agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2010, 18:36   #31
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Cerkezkoy Deresi

Eklenen Resimler

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 13:54   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Bukaşi

Bukaşi topu yapmayı öğreneceğim. Köylerdeki çeşme havuzlarına, ava gittiğimde dağlardaki göllere, Güzel Hisar çayına( koca çay) ve hatta Gediz' in suyu yazın düştüğünde su göletlerine atacağım.

El bombası atar gibi.... Yandan gecerken...

Bu arada tanıştığım, Yeşil Adım sitesi (enternet) sahibi Özlem hanıma teşekkür ederim.

Özlem hanımın özlemlerinin etkisinde mi kaldım ne?

Bir mühendis kızın para kazanacak çok şeyi varken kendisini sevdiği bu istekli uğraşa adaması _nereye kadar giderim kaygısına rağmen_ çok hoşumuza gitti.

Hayali çevreciler gibi adamını bulup bir dernek kurup, AB nin çevre örgütlerinden aldığı (para) yardımlarla ev, araba da alabilirdi.

Halbuki kendisi için doğru bildiği yolu izleyen, yüreğinin peşinden giden ve çevresinde farklılık yaratmak isteyen bir doğasever, hayvansever bir insanın kirlenmekte olan toprağı ve suyu kurtarma, değiştirme, çabasını kutluyorum.

Değişimi en iyi başkalarıyla birlikte değiştiğimizde yaşarız.

Saygılar

Not: Yazının diğer bölümü burada

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 14:12   #33
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Halil bey, çok hoş bir yazı olmuş. EM'nin kullanım şekilleriyle ilgili de net ve ölçülebilir bilgi vermişsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:29   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
El bombası atar gibi.... Yandan gecerken...
Nette el bombası yapımı...

Gerçekten sürükleyici bir anlatım olmuş, okudukça okunası geliyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:35   #35
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey selamlar

Dersinize iyi calısmışsınız,son gunlerdeki suskunlugunuz bundandı demek,cok guzel özetlemişsiniz ,tesekkurler

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:53   #36
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sürükleyici anlatım tarzınız için çok teşekkürler Halil Bey. Bana eposta adresinizi yollayacaktınız. Hatırlatayım dedim. Saygılar.

Eski 17-01-2010, 19:25   #37
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Halil Bey

Hem espirili hemde akıcı bir yazı olmuş.Heykel işinden vazgeçtiğinizden beri en keyifli yazıyı yazmışsınız.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 22:15   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Halil bey yazınız çok iyi ve öğretici olmuş.Akılda kalıcı.İnsan istedimi doğa dostu çok güzel şeyler üretebiliyor.Sizleri seviyorum. öğrettiğiniz her şey için teşekkürler. saygılarımla.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 10:32   #39
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Ben bu başlığı yeni farkettim ve bir solukta macera romanı okur gibi, bir sonraki sayfada ne olacak merakıyla okudum.Ama bitiremedim.Hepsini inceleyeceğim....

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 12:03   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2009
Sayin Halil Bey
Akici anlatiminiz ve guzel dilekleriniz icin cok cok tesekkurler..

Yesiladim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 14:56   #41
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bukaşi Topları

Bukaşi Toplarını (Halil Bey'in el bombaları!) kirlenmiş dere ve gölleri ve havuzları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Yapımı:

Name:  Picture1.png
Views: 501
Size:  60.2 KB

Bukaşi toprakla karıştırılır. Killi toprak daha iyidir. Yoksa %1 veya 2 civarında kil ilave ediniz. Toprak yerine derenin çamuru da kullanılabilir

Name:  Picture2.png
Views: 611
Size:  64.7 KB

Bu karışıma EM Seramik (seçime bağlı) ilave edilir.

Name:  Picture3.png
Views: 518
Size:  62.3 KB

EMa ve melası karıştırın ve karışıma ilave edin. İyice yoğurun.

Name:  Picture4.png
Views: 454
Size:  52.2 KB

Kuru ve güneş almayan bir yerde topları 30-35 C derecede 7-10 gün kurumaya bırakın.

Name:  Picture5.png
Views: 442
Size:  63.6 KB

Topların yüzeyi beyaz renkli bir mantarla kaplandığında, toplar kullanıma hazırdır.

mertan beğendi.
Eski 18-01-2010, 15:00   #42
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Name:  Picture6.png
Views: 463
Size:  54.9 KB

Toplar göl ya da akarsuya atılır. Her bir top sürekli EM üretir.

Eski 18-01-2010, 15:10   #43
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Malezya Pinang Nehri

Name:  resim4_malezya.GIF
Views: 911
Size:  58.3 KB
Toplar yapılıyor!

Name:  resim 1_malezya.GIF
Views: 895
Size:  51.3 KB
EM Uygulanmadan önce

Name:  resim2_malezya.GIF
Views: 848
Size:  62.9 KB
EM Uygulandıktan 3 ay sonra

Name:  resim3_malezya.GIF
Views: 870
Size:  42.8 KB
EM Uygulandıktan 3 ay sonra

Eski 18-01-2010, 23:01   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Hem doğal, hem ekonomik, hem pratik

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 08:31   #45
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Doğasever,

Resimlerin hepsi birbirinden güzel, yapılan imece çalışması ve dayanışma daha da güzel. Bence 21. yy' ın mucizesi Bukaşi topları.

Bence bu resimlerden afişler yaptırıp Ergene nehrinin içinden geçtiği bütün il, ilçe, nahiye, belde belediye başkanlıklarına ve özellikle ilköğretim okullarının panolarına asmak lazım. Çünki her okulun Çevre ile ilgili sosyal faaliyet klüpleri var. Bu kıvılcımı çakmak lazım.

Bu resimleri Ergene nehri başlığına da link verin bence. 58.000 üyeli forumun toplumsal baskı gücünü de ihmal etmemek lazım. Trakya' da forumu takip eden her kullanıcı forumu takip etmeyen tanıdıklarına bu resimleri elektronik posta olarak gönderse yeter.

Saygılar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 09:22   #46
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
agaçlar.net buluşmalarından birinde de bu tür bir etkinlik yapabiliriz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 10:47   #47
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Sarıcan, K0900 ve Sn Kiraz

Dileklerinize yürekten katılıyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim. İnşallah güzel şeyler olmasını ben de umuyorum. Sivil toplum gücünün karşısında hiçbir yetkilinin durabileceğine inanmıyorum. Türkiye'de artık ok yaydan çıkmıştır. Batılılar, Türkiye için "Yeni Türkiye" adıyla birçok makale ve kitap yazıyorlar. Bu yazılarda birçok siyasi konuya işaret ediliyor ama bence tüm siyasi konuların üzerinde olan en önemli nokta, sivil toplum hareketinin ve en önemlisi vatandaş ve birey olma bilincinin Türkiye'de yükselmesidir. Ağa, köle veya daha kaba tabirle, koyun toplumu kabuğunu yırtmış, vatandaşlık bilincine dayalı gerçek bir bilgi ve demokrasi toplumunun ilk ışıkları görülmeye başlanmıştır. Ben bu ışığın hızla yayılacağını ve toplumun çevresindeki tüm sorunlara sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Bunun son zamanlarda ortaya atılan "açılımla" hiçbir ilgisi olmadığını belirtmeliyim. Saygılar.

eddieg beğendi.
Eski 21-01-2010, 00:10   #48
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Halil bey,

sanki bir mutfakta hassas oranlarla eşsiz bir kek yapar gibi anlatmışsınız EM uygulamalarını. Tebrikler ve teşekkürler. Bu arada, Bukaşi kovalarındaki uygulamayı da bir tarif edebilir misiniz?
Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 02:05   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Halil bey,

sanki bir mutfakta hassas oranlarla eşsiz bir kek yapar gibi anlatmışsınız EM uygulamalarını. Tebrikler ve teşekkürler. Bu arada, Bukaşi kovalarındaki uygulamayı da bir tarif edebilir misiniz?
Saygılarımla.
Anladım.

Yok, EM uygulamalarını tarlada yapacağım ve başladım.

Ancak gerçekten mutfak hassas bir yer. Hem de kadınların en hasas oldukları iki mevziden biri. Ve elbette onların onayı gerekli. Zira bu işin içinde çümle alem de var. Rezil olmamak gerek.

Yani başarısız olursam bütün proje çöker.

Deneme başladı. Fotoğraflıyorum. Şimdilik iyi gidiyor. Mutfakta hatta apartmanda sirke kokusu yok. Kovalar iyi görünüyor.

Gübre yapımı için apartmanın çöp ihalesini bile alabilirim. Şimdiden ortaklık teklif edenler bile var.

Yani açıkcası mutfak işi tarla işine benzemiyor. Bir deneyeyim, olumsuzluklar varsa göreyim, hatalarımı bileyim sonra fotoğrafla anlatacağım.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 10:40   #50
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey yine ince mizah anlayışınız devreye girmiş. Tarladaki mevzinizden gelecek haberlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi çalışmalar.

Eski 21-01-2010, 12:28   #51
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Cok heyecanlandim simdi...

Ankara agaclar.net etkinligi olarak piknige gidelim, bukasi toplarini yapalim, her turlu nehire gole atalim istiyorum

Ama olmaz zira toplarin kurumasi gerek.

O zaman iki bulusma yapalim, birinde toplari yapalim, ben arabayla gelirim evde, terasta kuruturum elimden geldigince. Sonra piknige gideriz, hertarafi bombalariz

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 19:07   #52
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Atış Serbest!

Toplar Mevzilere Sıralanmış Herşey Hazır. Emir Bekleniyor!

Name:  toplarbekliyor.JPG
Views: 416
Size:  35.7 KB

Ve Atış Serbest!

Name:  veaksiyon.JPG
Views: 470
Size:  58.2 KB

eddieg beğendi.
Eski 21-01-2010, 20:22   #53
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Doğasever,

Kim örgütlemiş bu insanları? Kim bu doğa savaşcıları? Bu savaşın stratejisti kim? Cephanelik kasalarının tahmini maliyeti nedir? Bizi biraz daha aydınlatırsanız seviniriz.

Eski 21-01-2010, 21:04   #54
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Sarıcan
Bu bir "Kurtuluş Savaşı." Bu tür Kurtuluş Savaşları'nın stratejisi, kuralı, maliyeti olmaz. Ne gerekiyorsa o yapılır! Nasıl toplar taşındıysa cepheye kağnılar üzerinde, nasıl yemekler pişirildiyse kazanlarda ordunun uğradığı yerlerdeki köylerde Türk kadınları tarafından, bu da öyledir. (Bu işin edebiyatıydı!)

Birkaç gün içinde topların öyküsünü de yazarım. Bu defa resimler önden geldi. Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Resimdeki uygulamada toplam 1 milyon top atıldı! Selamlar.

Eski 21-01-2010, 21:32   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Ergene kollarına denesek mi ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Sarıcan
Bu bir "Kurtuluş Savaşı." Bu tür Kurtuluş Savaşları'nın stratejisi, kuralı, maliyeti olmaz. Ne gerekiyorsa o yapılır! Nasıl toplar taşındıysa cepheye kağnılar üzerinde, nasıl yemekler pişirildiyse kazanlarda ordunun uğradığı yerlerdeki köylerde Türk kadınları tarafından, bu da öyledir. (Bu işin edebiyatıydı!)

Birkaç gün içinde topların öyküsünü de yazarım. Bu defa resimler önden geldi. Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Resimdeki uygulamada toplam 1 milyon top atıldı! Selamlar.
Sevgili Doğasever,

Trakya ve Ergene ile ilgili, başlık altında toplumsal bilinçlenmeden bahsederken kirliliğin had safhalara ulaşmadığı bir Ergene kolunda mesela SÜTLÜCE deresinde bahar ayında böyle bir bombalama bu tür aktivitelerin başlaması için iyi olmaz mı ?

sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 21:34   #56
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Sarıcan
Sn. Doğasever,

Maliyeti, stratejisi ve stratejisti olmayan hiç bir savaş kazanılamaz. Bu üçünün olmadığını düşünmek kurtuluş savaşını yapanlara haksızlık olur ki, burada bahsettiğimiz bir kurtuluş savaşı değil zaten.

Gerçekten böyle bir halk katılımı ile örneğin Ergene Nehri için böyle bir proje gerçekleştirilebilir mi? Bu işin stratejisti olarak bir Trakyalı olarak o yörede yaşayan forum üyelerini örgütleyip böyle bir savaşı başlatamaz mısınız? Çünki EM bilginizden dolayı sizin bir adım önde durmanız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bu işin mutlaka bir maliyeti elbette olacaktır, onuda dediğiniz gibi Ergene nehri ile organik bağlantısı olan herkesin gönüllü katılımlarıyla (Sanayi atıklarını salan fabrikaların zorunlu katılımının sağlanması ile) bu iş olabilir gibi geliyor bana. Saygılar.

Eski 21-01-2010, 21:59   #57
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Ergene Bizim!

Sn Sarican
Savaş kazanma, topların askeri benzetmesini izleyen sadece başka bir benzetmeydi. Tabii ki, strateji vb. konularında haklısınız. Ergene konusundaki düşüncelerinize de yürekten katılıyorum. Ve epey bir süredir de, bu konuda çaba sarfediyorum. İlk defa sizlere bu mesajımda açıklıyorum: Ergene Nehrinin çocukluğumda yüzdüğüm elimle balık yakaladığım düzeyde temizlenmesi için elimden geldiğince çalışıyorum. Bu çalışma son derece planlı bir biçimde devam etmektedir. Size bu sitede ancak bu kadarını söyleyebilirim. Bazı şeyleri benim burada açıklamam doğru olmaz. Ama yaptıklarımızı zamanı gelince öğreneceksiniz. Biraz daha sabır rica ediyorum. Mutlaka el birliğiyle uğraşacağız çünkü Ergene bizim. Biz sahip çıkacağız kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılar.

Eski 22-01-2010, 08:09   #58
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Atmasinlar bizi forumdan :S

Okuyun yorum yapin istedim zaten

Gittigim yerlerde sehrin disina cikamamis olmak beni uzdu aslinda. Bir tek Frankfurta yakin bir koye gittik ama koy oldugunu anlamam vakit aldi diyebilirim.

Londraya birdaha gelirsem Oxfors, Cambridge, Manchester gorememis olmamin acisini cikaricam insallah. Misafiriniz olabilirim yani (kendimi davet ettim galiba)

Bu bukasi toplari hakikaten cok istahimi acti.

Aklima ne geldi soyleyim; bu toplari kucuk kucuk yapip toraga atsak yagmurla beraber hertarafi EM ler basmaz mi? ne guzel olur boylece gidip gelemegimiz guzel topraklara bi hayrimiz dokunur...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 10:48   #59
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Atmasinlar bizi forumdan :S

Okuyun yorum yapin istedim zaten

Gittigim yerlerde sehrin disina cikamamis olmak beni uzdu aslinda. Bir tek Frankfurta yakin bir koye gittik ama koy oldugunu anlamam vakit aldi diyebilirim.

Londraya birdaha gelirsem Oxfors, Cambridge, Manchester gorememis olmamin acisini cikaricam insallah. Misafiriniz olabilirim yani (kendimi davet ettim galiba)

Bu bukasi toplari hakikaten cok istahimi acti.

Aklima ne geldi soyleyim; bu toplari kucuk kucuk yapip toraga atsak yagmurla beraber hertarafi EM ler basmaz mi? ne guzel olur boylece gidip gelemegimiz guzel topraklara bi hayrimiz dokunur...
Topların yapımında kullandığımız Bukaşiyi zaten toprağa atıyoruz. Kil ve diğer mineraller de toprakta var; EMA'yı da sulama suyuyla veriyoruz. Aslında sizin dediğiniz gibi topları toprağa atıyoruz zaten ama bir farkla: azar azar! İşin bu yanını hiç düşünmemiştim. Farklı bir açıdan bakmama sebep olduğunuz için teşekkürler!

Eski 22-01-2010, 10:55   #60
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu EM bölümü dikkatimi çekti. Burayı incelemem lazım. Konular güzel. Mesaj sahiplerine teşekkürler.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024