agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   elma ağaçlarında salyongozu yoketmek (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/25038.htm)

gulten36 29-07-2011 07:03

elma ağaçlarında salyongozu yoketmek
 
günaydın; ağaçlardaki salgongozlara karşı denemiş olduğum bir yöntemi yazmak istiyorum. elma ağaçlarımın yapraklarında yüzlerce salyongoz oluşmuştu ilaçlar kullanmama rağmen kesin çözüm olmadı. Ancak belli bir kap içine kireç ve bir tutam tuzu atarak sulandırdım ve ağaç gövdelerine sürdüm. 15 günlük bir zamandır her gün incelemekteyim ve ağaç yapraklarında hiç salyongaza rastlamadım.Tırmanmaya çalışan salyongozların da ağaç gövdelerinde kalarak öldüklerini gördüm. Belki bu sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olurum düşüncesiyle bu konuyu açma gereği duydum.

Acemiwebci 08-09-2011 16:59

Bildiğim kadarı ile Anadolu'da her bahar ağaç gövdelerine kireç sürülür. Azıcık sulandırılan kirece biraz tuz katılır ve oluşan bulamaç ağaç gövdelerine badana yapılır gibi uygulanır. Bu ağaçları birçok zararlılara ve hastalıklara karşı korur. İstisnasız tüm ağaç gövdelerine uygulanır. Ancak son zamanlarda başta şehirler olmak üzere bu uygulama giderek azalmaktadır. Nedendir bilinmez...

Delimus 08-09-2011 22:29

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=20114
http://www.agaclar.net/forum/showpos...7&postcount=50
Taldex Hafif nemlendirip ceviz topu kadar yapıp ağaç altına atıyoruz.
veya SuperFlor ilacını (Mavi balık yemi gibi) 3-5gr. kadar ağaç altına serpiyoruz.Yediklerinde ölürler.Kokusunu duyduklarında kesin yerler.
Etkilidir.Zehirli olduklarından eldiven kullanın gerekli önlemleri alın.çoçuk hayvan vb. uzak tutun.Yağmurda ıslanmazsa 10 gün civarı etkilidir.
1 paket epey süre yeter 2 haftada bir ugulayın.

Zehirsiz fare yapışkanı sürebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1271850764

Hazır bordo bulmaçları sürebilirsiniz fakat gine tırmanırlar her cinste etkili değil ayırca bordo bulmacı yağmur yedikçe etkisini kaybeder.
Kireçte dahada etkisizdir.Daha çok karıncayı engeller.


Not: Hindi çok sever epeyde uğraşır :) Besleme şansınız varsa bahçeyi tertimiz eder. Tavuklar ancak kırılırsa veye kabuğundan çok çıkarsa yiyorlar fakat hindinin kabuğunu görmesi yeterli.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020