agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2008, 20:49   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Neden çam budanmaz ?

Ben doğayı ancak evinin bahçesinde sevebilen bir doğaseverim Aklıma takılan bi sorunun cevabını arıyorum.Birçok askeri birlik kışlasında '' ÇAM BUDANMAZ '' şeklinde uyarı levhaları bulunur.Bu uyarı ile neyin kastedildiği konusunda şüpheye düştüm.Acaba bununla hiçbir çam türü budanmaz mı denmek isteniyor. Yoksa sedir türü çamlar mı kastediliyor.**** bu uyarı ile çamın tepe sürgünü kesilmez mi denmek isteniyor.Sanırım adi çam , fıstık çamı, sarı çam , kara çam ve benzeri ağaçların usulüne uygun (sadece alt sürgünlerin zaman içerisinde kesilmesi ) olarak budanmasında hiçbir sakınca yoktur.Yukarıda ki çam budanmaz uyarısı herhalde bu bahsettiğim budama şeklini kapsamamaktadır.Bu işin doğrusu nedir. Bana bu konuda kaynak gösterebilirmisiniz?
Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

bego Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 21:07   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Askeriyenin kendine göre bir mantığı vardır. Askerde bir tane askere vur de vurur öldürür. Bir askere kes de kökünden kururtur. Bir asker gelir bir şey yapar diğeri gelir başka bir şey. O nedenle her şey talimat iledir, kurallar çerçevesidne yapılır. Askeriyenyi siz örnek almayınız. bahçenizde de çamlarınıza sizden başkasının kontrolüne izin vermeyiniz. Sonra askerin mantığına kalırsınız. Ta ki her gelen bir şey yapmasın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 22:46   #3
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Türk insanı abartmayı sever o yüzden.. = ) Çamın dipten budanması büyümesi için bir sorun oluşturmaz. Budanan dal bir daha sürgün vermez bu sayede çamın altı açılmış olur. Bu kimine göre iyi kimine göre kötü birşeydir orası ayrı. Ancak çamı tepeden budarsanız çamın daha fazla büyümesini durdurmuş olursunuz. Türk insanı abartmayı sevdiğinden sanırım çamı budamaya başladığında şuradan da kırpayım burayıda keseyim derken geri dönülmez bi şekilde ağacı kuşa çevireceğinden orada böyle bir uyarı asılmış olunabilir.. = ) Tabi bu benim şahsi görüşüm.. Bilimsel bir açıklama değil..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 23:57   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Belki de çamları çok seven bir komutan vardır =)

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 10:13   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Askeriyeye de hizmet verdiğim için biliyorum. Bahçıvan olarak çalışan kişiler erler. Onların da çoğu köylü çocuğu, sen çiftçisin çiçekten böcekten anlarsın diye bahçıvan oluyorlar. Onlar da zaten bu tarz bitki bakmayı bilmiyor. Sebze meyve yetiştirme ile, meyvecilikle bu çok normal. Buduyorum diye sakat edilmiş o kadar çok bitki görüyorum ki üzüntü içindeyim, parklar bahçeler müdürlüğünde çalışanlar bile yanlış yapıyor. Ağaçları olur olmaz yerlerinden kesenler budama yaptı sanıyorlar.

Bu yüzden işi bilen bir komutan bakmıştır ki güzelim çamlar olur olmaz hatalar kurban gidiyor, o emri verip kurtarmıştır. Hiç budanmamış bir çam hatalı budanmış bir çamdan evladır.

gulcingiller beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 10:47   #6
Yeni Üye

Kamil16's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Buduyorum diye sakat edilmiş o kadar çok bitki görüyorum ki üzüntü içindeyim, parklar bahçeler müdürlüğünde çalışanlar bile yanlış yapıyor. Ağaçları olur olmaz yerlerinden kesenler budama yaptı sanıyorlar.

Bu yüzden işi bilen bir komutan bakmıştır ki güzelim çamlar olur olmaz hatalar kurban gidiyor, o emri verip kurtarmıştır. Hiç budanmamış bir çam hatalı budanmış bir çamdan evladır.
Bu kesinlik ile doğru bir tesbit!

Maalesef bilen kişi dediğiniz, uzman dediğiniz kişiler bile bazen kendi aralarında mutabakat sağlayamazlar.

Sadece Çam değil, çoğunluk ile diğer ağaçları da tepesinden sürgün yerinden budarsanız, yana doğru büyümeye yaparlar.

Kamil16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 10:17   #7
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Bir büyüğüm zamanla çam kendini budar derdi. Dökülen yapraklar en alttaki dallara takılıp kaplayarak kuruturmuş. İlla alt dalları kendim almalıyım dersen meyve fidanı gibi dibinden değil bir karış kadar mesafeden keseceksin dalı ki gövde yara almasın. Kalan parça kuruyup kendi düşecekmiş.
Ne kadar doğruydu bilmiyorum ama işyerindeki fidanları yangın ihtimali yüksek olduğu için hep tavsiye doğrultusunda budamıştım.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 15:45   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Şahsen ben kapımızın önündeki çamı budadım. Büyümüyordu bir türlü, bende acemilikle elime makası alıp kuru gördüğüm tüm dalları kestim. Görüntü süperdi doğrusu. Yolunmuş tavuk gibi oldu. Sonuç ise, şimdi o kestiğim bölgeler belli bile değil ama hala büyümüyor.

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 16:10   #9
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küçük_bahçe Mesajı Göster
Şahsen ben kapımızın önündeki çamı budadım. Büyümüyordu bir türlü, bende acemilikle elime makası alıp kuru gördüğüm tüm dalları kestim. Görüntü süperdi doğrusu. Yolunmuş tavuk gibi oldu. Sonuç ise, şimdi o kestiğim bölgeler belli bile değil ama hala büyümüyor.
Bence büyüsün diyorsanız ağaç boyunun 4'de 1'ine kadar olan alt dalları kesin üst dallara kuvvet versin. Ama kışın kesin.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024