayıp bir öğreneyim iyisi mi...

Not: bu ağaçların çok da hızlı büyüme özellikleri vardı ve geniş de yaprakları ile ses ve rüzgara karşı da değerlendirilebilirlerdi.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Evet, önerileriniz bekleniyor Aslında üyelerinizden "drenaj ve toprak kaymasını önlemek için ne yapılabilir" konusunda fikir verecek birisi olursa çok iyi olur.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 14:32   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu
Sevgili Malina bunun için Hobi bahçesi ile ilgili çok geniş bilgi lazım.
1 Arazinin meyili
2 Arazinin çevresi
3 Arazinin çevresinde dere varmı?
4 Sadece bize ayrılacak yer içinmi drenaj yapılacak?
5 Arazinin zemin suyu durumu hakkında bilgi varmı? v.s birçok bilgi gerekiyor.
En doğrusu da araziyi görmeden karar verilemez diye düşünüyorum.

Şilede kendi kurduğum arkadaşımın fidanlığında bu çalışmayı yapmıştım ve başarılı olmuştuk.(10 Dönüm alan zemin suyu var,yakınından pot deresi geçiyor Karadeniz kumullarına sıfır bir alan)
Mahmut Bey sorularınızı doğru cevaplamak için gereken teknik bilgiye malesef sahip değilim. Arazinin bir kenarı dere ve yoğun yağış olduğu zaman Ömerli barajının kapaklarını açtıkları için derenin suyu da 1-2 metre kadar yükseliyor.

Ayrıca arazinin şekli sığ bir çanak gibi. Yani ortaya duğru hafif bir meyil var.

Drenaj kuyusu mantıklı görünüyor. Bu son yağışların miktarı normalin çok üstünde olduğu için bir şey yapmadan önce biraz daha gözlemlemek de doğru olur herhalde.

Bahçeye gelecek ağaçlar.net üyelerinden bu konuda uzman kişiler olursa hem drenaj konusunu hem de dere kenarındaki toprak kaymasını yerinde tekrar değerlendirmek de iyi olur.

Önerileri için herkese teşekkürler.

hobibahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 20:25   #149
Ağaç Dostu

Kolaylıklar dilerim. Bir aksilik olmazsa 12 Kasımda gelmeyi planladım. Bu etkinliğe katılacak olan sevgili dostlara önerim yanlarına her ihtimale karşı çizme ve yağmurluk alsınlar.

Eski 03-11-2006, 23:42   #150
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Su sorununun parsel aralarındaki yaya yollarında çözülmesi gerekir.
Yolların dereye dik olarak yapılmış olması avantaj olmuş.
Yaya yolları kodu bahçelerden bir miktar düşürülmeli, dereye kadar kazılarak özel drenaj borusu döşenerek uygun mıcır ile doldurulmalı ve jeodezi bezi ile sarılmalıdır. yaya yollarının toprak yerine mıcır yapılması çamur ve su göllenmesinide önleyecektir. Dere kenarındaki kaym aiçin yerinde bakılmasında fayda var. Suyu drene etmek, belki de sorunu çözebilir.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024