agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Ağaçlarda dikey sürgün verme kabiliyeti (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/10453.htm)

nariçi 28-09-2008 21:40

Ağaçlarda dikey sürgün verme kabiliyeti

Ağçların tepe sürgünleri herhangi bir nedenle tahrip olduğunda diğer dallarından veya yen sürgünlerden yeni dikey (tepe) sürgün verme komutu veya kabiliyetini nasıl oluşturuyor ?

nariçi 29-09-2008 21:32

Bu konuda laboratuvar deneyi veya doğal gözlem araştırması yapan akademik çalışma yapanlar yok mu ?

Nariel 29-09-2008 23:09

Sayın nariçi, sorunuzu bu başlıkta değil de, bitkiler hakkında genel konuşmalar bölümünde sorsanız daha uygun olurdu. Lütfen buna dikkat ediniz.

Bitkilerin bahsettiğiniz olayı gerçeklerştirmelerinin sebebinin "travmatropizma" hareketi olduğunu düşünüyorum. Tropizma hareketinde bitkiler belli bir yönden gelen bir uyarıcıya karşı, çeşitli hormonlar salgılayıp büyüme yönlerini değiştirerek tepki verirler.

Bitkinin uç sürgününü kopardığınızda buradan bir hormon salgılanıyor olabilir, bu hormon da, uç kısma en yakın gözün sürmesini sağlıyordur. Normalde bazı gözler uykuda bekler, uyanmasına sebep olacak bir etmen oluşunca da harekete geçerler.

Yazdıklarım tamamen doğru olmayabilir ama en azından buna yakın bir olay olduğunu zannediyorum.

nariçi 30-09-2008 07:57

Sayın Nariel, ilginize teşekkür ederim. Bu formda ilk yazıyorum, birinci Bölümde (form kılavuzu) konu oluşturun başlığını görünce diğerlerine bakmadan yazmış oldum. Daha sonra Bitki biyolojisine yazdım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Enteresan olan, gizem; bu uyarılma durumu ile iletişimin sürecine komut verme ve komuta merkezi durumu? Ağaç anatomisi bütün parçalarında aynı yapıya sahip. Her yerinde çoğunlukla uyuyan sürgün hücreleri var ancak, tepe sürgünü tahribatını algılaması süreci veya olayı, merak konusu. Bu ağaç anatomisi ve metabolizması her an bütünü ile iletişim içinde mi? Yoksa olaylar sonucu uyarılma mı oluyor? Sevgiyle-selam.

Filiz 30-09-2008 11:10

Apikal dominansi (Apical dominance): En tepedeki sürgün ucunda bulunan ana tomurcuğun
(terminal bud), koltukaltı tomurcuklarından (axillary buds) sürgün gelişmesini engelleyerek
baskı altında tutması durumudur (Tepe Hakimiyeti).Kaynak

Potasyum eksikliği solunum ,fotosentez,klorofil gelişmesi ve yaprakların su içeriği gibi olayları etkiler.Potasyumun eksikliğinin bitkiler üzerindeki ilk belirtisi protein sentezinin zarar görmesi ve takiben solunum bozukluğundan dolayı karbonhidratların birikimidir.Bir takım bitkilerde apikal dominans potasyumu eksik koşullarda zayıflar Apikal dominans zayıflığı apikal tomurcuğun zarar görmesine bağlanabilir.Bitkilerde potasyum eksikliğinin en belirgin özelliğiyapraklardaki benekli klorosistir.Sonra yaprağın uç ve kenar bölgelerinde nekrotik bölgeler gelişir.Bu hal potasyumun hareketliliğinden dolayı övcelikli çok olgun yapraklarda görülür.Zamanla genç yapraklara doğru yaygınlaşır.Bitki gövdelerindeki internodyumlar kısalarak bitki bodurlaşır. Kaynak

Ve bir kaynak daha

nariçi 30-09-2008 16:12

Çok teşekkür ederim S. filiz. önerdiğiniz kaynak hormonal yapı etkisi ve diğer hücresel özelliklerin tanımı bakımından bilgilendirici, bakalım başka arkadaşlardan katkı yapacak olanlar var mı? sevgi ve saygılar.

Filiz 01-10-2008 12:56

En azından aradığınız konunun ismini öğrendiniz bu bile yeterli :D

nariçi 01-10-2008 22:56

Daha çok öğrenmeliyim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Filiz (Mesaj 292899)
En azından aradığınız konunun ismini öğrendiniz bu bile yeterli :D

Bu konudaki görüşlerden sistematik bilimsel sonuçları sofistike yorumlamak istiyorum. sevgiyle. Elbette katkınız çok güzel.

nariçi 19-12-2008 21:50

Peki ters aşı yapılan sürgünler neden yer çekimine ters yönde-dikey yükselmezler. Öyle anlaşılıyor ki bu durum ağacın veya bitkinin anatomik genlerine formüle edilmiş, sürgünün yaratılışı veya yaratılış sonrasında ki evrim bu günkü vejetatif durumu, büyüme yönünü etkiliyor. Kısa zamanda yer çekimi aktif etken olamıyor.

nariçi 28-02-2009 08:45

1 Eklenti(ler)
Bahçe deki kızılçam ağaçlarından birinin tepe sürgünü, çamkese böceği nedeniyle kurudu. Daha sonra yan sürgünlerden biri yukarı doğru kıvrılarak tam ağacın gövdesi doğrultusunda dikey yönelimle ağacın normal tepe sürgünü hizasında boylanmaya devam etti.
Eklenti 64675

sukranayalp 28-02-2009 14:43

Sevgili nariçi, çok normal bir durum. Primer olan sürgün devre dışı kaldığında, sekonder olan, ona en yakın ve en güçlü sürgün primer sürgünün yerine geçer. Dikey (vertikal) büyüme gösteren tüm ağaçlarda bu durumu budama, hastalık gibi tüm etmenler sonucu gözlemleyebilirsiniz.

sukranayalp 28-02-2009 14:46

9 numaralı mesajınızda da bitkilerin büyüme enerjileri ve yönlerini esas almanız gerekmekte. Kökler toprak nerdeyse oraya doğru, dallar ise havanın olduğu yöne ve büyüme enerjilerinin gösterdiği yöne doğru giderler.
Ters aşı yaptığınızda, bitkinin büyüme enerjisini tersine döndürmüş ve sarkık formlu bitkiler elde etmiş olursunuz.

nariçi 28-02-2009 16:10

Bu konuda dikkat çeken yeni dikey tepe sürgünü tam normal gövde hizasından devam etmesidir. Sedirler de özellikle tatar baltalıklarda kesilen tepe yerine birçok tepe sergünü oluşur. Ama benim dikkat çektiğim şekilde gösterdiğim gibi gövde doğrultusuna dağru ikame olmasıdır.

nariçi 07-02-2010 15:31

Yön duyarlılığı

Bitkilerin yön algılaması sadece ışık alışkanlıklarından mıdır. Yoksa manyetik yön algılamaları da var mıdır?

karaselvi 12-02-2010 19:28

Bu bilgiler doğrultusunda ağaçlara nasıl sarkıklık özelliği kazandırabiliriz.

nariçi 18-02-2010 19:21

Bu konuyu bilen uzman arkadaşlar var ama herhalde görmediler!

Meyve dallarını daha yatık yapmak için dallara ağırlık asıyorlar ve budamayı ona göre yapıyorlar.

Eğer dalların sarkık (salkım söğüt gibi) olmasını istiyorsanız bunu aşı ile yapıyorlar.

karaselvi 19-02-2010 00:00

Tabi salkım söğüt gibi olmasını istediğimiz türün sarkık bir türü varsa aşı yapabiliriz. Sarkık dut var mesela ama elmayı napacağız.

nariçi 20-02-2010 11:28

Bu konuda ters aşı-aşı başlıklarına bakmak lazım.

karaselvi 20-02-2010 12:01

Ben bir şey bulamadım ama denemelerim var tutarsa öğreniriz :)

nariçi 22-05-2010 19:50

Mavi ladin

1 Eklenti(ler)
Bu mavi ladin (hoopsii) tepe sürgünü deforme olmuş. Diğer sürgünler bir türlü tepe sürgünü ikame görevini üstlenmiyor. Yan doğru giden sürgünü dikine tepe sürgünü oluştursun diye bağladım, ama sürgün ucu yine yana doğru eğilmeye başladı!:(
Eklenti 146248

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024