agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2007, 12:59   #1
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 13
"Ağaçların" Kağıtların Çöpe Atılmasına Göz Yuman Kuruluşlar!

Arkadaşlar merhabalar.Sizlere çalıştığım fabrikada çöpe giden kağıtlarla ilgili bilgi vermek istiyorum ve fikir almam da gerekiyor sizlerden...Wah-doe

Polatlı-Ankara Karayolu 55. km 'de eski adıyla Hema Dişli (AÇA OTOMOTİV) çalışmaktayım.
Fabrikada kağıtlar çöpe gitmesin diye bunları ayırıp belirli bir kotada AÇEV ya da TEMA kurluşları gelip alıyordu önceden.Ama şimdi 50 kg sınırı aşmamıza rağmen bu kağıtları artık almıyorlar! Nedeni ise basitçe söylüyorum para,maliyeti kurtarmıyormuş.Bakınız ağaç dostları bu kuruluşlar bizlerin sayesinde ayakta dururken amaçları da şu değil mi
(erozyonla mücadele , kırsal kesim bölgeleri ağaçlandırma,ağaç kesimlerinin önüne geçmek için güç oluşturma...vvvsss...) şimdi Ankara'nın tüm bölgelerine büro açıyorlar ve temsilcileri sadece oturuyor koltuklarında.Bir çok defa bu kuruluşlarla görüştük gelip alın yoksa çöpe atılacak ama yok almıyorlar ve 200 kg yakın düşünün artık kaç ağaç kesimine denk geliyor çöpe gitti. O kadar bağış yapılıyor ve bizlere yüzeyden çok iyi bir kuruluş olarak gözüküyor ama o kadar kağıt çöpe atılmasına müsade edip nasıl vicdani rahattalar bunu anlamış değilim.
Ve aldığım bir çok haberle de TEMA bir kaç bölge belirleyip Türkiyede ağaç dikimi basın yayınla ulaştırıyor örnek; AYAŞ BÖLGESİ AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI.POLATLI KÖYLERİ VS...Ve şu an o bölgede dikilen ağaçlar malesef ki bakımsızlıktan yok olmuştur.Yaptıkları sadece bebeği doğur,bırak bebek kendinden yaşar misali...!

Asıl vurgulamak istediğim bu fabrikada atık kağıtlarımız çöpe gitmesini istemiyorum ve vicdanım kurtarmıyor bunu düşünmeye!İdari işlerimiz görüşmesine rağmen kuruluşlar kaçtı!!Peki biz Ağaç Ailesi olarak ne yapabiliriz arkadaşlarYazık değil mi bu kadar atıkların çöpe gitmesineBen neden dilencilere para vermiyorum da gidip bu kurluşlara veriyorum artık!Dediğim gibi bir yerde belirtmiştim meşe bağışı konulu ve artık meşeleri kendim sokakta topluyorum ve Dağ Tırmanışlarında kendim ekiyorum.!Meşelerin bağışlarını alıp tohumları serpiyorlar sadece!!ki ekimi ile bilgilerde bulunuyordu ve meşe konulu başlığımızda çelişkiyi sizlere açıklamıştım.

Bu konuda sizlerden gerekli bilgiyi almak istiyorum arkadaşlar.Yazık o kadar ağaç kesimine bari 10 tanesini biz kurtaralım.İdari işlerle bu atıkları görüştüm ve ilgilenilmesi durumunda kağıt görevinide ben yapmak istediğimi belirttim.
Çöpe giden kağıtları nasıl kurtarabiliriz

yuruyen_bulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 13:01   #2
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Eski 28-09-2007, 14:38   #3
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Merhaba yürüyen bulut,

Fabrika sahanızda atık kağıtları koyacak uygun bir depolama alanınız varsa kağıtları biriktirmeye devam edin. Tema ya da diğer çevreci kuruluşlar ile değil Atık Hurda kağıt toplayan Hurda firmaları ile temas kurun.
Tabii bu şirketlerde ton bazında çalıştıkları için fabrika sahanızda bu kadar atığı depolayabilecek uygun bir yeriniz olmalı.

Konu başlığı ile ilgili bir link :
http://www.patronlardunyasi.com/news...l.php?id=23941

Google de ne kadar arama yapsamda Hurdacılara ulaşamadım. İzmir'de kılıçlar hurdacılık var lakin Ankara'yı bilemiyorum.
Ton bazında ki atık kağıtta şirketinize de gelir elde edebileceğinizi unutmayın.!
İyi Çalışmalar.

Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 14:50   #4
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Sn. Deretepeorg depolayacak alanımız bulunuyor ama iigli kuruluş ilgilenmeyince bu şekilde çöpe gidiyor.

Eski 28-09-2007, 15:06   #5
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Yürüyen Bulut;
Seka İle görüşün her hafta gelip topluyorlar; İşyerinde tkipsiz milyonlarca evrak geliyor bizim buraya ve hafta da bir gün SEKA bu kağıtarı çuvallara doldurup götürüyor.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 15:14   #6
/

Hakan Bey
Seka sizin şirketinize ya da kurumunuza ödeme yapıyor mu .? Taşıma masraflarını zaten kilo fiyatından düşüyorlardır.
Bizim Ege Üniversitesinde atık kağıtlar her büroda ki özel kutularında biriktiriliyor.
İzmir merkezli bir firma düzenli aralıklarla gelip kutuları boşaltıyor.
Toplanan kağıtların bedelleri ile üniversite öğrencilerine burs tahsis ediliyor.
Son aylarda bu toplamayı belediyenin yan kuruluşu yapıyordu. Tahminen belediye üniversite öğrencilerine yapmış olduğu burs yardımını atık kağıt satımı ile dengelemeye çalışıyor.! ( Tamamen kendi görüşümdür.!!)

Eski 28-09-2007, 15:16   #7
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Teşekkürler Hakan Bey.
Sizde SEKA ileşim için telefonu var mı Hakan Bey?Elimdeki numara meşgül çıkıyor.
0312 433 67 86

Eski 28-09-2007, 15:19   #8
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Syn. deretepeorg verdiğiniz link haber konusu iletişim bilgisi gerekiyor ?

Eski 28-09-2007, 15:23   #9
/

haber olduğunu bende biliyorum. Google aramalarında ki en ilginç sonuçtu.
Eren Kağıtçılık İstanbul merkezli. Firma adresine ulaşmış olmama rağmen bu nedenle ayrıca bir link vermemiştim kusura bakmayın.

Eski 28-09-2007, 15:40   #10
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Benim çalıştığım kurum bir Bakanlık olduğu için alım satım vs işlerini bilemem ancak bizim birimden her hafta yaklaşık 10~15 çuval kağıt aldıklarını biliyorum.
Bir araştırmasını yapayım SEKA nın telefonuna ulaşabilirsem size bildiririm.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 15:51   #11
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Arama motorlarında da yeteri kadar bilgi edinemedim yukarıda verdiğim telde ulaşılmayan eski telmiş.

Eski 28-09-2007, 18:08   #12
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Dostlar, iyi günler. Kolay gelsin diyorum.

Sevgili Yürüyen Bulut, sizi kutluyorum. Katkıda bulunmaya çalışan dostlara da teşekkür ediyorum.

Acaba, Ankara Ticaret Odası vasıtası ile hurda kağıt ticareti ile uğraşan firmalara ulaşabilir miyiz?

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 18:28   #13
/

Arayan Derviş muradına ermiş.

http://www.kismethurda.com/index-4.html

http://www.ankarahurda.com/iletisim.html

Eski 28-09-2007, 23:21   #14
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Teşekkürler Sy. Deretepeorg..
Kontorum kalmadı öğrenci memur işi zor vala yaa.Pazartesi bu linki detaylı inceledikten sonra arayıp görüşürüm mutlaka.

yücel Hocam fikirlerinizi dikkatle dinlediğimi önemle belirtirim Teşekkürler...

Mitakuye Oyasin..

Eski 27-02-2011, 10:46   #15
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Sabah gazetesinde böyle bir haber çıkmış.

Çöp toplayıcısı el üstünde

Her gün görmeye alıştığımız sokak toplayıcıları 1.2 milyar liralık ekonomi yarattı. Firmaların ambalajlarını geri toplama zorunluluğu çöp ayrıştırıcılarının el üstünde tutulmasını sağladı. 3 bin lira maaş alan da var, sigortalı çalışan da

Türkiye'de geri dön ü ş ü m sektörü hızlı bir büyüme içinde. Yasal düzenlemelerin de etkisiyle milyar dolarlık potansiyele ulaşan sektöre son iki yılda 200'e yakın firma eklendi. Ancak çöplerin ayrıştırılarak atılması konusunda halkın ve yerel yönetimlerin yeterli bilince ulaşamaması 'sokak toplayıcıları' adı verilen yeni bir iş kolu doğurdu. Sayıları 100 bin kişiyi aştığı tahmin edilen toplayıcılar, Türkiye genelinde dev bir çöp ayrıştırma sisteminin dişlisi gibi çalışıyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelini sokak sokak parselleyen toplayıcılar şirketlerin kontrolünde çalışıyor. Sokaklardan toplanan kağıt, plastik, demir belirli merkezlerde toplanıyor. Buralarda önce aracılar ardından şirket temsilcileri tarafından alınıyor. Çöp toplayıcılarının aylık geliri bin 500 liradan 3 bin liraya kadar çıkıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde yerel yönetimlerin eğitimli ve sosyal güvence altındaki elemanlarınca yapılan bu işlem karşılığında Türk usulü ayrıştırıcılara, az sayıda belediye ve şirket benzer olanaklar sunuyor.

TARLABAŞI ÇÖP DEPOSU
Bu konudaki en kapsamlı araştırmalardan biri İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Işıl Gülkaynak ve Erdem Üngür tarafından yüksek lisans tezi olarak gerçekleşen çalışmaya göre sadece İstanbul'da 100 bin sokak toplayıcısı var. Türkiye genelinde ise bu rakam 200 bine dayanıyor. İstanbul sokakları karış karış parsellenmiş durumda. Bu konuda 5 ana merkez 200 ana depo ve sayıları binleri aşan ara depo hazır durumda. Hatta toplayıcılar depo sorununu çezmek için yavaş yavaş örgütleniyor. Örneğin iki-üç sokak toplayıcısının bir araya gelerek sadece Tarlabaşı'nda 100 depo tuttuğu belirtiliyor.

ŞİRKETLERİ KURTARDILAR
Dönüşebilen Ambalaj Malzemeleri Toplayıcı ve Ayırıcıları Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demircioğlu, sokak toplayıcılarının tamamen piyasanın talebi doğrultusunda ortaya çıktığını söylüyor. AB uyum süreciyle birlikte 2004'te Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin düzenlendiğini anlatan Demircioğlu süreci pazarın oluşumunu şöyle anlatıyor: "Yönetmelikte, toplama ve ayrıştırma işlemlerini belediyelerle yapılacak anlaşma çerçevesinde lisanlı firmaların yapması öngörüldü. Ayrıca firmaların da piyasaya sürdükleri ambalajların belirli kısmını geri dönüşümle toplaması şartı getirildi." Bir şirketin 100 birim ambalajlı ürün üretiyorsa bunun yüzde 35'ini geri toplamak zorunda olduğunu anlatan Demircioğlu, aksi durumda ağır cezalar ödemek zorunda kalacaklarının altını çiziyor. Demircioğlu, "Bunun için de özel firmalarla anlaşıldı. Ancak Türkiye'de geri dönüşebilecek olan atıklar diğer çöplerle birlikte atıldığı için sokak toplayıcıları sistemin adeta kurtarıcısı oldu" diyor.

En fazla geri dönüşüm kâğıtta
Türkiye'de geri dönüşümü en yüksek seviyede olan materyal kâğıt. Piyasada kullanılan kâğıtların yüzde 47'si geri kazanılıyor. TÜDAM verilerine göre bu rakamın yüzde 15'i sokak toplayıcıları tarafından karşılanıyor. Öte yandan Türkiye'nin büyükşehirlerinde kişi başına günde bir buçuk kilo atık üretiliyor. Katı atıklar içinde metaller ikinci, plastikler üçüncü ve cam dördüncü sırada yer alıyor

İnsani şartlarda çalışmıyorlar
Çöp toplayıcıları hem yerel yönetimler hem de dev şirketlere büyük bir maliyet ve insan kaynağı tasarrufu sağlıyor. Ancak herkesin hemen hergün gördüğü bu kişilerin hayat standardı sağladıkları faydayla doğru orantılı değil. Birkaç bilinçli toplayıcının kendi kendine aldığı tedbirin dışında kimse bu kişilerin sağlığı ya da psikolojik durumuyla ilgilenmiyor. Çevre sağlığının 100 bin kişilik bu dev ordusu herhangi bir sosyal güvence altında değil.

Haberin linki.

Forum yöneticisine not: Konu başlığının düzenlenmesini öneriyorum. "Atık kağıtlar" olabilir belki.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024