agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen obabilgesi
  • 1 Gönderen EmineYıldız
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2020, 09:33   #1
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Ağacı Aşılamak Mı? Aşılı Fidan Fikmek Mi?

Değerli arkadaşlar ; sizlere bir kaç sorum olacak. Bahçemde yabani iki adet Ayva ve üç adet Elma ağacım var. Fotoğraflarını ekleyeceğim, sorum şu var olan ağaçları aşılamalı mıyım yoksa onları söküp yerine aşılı fidan mı dikmeliyim? Aşılanmış bir ağaç ne kadar sürede meyveye durur ? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Resimde çok net gözükmüyor bunun içinde özür dilerim.

Eklenen Resimler

EmineYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2020, 14:38   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Bir kısım bilgi burada var. Bir kısmını da arkadaşlar cevaplayacaktır.

Tohumdan üretilmiş meyve ağaçlarının hangileri aşılanmalı

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2020, 14:48   #3
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Olan ağacı sökmek yerine kesinlikle aşılayın!
Güçlü bir anaç olacak üzerine aşıladığınız kalemi kuvvetle büyütüp çok kısa bir zamanda meyveye yatıracaktır.
Yeni fidan diktiğinizde tutması, bölgeye adapte olması, büyümesi ve meyveye durması ciddi zaman kaybettirecektir.
Hatta her dalına başka türler aşılarsanız şahane ağaçlarınız olur.

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2020, 18:41   #4
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için bende ağaçları kesme taraftarı değilim aşılamak en mantıklısı olacak.

obabilgesi beğendi.
Eski 27-11-2020, 09:55   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim bahçemde bulunan ağaçlardan yapabildiklerimize ilkbahar ayında yarma aşı yaptık. Bir kısmı tuttu. Bir kısmı ise tutmadı. Çıkan sürgünlere o yıl sürgün göz aşısı veya sonbahara doğru durgun göz aşısı yapabilirsiniz. Bir kısım da aşılı fidan alarak diktik. Bir kısmı kurudu. İyi su verip bakabildiklerimiz yeterli büyüklüğe ulaştıkları zaman meyve vermeye başladılar. Ancak aşı ile çoğalttıklarımız daha büyük oldular. Ayvalarınızın kök bölgelerinde birden çok dal bulunmakta. Siz onları sonbaharda dikmeyi düşündüğünüz yere aktarabilirsiniz. Baharla birlikte yerinde bıraktıklarınızı aşılayın. Ayva çok kolay tutan bir bitki. Benim kaç yıldır ayırarak diktiğim ayva fidanları su veremediğim halde tuttular. Budadığım ayvalardan da bu yıl çok iri ayvalar elde ettim. Ne olursa olsun birkaç tane de olsa eskilerden meyvesini görmeyi tercih edin. Aynı şekilde yazlık elmaların bir kısmını budadım. Şu anda o elmaları bulmak mümkün değil. Eskiler hepsini kesip aşılamışlar. Yanlarından sürgün vererek kolay bir şekilde çoğalıyorlar. Bir kısmını beğendiğim çeşitlerden kalem veya göz aşısı ile çoğalttım. Şu anda aşıladığım elmalar diktiğim elmalardan çok daha iyi durumda. Meyve veriyorlar. Elinizdeki elmalardan en iyi durumda olanları aşılamaz iseniz önümüzdeki birkaç yıl içinde diğerlerinden önce meyve alabilirsiniz. Cinsini beğenmediğinizi aşılarsınız. Ben farklı zamanlarda olgunlaşan elmaları, armutları, erikleri dutları bahçemde tercih ediyorum. Bu işin ticaretini yapmıyor iseniz siz de dönüşümlü olarak olgunlaşan türleri tercih edersiniz. Kolay gelsin.

EmineYıldız beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2020, 12:10   #6
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Değerli bilgileriniz benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ağaçları kesmek yerine aşılamayı planlıyorum. Geyve denin köylerine çıkarken Ayva bahçeleri çok güzel imrenerek bakıyorum umarım benim Ayva ağlarımda güzel meyveler verir. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024