agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Ağacı Aşılamak Mı? Aşılı Fidan Fikmek Mi? (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/44475.htm)

EmineYıldız 24-11-2020 09:33

Ağacı Aşılamak Mı? Aşılı Fidan Fikmek Mi?
 
1 Eklenti(ler)
Değerli arkadaşlar ; sizlere bir kaç sorum olacak. Bahçemde yabani iki adet Ayva ve üç adet Elma ağacım var. Fotoğraflarını ekleyeceğim, sorum şu var olan ağaçları aşılamalı mıyım yoksa onları söküp yerine aşılı fidan mı dikmeliyim? Aşılanmış bir ağaç ne kadar sürede meyveye durur ? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Resimde çok net gözükmüyor bunun içinde özür dilerim.

malina 24-11-2020 14:38

Bir kısım bilgi burada var. Bir kısmını da arkadaşlar cevaplayacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/38170.htm

obabilgesi 24-11-2020 14:48

Olan ağacı sökmek yerine kesinlikle aşılayın!
Güçlü bir anaç olacak üzerine aşıladığınız kalemi kuvvetle büyütüp çok kısa bir zamanda meyveye yatıracaktır.
Yeni fidan diktiğinizde tutması, bölgeye adapte olması, büyümesi ve meyveye durması ciddi zaman kaybettirecektir.
Hatta her dalına başka türler aşılarsanız şahane ağaçlarınız olur.

EmineYıldız 24-11-2020 18:41

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için bende ağaçları kesme taraftarı değilim aşılamak en mantıklısı olacak.

Muda 27-11-2020 09:55

Benim bahçemde bulunan ağaçlardan yapabildiklerimize ilkbahar ayında yarma aşı yaptık. Bir kısmı tuttu. Bir kısmı ise tutmadı. Çıkan sürgünlere o yıl sürgün göz aşısı veya sonbahara doğru durgun göz aşısı yapabilirsiniz. Bir kısım da aşılı fidan alarak diktik. Bir kısmı kurudu. İyi su verip bakabildiklerimiz yeterli büyüklüğe ulaştıkları zaman meyve vermeye başladılar. Ancak aşı ile çoğalttıklarımız daha büyük oldular. Ayvalarınızın kök bölgelerinde birden çok dal bulunmakta. Siz onları sonbaharda dikmeyi düşündüğünüz yere aktarabilirsiniz. Baharla birlikte yerinde bıraktıklarınızı aşılayın. Ayva çok kolay tutan bir bitki. Benim kaç yıldır ayırarak diktiğim ayva fidanları su veremediğim halde tuttular. Budadığım ayvalardan da bu yıl çok iri ayvalar elde ettim. Ne olursa olsun birkaç tane de olsa eskilerden meyvesini görmeyi tercih edin. Aynı şekilde yazlık elmaların bir kısmını budadım. Şu anda o elmaları bulmak mümkün değil. Eskiler hepsini kesip aşılamışlar. Yanlarından sürgün vererek kolay bir şekilde çoğalıyorlar. Bir kısmını beğendiğim çeşitlerden kalem veya göz aşısı ile çoğalttım. Şu anda aşıladığım elmalar diktiğim elmalardan çok daha iyi durumda. Meyve veriyorlar. Elinizdeki elmalardan en iyi durumda olanları aşılamaz iseniz önümüzdeki birkaç yıl içinde diğerlerinden önce meyve alabilirsiniz. Cinsini beğenmediğinizi aşılarsınız. Ben farklı zamanlarda olgunlaşan elmaları, armutları, erikleri dutları bahçemde tercih ediyorum. Bu işin ticaretini yapmıyor iseniz siz de dönüşümlü olarak olgunlaşan türleri tercih edersiniz. Kolay gelsin.

EmineYıldız 27-11-2020 12:10

Değerli bilgileriniz benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ağaçları kesmek yerine aşılamayı planlıyorum. Geyve denin köylerine çıkarken Ayva bahçeleri çok güzel imrenerek bakıyorum umarım benim Ayva ağlarımda güzel meyveler verir. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021