agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Tarihi Müşküle Çınarı kuruyor. (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/1827.htm)

genctim 02-09-2006 13:01

Tarihi Müşküle Çınarı kuruyor.

1 Eklenti(ler)
Ne zaman dikildiği belli olmayan tarihi Müşküle Çınarı yavaş yavaş kuruyor.Anıt ağaç olarakta kayıtlara geçen Çınar yetkililerin ilgisiz kalmasıyla yok oluyor.
Tarihi çınarımızı kurtarmak için neler yapmalıyız?
Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.
Çınar hakkında bilgi....
Çınar'ın biri İznik-Bursa karayolunda köye ayrılan kolun başında bulunur. Gövde çevresi 9.50 metredir. Uzmanların incelemesi sonucunda bu çınar ağacının yaşının 800 ile 900 olduğu söylenmektedir. İkisi kesilmesine karşın dokuz ana kolu ile XIV. yüzyıl sonlarından kalma görkemli bir çınardır.

hasan42 02-09-2006 13:09

Siteye hoş geldiniz gençtim. Umarım katkılarınız sürekli olur.
Nerede bu ağaç? Bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz?

genctim 02-09-2006 13:18

Şuan bi fotograf yok.Ama en kısa sürede eklenecek.
Aslında Çınarlar bölümünde Müşküle Çınarı diye var.Ama o resim tam kuruyan kısımlarını yok.
Bu çınar Bursa/İznik Müşküle Köyünde.

genctim 02-09-2006 13:19

İlginiz için teşekkürler.
Bu çınarı gelin birlikte kurtaralım.

aybala 02-09-2006 14:02

Galeride Müşküle Çınarı'na ait Türkçe tarafından eklenmiş ait fotoğraflar var.

genctim 02-09-2006 14:06

Tam olarak çınarımızın şimdiki halini yansıtmayan bu fotoğrafı çınarın ne kadar büyük olduğunu ve kurumaması gerektiğine inandığımız için eklenmiştir.

aybala 02-09-2006 14:22

Bu fotoğraf altına şöyle bir yorum yapılmış;

Alıntı:

b.sarigul@superonline.com
çok yazık ! ....Şu an kurumaya başlamış bir anıt ağaç. 3 yıldır bakım izni çıktığı halde bakılamamış.

Sorun ise Müşküle köy muhtarlığının tarihi çınarın üzerine onu budamaya çıkacak insanın 1 günlüğüne sigorta yapılamaması, bu işin bürokrasi gerektirdiği veya onun budanmasında kullanılacak itfaiye aracının bulunamamasıdır.

05.06,2006 tarihinde, budanamayan bu ağaçın kuruyan dalları kırılarak 2 saat boyunca yolu trafiğe kapatmıştır. Gözgöre göre ölüyor.......
"Forumda bu konuyu daha geniş bir şekilde yazmaya çalışacağız " denilmiş ama buraya taşınmayınca konuşulanlar galeride kalmış.

genctim 02-09-2006 14:32

Konuşulanları galeriden çıkarmak ve bu çınarı kurumaktan kurtarmak için agaclar.net bizim tek yardım kaynağımızdır.

Plumbago 06-09-2006 10:38

Bitkinin kök boğazına yoğun baskı, etrafına parke taşları döşenmesi ve yaklaşık 5-10 m. genişliğinde asfalt yol. Bunların bir tanesi bile bir bitkiyi öldürmek için yeterli.

Bitki kökleri de tüm canlılar gibi havaya ihtiyaç duyar. Topraktan 15-20 cm. derinliğe kadar bitki kökleri hava almalıdır. Ancak yukarda saydığım etkenler bitki köklerinin hava almasını engellemekte ve kökler hava alamadığı için bitki yavaş yavaş kurumakta. Tıpkı oksijensiz kalan bir insanın hiç birşeye tepki verememesi gibi.

Farklı etmenler varsa onu uzman arkadaşlar dile getirir ancak benim resimlerde ilk dikkatimi çeken bu oldu...

genctim 06-09-2006 12:36

Ağacın etrafındaki beton kısımlar açılmış durumda.Ağacın hemen yanındaki asfalt yol için ise yapılacak bişey yok.Ancak ağacın kökleri çok uzun.Ağacın susuz kalması mümkün değil.Çünkü 5 metre altı iznik gölü.Ağacın en kısa kökü bile suyun içindedir.Yapılması gereken ağacın budanması ve küçük bir bakım.Ancak kimse müdahale etmiyor.Yazık oldu göz göre göre kuruyup gidicek.Anıt ağaç tabelası ise Kurumuş anı ağaç olarak değiştirilecek.

memet 06-09-2006 12:42

Gençtim, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız malesef yangınlarla boğuşuyor.
Nefes alacak fırsat bulur bulmaz bilgilerini aktaracaklar..

genctim 06-09-2006 12:47

Yardım alabileceğim yerlere mail attım.Ancak bi cevap alamadım.Sadece kuru dalları kesilecek ve birazda bakım.Koskoca tarih kurtulacak.Yanan ağaç kurtulamaz ama kuruyan ağaç belki.

Plumbago 06-09-2006 13:40

Bitkinin toprak altı ve toprak üstü aksamının hacmi birbirine orantılı olmalıdır. Eğer bu oranda bir sapma olursa bitkide kurumaların görülmesi normaldir.

Müşküle çınarı bu kadar gelişebildiğine göre taban suyu seviyesinde çok büyük bir değişiklik olmamışsa su sıkıntısı çekmiyordur. Ancak bitki için toprak altında su kadar havada gereklidir.

Benim gördüğüm resimlerde bitki kökleri yoğun baskı altında. Eğer başka bir problem yoksa sizin sözlerinize göre insan baskısı kalktıysa bir kaç sene içerisinde bitki kendini toparlayacaktır diyebilirim.

Müşküle Çınarının bir budamaya ihtiyacı olduğu kesin ancak çok önemli bir hastalık yoksa kuruyan dalların ağaç için ölümcül sonuçlar doğurmayacağını söyleyebilirim. Yani budama yapılsa bile esas kuruma nedeni bulunmadıktan sonra pek fazla faydası olmayacağı kanaatindeyim.

Bunlar sadece benim görüşlerim yılmaz geldiği zaman size daha detaylı bilgi verecektir..

genctim 06-09-2006 13:52

Gerek budama olsun gerekse esas kuruma nedeni yani konu ne olurs olsun ben bu çınarın yaşatılması görüşündeyim.Eğer sizde benimle aynı şeyi istiyorsanız bize bi şekilde yardım edin ve bu çınar kurtulsun.Bu çınarın yaşama için köyde çalışan bi kaç kişiden biriyim.Desteğinizi bekliyoruz.

sezinci 06-09-2006 16:32

Plumbago gerekli teknik bilgileri vermiş zaten. Fakat orada yapılması gereknleri sizin yapmanız mümkün değil.

Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Kültür ve tabiat varlıklarını koruma Bursa Bölge Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekli.

Bu ağaç tescilli değilse tescili için, tescilli ise bakımı için müracaat etmelisiniz. Tescilli ise başka bir kurum veya kişilerin bu ağacın bakımı ile ilgilenmesi yasal olarak sakıncalı olabilir. Çünkü anıtlar kurulunun kuralları katıdır.

genctim 10-09-2006 11:26

Vermiş olduğunuz adrese mail yoluyla ulaşmaya çalıştım ancak bi cevap alamadım.Rica etsem sizde bişeyler karalayıp gönderebilirmisiniz?

sezinci 10-09-2006 23:47

Bursa da oturuyorsunuz sanırım. Orman Bölge Müdürlüğü'ne gidip Bursa Orman İşletme Şefi Erhan ÇETİNKAYA'ya konudan bahsedin. O size yardımcı olur. Gerekirse bana oradan telefon edin ben de onunla konuşayım. Telefonum var onda.

genctim 11-09-2006 14:00

Köyümüz Bursa'ya 80 km uzaklıkta ve Orman Bölge Müdürlüğünün nerede olduğunu bilmiyorum.Gitsem bile beni cidddiye alacaklarını sanmam.Rica etsem siz bi telefon edip durumu bildisreniz.Bu çınar kurtulursa agaclar.net e ve size çok şey borçlu olacağız...

arsakay 11-09-2006 14:39

Sevgili Genctim,
ben haftada altı gün
evden işe yaklaşık 65 km yol giyorum.
Gidiş-dönüş 130 km.
Sen bunu bir defa yapacaksın.
Üstelik bu konuyu açan sensin :)

genctim 27-09-2006 15:57

Neyse hocam öyle olur böyle yap derken olay bitti gibi.Yani bu saatten sonra kurtarmak zor.Hiç birşey yapmaya gerek kalmadı.Şimdi sadece kuru dallar birinin aracına düşüp bi kazaya neden olmasın yeter...

memet 27-09-2006 19:48

Yani Yılmaz'ın verdiği adrese gittiniz ve size olumsuz yanıt mı verdiler ...

sezinci 28-09-2006 09:02

Gidilse haberim olurdu. Ama inşallah gidilmiştir.

Gidilmediyse kötü. Burada biz suçlanıyormuşşuz gibi bir hava var sanki.

genctim 05-10-2006 16:52

Yok hocam siz niye suçlanıyo olasınız.Suç bende.Çünkü çareyi forumlarda falan aradım.Belki birisi birilerini harekete geçirir diye düşündüm.Bu işi kendim yapabilecek olsam zaten çoktan hallederim.

aybala 05-10-2006 16:58

Sorununuz izin Yılmaz çözüm önerdi. Yapmanız gereken oraya gidip ya da o kişiye ulaşıp görüşmekti. Bunu hala yapabilirsiniz. Ama siz işi yapmaktan çok yaptırmak niyetindeymişsiniz gibi davranıyorsunuz.
Bu ağaç için bir şey yapmak istiyorsanız, gidip yapın lütfen.

memet 05-10-2006 17:00

Gençtim, birilerini harekete geçirecek olan sen olmayasın...

Ormancı arkadaşlarımız sana yol gösterdi..isimler verdi.. onlar yardım etmiyorsa yanlarındayken bana telefon et dedi..
Sen herşey oturduğun yerden olsun istiyorsun.. Yol çok uzun dedin...

söyler misin forumda sana yardımcı olmayız diyen biri oldu mu?

ugur_87 01-11-2006 19:44

ne tür olursa olsun Çınarları çok severim insana huzur verir böyle bir asırlık çınarı kaybediyor olmak çok acı verici....

hince 01-11-2006 22:26

abıcım cınarlarıda es gecıyolar ınsan agaca deger vermıyokı ısı hallolsun yeter artık ılerde evımızde yetıstırcez herhalde agacları...umarım engelleyecek yollar buluruz.

Ferda Ülkümen 18-04-2007 11:56

Ağaçları koruyalım

1 Eklenti(ler)
Yeni üyemiz timeforce'nin galeride ağaçlara ettiklerimiz bölümüne eklediği fotoğrafları görünce Tokyo civarındaki ormanların derinliklerinde çok sık rastladığım bir görüntünün fotoğrafını eklemek ihtiyacını hissettim;
İşte medeniyet farkı

Todor 18-04-2007 17:06

Ne yaptıklarını anlayamadım. O çit ağacın etrafına ne maksatla sarılmış?

Ferda Ülkümen 18-04-2007 17:45

Ağaçların devrilmesini önlemek için bir çok dal ve govdeyi çelik halatlarla bağlamışlar.Halatın gövdeyi zedelememesi için -zannedersem -bambularla korumuşlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024