agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2005, 10:37   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Röportajlar 1: Merve İldeniz

Doğasever ve bu konuda çalışmaları olan kişilerle röportajlar yapmayı öneriyorum.

Backyard bu konuda deneyimli. Kimlerle yapabileceğimiz konusunda önerilerinizi yazabilir ve seçtiklerinizle röportaj yapabilirsiniz.

Önce genel olarak ne tür şeyler soracağımızı belirleyelim. Ama önemli olan, tabii o kişi hakkında bilgi sahibi olmak ve basma kalıp olmayan soruları sormaktır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2005, 09:30   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Merve İldeniz için soru hazırlayacak kimse yok mu?
Aklınıza gelenleri yazsanıza

Bazı sorular herkese sorulabilecek ortak sorular olabilir bunları da belirleyelim.

Eski 10-05-2005, 10:16   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Merve İldeniz ve alternatif yaşantısı ile ilgili aklıma gelen bir kaç soru;

-Bu kararı (yani şehir hayatından uzaklaşıp...) verdiren neden neydi?
Bu karar ile kararının hayata geçmesi arasında geçen süreç ne kadar
ve bu sürede herhangi bir hazırlık yaptı mı?

-Kararından pişmanlık duydu mu veya umduğunu buldu mu?

-Onu şaşırtan, hiç beklemediği bir zorluk yaşadı mı?

- Böyle bir karar eşiğinde olanlara neler tavsiye edebilir.?
(Banka hesaplarınızı kapatın, min. şu kadar geliriniz olsun,
gardrobunuzdan şunları çıkartın..vs.)

-Önceki yaşantısına nazaran önemini yitiren
ya da daha çok önem kazanan şeyler
ya da değerini kaybetmeyen
şeyler neler?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2005, 10:58   #4
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
veya klasik sabah programlarında sorulabilecek sorular.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2005, 15:09   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Bence soruları hazırlarken, Merve İldeniz'e bakış açımızı hissettiren yaklaşım çok önemli.. Nasıl mı ?
Merve İldeniz eskimez ama şöyle diyelim, eski Merve ile şimdiki Merve kıyaslamasına pek girmeden, şimdiki Merve'nin hayat tarzını sevdiğimizi, bu tarzın onu bizden biri yaptığını hissettiğimizi öne çıkarmalıyız...
Dahası, toprakla, bitkilerle, doğayla iç içe olan ve artık bu konuda pek çoğumuzdan çok daha fazla bilgisi & tecrübesi olan bir Merve İldeniz'in, bizimle aynı yolda yürümesinin getireceği katkı, özgüven, mutluluk hissettirilmeli kendisine..
Soruları, " efendim, nasıl oldu da daha önceki hayat tarzınızdan sonra böyle bir hayata alışabildiniz ? " tarzından uzaklaştırmalıyız..

Soru mu istiyorsunuz ? Ben merak ediyorum, sabahları uyandığında, başladığı yeni gün Merve İldeniz'i egzos dumanının kokusu & trafiğin homurtusu yerine, çiçek kokuları & kuş sesleri ile karşıladığında, ilk defa " iyi ki buradayım " dediğinde ( bundan adım gibi eminim ) neler hissetti...? Bunu tarif edebilir mi ? Bu duyguya ne isim verirdi !! Yaşama sevinci ? Hayat kaynağı ? İnsan olmak ?

( Yazıyı toparlayamıyorum... Sonunu bağlayamadım.. Ben gidiyorum.. )

Herkese sevgiler..

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2005, 20:47   #6
doğasever

Giriş Tarihi: 16-12-2005
ara sira nete girince adima arama yaparim.ve sizi buldum.beni aramadiniz ama ben sizi buldum. merve ben...varsa sorular cevap verebilirim.ilk sabah mutluluktan hüngür hüngür ağladim.,sanirim biraz da hormonlardan çünkü o zaman hamileydim.

syuksek ve dalya35 beğendi.
karakedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2005, 23:20   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Merhaba :)

Dünya küçük değil mi? Aynı düşüncede olanların buluşması kaçınılmaz.

Sizinle röportaj işini softmailer üstlenmişti http://www.agaclar.net/forum/showthr...=3743#post3743
mesaj no: #139

Sonra ortalarda görünmedi.

Sizin forumda, kimin "merve" olduğunu da deşifre edemeyince, vazgeçtim :)

Sorular yakında oluşur. Hoşgeldiniz...

Eski 16-12-2005, 23:38   #8
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

hoşgeldiniz...
başlangıç olarak siz bir şeyler anlatmak ister misiniz?

Eski 17-12-2005, 19:39   #9
doğasever

softmailer ha?
benim forum bu siralar giremediğim bir yer helinde,,,baslangiç olarak yazacağim şey ise şu anda pc **** laptopa sahip olmadiğim..çalındi cihaz... ara sıra eşimin mac ini kullunıyorum mailler için,,,klavye acaip ters geliyor ötekini alınca tıkırdamam daha kolay,,devamli harf arıyorum,,benim forumda adim merve-felidae....ama dediğim gibi yazma ö-nerde z??? özürlü oldum,, siz sorun bakalım,,ben nereden başlamak lazim bilemedim,, ve hoşbulduk bakalim,

Eski 17-12-2005, 20:17   #10
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Benim merak ettiğim ne kadar doğanın içindesiniz?

En yakın evle aranızdaki uzaklık nedir?

Pencereden gördüğünüz manzarayı da merak ediyorum.

Bu arada ağaclar.net'e hoşgeldiniz.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2005, 20:25   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Geçmiş olsun. Hem F, hem Q klavye bulundurup bu sorunu çözmüş durumdayım

Sormaya ben başlayayım.

Bahçenizin büyüklüğü ne kadar?
Neler var? (Çiçek, sebze, ağaç)
Bonsai ile ilgileniyor musunuz?
Ne kadar zamanınız bahçede geçiyor?
Dışarıdan yardım eden var mı?
Çocukluğuz bahçeli bir yerde mi geçmişti?

Eski 19-12-2005, 13:08   #12
doğasever

harika!!!
su an 2 dönum bir arsa icindeyim.en yakin ev 500 metre uzakta..bitez ilk baslarda iyiydi ama artik beni kesmiyor..22 donum dereköyde yeni bir yer aldim evvelki sene..komunal yasam deneyimine girisecegim..ayni zamanda gelinip kalinabilecek bag bahcede isteyenin calisabilecegi bir yer olacak .yani bitez okulum dereköy eserimiz olacak-pencereden sadece yesil yesil yesil görunuyor..zaten cok fazla ve büyük pencerelerin amaci buydu ama kisin isitma sorunu yasadikakvaryumda yasar gibiyiz biri baksa disardan...her taraf cam..öteki evin daha az ve ufak olacak..tek katli 120 metre kare bir yer--her yil mayis 15 eylül 20 arasi ailece bahcede yatariz.daha sonra geceleri soguk bana uyar ama kizim ufak henüz..her zaman bahcedeyim yagmur yagarsa daha da cok bahcedeyim cünkü ev dere yolu yaninda ve iyi yagarsa-yilda 2-3 kez ulasim durur..eve gelemezsiniz jeep bile gecemez debisi hizli akiyor..islanmak su beli gecmediyse icinde yürümek cok zevkli..saclarim icin özellikle yagmur suyunu kacirmamaya calisirim.bonsai ile ilgilenmedim henüz her sey üstüste geldi doga da hayat hakkinda giderken hic bisi bilmiyordum müstakil ev kavrami hakkinda da bir fikrim yoktu..sömine yakmayi bile orda ögrendim--banyo ,tuvalet yemek yapma filan gibi seyler disinda hep bahcedeyim..bizimle kalan tokatli bir genc kari koca var ama asil isleri mesela ben simdi istanbuldayken hayvanlara bakmak..basta cok yardim ettiler ama artik 2 senedir bahceye dokunmasi filan yasak..onunda canina minnet zaten.. cocuklugum osmanbey sislinin göbeginde gectigi icin cicek acmis agaci bile ilk kez 21 yasinda görmüstüm saskinligimi hic unutamam. bostanim var vakit aliyor..4 senede ancak ayarlamayi ögrendim ne ne kadar ekilmeli bizim tüketim ne?neyi daha cok yeriz gibi sorunlar..yoksa toprak sevgiyle yaklasildiginda cok verimli. sulamada önemli .yazlari her 2 günde 1 4 saat sürüyor.en büyük zevklerden biri..bahcemde cok agac var ve bodrum icin iddiali bir cesitlilik var ama ardic cami yaklasik biri 120 biri 60 yillik 2 agacim varki ev bile onlara göre yapildi.bunun disinda tüm sinirlar melengec ve defne -bunlarda en az 40 yillik bahce de mandalina bol ama ben visne bile yetistirdim ki olmaz demislerdi bol erik seftali yilda 2 kere vererek herkesi asi kuyruguna sokan armut dut incir zeytin var.. bunlari 4 yil önce ben ektim.2 yilda kuduran salkim sögütümün adi nazlikiz ve onunla sik sik konusurum sarilirim misafirlere bile bazen adamina göre git ona saril diye baski yaparim..kimse inanmiyor 2 yillik olduguna..birde azmis okaliptüs varki sarilmadan su bol diye kudurdu..onlarla konusurum.. cicek isine gecen sene girdim ilk yil dikenli otlari ayikladim ve agac ektim ikinci yil cim ekmedim kendi dogal dokusunu secerek biraktim sonra bostan sonra cicek..sarmasiklari da ilk yil ektim--acelem yok--yavas yavas ögrenmeye calisiyorum..yazlari her sabah 5 :30 dan 8:30 a kadar bahcede calisirim sonra cok sicak oluyor zaten..en sevdigim bahce isi ot yolmak ve sonbahar kis hazirligi..ilk yil korkumdan hic budama yapmadim yaptirtmadim ama artik agaclari dinliyorum onlar bana gerekince söylüyorlar.

dalya35 beğendi.
Eski 19-12-2005, 13:54   #13
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Ne güzel. Yaşamınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Şu anda sizin yaşantınız sitemizdeki üyelerin hemen hepsinin rüyasıdır sanıyorum.

Kızınız doğanın ortasında büyüyeceği için çok şanslı.

Malina yazmadan ben yazayım. Yazdıklarınızı okumak çok yorucu. Paragraflar halinde ve paragrafların arasına da boşluk koyarsanız okumak daha kolay ve zevki olacak. Çünkü yazdıklarınızı defalarca okuyup içine sindirmek istiyor insan.

Eski 19-12-2005, 15:01   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
kıskanmamak elde değil gerçekten
hele ki çoğumuzun apartmanlar arasına sıkışıp kalmış olduğunu ve temiz hava almak bol yeşillik görmek için saatlerce yol tepmek zorunda kaldığını düşününce
Alıntı:
ayni zamanda gelinip kalinabilecek bag bahcede isteyenin calisabilecegi bir yer olacak
www.bugday.org TaTuTa adlı bir proje yürütüyor, belki haberiniz vardır

burada da yanılmıyorsam öiftlik sahipleri belirli zamanlarda ziyaretçileri kabul ediyorlar, ziyaretçilere yatacak yer ve yemek temin ediyorlar, bunun karşılığında ziyaretçiler de çiftlikte çalışıyor

sizin de düşündüğünüz böyle bir şey mi?

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2005, 17:59   #15
doğasever

aynen öyle bisi...bi cesit pansiyon...kir ve köy hayati tadabilme servisi---ayni zamanda para kazanma yolu..**** para kazanma demeyelim gelenler zaten geliyor ama agarlamak masrafli olmaya basladi..yükü hafifletecek bir cözüm..bence de harika bir ideal--yapmam lazim..

dalya35 beğendi.
Eski 19-12-2005, 20:58   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Önce ayırdım, sonra okuyacağım :)

Alıntı:
harika!!!
su an 2 dönum bir arsa icindeyim.en yakin ev 500 metre uzakta..bitez ilk baslarda iyiydi ama artik beni kesmiyor..22 donum dereköyde yeni bir yer aldim evvelki sene..komunal yasam deneyimine girisecegim..ayni zamanda gelinip kalinabilecek bag bahcede isteyenin calisabilecegi bir yer olacak .yani bitez okulum dereköy eserimiz olacak-pencereden sadece yesil yesil yesil görunuyor..

zaten cok fazla ve büyük pencerelerin amaci buydu ama kisin isitma sorunu yasadik akvaryumda yasar gibiyiz biri baksa disardan...her taraf cam..öteki evin daha az ve ufak olacak..tek katli 120 metre kare bir yer--

her yil mayis 15 eylül 20 arasi ailece bahcede yatariz.daha sonra geceleri soguk bana uyar ama kizim ufak henüz..

her zaman bahcedeyim yagmur yagarsa daha da cok bahcedeyim cünkü ev dere yolu yaninda ve iyi yagarsa-yilda 2-3 kez ulasim durur..eve gelemezsiniz jeep bile gecemez debisi hizli akiyor..islanmak su beli gecmediyse icinde yürümek cok zevkli..saclarim icin özellikle yagmur suyunu kacirmamaya calisirim.

bonsai ile ilgilenmedim henüz her sey üstüste geldi doga da hayat hakkinda giderken hic bisi bilmiyordum müstakil ev kavrami hakkinda da bir fikrim yoktu..sömine yakmayi bile orda ögrendim--banyo ,tuvalet yemek yapma filan gibi seyler disinda hep bahcedeyim..

bizimle kalan tokatli bir genc kari koca var ama asil isleri mesela ben simdi istanbuldayken hayvanlara bakmak..basta cok yardim ettiler ama artik 2 senedir bahceye dokunmasi filan yasak..onun da canina minnet zaten..

cocuklugum osmanbey sislinin göbeginde gectigi icin cicek acmis agaci bile ilk kez 21 yasinda görmüstüm saskinligimi hic unutamam.

bostanim var vakit aliyor..4 senede ancak ayarlamayi ögrendim ne ne kadar ekilmeli bizim tüketim ne? neyi daha cok yeriz gibi sorunlar..yoksa toprak sevgiyle yaklasildiginda cok verimli. sulama da önemli .

yazlari her 2 günde 1 4 saat sürüyor.en büyük zevklerden biri..bahcemde cok agac var ve bodrum icin iddiali bir cesitlilik var ama ardic cami yaklasik biri 120 biri 60 yillik 2 agacim var ki ev bile onlara göre yapildi.

bunun disinda tüm sinirlar melengec ve defne -bunlarda en az 40 yillik bahce de mandalina bol ama ben visne bile yetistirdim ki olmaz demislerdi bol erik seftali yilda 2 kere vererek herkesi asi kuyruguna sokan armut dut incir zeytin var..

bunlari 4 yil önce ben ektim.2 yilda kuduran salkim sögütümün adi nazlikiz ve onunla sik sik konusurum sarilirim misafirlere bile bazen adamina göre git ona saril diye baski yaparim..kimse inanmiyor 2 yillik olduguna..

bir de azmis okaliptüs varki sarilmadan su bol diye kudurdu..onlarla konusurum..

cicek isine gecen sene girdim ilk yil dikenli otlari ayikladim ve agac ektim ikinci yil cim ekmedim kendi dogal dokusunu secerek biraktim sonra bostan sonra cicek..

sarmasiklari da ilk yil ektim--acelem yok--yavas yavas ögrenmeye calisiyorum..yazlari her sabah 5 :30 dan 8:30 a kadar bahcede calisirim sonra cok sicak oluyor zaten..en sevdigim bahce isi ot yolmak ve sonbahar kis hazirligi..ilk yil korkumdan hic budama yapmadim yaptirtmadim ama artik agaclari dinliyorum onlar bana gerekince söylüyorlar.

Eski 20-12-2005, 16:19   #17
doğasever

tüm sorular bitti mi?

Eski 20-12-2005, 19:55   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
gelinip kalinabilecek bag bahcede isteyenin calisabilecegi bir yer olacak
Bunun kurallarını kafanızda netleştirmeye başladınız mı?

Her isteyen gelebilecek mi?
Kalma süresi ne kadar?
Çalışma atölyeleri gibi şeyler olacak mı?
Aynı anda kaç kişi gelebilecek?

türü soruların cevapları var mı?

Yoksa genel olarak gelenlere daha rahat bir mekan sağlamak mı amaç?

Eski 20-12-2005, 19:56   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Bu arada fotoğraf eklemenizi de, bahçenizi görmemiz açısından iyi olur

Eski 20-12-2005, 20:38   #20
doğasever

esas amaç survive edebilmek...pis bi durumda kalınırsa dişa bağımlı olmadan kendi içinde var olabilmek,,köy gibi...yemek barınak ve ısınma meselelerini kendi içinde çözen bişi...belli sayıda insan ve işbirliği ister.ama normal şartlarda butik pansiyon,,içinde metafizik **** spiritualizm meraklılarini ,yaratıcılık meraklılarını( -her dalda-atölyeleri olan,)tatmin edebilecek,doğa da çalışabileceğin **** sadece varolabileceğin bir yer,,ana kadrom var. yani geri kalanın para ödeyerek kalabileceği bir işletme...küçük ahşap sökülebilir külübeler...dişardan algilanamayacak yapılar...doğasını bozmadan tabii...bu benim gelecekteki işim arkadaşlar...böyle bir yerde tatil yapmazmıydınız? bildiğimiz dünyanın bi şekilde sonu gelirse pek dişarıya açık olmayacak.yanlış anlaşılmasın,,kapasitesi belli bir yer ve gerekirse kendını dişa kapatabilir..en güvendiğim ve istekli 10 çift arkadaşım kadroyu doldurdu bile,,,onlar para ödemiyor beraber çalışıp yaşıcaz işte,,arsa ve mimari proje hazır..para da neredeyse halloldu.takdir edersiniz ki 22 dönüm bir aile için çok büyük ve masraflı,,ben arkadaşlarıma yer ve ev veriyorum onlarda emek ve işgücü..pansiyonda parayla adam çalışmayacak,,biz dışarda uyurken kendi evlerimizi pazarlayır yazları para da kazanacağız,,ama ana amaç para kazanmak değil,parasız yaşayabilmek,, kurallar giderek daha iyi netleşiyor ama işin hukuki kısımları var,,sonuç da herşey tek kişinin..leylanın.....

Eski 20-12-2005, 20:40   #21
doğasever

tam buldun foto koyacak adamı...ben kendime avatar bile koymayı beceremedim..hehehehehe bodruma gelen olursa ve çekip aktarmayı becerebiliyorsa evimin kapıları camları ardına kadar açık olacak.

dalya35 beğendi.

Düzenleyen karakedi : 20-12-2005 saat 20:59 Neden: daha açık olmak
Eski 20-12-2005, 20:46   #22
doğasever

sevelim kardeşe cevap...
inan bu klavyede yazmak da çok yorucu,,aslında varsa fenerbahçeye yakın oturan ben dönmeden hazırlayın tüm soruları biri gelip sosun ,yazmaya kıvranacağıma konuşalım kaydetsin sonra adımla yazsin,,resim de çekebilir,,
pıst senin pembe yazılarda zor okunuyor,ilkinde okuyamayıp malesef es geçmiştim, geç cevap için özür..

Eski 20-12-2005, 22:36   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Aslında bu projenin aşamalarını yazsanız ne iyi olurdu. Genel olarak pek paylaşılmıyor. Çünkü amaç bir grup insanın beraberliği... Bu yüzden gerek görülmüyor olabilir. Belki de herkes kendi yolunu bulsun, deniliyor olabilir.

Ama bu alternatif yaşam için kaynak/örnek olacak yazılar, birilerinin işine yarayacaktır.

Eski 20-12-2005, 22:45   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Bakın ne buldum :)

Eski 20-12-2005, 23:36   #25
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Malina Merve Hanımla söyleşilerimizi iş uzamadan ayrı bir başlık altına alsak diyorum. Sanırım tadına doyulmaz bir söyleşi olacak gibi gözüküyor. Aktarım tamamlanırsa bu mesajımı da silersin. **** mesaj kendini imha eder.

Eski 21-12-2005, 09:40   #26
agaclar.net

malina's Avatar

Hallettim :)

Eski 21-12-2005, 09:45   #27
agaclar.net

malina's Avatar

Merve, tek bir röportajla kalmamasını istiyorum. Büyük ihtimal aybala seninle görüşecek gibi görünüyor.

Ama ben bitkilerle ilgili bir sürü ayrıntıyı öğrenikçe, farkettikçe bizimle paylaşmanı istiyorum. Hangi röportajda, "Sardunya'yı - yaz kış farketmez, koparıp toprağa sokarsanız, tutar" bilgisi yer alabilir ki? Bunu denedikçe farkeder ve paylaşırsın.

Umarım anlatabildim :)

Eski 21-12-2005, 10:16   #28
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

şu topiği akşam bir güzel okuyayım...işin arasında okunursa tadına varılmayacak...

içimi pır pır ettiren cümleler gördüm, merve hanım ben inek sağarım, altlarını temizlerim, köy ekmeyi yaparım, tavukları yemlerim, yabani otları ayıklar, sebze yetiştiririm, kızınızla da oynarım....

sonra yazıcam

Eski 22-12-2005, 21:36   #29
Ağaçsevermiş..

Giriş Tarihi: 13-02-2005
Ben rüya mı görüyorum? Merve İldeniz bu!
Hoş geldiniz.

Sorularım:

1) Bu doğal hayatınızda kendinizi hiç mutsuz hissettiğiniz oldu mu?
2) Güvenlik sorununu nasıl çözdünüz? Ya da bu anlamda zorlandığınız zamanlar oldu mu?
3) Kısmi teknoloji bir eksiklik yaratıyor mu? Mesela: Elektronik cihazlara çok bağımlı yaşıyorum. Orada bu imkanları tam olarak sağlamak mümkün mü? Malum alt yapı her yerde tam olmayabiliyor. Bodrum da olsa bu durum geçerli.

Teşekkür ederim...

KIVILCIM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2005, 07:46   #30
doğasever

sevgili kıvılcım..
kendimi hiç mutsuz hissetmediğim gibi şehre asiri tepkili bir süre geçirdim.şimdi dengelendi.ama şehirle ilgili olmayan mutsuzluklarindan kacamazsın tabii....gerçi onlar bile iyiye gidiyor.
güvenlik sorunu güvenli olmadigina inandigin her yerde var.bense güvende oldugumu biliyorum.kapimi bile kilitlemem ,köpek beslemek gerekir,caydirici oluyor,, en önemlisi emniyette olduğunu bilmek inanmak..bakın dogayla uyum içine girmek suan yapmadan bilemeyeceginiz artilar yaratiyor.nasil desem??daha bir ruhsallasiyorsunuz **** gündelik deyişle farkindaliginiz gelişiyor,,yaratıcılıgınız artıyor,,korkularınız kadar hırsız yaratabilirsiniz ya da emniyet..
benim kadar kimse tecnokro olmasın ama adsl var bitez köyünde..eğer çok fazla elektronik bağımlılığınız varsa dengeye gelir gerek duymazsın. 4 yıldır hiç tv izlemedim eskidende pek sevmezdim ama hiç seyretmemek?????fazla gelirdi..gazete de sadece eşim bodrumdayken eve girer,,iyi oluyor şömine yakarken lazim,,
bence elektriğin sıkı bi yağmurla gitmesi ve geceyi şömine önünde sucuk pişirip laklak ederek geçirebilme şansi burada yok, ben fazla hiç bişi istemiyorum teknolojinin gerekli olanı-benim için- orada var.zaten 2 yil içinde görürsünüz ne kadar gereksiz şeyler, eşyalar hayatınıza sokuşturulmuş ihtiyacınız olduğuna inandırılmıssınız.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024