agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen FTHYFE
  • 1 Gönderen aydemiraydın

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2022, 14:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2022
Yetişkin çam ağacı gövdesine aşılama yapılabilir mi?

Evimin bahçesinde olan tahminen 20-25 yaşlarında erişkin çok güzel bir karaçam ağacı var.

Gövdesinin alt dalları (ben bu eve taşınmadan önce) birkaç sefer budanmış ve bu sebeple alt gövde çıplaktı. Ancak tam olarak göz hizasında kalan iki adet kuvvetli dalı vardı ve sitenin bahçıvanı (ki mesleği bahçıvanlık değil) yürümeye engel oluyor diye, o güzelim iki dalı, biz evde yokken ana gövdeye bağlantısından kökünden kesmiş.

Giden gitti ve çok derin üzüntü içindeyim, sanki çocuklarımdan biri yaralanmış gibi üzüldüm ama o dallar artık gitti.

Sizlere sorum, acaba erişkin bir çam ağacına genç dallardan ana gövdeye aşılama (grafting) yapılabilir mi?

Youtube vs üzerinde bayağı bir video izledim, genelde meyve ağaçları üzerine ve görece daha genç kısımlara aşılama yapılıyor. Ancak bizim karaçam gövdesi kalın kabuklu ve kesilmiş budaklar var.
Budakların olduğu yerlere veya budaksız gövdeye böyle bir aşılama yapılabilir mi?

Mesela gövdeye matkapla delik delip o deliğe aşılama yapılan videolar gördüm ama çam'ın ana gövdesine zarar vermek istemiyorum.

Şimdiden ağaç sevenlerin her türlü önerisine açığım. Alt gövdede yeni dallar çıkartmak için elimden geleni yapacağım.

Name:  agaclar01.jpg
Views: 247
Size:  62.2 KB
Name:  agaclar02.jpg
Views: 266
Size:  50.5 KB
Name:  agaclar03.jpg
Views: 235
Size:  61.2 KB

Mesut Temiz beğendi.
FTHYFE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2022, 09:06   #2
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Fıstık çamı, Halep çamı, deniz çamı gibi diğer çam türleri birbirleri üzerine aşılanabilir. fakat bu iş basit değil. odunsu aşılamalar olmuyor. uzman aşıcılar, uç yarık aşılama yapıyorlar.

Mesut Temiz beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 16:21   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2022
Aslında ben çapraz bir aşılama düşünmüyorum. Ağacı kendi üst dallarını altta gövdeye aşılamak mümkün mü onu anlamaya çalışıyorum?

Bunun dışında aşılama imkansıza yakınsa (ki ümidim var bence olası), ana gövdeden yeni dal fışkını verdirmek için öneriler var mıdır?

Ne bileyim gövdeye alüminyum folyo, streç sarıp, ne bileyim belli hormon veya maddeleri gövdeye sürüp yeni dal fışkını verdirmek mümkün mü (aşılamaya alternatif olarak)?

FTHYFE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024