agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Gitmesek de, ekmesek de tarlalarımızı yeşillendirmeliyiz. (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/9526.htm)

turhanhoca 09-07-2008 10:29

Gitmesek de, ekmesek de tarlalarımızı yeşillendirmeliyiz.

Yeşil olmayan alanları yeşillendirme başarısını gösterenleri ve yardım edenleri tebrik ederim.
Kayseri'nin, Akkışla İlçesinin, Girinci Köyü'nde 20-30 yıldır gitmediğimiz, ekmediğimiz çorak tarlalarımız var. Buraları az masrafla ve az bakımla yeşillendirmek için bana yol gösterebilenlere teşekkürler ederim. Para kazanmak gibi bir amacım yok. Harcayacak da fazla param da yok.

darkfriairs 09-07-2008 13:08

Bir kilo çam tohumu alıp, ilkbaharda ekerek ertesi sene tarlanıza taşıyabilirsiniz.

turhanhoca 09-07-2008 14:23

Değerli Ağaçsever kardeşim
Zannediyorum cevabın bana idi
Çam tohumunu nerden alabileceğimi ve (zannediyorum bahçeme ekip çimlendirmem gereken) fideleri çorak toprağa taşıdığımda yapmam gerekenleri nereden öğrenebilirim?
Teşekkür ederim.

turhanhoca 09-07-2008 16:57

:)
Değerli Yücel Bey:
Ben de çok alakalı değil ama madem Yücel Bey yönlendirdi buraya yazayım bari demiştim.
Forum konusunda çok acemi olduğum için kusuruma bakmayın.
darkfriairs Ağaçsever kardeş cevap yazınca arkası gelir diye ümitlenmiştim.
Siz Hakan7960 gibi yeni bir konu açmamı mı istemiştiniz?
Bir deneyeyim.

Tamtutulma 09-07-2008 17:09

Sayın Turhan Hoca: Kayseri bize çok yakın ve iklimi aynı. Maalesef çam İçanadolu için uygun bir seçenek değil. Bizim ilçemizde 1962 de dikilmiş bir çamlık var. 50 yılda çamlar 3-5 metre ancak olabilmişler. Gel gör ki aradaki boşluklarda bir tek tohumdan yeşeren çam yok.

Arkadaşlarımla birlikte bizde Ürgüp'te ağaçlandırması çalışması yapıyoruz. Yaklaşık 12 yıldır uğraşıyoruz. İlk başta bizde çam düşünmüştük ama sürekli hüsranla karşılaştık. Size önerebileceğim ağaçlar:

* Akasya
* Kokar ağaç
* Ardıç
* Akçaağaç
* Alıç
* Meşe
* Çalı-iğde.
* Çınar

Bu ağaçları yakından tanırsanız bir kaç ay sonra tohumlarını bulabilirsiniz. Geçen haftaki Kayseri ziyaretimde şehrin kaldırımlarında binlerce akçaağaç ve çınar gördüm. Sonbaharda o ağaçlardan tohum elde edebilirsiniz.

Size tavsiyem tohumları evinizde yeşertip, fidan haline getirip daha sonra dikmeniz. Böylelikle başarı şansınız daha da yükselecektir. Biz özellikle teneke kutularda tohumları fidan haline getiriyoruz. Daha sonra tenekelerin yanları ve tabanına keskin bir bıçak ya da teneke makasıyla uzun yarıklar açıp fidanı öylece tenekeyle birlikte dikiyoruz. Bu şekilde fidanların tutmaması gibi bir derdiniz de olmayacaktır.

İçanadolu'nun en büyüp handikapı Temmuz- Ağustos döneminin yağışsız geçmesi. Bu dönemde dağa diktiğiniz fidanları ilk bir kaç yıl mutlaka sulamanız gerekiyor.

İsterseniz sonbaharda size tohum yollayabilirim.

Saygılar...

turhanhoca 09-07-2008 17:16

Gitmesek de, ekmesek de tarlalarımızı yeşillendirmeliyiz.

Değerli ağaçsevenler:
Pek çoğumuz doğduğu yerden uzaklarda yaşamaktayız.
Memleketimizde kalan tarlalarımız verimsiz ise ve köyümüzde de fazla insan kalmamışsa boş kalmaktadır.
Akıl akıldan üstündür. Gelin bilgisi ve imkanı olanlar diğerlerine yardım etsin. Vatanımıza Köyümüze bir katkımız olsun.
Ek(e)mediğimiz yerleri yeşertmenin yollarını arayalım.

turhanhoca 09-07-2008 17:27

Değerli çevre dostları:
Kayseri - Akkışla -Girinci Köyü'nde yıllardır boş duran verimsiz tarlalarımız var. Senede 1-2 kere ilgilenme (ya da adam tutma) fırsatım var. Buraları nasıl ağaçlandırabilirim. (Kar amacım yok.)
Tecrübesi ve tavsiyesi olanları bekliyorum.

Kiraz 09-07-2008 18:56

Bir dostumuzun güzel bir uygulaması var, yeter ki toprak olsun.
Bir arsaya (arsa da kendine ait değil), oğlunun her doğum gününde, yaşı kadar ağaç dikiyor. Oğlu şimdi 12 yaşında ve ufak bir korusu var.

gülşeker 09-07-2008 22:11

çok iyi bir uygulama, çok da güzel...

Yücel Özlem 10-07-2008 00:44

Turhanhoca kolay gelsin.

Siz niyetinizi belirttiniz. Biz de kolaylıklar diledik. Buından sonra siz, köyünüzü, tarlalarınızı bize iyice tanıtmalısınız. Kayseri Akkışla'yı birçoğumuz duymamıştır.
Hele Girinicik'i hiç sanmıyorum. Tarlalarınızı da bilmediğimiz kesin. Bize ne kadar çok bilgi aktarabilirseniz, size o kadar çok yardım edebiliriz.

turhanhoca 10-07-2008 09:51

Girinci Köyü'nün rakımı 1350 yaylalarının 1500 m civarında. İklimi karasal. Karlar eridikten sonra Ekim'e kadar hemen hemen hiç yağış olmaz.
Tarlalarda genelde buğday ve arpa ekilir. Bizim tarlalarda 3-4 yıl birşey ekilmez. Köylülerden bu tarla iyi dinlendi, bu yıl ekeyim diyen olursa eker, biçer, yer. Bizden kimse köyde durmadığından ilgilenemeyiz.
En az ilgi ve bakım ile olacak ağaçları aradığım için bu forumdayım.
Yardım edenlere teşekkürler.

turhanhoca 10-07-2008 10:03

Teşekkürler Tamtutulma

Endişemin biri de şu:
Ben İzmir'de oturuyorum Buradan elde edip burada çimlendirdiğim tohumlar orada yaşar mı?

ab-ı hayat 10-07-2008 15:52

turhanhoca
çok iyi düşünmüşsün
ama benim düzceden aldığım fidanlar yozgat'ta yetişmedi.
Moralini bozmuş olmayayım.
Belki ben becerememişimdir.
Arkandayız, kolay gelsin.

çilek_2 10-07-2008 16:57

Bulunduğum yerdeki tema görevlisi her sene okula gelir. Her öğrenciye bir tohum ve siyah poşet içinde toprak verir. Ne yapmaları gerektiğinide anlatır.
Yetişen fidanlar uygun yerlere dikilir.( Geçen sene badem, bu sene fıstık çamı tohumu getirdi)
Bende size bunu tavsiye ediyorum. Biraz zahmetli bir iş. Ama kendinizde fidanları yetiştirdiğiniz için onları dikmek içinde olsa oraya koşarak gidersiniz.
Dikimden sonra bakım için yardım gerekecektir.
Köyünüzdeki meyve ağaçları çeşitlerine görede fidan alıp dikersenizde yeşillendirmiş olursunuz.
Kolay gelsin.

turhanhoca 11-07-2008 14:24

ab-ı hayat kardeşim:
Moralimi bozmuş olmadın.
Benim buraya yazma nedenim zaten senin düştüğün duruma düşmemek için bilenlerden yardım almaktı.
Bu arada sen de yılma ve gayret et.

turhanhoca 11-07-2008 14:27

çilek 2 kardeşim
Sizin oradaki tema yetkilisini tebrik ediyorum.
Ama burada öyle bir yetkili varsa da kimsenin haberi yok. :)
Bizim orada meyve bahçeleri var ama sürekli ilgilenen budayan sulayan ilaçlayan gübreleyen koruyan insanlara ait.
Ben ise köye 30 yılda 3 kere gittim. Ama bu iş olursa her yıl gitmeye niyetliyim.
Yardım isteme nedenim de bu özel durumlardır.
Destekleriniz için sağolun.

ab-ı hayat 11-07-2008 17:24

turhan hoca
akkışla ilçesindeki tema yetkilisi bakım gerektirmeyecek ağaç konusunda yardımcı olur diye düşünüyorum.
bir görüş istersen.

turhanhoca 11-07-2008 18:20

Akkışla'ya hayatımda 1 kere gittim. Orada tema yetkilisi var mıdır bilmem.
Ama yardım almayı düşünüyorum tabii. Kayseri'ye gidince köye gitmeden yardım alabileceğim resmi ya da özel yerler bilen varsa yardımcı olabilir.
Yardım etmek isteyenler sağolsun.

ab-ı hayat 12-07-2008 16:54

ÖSS 1.si Kayseri'den çıkmış. Tarlalarını yeşillendirirsen seni de 1. sayarız biz. :)

turhanhoca 13-07-2008 12:17

1. olmak istemiyorum. Ülkemizin çöl olmaması için faydamız olsun yeter. Ağustosun başında Kayseri'ye gideceğim. Bana orada kimler yardımcı olabilir. yazarsanız memnun olurum.

Yücel Özlem 14-07-2008 18:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çilek_2 (Mesaj 257501)
Bulunduğum yerdeki tema görevlisi her sene okula gelir. Her öğrenciye bir tohum ve siyah poşet içinde toprak verir. Ne yapmaları gerektiğinide anlatır.
Yetişen fidanlar uygun yerlere dikilir.( Geçen sene badem, bu sene fıstık çamı tohumu getirdi)

Sayın Çilek_2, Bazı sorularım olacak. siz Kütahya'da bulunuyorsunuz değil mi? Bu tema görevlisi, orda mı fıstık çamı tohumu dağıttı?

kuzen38 15-07-2008 04:00

bence gilaburu ekin tarlanıza. bizimde orda bir tarlamız var, bir daha gitme şansım olursa bende birseyler ekicem. malesef kayseri agac ve orman yönünden bana fakir geldi.

ilker_eroglu 15-07-2008 04:34

Sn turhanhoca,

Aşagıda vermiş oldugum link kapari bitkisine ait başlıgın linki.

Tarlanıza ekebileceginiz ekim masrafı çok olmayan pek bakım gerektirmeyen bir orman bitkisi.

Saygılarımla

İlker

http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1275.htm

çilek_2 15-07-2008 13:31

Sn Yücel Özlem
Evet.
Bizdeki tohum çimlenmedi. Fakat başka bir öğrencinin tohumu çimlenmiş.
Evde geçen sene Seferihisardan gelen tohumlar var bunlardan birkaç tane tekrar denemeyi düşünüyorum.

Eğer kütahyada fıstık çamı yetişiyor mu diye soruyorsa bilmiyorum.

Yücel Özlem 15-07-2008 18:26

Sayın Çilek_2, Bildiğim kadarı ile fıstık çamı bir akdeniz bitkisidir. Pinus pinea (Fıstık Çamı) Başlığında bu konuda bilgiler olacak. Yine bildiğim kadarı ile şiddetli donlara dayanmaz. Bu bilgilerim çerçevesinde Kütahya'da yetişmesi zor gibi geliyor.

Eğer benim bilgilerim doğru ise, TEMA yetkilisi bir yede yanlış yapıyor gibime geliyor.

ab-ı hayat 16-07-2008 15:19

sayın ilker eroğlu
kapari bildiğim kadarı ile ekonomik değeri olan bir bitki
oralarda yetişseydi zaten ziraati yapılıyor olurdu
haksız mıyım?

turhanhoca 16-07-2008 15:23

Değerli kuzen38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 (Mesaj 259040)
bence gilaburu ekin tarlanıza. bizimde orda bir tarlamız var, bir daha gitme şansım olursa bende birseyler ekicem. malesef kayseri agac ve orman yönünden bana fakir geldi.

direboluyu ben de çok sevdim. (Dayım getirmişti 4 sene önce) Ama su kenarlarında yetişiyormuş. Fakat hemşeri olduğumuza göre senden yeni fikirler bekliyorum. :)

turhanhoca 16-07-2008 15:26

keşke kapari yetişse

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilker_eroglu (Mesaj 259043)
Sn turhanhoca,

Aşagıda vermiş oldugum link kapari bitkisine ait başlıgın linki.

Tarlanıza ekebileceginiz ekim masrafı çok olmayan pek bakım gerektirmeyen bir orman bitkisi.

Saygılarımla

İlker

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1275

İlker Bey ben egenin her yerinde kapari görüyorum. Ama sanırım bizim oralarda eksek ve yetişse bile hayvanlar bitirir. Ama gene de kapariyi araştıracağım. Sağolun.

turhanhoca 16-07-2008 15:31

İlgilenenlere teşekkürler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem (Mesaj 259239)
Sayın Çilek_2, Bildiğim kadarı ile fıstık çamı bir akdeniz bitkisidir. Pinus pinea (Fıstık Çamı) Başlığında bu konuda bilgiler olacak. Yine bildiğim kadarı ile şiddetli donlara dayanmaz. Bu bilgilerim çerçevesinde Kütahya'da yetişmesi zor gibi geliyor.

Eğer benim bilgilerim doğru ise, TEMA yetkilisi bir yede yanlış yapıyor gibime geliyor.

Kayseri'de bulabildiğim mail adreslerine bana yardım etmeleri için mail atmıştım.
Kayseri Çevre Orman Müdürlüğünden Sami Bey telefonla aradı. Zor bir işe kalkıştığımı ma başarmam için destek olmak istediklerini söyledi. Kayseri'de ikamet ediyor olsam işin çok daha kolay olacağını belirtti.
Kendisine ve diğer ilgililere buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

Yücel Özlem 23-07-2008 21:02

3 Eklenti(ler)
Kapari hayvanların pek itibar ettiği bir bitki değildir. Çocukluğumdan bu yana, aklımda öyle kalmış.
Eklenti 43633

Geçen yıl bu keçi sürüsünün, aşağıdaki yemyeşil kapariden tek yaprak koparmadan anızda otladığına da şahit oldum.

Eklenti 43635
Eklenti 43637

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024