agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni221Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2023, 21:39   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Güney doğu depremleri

Dün gece ve bugün gündüz meydana gelen korkunç depremlerden etkilenen, zarar gören her vatandaşımıza acil şifalar diliyoruz. Hayatlarını kaybedenler için Allahtan rahmet dileriz.

Üyelerimiz içinde de deprem bölgesinde yaşayanlar olduğunu biliyoruz. Bu zamanda kimsenin aklına foruma bakmak gelmez fakat kendilerinden iyi haberler almak bir nebze de olsa hepimizi ferahlatır.

Söylenecek çok şey var elbet ama, çok üzgünüz

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2023, 23:30   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bahtiyar02 (Zeki bey) ile irtibat kurabildim ama ne yazık ki eşi ve iki çocuğu enkaz altında. Haber vermekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

Eski 07-02-2023, 00:39   #3
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Deprem bölgelerinde yaşayan forumdaşlarımıźa geçmiş olsun diyor, enkaz altında olanların sağlıkla kurtarılmasını diliyorum.

Bahtiyar 02 arkadaşımızın en kısa zamanda feraha ermesini dilerim.

Çok üzgünüm.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2023, 07:57   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Ne söylene bilir ki, çok üzgünüm. Bir an önce yardımların ulaşmasını, yaraların sarılmasını diliyorum.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2023, 12:04   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bahtiyar02'den bu sabah bir sesli mesaj aldım. Bugün itibarıyla çalışmaların başladığını söylemiş. Dün, ilgili kurumlara deliler gibi ulaşıp haber vermeye çalıştım ama yakınları enkaz altında kalıp yardım isteyen o kadar çok insan vardı ki. Hatta, Zeki bey ile aynı adreste bulunup yardım isteyen başka kişilere de rastladım. O sitedeki iki blok komple çökmüş anlaşılan. Depremin üzerinden 30 saat geçtikten sonra istatistiki olarak ümitler azalıyor ama yine de umut kesilmez.

Eski 07-02-2023, 12:15   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zeki beyin foruma mesajı.

Eski 07-02-2023, 15:03   #7
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Ben maraştab haber vereyim. Şehir dümdüz oldu maalesef çok şükür ben ve arkadaşlarım, akrabalarım çok iyiyiz size durumu şöyle özetleyeyim bir mahallede sadece tek bir bina ayakta kaldı çarşı tarafında. Bizim ev den 500 Mt anayolu takip edersek sadece anayol üzerinde 15 yıkılan bina var geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ediyorum

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2023, 15:26   #8
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Hepimize çok geçmiş olsun biran evvel yaralar sarılır çok üzgünüm

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2023, 16:12   #9
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Dualarımız onlarla..

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2023, 17:57   #10
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Büyük bir felaket... Çok üzücü olaylara tanık oluyoruz.. Zeki Bey'e de ayrıca çok üzüldüm, inşallah bir an önce sağ salim kurtulur yakınları...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2023, 19:03   #11
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Canım kardeşim ne desek yetmez, ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Umarız canlarının (canlarımızın) hepsi sağ salim tekrar kucaklaşır sevdikleri ile.

Sözün bittiği yerdeyiz kardeşim...

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2023, 14:21   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Allahım bir daha böyle bir felaket yaşatmasın.Çok çok üzgünüz ama uzakta elimizden gelen tek şey yardımlara iştirak ve dua etmek Zeki bey inşaallah sağ salim kavuşur ailesine

ciminli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2023, 16:27   #13
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Instagram'da Zeki Bey'in gönderdiği klibi gördüm. Vatanımız ve insanımız adına çok üzgünüm. Hepinize, yakınlarını kaybeden veya enkaz altında çıkarılmalarını bekleyen herkese Allah'tan sabır dilerim. Umarım Zeki Bey de sevinçli bir haber alır ve ailesine kavuşur. Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Yaralılara acil şifa diliyorum.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2023, 18:15   #14
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Sözün bittiği yerde olmak, tam da bu olsa gerek...
Tarifsiz bir üzüntü içerisindeyim. Güvenilir aracılar vasıtasıyla hem insanlar, hem de diğer canlar için elimden gelen yardımı şuan için yaptım, artık hiçbir videoyu veya paylaşımı izleyemiyorum, izlemeyeceğim de.
Dua etmekten başka artık yapabileceğimiz bir şey kalmadı.
Allah'ım hayatını kaybedenlere rahmetler yağdırsın, kalanlara sabır ihsan eylesin, şafi sıfatıyla tüm yaralılara şifa versin inşaallah...

Düzenleyen obabilgesi : 08-02-2023 saat 19:46
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2023, 20:02   #15
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Söyleyecek çok şey var, söyleyecek hiç bir şey yok
Geçmiş olsun

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2023, 23:08   #16
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Göz göre göre gelen bir felaket!

Çok acı, çok üzücü.

Allah vefat edenlere merhametiyle muamele etsin, kalanlara şifa ve sabırlar versin.

Umarım ders alırız ve bir daha böyle acılar yaşamayız...

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2023, 15:50   #17
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Sözün bittiği yer... Herkese sabır ve kolaylıklar diliyorum. Başımız sağ olsun...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2023, 11:15   #18
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Ateş düstüğü yeri yakıyor.Cok üzülüyoruz.Ne kadar empati yapsak da onların acılarını hissetmemiz mümkün değil sadece tahmin edebiliyoruz.Herşeyin telafisi oluyor ama giden canların yok malesef(
Rabbim yar ve yardımcıları olsun.Ölen vatandaşlarımıza rahmet eylesin inşallah 🙏😔

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2023, 11:32   #19
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Instagram'da Zeki Bey'in gönderdiği klibi gördüm. Vatanımız ve insanımız adına çok üzgünüm. Hepinize, yakınlarını kaybeden veya enkaz altında çıkarılmalarını bekleyen herkese Allah'tan sabır dilerim. Umarım Zeki Bey de sevinçli bir haber alır ve ailesine kavuşur. Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Yaralılara acil şifa diliyorum.
Sayın birnefestoprak, Zeki Bey'in instagram adresini paylaşır mısınız? Bir gelişme varsa oradan takip edelim. Teşekkür ederim.

Sevgi Durul ve sernur beğendi.
Eski 11-02-2023, 14:31   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak, Zeki Bey'in instagram adresini paylaşır mısınız? Bir gelişme varsa oradan takip edelim. Teşekkür ederim.
Zeki beyin instagram paylaşımı yapacak hali yok maalesef. Bahsedilen video'yu biz Meyvelitepe'den paylaştık. Zeki beyin ailesinin bulunduğu enkaz, Adıyaman Cumhuriyet mahallesi Fırat sitesi B blok, 2. kat. Üç tane binadan oluşuyor. Hepsi çökmüş ve içinde onlarca insan var. Dün geç saatlere kadar ondan fazla canlı insan tesbiti yapılmış. İstikrarlı bir şekilde yürüyen çalışma yok. Kendisini arayıp sormaya korkuyorum. Twitterda "fırat sitesi" diye arama yapıp Latest sırasında takip ederseniz son saatlerde yapılan bildirimleri görebilirsiniz.

Eski 12-02-2023, 11:56   #21
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Zeki beyin instagram paylaşımı yapacak hali yok maalesef. Bahsedilen video'yu biz Meyvelitepe'den paylaştık. Zeki beyin ailesinin bulunduğu enkaz, Adıyaman Cumhuriyet mahallesi Fırat sitesi B blok, 2. kat. Üç tane binadan oluşuyor. Hepsi çökmüş ve içinde onlarca insan var. Dün geç saatlere kadar ondan fazla canlı insan tesbiti yapılmış. İstikrarlı bir şekilde yürüyen çalışma yok. Kendisini arayıp sormaya korkuyorum. Twitterda "fırat sitesi" diye arama yapıp Latest sırasında takip ederseniz son saatlerde yapılan bildirimleri görebilirsiniz.
Sayın MeyveliTepe teşekkür ederim.

Eski 12-02-2023, 12:20   #22
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

https://twitter.com/search?q=%22f%C4...h_click&f=live

Buradan Fırat Sitesindeki son durumu sondan başa doğru izleyebilirsiniz. Binalarda çok sayıda insan olduğu için sık sık paylaşım yapılıyor.

malbman ve Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-02-2023, 11:45   #23
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
uzunca baktım en son 2. kata geldiklerini söyleyen bir video gördüm. şu ana kadar kimse yok diyorlardı en alttan gelen sesler var diye söylüyorlar. rabbim hayırlısıyla kazasız belasız çıkmayı nasip etsin.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2023, 12:53   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
uzunca baktım en son 2. kata geldiklerini söyleyen bir video gördüm. şu ana kadar kimse yok diyorlardı en alttan gelen sesler var diye söylüyorlar. rabbim hayırlısıyla kazasız belasız çıkmayı nasip etsin.
Dünden buyana bir haber yok. Dün akşam Zeki beyle de konuştum. Çok üzgün ve çok yorgun.

chelik26 beğendi.
Eski 13-02-2023, 13:57   #25
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Felaket kurtarma denilen ve bilimin tüm disiplinlerini barındıran kavramın önemi bir kez daha kafamıza vurdu.

Depremler potansiyel olarak felaket yaratırlar. Tarihte binlerce örneği var. Bunlar da herkesin malumu, yazılı çizili bilinen şeyler.

Depremin geleceği, yaklaşık boyutu, yeri, güzergahı bilinen bir şey idi. Bundan sonra olacaklar da belli. Bunun kaçarı yok.

"Felaket Kurtarma" kavramında öncelik, meydana gelmesi engellenemez doğa olayının felakete dönüşmesini engellemektir. Doğa olayları engellenemez belki ama bunların felaket yaratmaları önlenebilir.

İş elbette makro ölçekte şehir planlarından başlıyor. Devamında "doğru" yapılmış şehir planlarının detayındaki, bölgesel zemin analizleri, zemine göre uygulanacak yapı teknolojileri, bununla ilgili yönetmelikler, bağımsız kontrol ve denetim süreçleri vs.vs. gidiyor. İşin sadece bu yönü binlerce sayfalık dökümanlarla izah edilebilir. Özetinin karikatürü şöyle. O bölgedeki yerleşim yerleri, zaten bilinen fay hatları gözetilerek oluşmuş olsaydı aynı depremde böyle bir felaket olmayacaktı.

İşin diğer yönü. Diyelim ki, meydana gelmesi kaçınılmaz doğa olayının filan filan sebeplerden, şu ya da bu ölçüde bir felakete sebep olacağını öngörüyoruz (buradaki her bir "filan", her bir "şu", "bu", deliler gibi felaket senaryoları çalışması gerektirir). Her bir senaryoda nasıl davranılacağı çalışılıp, ilk dakikadan itibaren can kayıplarının azaltılması, can kurtarılması, hayatta kalanların ihtiyaçlarının karşılanması için kimin, ne zaman, ne yapacağı, yetişmiş eğitimli insan gücü, malzeme, araç ve gereci nereden bulacağı, ihtiyaç noktasına kaç dakikada ve nasıl indireceği önceden planlanmış olmalıdır. İhtiyaçlar için kullanım ömürleri de dikkate alınarak çadırı, konteyneri, seyyar tuvaleti, ısıtıcısı, ceset torbasına kadar lojstik imkanlar gözetilerek stok tutulur. Stok miktarları da felaket senaryolarına göre belirlenir. Bunlar, bir bütün oluşturan devasa bir pro-aktif (önceden hazırlıklı planlama) planın bileşenleridir. Planın tümü olmasa da bazı kritik süreçleri zaman zaman da test edilip, gerçekten işler olup olmadığı ölçülmelidir. Düşünüldüğü gibi işlememişse, dönüp plan revize edilmelidir (cep telefonlarına bip sesi gönderip eller enseye yapılmasını kastetmiyorum. Hoş o bip sesi de gelmedi).

Felaket önleme hazırlıkları çok basit ve ucuz olabileceği gibi hayli pahalı da olabilir. Öncelik ucuz ve basit yöntemler olmak üzere, pahalı tedbirlerden de kaçınılmamalıdır. "Pahalı" kavramının göreceli olduğu düşünülerek "can"ın değeri ile mukayese edilebilir. Can değersiz sayıldığı için tedbirden kaçınılıyorsa bunu ilk önce o can'ların bilmesi gerekir ki, onlar da kendilerince gereken tedbirleri alsınlar.

Böyle bir durum meydana geldiğinde, kimler, neyi, ne zaman, nasıl ve neyle yapacaklarını bilmiyor ise bunun neticesi boyutu kontrol edilemez bir felaket olur. Akşamdan sabaha malum olup, üniversiteleri tatil edip, öğrencileri aniden kapı dışarı ederek yurtların kullanılmasını akıl edersiniz (pandemide olduğu gibi), yumurta kapıya geldiğinde, bir tır iki konteyner alıyor, bu hava şartlarında oraya konteyner gider mi diye düşünürsünüz vs. Yani, önceden düşünüp planlamadıysanız, reaktif (tepkisel) plan ile çözüme ulaşamazsınız. Zaten de bir bütünlük oluşturmadığı için, bir şey yaparken başka şeyi de bozarsınız.

Zeki beyin ailesinin bulunduğu enkazda beşinci gün müdahalemsi bir faaliyet görüyoruz. Sekizinci gündeyiz sonuç sıfır. Telefon ile görüşürken, kısaca "ihmal"in can kayıplarını çok arttırdığını söyledim. Zeki bey buna bir de "kibir"i ekledi. Binbir zorlukla ve acılar içinde birebir yaşayan bir felaketzede ayrıca binbir olumsuzluğa bir de "kibir" ekliyorsa, olan bitenin boyutu yukarıda yazdıklarımın da çok ötesinde demektir.

Eski 13-02-2023, 14:30   #26
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
.........

Düzenleyen chelik26 : 13-02-2023 saat 17:03
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2023, 16:42   #27
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Maalesef kara haber aldık. Sabırlar diliyoruz

Eski 13-02-2023, 17:37   #28
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:

Eski 13-02-2023, 18:09   #29
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Çok üzgünüz... Allah rahmetler eylesin.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2023, 19:50   #30
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Allah rahmet eylesin, Zeki Bey'e de sabır versin...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024