agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Moloz ve taş dolu bahçede ağaçlandırma yapılır mı? (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/44865.htm)

Barış Olsun 31-07-2021 20:54

Moloz ve taş dolu bahçede ağaçlandırma yapılır mı?

4 Eklenti(ler)
Herkese merhabalar. Kafamıza takılan önemli bir konuda sizin fikir ve bilgilerinize ihtiyaç duyduk sevgili ağaçlar.net üyeleri. Sorunumuz kısaca şöyle:

Köyde bir bahçemiz ve içerisinde de kargir yapı denilen tek katlı harabe bir evimiz vardı. Bu evi yıktırdıktan sonra bahçemizin çevresine göre alçaktan kalan ve yaklaşık 1,5 metre derinliğinde olan tabanını evden çıkan taşlarla doldurduk. Üzerinden iki sene geçti ve zemin de iyice oturdu. Şimdi ağaçlandırma çalışması yapmak istiyoruz ama zemin bildiğiniz taş, kaya, moloz... Fotoğraflarını ekliyorum. Fotoğraflarda gördüğünüz taşların hepsi zemine gömüldü maalesef. Yardımcı olup fikir verirseniz çok mutlu oluruz :)

Barış Olsun 31-07-2021 21:14

Gerçekten yardıma ihtiyacımız var :)

Mahmut Tebir 31-07-2021 21:57

Böyle bir yerde ağaç köklerinin istediği gibi hareket edeceğini sanmıyorum. Ağaç dikilebilir ama fazla büyümez.

Barış Olsun 31-07-2021 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir (Mesaj 1609395)
Böyle bir yerde ağaç köklerinin istediği gibi hareket edeceğini sanmıyorum. Ağaç dikilebilir ama fazla büyümez.

Öncelikle teşekkürler. Peki bu durumda ne yapmamız gerekir sizce?

its_just_a_ride 31-07-2021 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Barış Olsun (Mesaj 1609396)
Öncelikle teşekkürler. Peki bu durumda ne yapmamız gerekir sizce?

En az 1 metre "çap" olacak şekilde "taş görmeyene kadar" kazacaksınız her bir fidan çukuru için. O zaman olur.

Barış Olsun 01-08-2021 08:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1609399)
En az 1 metre "çap" olacak şekilde "taş görmeyene kadar" kazacaksınız her bir fidan çukuru için. O zaman olur.

Yani her bir fidanı taşların altında, tabanda bulunan toprakla buluşturmuş olacağız. Fidanın dikildiği yerde taş kalmayacak. Bir metre çapında da yapmış olursak gelişim alanı bulur diyorsunuz yani

TCM 01-08-2021 11:00

O bir metre çapı ve altındaki taşların açacağı 1,5 m. derinlikteki boşluğu, kabaca her fidan için yaklaşık 1.2 şer m.küplük hacmi de düzgün toprakla doldurmanız gerek. Toprak + yanmış hayvan gübresi vs.

its_just_a_ride 01-08-2021 16:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Barış Olsun (Mesaj 1609401)
Yani her bir fidanı taşların altında, tabanda bulunan toprakla buluşturmuş olacağız. Fidanın dikildiği yerde taş kalmayacak. Bir metre çapında da yapmış olursak gelişim alanı bulur diyorsunuz yani

Kesin bir şey diyemiyorum ancak fidanların kurumasının önüne geçilir diye düşünüyorum bu durumda. Kayaların içine dikilmiş 3 yaşında yarı bodur bir eriğimiz var misal. İdare ediyor bir şekilde. Ticari kaygıyla dikilmeyecekse bodur ve yarı bodur fidanlar tercih edin. Sıkıntı olmaz herhalde o şekilde.

Açtığınız çukurların tabanlarına da bol bol üst toprak ve kompost dökmek gerekir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024