agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Ardıç ağacı (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/22376.htm)

jojo 18-10-2010 14:15

Ardıç ağacı
 
Sizlere söz etmek istediğim ağaç "ardıç ağacı". Çok ağır bir egzama geçirip çare bulamayınca aktarlarda gezmeye başladığımda bana tavsiye edilen ardıç sabunu ile bu güzel ağacı keşfettim. Ardıç ağacını okurken ardıç kuşu ile nasıl beraber yaşadıklarını da keşfettim.

Sizlerden dileğim bir boş vaktinizde internet taraması ile ardıcın ne kadar olağanüstü olduğunu keşfetmeniz.

Sevgilerim ve saygılarımla.

mk148a 18-02-2014 02:04

Konuyu ardıç ağacıyla ilgili bir duyumum vardı onu doğrulayabilirmiyim diye açtıydım, ama üzücü sonuç kimse cevap vermemiş. Neyse benim bildiğim kadarıyla ardıç kuşunun dışkısının toprağa düşmesiyle ardıç ağacı oluşuyor, hatam varsa düzeltin bende bir yerden duymuştum. Gerçekten nasıl birşey olduğunu merak etmişimdir hep.

Muda 18-02-2014 18:04

Çoğumuzun bildiği bir şey. Bazı tohumların çimlenme engellerini aşmak için farklı yöntemler var. Bir kısım tohumlar soğuk katlama olmadan çimlenmiyorlar. Bazıları da ardıç kuşu gibi kuşların tohumları yemesinden sonra asıl çekirdek üzerindeki tabakanın sindirilmesi bu arada kursak, taşlık ve bağırsaklarda geçirdiği yolculuk sırasında kısmi sindirme, yağın alınması sonucu çıkan tohumların kuşun geçtiği yerlerde uygun yere düşmesi ile çimlenmesi ve yeni bir ağaç meydana getirmesi. Eskiden duyduğumda Rus botanikçilerin çimlendirmeyi başaramadığı için en kolay yöntem olan ardıç kuşu yetiştirerek onların sindirim sisteminden çıkan tohumların rahat bir şekilde çimlendirmeleri idi. Ülkemizde ardıç kuşu tarafından yenilmeden çok yüksek oranlarda çimlenmenin başarıldığı ile ilgili haberler çıkmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam meşe külü içinde bekletme gibi yöntemler uygulanıyordu.
Ardıç kuşunu çok az görebildim. Ağacın çok dayanıklı olmasına rağmen çok yavaş büyümesi de bir etken. Kuraklığa, yangına, hastalık ve böceklere en dayanıklı bir ağaç. Bu konuda daha önce de bir başlık açılmış.

http://www.agaclar.net/forum/kuslar/1294.htm

Emir Özkan 23-05-2014 15:56

Egzamaların için defne ağacından yapılan sabunda iyi gelir aslında bir gün kendimde yapmayı düşünüyorum büyük bir varil bulana kadar şişe şişe kostik biriktirdim defne ağacının zeytine benzeyen meyvelerinden çıkan yağı suya karışmadığı için kolayca alınabiliyor
,

bide bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlar lütfen bana mesaj atsınlar

nahits 18-12-2017 07:41

torosların yüksek kesimlerindeki ardıç ormanları insan eliyle tahrip edilmiş ve torosların yüksek kesimleri tamamen çıplak durumda keşke bir çalışma yapılıp o kısımlara ardıçlar ekilse


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020