agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Ağaç diplerinin çapalanması ve gübreleme (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/15129.htm)

Kamil16 21-04-2009 11:01

Ağaç diplerinin çapalanması ve gübreleme

"Ağaçların Bakımı" tabii ki çok geniş bir konu. Bu başlığı açmadan önce siteyi taradım. Bu başlığı bulamadım! Yanılmış olabilirim.

Bu başlık altında "budama" dışındaki konuları tartışmak ve bilgi paylaşımı yapabiliriz. Gördüğüm kadarı ile budama ile ilgili bazı konu başlıkları var.

Öncelik ile konunun uzmanı değilim. Bir soru yönelterek tartışmayı açmak istiyorum. Ağaç diplerinin çapalanıp, temizleme, gübreleme yapılması hakkında farklı görüşler var.

Bazı kişiler, ağaç diplerindeki otların temizlenip, çapalanmasına, ağaç dibi hava alır, yazın suyunu kaybeder, ağaç kurur(!) diye karşı çıkıyorlar.

Ben ise bunu "tembelliğin mazeret üretmesi" olarak düşünüyorum.

Doğrusu nedir? Meyve ve Süs Ağaçlarına göre durum değişir mi?

tabiat 21-04-2009 14:51

Ağaç diplerinin çapalanmasının amacı zaten ağaca hava aldırmak, sertleşmiş ve kaymak tabakası oluşmuş topraktaki bu tabakayı kırmak, ağacın çevresinde yetişerek onun su ve besin maddesine ortak olan otlardan kurtarmaktır. Su kaybına gelince, ağaç en büyük su kaybını yapraklarıyla yapar.
Ben özellikle yaz aylarında ağaç diplerini sürekli temizletirim. Kışın ağacın uyuduğu dönemde ise fırtınalı havalarda daha dirençli olsun diye otları temizletmem.

ahmetmut 21-04-2009 14:54

Biz şu sıralarda zeytinlere aynı işlemi uyguluyoruz. Kökün güneş ve hava alması gerekli diye biliyorum ama belki her ağaç türüne uygulanmıyor olabilir.

Remzi Sarıoğlu 21-04-2009 17:01

Ağaçların dibini değil taç iz düşümünü gübrelemeniz lazım. Çünkü ağaçların kökleride ağaçlarla birlikte büyüdükleri için ağaç dallarının iz düşümüne kadar uzanırlar ve ağaçın ihtiyaçı olan besinleri buralardan alırlar. Ağacın taç büyüklüğüne göre 6-8 çukur taç izdüşümü hizasına açılır ve gübrelenir.

Lonicera 21-04-2009 17:09

Ağaç ve bitkilerin diplerinin çapalanması bitki açısından sağlıklıdır diye biliyorum. Gerek yabancı ot temizliği, gerek zararlı mahlukatın ağaç diplerindeki otlar üzerinde de barınması, bitkinin hava alması, toprağın gevşetilip su tutmasını sağlaması gibi bir sürü faydası var. Bizim buralardaki sebze üreticileri aynen şu ifadeyi kullanıyorlar. '' Üç çapa bir su demektir''. Varın gerisini siz getirin..

Kiraz 21-04-2009 18:38

Bazı ağaçların yüzeysel kökleri olduğu için çapalanmayı sevmez diye biliyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin. Çam ve manolya bu gruba giriyormuş.

Orhan Özbilgiç 21-04-2009 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 404608)
Bazı ağaçların yüzeysel kökleri olduğu için çapalanmayı sevmez diye biliyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin. Çam ve manolya bu gruba giriyormuş.

Bunların yanısıra, incir,elma ve Himalaya sediri' ninde köklerinin yüzeysel olduğunu düşünüyorum.
Ama, tüm bunlara rağmen ,bu ağaç türlerinin, gerek diplerinin otlardan temizlenmesi, gerek dip sulamasında sudan maksimum ölçüde yararlanabilmesi ve de gübrelemede kolaylık düşüncesiyle ben, bahçemdeki bu ağaçların diplerini, tırmalar gibi de olsa kazıyorum.

seaa 21-04-2009 19:45

Eğer sürekli sulama yaparsanız ağaçların kökleri yere yakın olur, ben ağaçlandırma yaptığım sahadaki ağaçlara kazık kök yapsın diye aralıklarla su veriyorum.çam türleri ve sedir türleri yoğunluktadır sahamda.

bayyeşil 14-08-2010 14:58

çim ekili parklardaki ağaçların bakımı

çim ekili parklardaki ağaçların dipleri açılmalı mıdır? özellikle sedir,katalpa,akasya ağaçları. Bu işlem ne şekilde yapılmalı?

birolum2001 20-09-2010 10:23

hümik asit

arkadaşlar ben GLİ (garp Linyitleri İşletmesi) çalışıyorum. yani sizin anlaycağınız: Tavşanlı Kömür İşletmelerinde Memurum.. hümik asit satışı yapıyor işletmemiz. kilosu 3-3,5 Tl arası olması gerekli isteyen bizim kurumla **** benle irtibata geçebilir. sakın hiç kimse benim dolandırıc olduğumu falan düşünmesin..zaten ben memurum. kurumumuz satıyor...

Doğayla Barış 28-09-2010 23:33

Ben de çapalanıp otlardan temizlenmeli diye biliyorum.

muhtaroglu03 09-03-2019 22:02

Memlektim afyon. Kiraz ve visnesi bol bir memleket. Afyon merkez koylerinde kiraz ve visne dipleri tertemiz yapilir hic ot olmaz iyi verim alinir. Ancak ozellikle çay ve sultandagi ilcelerinde komple otlu birakiliyor. Ordada iyi verim aliniyor. Ama daha 4-5 yildir uygulanan bir teknik. Sadece ot uzayinca tirpanla kesiyorlar. Uzun donemde agac sagligina bakmak lazim. Ama ben aliskanlik uzere komple capaliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024