agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2021, 15:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2021
Bireysel Ağaç Dikimi

Merhaba herkese,
Ben ve arkadaş grubum boş bir yeri bireysel olarak fidan alıp, ağaçlandırmak istiyoruz. Çok araştırdım ama bir bilgiye ulaşamadım malesef. Bu konuda bilgisi olan beni bilgilendirirse eğer çok memnun olurum. Alacağım fidanları boş yere dikmem konusunda hangi kuruma başvurmam gerekiyor? Belediyeler bu konuda bir yer veriyorlar mı? Yoksa Orman Müdürlüğü ile mi görüşmem gerekir?

sinems1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2021, 16:36   #2
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Kaç fidan dikmek istiyorsunuz? Bütçeniz ne kadar? Eğer 20-30 bin TL gibi bir bütçeniz varsa en yakın Orman İşletme Müdürlüğüne müracat edin. Hatıra ormanı diye bir şey var. Onlar sürecin kalanı hakkında sizi yönlendirirler.

Eğer küçük bir grupsanız, mesela 3-4 kişiyseniz ve 20-30 tane fidan dikmeyi düşünüyorsanız ağaçlandırma için ayrılmış ve girilmesi yasak yerler hariç bulabildiğiniz boş alanlara fidanlarınızı dikin. Çevreye zarar vermeden dikim işlemini yaparsanız kimse birşey demez.

Unutmayın, fidan dikmek işin sadece ilk adımıdır. O fidanların bakılması, korunması da gerekir.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2021, 14:27   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Merhaba, bireysel olarak gidip dikersiniz 3-5 adet veya daha fazla ama o dikeceğiniz küçücük fidan/fide inanın tek başına yaşayamayacaktır. Bakım şart, yaz aylarından en azından 2 yıl haftalık gitmek gerek.

Türkiye artık kurak bir iklime sahip. 40-50 sene önce tohum bile kendi kendine yetişiyordu. Artık öyle bir şey söz konusu bile değil. Şu an yanan yerlerin tamamını yıllar önce uçaktan tohum atarak geldi bugünlere. Kimse taşıma suyu ile beslemedi.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2021, 22:53   #4
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Peki bedava fidan bulabileceğimiz bir yer var mı?

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2022, 01:42   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2022
dikebildiniz mi fidanlarınızı ?

WwW29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2022, 12:22   #6
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Fidana para vermeye gerek yok aslında mesela ben internetten tohum alıp kendim çimlendiriyorum ve şuanda kendi çapımda 30 adet toros sedirim var ve ileride binlerce tohum alıp çimlendirip hatıra ormanı oluşturma planım var.

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2022, 14:04   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2018
Küçük bir ormanda yıllar önce bir adam görmüştüm. Eğilerek bir şeyler topluyor gibiydi. Gidip sorduğumda meşe diktiğini söylemişti. Elinde bir poşet palamutu elindeki keser ile yere küçük çukurlar açıp içine palamut atıyordu. Sonra basarak kapatıyordu. O mevkide yıllarca bisiklet sürdüm, yürüyüş yaptım. Belki 1000 adet meşe fidanı görmüştüm. Yakında meşe ağacı olmadığı için de hep merak ederdim. O gün o meşelerin nasıl çıktığını anladım. Adam her sene sonbaharda gelirmiş, farklı yerlerden getirdiği palamutları gömermiş. Türkiye'nin farklı yerlerinde de yapıyormuş bunu. Bu hikaye çok güzel mesela. Aynı şekilde bir poşet kestane ile kendi memleketimin dağlarını gezmek ve onları gömmek gibi bir planım var.
Bunun gibi elinize ceviz, badem, kestane, palamut, meyve çekirdekleri gibi tohumları uygun gördüğünüz yerlere dikebilirsiniz. Hem de doğa yürüyüşü olur. Kimse de bir şey demez bence.

Feyzullah714 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022