agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen benim
  • 2 Gönderen eskimo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2006, 18:10   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Ağaçların oluşturduğu sorunlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benim
Bu forumda dert anlatma köşesi var mı, varsa nerede, ben doğru yerde miyim, ben kimim, bugün yaşadıklarımı niye yaşadım, backyard nerede?

Berbat bir gün geçirdim, çünkü....

Bahçemizdeki zakkum ve dut ağaçlarının kökleri, kanalizasyon borusunun içine sızmış ve bugün onlar sayesinde boklu ve boktan bir bir gün yaşadık. Sizlerle işin detayını paylaşmayacağım çünkü çok mide bulandırıcı ama aldığım dersi paylaşmak istiyorum ki, başkalarının başına da gelmesin:

Ders: Bina çevresindeki ağaçların cinsini iyi seçmek lazım.

Herkese ağacından dut yemenin ne keyifli olduğunu anlattığım günlerde, bir gün gelip de onun yüzünden böyle perişanlık yaşayabileceğim hiç aklıma gelmemişti.
Bahçemizdeki en güzel iki ağacı kesip, köklerini sökmek zorunda kaldık.

Hem doğaya hem de sitemize ihanet etmiş gibi hissettim kendimi..

Üzgünüm.
Sedir Altı Kahvesinde konuşuluyordu. Yeni bir yer açmak uygun olacak.

Ağaçların oluşturduğu sorunları burada toplayalım.

tener beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 19:08   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2004
Teşekkürler Malina.
Dün canım çok sıkkındı bu yüzden de yazdığım cümleler çok anlaşılır olmadı sanırım.
Bahçeli bir evde oturuyorum ben. Binayla toprak alan arasında yaklaşık 1 metrelik bir mesafe var, buraya inşaat yapılırken beton dökülmüş ve hemen toprağın başlangıç noktasına da dut ve zakkum ağacını dikmişler.
Doğal olarak(!) inşaatı yapanlar, ev için daha çok alan ayırmak ve kendi işlerini de olabilecek en kolay şekilde yapmış olacaklar ki, alt yapımız berbat.. Biz bu sorunu dün kanalizasyonda yaşadık ama su borularımız da ona çok yakında.. Yani aynı sorun başka bir şekilde de karşımıza çıkabilirdi..

Bizdeki sorun aslında tamamen inşaat yapılırken ki mantık hataları yüzünden olmuştu bence. Boruları toprağın altından geçirseler eğer, daha az iş çıkacaktı, beton kırmakla vs. uğraşılmayacaktı. Ya da madem beton dökülmüş, daha kalın bir tabaka halinde dökülmeliydi ki, toprağın alttan girebilecek yeri kalmasın.. İkisi aynı seviyede olunca ağaç köklerimizin suya doğru ilerlemesi kaçınılmaz son oldu..

İki ağaç da kesildikten sonra kökleri o kadar çok dağılmış ve güçlenmişti ki, ilk defa gördüğüm bir manzara karşısında şaşkınlık yaşadım. Sahiden de daha önce hiç bir ağacın kökünü öylesine yakından görme şansım olmamıştı. Boruların hem dışını hem de içini kuşatmış, korku filmlerini andırır saçaklar vardı.

Ve aslında hayata direnmek için ayaklarımızı ne kadar sağlam basmamız gerektiğinin de bir işareti gibiydi gördüklerim..

tener beğendi.
benim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 20:00   #3
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Benim,bir ağaç dostu olarak bu üzücü olayı yaşamana üzüldüm,
ağacın dili olsaydı mütahite sorardı
''benmi size, beni kanalizazyonun üzerine dikin dedim? ''
Ağacın insanlara zararlı bir sürü türü vardır.
manzarayı kapayan ağaçlar,
dükkan önünü kapayan ağaçlar,
üzerine kuş konup, kuşların caddeleri pislemesini sağlayan ağaçlar,
yere yaparak döküp çevreyi kirleten ağaçlar,
polenleri le alerji yapan ağaçlar,
v.s.
)

tener ve CornusMas beğendi.
eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 20:53   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
konuyla alakalı bir haber...

http://www.agaclar.net/index.php?id=3123

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2006, 06:32   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2006
bu ağaçalr size birgün içerisinde bu üzüntüleri yaşatmış olabilir ama yararlarınıda hesaba katarsak emin olun bu sorun yararlarının yanında çok çok eksik kalır.O güzelim dutların tadı bile buna yeter diye düşünüyorum...yinede başınıza gelen için üzüldüm

sundem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2007, 21:47   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2007
selam arkadaşlar benimde bir narenciye bahçem var kenarını don dan korumak amacıyla zamanında okaliptüs ağacı dikmişler ancak okaliptüslere yakın ağaçlar büyümüyor ve ürün vermiyorlar ağaçların dikili olduğu yerde kanal dibi 150 metrelik kanalı sarmışlar sökmem imkansız nasıl kurutmanın yöntemlerini arıyorum bilgisi olan varsa bekliyorum

myra07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 01:10   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Ben sorunun ağaçlarda değil her zaman her şeye kusur bulan bizlerde olduğunu düşünmüşümdür(manzara olmasada yaşarız,gölgede de yaşarız,yerde yapraklar varkende yaşarız ancak ağaçlar yokken yaşayamayız)

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2017, 07:48   #8
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sahsi gorusum hicbir sey yapmamaniz yonunde olacak. Alet, edevat ve araclarimiz o kadar gelisti ki bir agacin kokleri ne mezar acmak ne de defin islemi icin hicbir problem olusturmaz, olusturamaz. Yakin zamanda bir koy mezarliginda el aletleriyle mezar kazan koylulere yardim etmistim. Mezarligin her tarafi mese, cam, defne, disbudak agaclariyla doluydu. Mezar kazilan yere cok yakin (yarim metre kadar) mesafede 3 tane mese agaci vardi. Mezar kazma islemi sirasinda hicbir problem yasamadik. Iyi bir kazma, kurek ve baltaniz (buyuk kokler icin) varsa kokler kolayca temizleniyor. Mezar kazmak agac koku temizlemekten cok daha zor. Sacak koklu dut ve incir agaclari icin de gecerli bu soylediklerim.
Bazi yerlerde mezar kazmak icin mini ekskavatorler kullaniliyor. Boyle aletler karsisinda en dayanikli agacin bile sansi yok zaten.
Mezar ve defin islemleri icin endiselenmeniz gereken son sey bir agac. Rahat olunuz.
Ayrica rahatlik icin bir agaci kurutmak olumden sonra basiniza dert acabilir

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2017, 20:29   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Kabristana meyve ağacı hele dut gibi bolca sinek ve böcek üreten ağaç dikilmesi çok düşündürücü!

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 04:41   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Bush burning could result to tree destruction. Over the years, this has been one of the major problems that is deterring the growth and tree development...

Solodun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2018, 23:09   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Selamlar bahçenizde leonardit kullanıyor musunuz? Ben temin ediyorum ne olduğuna dair bilgi sahibi misiniz

Reşat44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024