agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2009, 20:28   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ferda çok güzel tırmık kullanıyor. Ekilecek toprağımızı çok güzel düzletti.

Name:  P5060690 (600 x 450).jpg
Views: 1394
Size:  50.4 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 20:30   #62
Moderatör

Güler's Avatar

Bellenen toprağı çapalayabilmemiz için biraz sulamamız gerekiyordu.
Malina sulama yapıyor.

Name:  P5060686 (600 x 450).jpg
Views: 1166
Size:  49.0 KB

edelvays58 beğendi.
Eski 06-05-2009, 21:37   #63
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çok güzel bir gündü. Bir kaç fotograf da ben ekleyeyim.

Hobi bahçesi çok bakımlı ve yemyeşildi.

Name:  mayis 042.jpg
Views: 1242
Size:  49.5 KB

Hamakları uzaktan seyrettik.

Name:  mayis 041.jpg
Views: 1323
Size:  44.6 KB

Malesef mangal bize ait değildi.

Name:  mayis 039.jpg
Views: 1259
Size:  49.3 KB

Bitkiler marul ve bakla. Bunlar da bizim değil.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 21:47   #64
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bahçeye gittiğimizde bellenenmiş bölümlerin kireçlendiğini gördük. Daha doğrusu kireçlemişler. Çilekler çiçek açmış. Çok güzel ve sağlıklıydılar.

Name:  mayis 022.jpg
Views: 2391
Size:  50.5 KB

Sanırım yabani otlar için kireçlemişlerdi. Toprak çok sertleşmişti. Bu toprağın bir kısmını çapalayıp tırmıkladık. Soğan sarmısak ektik. Gayet eğlenceli bir o kadar da yorucu geldi bana.

Name:  mayis 024.jpg
Views: 1300
Size:  49.4 KB

Çileklerin keyfine diyecek yok.

Name:  mayis 027.jpg
Views: 1146
Size:  34.1 KB

İşe başlamadan önce biraz atıştırdık.

Eski 06-05-2009, 21:54   #65
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sonrasını hatırlamıyorum.

Name:  mayis 028.jpg
Views: 1692
Size:  41.9 KB

Çapalama oldukça yorucu bir iş. Toparağı suladıktan sonra daha rahat çalıştık.

Name:  mayis 033.jpg
Views: 2487
Size:  43.6 KB

Ekim işi çok zevkliydi. Bitirdikten sonra bol bol suladık.

Sonra İstanbul'un trafik ve karmaşasına geri döndük.
Öğleden sonra oradaydık. Yarım gün bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Toprakla uğraşmak çok güzel. Malina'ya, Ferda Hanım'a ve Güler Hanım'a çok teşekkür ediyorum.

Eski 06-05-2009, 21:58   #66
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Bahçemize Hıdrellez gelmiş, gördünüz mü?

Hani derler ya, hobi bahçesi sıkışmayınca Hızır gelmezmiş, bakın geldi işte! Gelirken de ne güzel insanları beraberinde getirmiş, seralarda döndürüp dolaştırıp!

Hobi bahçemiz bu yıl çok güzel olacak arkadaşlar. Bakın ne güzel fotoğraf ve haberler geliyor, ben de biber fidelerimizi getirdim hafta sonu Tekirdağ'dan, kardeşimden hediye, biraz da domates ve patlıcanımız var.

Maydonoz tohumlarımız da hazır, kiraz domateslerimiz ve kişniş ile yer fıstıklarını da cigdemdogan müjdeledi. O papağan fıstıklarını yetiştirip, yersek bizi susturabilene aşkolsun yani!

Kimbilir belki de bodur karadut da temin eder, dut yemiş bülbüle döneriz belli mi olur!

gece
Hızır ile İlyas'ın, arkadaşlarımız ile bahçemizi ziyaretine sevinen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 22:28   #67
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili gece, arkadaşımız zenfree ne kadar aylasa oflasa da maydanoz ekilecek yeri sizin için hazırladı. Benden size haber vermesi.

Eski 06-05-2009, 22:43   #68
Ağaç Dostu

gece's Avatar

maydanozlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili gece, arkadaşımız zenfree ne kadar aylasa oflasa da maydanoz ekilecek yeri sizin için hazırladı. Benden size haber vermesi.
Mesaj alınmıştır. Maydanozlar ekilmek üzere sabırsızlanıyorlardı zaten.
Hepinize teşekkürler, ellerinize, ayaklarınıza sağlık.

Eski 06-05-2009, 23:05   #69
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bugün bellenen kısımdaki otları da temizlemiştik. Yazmayı unutmuşum. Çok çalıştık çoook.

Name:  hobi3.jpg
Views: 1417
Size:  67.0 KB

Name:  hobi33.jpg
Views: 1405
Size:  70.2 KB

Eski 07-05-2009, 02:55   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
Maydonoz tohumlarımız da hazır, kiraz domateslerimiz ve kişniş ile yer fıstıklarını da cigdemdogan müjdeledi. O papağan fıstıklarını yetiştirip, yersek bizi susturabilene aşkolsun yani!
Sayın Gece, tohumlar için sözüm sözdür. 17 Mayıs Pazar günü anne ve babamla hobi bahçesine gelmek için plan yaptık. Umuyorum ki forumdan bir çok kişi o gün orda olur. Sanıyorum İstanbul'da yaşamıyor ama keşke Güler hanım da tekrar gelebilse. Sevgili Malina uygun olduğu her şartta zaten başı çekiyor
Annem sizler için mercimek köftesi yapacak. ( Hani belki kandırırım da gelirsiniz diye söylüyorum çünkü, olabildiğince çok kişiyi tanımak istiyorum.)

Bunun dışında hemen yarın sabah, yerfıstıklarından biraz çimlenmesi için dikmeli miyim? Yoksa orda direk toprağa mı uygulayacağız? Daha önce hiç yerfıstığı ekimi duymadığım için soruyorum. Olur derseniz hemen torf içine koyarım ( kabuklarıyla direkt sanırım ), biz gelene kadar da çimlenirler. Cherry domateslerden de bikaç tane çimlendirmeyi düşünüyorum. Havalar ısındı, çabucak bir buçuk haftada büyürler gibime geliyor.

Birde koskoca bir Aloe Vera'm var. Dibinde de birsürü sürgün. Onu da getirmeyi düşündüm. Bahçenin bir köşesine dikeriz. Güneşte çalışırken kavrulan cildimize, topraktan sonra kuruyan sertleşen ellerimize, koparır koparır süreriz. Hatta komşularımız da kullanır. Ne dersiniz?

Başka ne getirebilirim, deneyimsiz olduğumdan bilmiyorum pek. Eğer sadece sebze ve çiçek değilde, ağaç da dikebiliyorsak, tohumdan bayağı bir büyümüş 2-3 yaşlarında Arabistan hurmalarım var. Ve yerini, saksısını değiştirdiğim için solmaya yüz tutan malta eriklerimi ve Malatya kayısımı canlandırabiliriz belki. Bir de kocaman bir palmiyem var.

Hatta ormanın içine gömmek için bir poşette ceviz, fındık getirmeyi düşünüyorum. İlerde kuşlar yerler belki, kimbilir sincaplar da vardır
Bunlar benim aklıma gelenler, ağaç dikilebiliyorsa uygundur derseniz keyifle getiririm.

Aslında bir de çardak kısmına sarmaşıklar güzel olur diye düşündüm. Babamın çalıştığı hastanenin bahçesinde varsa yasemin isteyeceğim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Çok heyecanlıyım sanırım..

cigdemdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 08:41   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Eeee ne de olsa Hıdırellez'i yeni geçirdik. Hızır ancak yetişmiştir.
Burada okudukça daha da hevesleniyor insan

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 09:12   #72
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Elinize sağlık, bu kaçamağı yapmanın hem de hafta içi yapmanın yapamayanlar tarafından buradan nasıl göründüğünü geldiğimde anlatırım. Çilek çiçekleri meyveye dönüşür dönüşmez ordayım

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 09:57   #73
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Hepiniz de harikasınız, kutluyorum.
Ne güzel şeyler yapmışsınız, toprağın güzelliğine bayıldım, ayrıca toprağa uygulanan kireç ilgimi çekti, bu uygulama yabani otlar içinse ben de kendi bahçeme uygularım.

Hayatı bu denli dolu dolu yaşayan insanları gerçekten çok seviyorum, hemen aklıma bir şarkı geliyor;
Orda bir bahçe var uzakta, o bahçe bizim bahçemizdir, gitmesek te gelmesek te, o bahçe bizim bahçemizdir.
Elleriniz dert görmesin sevgili dostlar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 11:13   #74
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar,
Hakikaten güzel bir gün geçirdik. Güle oynaya çapaladık, tezek parçalarını, ufaladık ve ektik.
Amannn, sizlere de bir not düşeyim, yanlış anlamayın.
Bu yörelerde, bel küreği ile bellenip de devrilen iri toprak parçalarına tezek deniliyor. Bellenince bunlar bir müddet böyle bırakılır hafifçe toprak havanlandırılır. Daha sonra çapalayarak bunlar iyice ufalanır, toprak tırmıkla düzeltilir, istenirse karıklar hazırlanır ve ekim yapılır.
Bir de, Orta Anadoluda yapılan tezek vardır. Bu da büyük baş hayvanların dışkısı ile saman karıştırılır, elde edilen malzemeye de tezek denir ve yakılır.
Hatta bu arada size ufak da bir fıkra anlatayım: Bir Amerikalı çocuk ile Anadolu'nun bir kasabasındaki bir çocuk, kalem arkadaşı (pen friend) olmuşlar. Birbirlerini hiç görmemişler ama yazışarak arkadaşlık yapıyorlar.
Amerikalı çocuk," biz Amerika'da şöyle evlerde yaşıyoruz, arabamız var, evimiz bahçeli, bir köpeğimiz var, evimizde klimamız var, kışın da kalorifer ile ısınıyoruz..." falan, filan devam etmiş.
Bizim Anadolu çocuğu da kendini ve yaşantısını anlatmış. Ve devam etmiş, biz yazın yaylaya çıkarız, yayla çok serin olur, kışın da evimizde ocakda tezek yakarız demiş.
Amerikalı sormuş; tezek nedir?
Bizimki düşünmüş, düşünmüş ve nihayet yazmış; " tezek bir b.k tur, kalorisi çoktur demiş.
Evet, benim çocukluğumda Anadolu'da ısınmak için çok yaktıklarını hatırlıyorum.

Ama bu yörede bahçe ile uğraşan herkes, tezek denilince, sürülmüş ama henüz düzeltilmemiş toprak olarak düşünür.

Arkadaşımız sevgili gece de Hobi Bahçesini güzelce bellemiş sağolsun. Bizler de ekilecek yerleri düzelterek ektik.
Ama daha çoook iş var, haberiniz ola.

Sevgili cigdemdoğan, çok isterdim tekrar sizlerle orada olmayı ama Manyas'a dönmem gerekiyor. Çarşamba gününden beri geldim, geliyorum diye hep geri atıyorum dönüşümü.
Biraz daha gecikirsem belli mi olur bakarsınız mahkemeden bir celp gelir " evini terketti" diye :

Hepinizi çok seviyorum, güzel çalışmalar dilerim.

Eski 07-05-2009, 12:03   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
))) Güler Hanım ama olmaz ki... İstanbul ve hobi bahçesi özler bu sefer sizi. Siz evinize dönün dönmesine ama arayı da uzatmayın

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 12:14   #76
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili kaktüs, Manyas'da iş çok.
Yağmuru bahane edip geldik. Yağmur yağıyor, birşey yapamayacağız gidip torunları görelim dedik.
Tam, köyden indim şehire oldum. Buraya gelince bir iki gün kalalım dedim. Eşim, ikinci günü sonu, sen galiba bir kaç gün daha kalmak istiyorsun diyerek döndü.
Sözüm ona Çarşamba günü ben de dönecektim. Çarşambayı Perşembeye, Perşembeyi de Cumaya sarkıttım.
Şimdi de Cuma akşamı için program ayarlıyorum, bu demek ki yol Cumartesiye görünüyor.
Dedim ya, daha da uzatırsam bakarsın beyim, BOŞ OL der.
Sonra ben ne yaparım?

Eski 07-05-2009, 12:57   #77
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Inşaallah 17 mayıs pazar günü buluşuruz...
Herkes hazırlıklı olsun...
Artık yaz geldi...
çayları demleyelim...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 09:02   #78
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Ne güzel vakit geçirmişsiniz ve ne güzel hazırlamışsınız bahçeyi...

Ellerinize sağlık..

Bir dahaki sefere ben de katılmaya çalışacağım...

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 23:14   #79
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçe zamanı!

Bugün (9.5.2009, C.tesi) için hobi bahçemize gelmeyi düşünen var mı?

gece
hafta sonu bahçemize gitmeyi düşünen forum kişisi!

Eski 10-05-2009, 23:33   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili cigdemdoğan, çok isterdim tekrar sizlerle orada olmayı ama Manyas'a dönmem gerekiyor. Çarşamba gününden beri geldim, geliyorum diye hep geri atıyorum dönüşümü.
Biraz daha gecikirsem belli mi olur bakarsınız mahkemeden bir celp gelir " evini terketti" diye :
Bir başka buluşma da karşılaşırız umarım Güler hanım.
Kimbilir o zamana dek belki bahçe de sizlerin emeklerinizin karşılığını vermiş olur, yemyeşil karşılar sizi..
Hem Manyas özlemiştir sizi, haklısınız daha fazla bekletmeyin
Sevgiler..

cigdemdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 23:39   #81
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Hafta sonu bahçeye giden olmadı galiba.

Eski 11-05-2009, 15:02   #82
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Gidildi! Hatta dönüş muhteşem oldu!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Hafta sonu bahçeye giden olmadı galiba.
Biz cumartesi ailecek gittik, belleme işini bitirip, bahçemizde çayır çimen bırakmadık, birkaç kök "domates, biber, patlıcaan", mısır, ayçiçeği, iki küçük tava maydanoz ektik.

Ekim, dikim işini, çardağın dere tarafında yaptığımız için (enginarlar ile çilekler arası) önce bu bölgenin çapası da yapıldı tabii (beşten altmışbeşe çalışılmak suretiyle!).

Fotoğraftan çok video çektiğimiz için dosya boyutunu küçültüp bu akşam yazmayı düşünüyordum, yine düşünüyorum, bakalım var mıyım?

gece
Hobi bahçemizin çabacısı!

Düzenleyen gece : 11-05-2009 saat 15:07 Neden: Barış Manço anısına düzeltme!
Eski 11-05-2009, 20:26   #83
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sayın Gece sizin ve ailenizin ellerine sağlık. Fotografları merakla bekliyoruz.

Eski 12-05-2009, 02:39   #84
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçeden geldi bunlar!

Merhaba, geçtiğimiz Cumartesi (9.5.09) ağaçlar.net ailesinin hobi bahçesine gitmeye karar verip, atladık gittik;
Name:  AtlaGel!.jpg
Views: 1125
Size:  62.3 KB

Toplam beş kişiydik, gece, eşi, çocukları ve gece'nin halası!

Name:  CardakVeKIzsalKesim.jpg
Views: 1101
Size:  53.8 KB

Yaş grubu olarak da; ne geleneksel 7-70, ne Barış Manço'sal 7-77 ye uyuyorduk, biz 5-60'ı tercih etmiştik. Halam baştan çok nazlandı, ama ikna ettik, iyi de ettik!

Herkes çalıştı, herkes tohum ekti, sulama yaptı. Hatta tatsızlık çıkmasın diye çalışırken (tek) sıra bile yaptık!

Tohum ekme ve sulamada tek sıra uygulamasına geçmeseydik, sonuç feci olabilirdi; düşünsenize etrafta keserler, çapalar, bel kürekleri var, hatta yere çıplak ayakla basmak adına çıkarılmış ayakkabılar da kırlangıç ve kelebeklere özenip gökyüzünde uçmak isteyebilirdi!

Sonuçta; az sayıda da olsa domates, biber, patlıcan, maydanoz, karpuz, (mısır, sakız kabak, ayçiçeği), olmak üzere ekim, dikim işleri yapıldı. Çardağımızın sağına denk gelen Riva deresi istikameti, ekilecek dikilecekler yönünden hemen hemen tamamlandı.

Name:  MaydonozAdayAdaylari.jpg
Views: 1590
Size:  51.4 KB

Ancak bahçemizin büyük bölümü hala boş, ama bellenmemiş alan kalmadı, sarılıcılar için olan ve çardağın arkasını kaplayan sırıkların bir kısmı, yer açmak adına çardakdaki bankın altına geçici olarak istiflendi.

Amaç aynı türden çok değil, hemen her türden biraz ekip dikmek olduğu için daha çok eksiğimiz var ama cigdemdogan söz verdi, aloe vera'mız bile gelecek!

Fazla uzatmayayım, az laf, çok iş!

Önceden de belirttiğim gibi, fotoğraftan çok video çekmiştim, ancak şimdiye kadar forumda video izlemediğimden elimi korkak alıştırmayı tercih ediyorum.

gece
az fotoğraf çeken forum üyesi!

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2009, 02:58   #85
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Yazısız

Name:  Yemyeşşil.jpg
Views: 1110
Size:  57.7 KB

Name:  Capa.jpg
Views: 1694
Size:  72.2 KB

Name:  DomatesBiberEnginar.jpg
Views: 1252
Size:  64.4 KB

Name:  MaydanozTavalari.jpg
Views: 1398
Size:  66.1 KB

Name:  BesinciBahardanAgaclarNete.jpg
Views: 1352
Size:  73.4 KB

Eski 12-05-2009, 03:07   #86
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçemizin çocuk işçileri!

Name:  CocukIsciler.jpg
Views: 1395
Size:  71.0 KB

Name:  Dilay.jpg
Views: 1388
Size:  34.0 KB

Eski 12-05-2009, 15:29   #87
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
ellerinize sağlık çok güzel görünüyor.sadece dikkatimi çeken sanırım domates ve biber fidanları ekim için küçük boyda olması.resim beni yanıltabilir.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 21:10   #88
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
ellerinize sağlık çok güzel görünüyor.sadece dikkatimi çeken sanırım domates ve biber fidanları ekim için küçük boyda olması.resim beni yanıltabilir.
saygılar
Teşekkürler, küçükler evet ama endişe edecek kadar da değil, üstelik derin dikildiler (kuraktan zararlanmasın düşüncesi) ve tabii fotoğrafın çekim şartları da yanıltıcı kesinlikle. Asla süklüm püklüm değildiler. Eminim gübreli toprakta şu an daha iyi durumdalar.

Ömrünün 4. baharını yaşayan küçük kızımın objektifinden çekilen yemyeşil yüzeydeki mum misali 4 papatyanın da dikkatinizden kaçmadığını umuyorum. Düşürür, kırar demeden çocuklara kamera verenlerdenim; zayiat oluyor tabii ama onlardan kıymetli değil ya, hem böyle sürprizleri çok oluyor, tavsiye ederim.

Saygılar.

gece
fide küçükken eğilirmiş ve nitekim eğilmiş de diyerek, çocuk işçiler sorunsalına da gönderme yapan forum üyesi!

Düzenleyen gece : 12-05-2009 saat 21:19 Neden: gerekli ekleme amacıyla
Eski 12-05-2009, 22:20   #89
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ellerine sağlık sevgili gece. Ellerinize sağlık sevgili hobi bahçesi arkadaşları.

Ara sırada olsa sizleri takip ediyorum, nasıl çalışıyorlar mı, kaytarıyorlar mı diye.

Küçük bir bilgi.
Fidelerin küçüğü tutma şansı daha fazla olur.

Geçen haftaydı sanırım, güler abla ve sayın malina'ın tezeklerle savaşı, o tezeklerle savaşmak öyle kolay değil, o gece yattıkları yeri onlar bile bilememiştir.

Küçük bir bilgi daha vereyim.
Bel'leme yaparken çok çok değilde az az tutarsanız tezek olmaz daha güzel dağılır.

Ben de amma ahkâm kestim yahu

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 23:31   #90
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Kuşbaşı ya da kıyma olarak solucan!

Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler Lilium, hem kaytarıyor, hem karınca kararınca gidip çalışıyoruz (Bkz. karıncalar ile ilgili link), gördüğünüz üzere...

Tezek boyutlarını bilinçli olarak biraz büyük tuttum, her seferinde en az 3 solucanı kesiyordum, solucan da çok yararlı bir hayvan, doğup büyüdüğü yerde birden cart diye kesiliveriyor, neyse ki büyük kısmının yaşadığını biliyoruz, kesilenlerin büyük kısmı yaşama devam ediyor yani. Tezekleri azıcık iri tutarak, seri katil olmaktan ve vicdan azabının ağır yükünden kolayca kurtuluveriyorum.

İşte bu yüzden; hayvancıkları beklemedikleri anda bölüveriyoruz, hiç olmazsa yaralı da olsa yaşasınlar, diye ince dilimler ile belleyip iyice kıyma yapmıyordum. Sonrasında zaten her halükarda çapalayıp, ekim dikime hazırlarken toprağı havalandırıyoruz, onlar da arada, bel küreği ve güneş ışığını görünce daha güvenli alt kesimlere kaçabilmiş oluyorlar ve orada bize organik gübre üretmeye ve toprağı havalandırmaya devam edebiliyorlar diye düşünüyorum.

Bir nevi ne şiş yanıyor ne kebap yani, olduğu kadar tabii.

Bu arada, genel geçer kural şeklindeki ipucunuza ses ve görüntü de eklemek hiç fena olmaz diye bakın ne ekliyorum, BelKüreğiDersleri.com ve BelDersleri.com

Bahçesindeki karıncalardan şikayetçi olanlar için de bir ipucu gelsin, paravan açılıyor vee; Bahçemize serpilen tarım kirecinin bir etkisi olarak karıncaların göç ederek, kireçsiz bölümde çok sık koloniler kurduğuna da şahit oldum, gelin sizi de şahit yazdıralım.

Keşke herkes sizin gbii bilgilerini paylaşsa ve ahkam kesse, solucan kesmese

Güzellikler diliyorum.

gece
solucanlara kıyamayan forum kişisi...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024