agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2009, 23:44   #91
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Ferda çok güzel tırmık kullanıyor. Ekilecek toprağımızı çok güzel düzletti.

Güler Ablacığım. Düzeltilen toprak yoksa önünüzdeki toprak mı?

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 23:48   #92
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Artık ölsemde gam yemem.
Hep merak ederdim. Sayın Malinanın fotoğrafını gördüm.
Ayrıca Sayın Zenfree'yi de tanımış oldum.

Eski 12-05-2009, 23:50   #93
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Tamam sevgili gece, ben notumu verdim, sizde böylesine sevgiyle çalışanlar oldukça en güzel bahçe sizinin ki olur, mubarekler öğrenmişlerde birde öğretiyorlar, bayıldım çoçuklarınıza, allah uzun ömürler versin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 23:54   #94
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Güler Ablacığım. Düzeltilen toprak yoksa önünüzdeki toprak mı?
Yok o sadece fotoğrafa yansıyan, görülmiyen bölümü koça tarla, sen o kadarcık mı sandın sayın tonba

Eski 13-05-2009, 00:04   #95
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Lilium. En iyisi biz belleri alıp oraya gidelim. Senin dediğin gibi. Az az yapılsa o kadar tezek olmaz. Belliki toprak da tavında değil.
Şimdi demesinler? Beyler. O kadar çok biliyorsanız buyrun gelin. Halep ordaysa Arşın burda.
Hazırlan Lilium. Yol gözüktü.

Eski 13-05-2009, 00:08   #96
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Ferda çok güzel tırmık kullanıyor. Ekilecek toprağımızı çok güzel düzletti.
Ferda Hanın öyle bir bakıyor ki.

a) Nasıl olmuş hanımlar
b) Yoruldum. Biraz dinleyenim mi ?
c) Oldumu ?
d) Ben vazgeçeceğim galiba.

Sizce hangi şık ?

Eski 13-05-2009, 00:23   #97
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88

Fidelerin aralarındaki boşluklar çok az değil mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 00:29   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
www.agaçlar.net adında bir site var, çok faydalı bilgiler bulunuyor, formda konu başlığı: yetiştiricilik, toprak hazırlığı vs

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 00:41   #99
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

Fidelerin aralarındaki boşluklar çok az değil mi?
Evet biraz az ama olsun varsın sayın malina o kadar kusur kadı kızında da olur
Önemli olan yeşillik, yavaş yavaş öğrenilir,

Not: o kadarcık yapamıyanlarda var bir de onlarıda bu kadar görebilsek

Eski 13-05-2009, 00:47   #100
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Bence ikişer tane dikmişler. Birisi tutmazsa diğeri tutar. İkiside tutarsa biri daha sonra alınabilir. Doğru bir yaklaşım.

Eski 13-05-2009, 00:51   #101
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Safları sıklaştıralım!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
www.agaçlar.net adında bir site var, çok faydalı bilgiler bulunuyor, formda konu başlığı: yetiştiricilik, toprak hazırlığı vs
Evet, evet ben de bu siteyi duymuştum, bakmak lazım!

Fideleri hanımlar dikti, bana da özellikle fotoğrafın sağındaki enginara çok yaklaşıldı gibi gelmişti ama kendi adıma, onca bayana söz dinletebilme ihtimalim yok, ama yine de ben onların benim sözümü dinleme ihtimallerini sevdim diyeyim de adımız kılıbığa çıkmasın! Neme lazım!

gece
gayet kazak forum kişisi!

Not: Şaka bir yana, benim ocağını kazıp, çocukların kendi elcağızları ile ektikleri tohumları sulamak istediklerinde halamın öyle bir müdehalesi vardı ki görecektiniz. Bilinçsizce sulayıp tohumun üzerinde sert kabuk oluşturulacak diye, önceden iyice sulatıp öyle ektirdi. Ve çimlenecek tohumların üzerinde kabuk oluşumunu engelleyecek her şeyi yaptırdı.

Düzenleyen gece : 13-05-2009 saat 01:02 Neden: gereksiz yineleme silindi
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 00:56   #102
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Ya tutarsa!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Bence ikişer tane dikmişler. Birisi tutmazsa diğeri tutar. İkiside tutarsa biri daha sonra alınabilir. Doğru bir yaklaşım.
Evet gerçekten dikimde bu da konuşuldu, görüşüldü, ama tabii onlar tarafından ve böyle uygun görüp, bildikleri gibi de yaptılar

gece
deneyerek öğrenecek ama sonuçtan umutlu forum kişisi!

Eski 13-05-2009, 01:25   #103
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Not: Şaka bir yana, benim ocağını kazıp, çocukların kendi elcağızları ile ektikleri tohumları sulamak istediklerinde halamın öyle bir müdehalesi vardı ki görecektiniz. Bilinçsizce sulayıp tohumun üzerinde sert kabuk oluşturulacak diye, önceden iyice sulatıp öyle ektirdi. Ve çimlenecek tohumların üzerinde kabuk oluşumunu engelleyecek her şeyi yaptırdı.

Sayın Gece. İyi yaptırmış. Haklı.
Biz ona tarımda kaymak tutma deriz. Bol sulanıp kurudumu beton gibi olur ve alttan gelen bitki toprak yüzüne çıkamaz. Kaymak tabakası çapalanıp kırılmalı veya sulanıp parçalanmasını beklemeliyiz. Kaymak tabakası sulanırsa bu sefer aksine ısı farkından parçalanır.

Eski 13-05-2009, 08:13   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sn gece...

Solucanlar bölünerek çoğalabiliyorlarmış
Hani 2ye bölünce iki yararlı solucan demek olmasın o

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 11:42   #105
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Böl parçala, yok et mi, böl, parçala, üret mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Sn gece...

Solucanlar bölünerek çoğalabiliyorlarmış
Hani 2ye bölünce iki yararlı solucan demek olmasın o
Evet rejenerasyon diyorlar, ama bu olay (reje.) zarar gören dokunun tamamlanması, organın tamamlanması, bedenin tamamlanması olarak olabiliyor. Solucanlarda aklımda kalan da beden tamamlanıyor ama her parça yeni bir canlı oluşturmuyor, belli bir büyüklükten büyük parça tamamlanıyor, hatta sadece en büyük parça yaşama devam ediyor, iki tane bile olmuyor gibi eski bir bilgi de aklımda kalmış, doğrusu hangisi tam bilmiyordum.

E, bahçede ağaçlar.net e bağlanıp öğrenme şansı da olmayınca en az zararı vereni seçmiştim.

Hatta şimdi de sitede işin doğrusunu aramadım ki insanlar kendi arayıp bulup itiraz edebilsinler diye,

gece
forumun solucan rejetatoru!

Eski 13-05-2009, 12:20   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
) Tabii ki öyle... Takılıyordum ben

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 20:16   #107
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Ne güzel bütün işler bitmiş. Artık rahat rahat çilek yemeye gidebilirim.

Sayın forum kişisi kızlarınız bahçemizin çiçeği olmuşlar. Maşallah.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 23:01   #108
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili dostlar afınıza sığınarak bizim buradaki tarlalarda özellikle bahçelerde sebzeler için en büyük zararlı danaburnu denilen böcek türüdür.sebze fidanlarını köklerinin hemen üstünden koparıp bitkilerin ölümüne sebebiyet veriyorlar.bu zararlı umarım sizin bahçede yoktur. çoğunlukla toprakta soluncanların bıraktığı gibi toprakta kabarık yollar oluşturdukları için solucan olduğu sanılarak çoğu kez ben dahi yanılarak solucanları topraktan atmak için çok uğraştığım olmuştur. karıncaların ve danaburunların doğal düşmanı tavuklardır. ancak onlarda kaş yapıyım derken göz çıkarır misali tümden bitkilere zarar verirler.ukalalık ettiysem özür dilerim.
saygılar

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:35   #109
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçemizde danaburnu yok!

Çok şükür ki bahçemizde danaburnu (Gryllotalpa vulgaris) yok Bahtiyar02. Hatta zararlı olabilecek (karıncalar hariç) başka haşerat da yoktu. Bol bol solucan vardı, solucan da toprağın arısı zaten.

Karıncalar da yaprak bitlerinin çobanları olduğundan potansiyel tehlike ama biyolojik önlemlerimiz var çok şükür.

Karıncalar da kireci görünce tası tarağı toplayıp, kireçsize göçmüşlerdi, ancak göçettikleri yer de bellenecek alanda kaldığından solucanları kesmekle kalmamış, onların yuvalarını da başlarına yıkmıştım! (işleri ne, yeniden yapsınlar, büyük şehrin yükünü taşımıyorlar ya! ) Önceki mesajlarımda karıncaların kaçışırken rol aldıkları, korku filmi ayarındaki videoyu linklendirmiştim.

Danaburnu çiftlik gübresinde ve nemli toprakta çok oluyor, hobi bahçemizde de nem ve gübre olduğundan olmayacak demek değil tabii de ben rastlamadım, rastlamak da istemiyorum.

gece
danaburnu yerine kuşburnu'nu tercih eden forum kişisi!

Eski 15-05-2009, 18:23   #110
agaclar.net

malina's Avatar

Bu hafta sonu planınız ne?

Eski 15-05-2009, 23:13   #111
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Haftasonu planı!

Alıntı:
Bu hafta sonu planınız ne?
Bugün (16.5.09, Cumartesi) büyük kızın doğum günü, sanırım en kalabalık doğum gününü kutlayacağız.

Pazar belirsiz, aslında bahçemiz için börülce, maş ve bombay fasulye vs. ekmek için gitmek istiyorum ama zor gibi (evde uzun süredir bekleyen işler, vs.).

gece
bahçeye gitmek isteyen, hayatın ve büyük şehrin cenderesindeki forum kişisi

Eski 16-05-2009, 01:35   #112
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
gece
Riva deresinden daha açık renk avatarı olan forum insanı!
Sayın gece,

Doğa severliliğinizi biliyor ve sizleri kutluyorum.

Yalnız mesajlarınızın en altına yazdığınız yazılara da bayılıyorum, nereden bulursunuz da yazarsınız şaşıyorum, Bunlar zaman zaman ya bir cevap **** bir yerlere dokundurma da olabiliyor, Aynen devam edin, çünkü çok hoş.

Evet bizim gönen çayı da senin avatarın'kinden daha açık renkli forum insanı.

Eski 16-05-2009, 02:16   #113
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Ah.Ah. Gönen çayından ne balıklar yedik ve suyundan ne çaylar demledik. Sene 1975. Gönen çayının denize döküldüğü yerde Kulübe Ada denilen ve bir tarafı deniz, bir tarafı Gönen çayı ve bir tarafı bataklık olan 120 dönümlük arazide Alman Çiftliğinde Stajer memurken danaları beslerdik. Su gönen çayından. Balık denizden. Ne günlerdi. Geceleri kumsalda ateşi yakar balıkçıları beklerdik. Orada 4-5 ay Robinson hayatı yaşardık. Çok güzel günlerdi.

Eski 16-05-2009, 09:48   #114
agaclar.net

malina's Avatar

bahtiyar02 / Bahçem

Adıyaman'da kurulan hobi bahçesi yazılarını taşıdım.

Eski 16-05-2009, 09:54   #115
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
Bugün (16.5.09, Cumartesi) büyük kızın doğum günü, sanırım en kalabalık doğum gününü kutlayacağız.

Pazar belirsiz, aslında bahçemiz için börülce, maş ve bombay fasulye vs. ekmek için gitmek istiyorum ama zor gibi (evde uzun süredir bekleyen işler, vs.).

gece
bahçeye gitmek isteyen, hayatın ve büyük şehrin cenderesindeki forum kişisi
Hobi bahçesi işinin yürümeyeceği belliydi. İyiniyetle yaptığınız devam etsin çağrınız yüzünden, "temiz bir ölüm" olmayacak, "sürünerek ölüm" gündemde...

Eski 16-05-2009, 13:04   #116
Ağaç Dostu

gece's Avatar

ölüm ve reenkarnasyon'a dair

Alıntı:
Hobi bahçesi işinin yürümeyeceği belliydi. İyiniyetle yaptığınız devam etsin çağrınız yüzünden, "temiz bir ölüm" olmayacak, "sürünerek ölüm" gündemde...
Ecel belirsizdir, bilinmez ama bildiğim bu sene bahçemizin ölümünün gerçekten kolay olmayacağı arada devamsızlarım olsa da ben sözümdeyim, daha yeni başladık.

Hem o kadar solucanı ve karınca yuvasını boşuna kesip parçalamadık herhalde.

Bakın buraya yazıyorum, bu bahçe bu yıl temiz bir bahçe olacak, kışın bile ölüme direnecek.

gece
Hızır ile İlyas'ın, gül bile olmadığı halde buluştuğu bahçenin, ölümüne değil reenkarnasyonuna inanan forum kişisi!

Eski 16-05-2009, 18:05   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Habersiz gelen yatılı misafirlerimiz dolayısıyla çok umutlar ekerek beklediğim bu pazar biz ne yazik ki gelemiyoruz. Oysa tohumlarım hazırlanmış, cherry domateslerim kocaman fide olmuş şekilde (yakında çiçeklenecekler) toprakla buluşmayı bekliyorlardı bu hafta.
Sayın Gece için söz verdiğim yer fıstıkları dahi duruyor. ( papağana yedirmedim )
Ne yazık ki beklemek durumundayım bir sonraki haftaya..

cigdemdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 01:25   #118
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçemizden haberler...

Cigdemdogan; misafir kısmeti ile gelirmiş, bahçeye bu hafta gelemedik diye üzülmeyin, o misafirlerin kısmeti bahçemize bir şekilde yansır, merak etmeyin. Hatta yansıdı belki de; getirecekleriniz için yerimiz, çapalanmış olarak ekim, dikime hazır şu an. Siz gelin yeter!

Bu hafta, Cumartesi gidemeyince ve pazar için bekleyen işleri temizlemeyi düşünürken, malina'nın fani oluşumuzu hatırlatan "ölüm"lü yazısı ile titreyip kendime geldim ve pazar, çocukları kaptığım gibi öğümce'ye koştum.

Malina, "sürünerek" dediği için, pek çoğumuzca sürünmek olarak tabir ettiği belediye otobüsü yoluyla hem de!

Evet, hani arabası olmayanların "nasıl giderim?" deyip de "137 no'lu otobüsle" yanıtını pek ciddiye almadıkları o 137 no'lu midibüsle, üstelik yanıma bodyguard olarak kerimelerimi de alarak, bindiim gittim, "bekleyen işler beklesin, bahçe beklemez!" diyerek.

Güzergah çok güzel, saatlerine uyduğunuzda ulaşım da da sorun yok! Tavsiye ederim, ancak gidiş-gelişi sonraya bırakıp, bahçeye gelir isek:

Geçen hafta gidip ektiğimiz bitkiler cümbür cemaat " ya ne var bu bahçede, bu kadar yazılıp okunuyor!" deyip başlarını topraktan çıkarmışlar, bir hafta içinde bu kadar büyüyeceklerini beklemiyordum. Onlar da tercihlerini benim gibi "beklemek" yönünde kullanmamış olacaklar ki beni çocuk gibi sevindirdiler.

Hele enginar, hele enginar, bir haftada iki gonca peydahlayıvermiş lakin ne yazık ki, şu bizim düşük çözünürlüklü korku filminin yıldızı olan, "zavallı" dediğimiz karıncalar var ya, bu goncalar yoluyla bizden yıkılan yuvalarının intikamını almaya başlamışlar da haberimiz yok.

Buna biyolojik yoldan bir dur demeliyiz arkadaşlar. Bilgisi olan ya da "ben iyi arar, bulurum, enginarlardan karıncaları defederiz" diyenlerimiz de tohumlarımız gibi yapıp, beklemesinler, forum sizden hizmet bekler.

Hizmet demişken, biliyorsunuz bahçemizin bel ameliyesi geçen hafta bitmişti, bu hafta da çapa işi bitti! "Tezekti, topaçtı" diyenleri; topaç gibi, nurtopu gibi bitkilerimiz karşılayacak sadece!

Bahçeye yeni ekilenler mi? Olmaz mı canım, ha bire fasulye ektim. Maş fasulyelerinden başlayıp, bombay fasulyeleri ile devam edip, "yahu şunların ortası yok mu, biri cüce biri dev" der bizim forumdaşlar diye de orta boy bakliyat olarak, börülce (karnıkara) ile devam edip, nohut ile noktayı koydum (malum, noktaya en benzeyen nohut ).

Çardağın iki yönüne de birkaç kök, su kabağı iyi olur diye düşündüm, düşünmekle kalmayıp ekiverdim. Bu yaz bahçeye gelenlerin öyle güzel nostaljik maşrapaları olacak ki, "necefli maşrapa" ööyle bakakalacak, göreceksiniz!

"Karanfilimiz yok" demiştim ya önceden, birkaç çelik getirip toprakla buluşturdum, yanlarına da yalnızlık çekmesin diye yarenlik etmek üzere, gül tohumu (evet tohum!) ekiverdim. Du(r) bakalım!

Bahçemizde durum şimdilik bu. Bu günlük benden bu kadar!

gece
cendereyi kırıp, gitmek istediği bahçemize, gidilmeyen yoldan da olsa giden forum insanı!

Eski 18-05-2009, 15:23   #119
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Bende özür dileyerek cumartesi ve pazar işe devam ettim... Bitmesini umarken evde boya badana işleri... Akşam 18:00 de eve gelip boya yapmak adamı bitiriyor... Ama gönlüm gitmekten yanaydı... Gidemedim. Gönlümü saat 24:00 den sonra bahçeme ayırdım. Saat 02:30 sıraları yatağa attım. Bugün inanın işyerinde ölü gibiyim... Uyukluyorum... Neyse... Allah nasip ederse çok yakın zamanda buluşacağız malina'ya inat...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 23:08   #120
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahar temizliği!

Badana yorar. Kolay gelsin.

Özürlük bir durum da yok.

Görüşmek dileğiyle.

gece
gençliğinde gece yarısına kadar badana yapmaktan komşuları ile tartışan forum insanı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024