agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2010, 17:04   #31
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Oğuz bey elinize sağlık. Uçurtmanızda bir şey dikkatimi çekti, sanki 90 derece döndürüp dengeyi öyle bağlamanız gerekmez miydi? Belki de gerekmiyordur, bilmediğimden soruyorum. Denge konusunda hangisi avantaj sağlar?

Bir de uçurtma konusunda şeytan ve altıgen uçurtma ile sınırlı kalmışız genelde. Bazı sitelerde daha karmaşık uçurtmalar gördüm. O şekilde uçurtmalar üretmenin püf noktaları vardır. İşin sırrı elimizdeki malzemeyi rüzgar gücünü kullanarak uçurma olmalı. Aslında mucit bir milletizdir. Değişik denemeler yapılabilir.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 17:24   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bilgisayarın olmadığı, cep telefonunun icat edilmediği, E5'ten arabaların seyrek geçtiği yıllardı. Çok kişi bilmez, şimdiki Bakırköy metro istasyonunun olduğu yer eski adıyla Paşa Tepesi büyük bir kırlıktı o zamanlar. Hep rüzgarlıydı Paşa Tepesi, uçurtma uçurtmaya giderdik okuldan sonra hafta içi günlerde. Hafta sonu ise motokros yarışları yapılırdı. Padişah zamanı değil bu, 25-30 yıl önce hepi topu

Şimdi çocukların cep telefonları var, en bi heycanlı 3D oyunları var ama ellerini kesen kırnapa bağlı uçurtmaları yok.

Sahi, bilgisayarda uçurtma similasyonu var mıdır acaba?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 22:07   #33
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Varmış :/

Eski 17-03-2010, 09:19   #34
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Alıntı:
Oğuz bey elinize sağlık. Uçurtmanızda bir şey dikkatimi çekti, sanki 90 derece döndürüp dengeyi öyle bağlamanız gerekmez miydi? Belki de gerekmiyordur, bilmediğimden soruyorum. Denge konusunda hangisi avantaj sağlar?

Sn. aybala,

Tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım. Çıtalardan yukarıya bakan iki tanesinin arası ve uçurtmanın orta noktası aynı uzaklıkta olmalı diye biliyorum. Sağa, sola ve orta noktaya aynı uzaklıkta. Bu güne kadar da hep aynı yöntemi kullandım. Hiç problem yaşamadım.

Dengeyi sağlayan önemli bir unsur da kuyruktur. Kuyruk, uçurtmayı düz tutmaya ve istediğiniz manevrayı yaptırabilmeye yararken ağır ve hantal da olmamalı. Hala en iyi yöntem gazete kağıdından yapılanlardır.

Rakip uçurtmaların iplerini kesmek isteyenler kuyruğa jilet de bağlayabilir. Çok basit olmasına rağmen saatlerce insanı oyalar o daha yükseğe çıkmaya çabalarken siz huzurla elinizi kesmeye çalışan iple uğraşırsınız.

Alıntı:
Sahi, bilgisayarda uçurtma similasyonu var mıdır acaba?
Sn. Todor, similasyonun aynı keyfi veremeyeceğinden eminim. Uçurtmayı yaparken duyduğunuz heyecanın aynısını nasıl verebilir?.Çıtaları seçmek ipi ve kağıdı bulmak. Oyuna başlarken bir hazırlığı vardır. Oyuncağınızı imal ederken de heyecanlanır ayrı bir zevk duyarsınız.

Zamanımızın oyunları belki ileri teknolojiyi kullanarak aynısını yaptığını zannedebilir. Ama oyun sadece hareket değil aynı zamanda ruhtur da. Her oyunun bir ruhu vardır. Bilgisayarda ruhunu veremezseniz sadece filmini seyredersiniz.

Şimdiki bilgisayar oyunlarının en büyük eksiği bence ruhlarının olmaması. Onun için de yaratıcılıktan uzak, monoton ve her defasında aynı oluyorlar halbuki eskiden oynanan oyunlar her defasında bir değişikliğe uğrardı. Oynayan kendinden birşeyler katabilirdi. Şimdikiler hareketsiz ekran görüntüsünden başka bir şey değiller.

Unuttuğum bir farklılık; Bilgisayar oyunları sizi eve ve koltuğa bağlar. Uçurtma uçurmak ise doğal olarak açık havada ve hafif rüzgarda oynanacak bir oyundur. Böylelikle hem hareket edersiniz hem de hava alırsınız. Boynunuz kireçlenmez, beliniz tutulmaz. Son ayrıntıyı da yeni farkettim. Sahiden, uçurtma uçururken hiç hasta olmadım. Herkese tavsiye ediyorum. Kendinize, çocuğunuza, torununuza uçurun.

Saygılar

mrduran beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 11:02   #35
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Oğuz Bey merhaba
Uçurtma yapılırken 3 adet eşit boyda çıta kullanıldığı yazılmış. Benim aklımda ise 2 uzun 1 kısa çıta kullanıldığı kalmış. Bu şekilde oluşan kasnak daha farklı oluyordu. Sizin uçurtmanız da böyle yapılmış gibi geldi, belki de fotoğraf aldatıcı oldu. Bu nedenle denge noktası, fotoğrafta uçurtmayı tutuşunuza göre konuşursak; yanlardaki iki çıtanın uçlarından olmalı gibi geldi...yazarak ifade etmek zor. En iyisi biz olması gerekenler üzerine yazışmaya devam edelim.

mrduran beğendi.
Eski 17-03-2010, 11:03   #36
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Name:  UCC1.jpg
Views: 4105
Size:  14.1 KB

Şekil 1

1- Eşit boyda 3 adet çıta, aralarında eşit açı olacak şekilde ince cam çivisi ile birbirine çakılır.
2- Cıtaların uçları (1...6) bir ip ile çepeçevre bağlanır. İplerin gergin ve sabit bağlanabilmesi için çıtaların uçlarına kertikler atılır.
3- Hazırlanan bu kasnak kap kağıdı ile kaplanır.

Name:  UCC2.jpg
Views: 7605
Size:  20.2 KB

Şekil 2

4- Denge ipleri için, hazırlanan kasnağın ortasından ve çıtaların 1 ve 2 noktalarından çıkan 3 adet denge ipi ortak noktada bağlanır. (a=b=c mi?)
Burası uçurtma ipinin bağlanacağı nokta.
5- Hazırlanan kasnağın 4 ve 5 uçlarını da kuyruk için ip ile bağlanır.
6- Uçurtmayı kapladığımız kağıttan artanlardan kestiğimiz parçaları kuyruk ipine bağlayarak kuyruğu oluşturuyoruz. İstersek 3 ve 6 noktalarına da kuyruk kağıtlarından süsler takabiliriz.

Uçurtmamız bitti... gibi.

Diğer yazılanları da toparlayıp, belki e-dergi'de kullanacağımız güzel bir uçurtma yazısı çıkartabiliriz. Tabii yazdıklarımızı pratikte tecrübe ettikten sonra.

mrduran beğendi.
Eski 18-03-2010, 17:47   #37
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Oğuz Bey merhaba
Uçurtma yapılırken 3 adet eşit boyda çıta kullanıldığı yazılmış. Benim aklımda ise 2 uzun 1 kısa çıta kullanıldığı kalmış. Bu şekilde oluşan kasnak daha farklı oluyordu. Sizin uçurtmanız da böyle yapılmış gibi geldi, belki de fotoğraf aldatıcı oldu. Bu nedenle denge noktası, fotoğrafta uçurtmayı tutuşunuza göre konuşursak; yanlardaki iki çıtanın uçlarından olmalı gibi geldi...yazarak ifade etmek zor. En iyisi biz olması gerekenler üzerine yazışmaya devam edelim.
Sanırım sizi aldatan ayrıntı Oğuz Bey'in uçurtmasının 4 çitadan oluşuyor olması. 3 çitalı uçurtmalarda denge sizin ifade ettiğiniz gibi. Denge ipleri uzun çitalara bağlanıyor. Kısa çita uçma anında yere paralel kalıyor.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 22:29   #38
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

4 çıtadan yapıldığını fark etmemişim...daha önce görmemiştim.

Eski 21-03-2010, 19:17   #39
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. aybala,

Uçurtmalarımı sizin tarifinizdeki gibi yapıyorum. Sadece büyük olanları rüzgara daha iyi dayanabilsin ve yükselebilsin diye 4 çıtalı yapıyorum. Çıtaların boyları eşit oluyor. Sadece haçlı kalkanı biçiminde iki çıtadan yapılan uçurtmalarda bir kısa bir uzun çıta kullanılıyor ama geleneksel şekil daha iyi uçuyor.

Sn. Birol Ketenci'nin tespiti doğru. Denge üste gelen iki çıta ve ortaya bağlanmış durumda. Ama resmi iyi çekemediğim kesin. Esasında biraz da ağır oldu hafif rüzgarda istediğim performansı alamıyorum. Diğer kırılan uçurtmam biraz daha küçüktü ama süper havalanıyordu.

Uçurtma büyüdükçe, kullanacağınız malzeme daha sağlam olmalı. Bir ayrıntı da şu; asla naylon ip kullanmayınız. Birkaç uçmadan sonra iplik,iplik dökülüyor ve zayıflıyorlar. Toplarken de problemler oluyor.

Selam ve saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2012, 14:14   #40
Yeni Üye

gürcüşahan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
*** benim oğlumun bu sene ki hayat bilgisi kitabında vardı uçurtma yapmak. bizde yaptık ve götürdü okulun bahçesinde uçurdular.

gürcüşahan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 08:23   #41
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Sonbaharda yapsak bir uçurtma şenliği ne güzel olur..

Tura ve jineop beğendi.
münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 10:38   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2012
Yanılmıyorsam 2009 yazıydı, kızım ile İstanbuldan Altınoluk a doğru yola çıktık, Tekirdağ yakınlarında yol kenarında bir kişi üçgen şeklinde rengarenk uçurtmalar satıyordu, muhtemelen çin malıydı, bir tanel aldık.. Altınoluk a geldiğimizde herkes denize girerken biz uçurtma uçurmaya çalıştık tahmin edemeyeceğiniz kadar keyifliydi yanımıza bir sürü çocuk geldi nerden aldık diye soruyorlardı, açık arttırma ile satışa çıkartmış olsaydık tatili bedavaya getirebilirdik yanlız bir ara bizim uçurtma denize düşmezmi, ve tabi bizim karizma yerlerde ) büyük uğraşlardan sonra onu denizden çıkarmayı başardık ve tekrar havalandırdık, alkışlayanları görmeliydiniz...

mrduran ve İpekböcegi beğendi.
salim dalgic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 11:28   #43
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2012
uçurtma yapmak ve sonrasında onun uçtuğunu görmek çok güzel birşey. bende geçtiğimiz senelerde sonbaharda kendim uçurtma yapmıştım. uzun uğraşlar sonunda uçurtmayı havalandırdık. o kadar güzel ve keyifli ki. herkese tavsiye ederim.

mrduran beğendi.
selmansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 11:29   #44
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

ayrııca sanıldığı kadar zor değil bence. sadece bi kaç deneme yanılma ile doğru şekilde uçrtmayı yapabilirsiniz. hazır almak yerine kendiniz yapmayı deneyin. daha fazla keyif alacaksınız.

mrduran beğendi.
Eski 04-12-2012, 11:30   #45
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

uçurtmanın kuyruğunu da evdeki boş pazar poşetlerinden yapmıştık... çok hoş olmuştu.

mrduran beğendi.
Eski 08-02-2013, 21:51   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Galeri: 1
kücükken bende ucururdum

goknarcı4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 10:52   #47
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Benim çocuğum yok, belki biliyorsunuz birkaç yerde bahsetmiştim ama birkaç yıl önce çalışırken, patronum Nilgün hanım'ın 7 yaşındaki kızıyla uçurtma uçurmuştuk, minik kalbindeki heyecanı gözlerinden okunuyordu, onun mutluluğuda haliyle bana yansıdı...

Çocuklarla uçurtma uçurun derim, çok keyifli.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 14:24   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Benim çocuğum yok, belki biliyorsunuz birkaç yerde bahsetmiştim ama birkaç yıl önce çalışırken, patronum Nilgün hanım'ın 7 yaşındaki kızıyla uçurtma uçurmuştuk, minik kalbindeki heyecanı gözlerinden okunuyordu, onun mutluluğuda haliyle bana yansıdı...

Çocuklarla uçurtma uçurun derim, çok keyifli.
İyi de, uçurtma mevsimi daha gelmedi ki!

Atum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024