agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 3 Gönderen mennanyildiz
  • 3 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen Kozanli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2018, 02:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
1.5 asırlık pelit kuruyor

Herkese merhabalar. Forumda yeniyim ve ilk konumu açıyorum.Forum kurallarına göz attım lakin atladığım, hata yaptığım bir kısım varsa şimdiden uyarılara açığım. Teşekkür ederim.
Konuya gelecek olursak:. Bahçemde fotoğraflarını yüklediğim 150 ile 200 yıl arası bir yaşı olduğunu düşündüğüm bir pelit (meşe palamudu)ağacı mevcut. Fakat fotoğraflardan da görüldüğü üzere ağaç hasta ve yaralı. Ruh hastası olduğunu tahmin ettiğim insanlar tarafından gövdesi açılmış ve bilinçsizce dalları kesilmiş. (Arsa yıllarca atıl vaziyette durdu dolayısı ile neden ,niçin böyle bir eylemde bulunulmuş çözemiyorum.) Ağacın gövdesinin içi boşalmış ve dalların bazıları çürük. İki senedir bulunduğum ilin ağaç bakım birimlerine ısrarla bakım ve tedavi noktasında çağrıda bulunmama rağmen iki senedir kulak arkası ediyorlar bu durumu.Hatta çok ısrar edince kesilsin iyi yakacak olur diye dalga geçenlere bile rastladım.Bu hususta onlara çok öfkeliyim ayrı bir konu.Geleneksel resmi daire işi deyip bu konuyu kapatıyorum :/
Hemen sorulara,sorunlara geçiyorum :
1) Bu ağacı kurtarabilir miyim(z) ne yapabilirim bilen ağabeylerden kardeşlerden tavsiye rica ediyorum.
2) Ağaç delik delik sanki kurt girmiş gibi,püsler dökülmüş vaziyette aşağıya.Bazı dallar kuru olduğu için dokununca gidiyor birisinin üzerine düşerse büyük felaket olur diye çekiniyorum.
Önerilerinizi dikkatle takip edeceğim. Çok teşekkür ederim. (Not: Ağaç, anıt ağaç değil)

Eklenen Resimler

mennanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 12:44   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mennanyildiz Mesajı Göster
Herkese merhabalar. Forumda yeniyim ve ilk konumu açıyorum.Forum kurallarına göz attım lakin atladığım, hata yaptığım bir kısım varsa şimdiden uyarılara açığım. Teşekkür ederim.
Konuya gelecek olursak:. Bahçemde fotoğraflarını yüklediğim 150 ile 200 yıl arası bir yaşı olduğunu düşündüğüm bir pelit (meşe palamudu)ağacı mevcut. Fakat fotoğraflardan da görüldüğü üzere ağaç hasta ve yaralı. Ruh hastası olduğunu tahmin ettiğim insanlar tarafından gövdesi açılmış ve bilinçsizce dalları kesilmiş. (Arsa yıllarca atıl vaziyette durdu dolayısı ile neden ,niçin böyle bir eylemde bulunulmuş çözemiyorum.) Ağacın gövdesinin içi boşalmış ve dalların bazıları çürük. İki senedir bulunduğum ilin ağaç bakım birimlerine ısrarla bakım ve tedavi noktasında çağrıda bulunmama rağmen iki senedir kulak arkası ediyorlar bu durumu.Hatta çok ısrar edince kesilsin iyi yakacak olur diye dalga geçenlere bile rastladım.Bu hususta onlara çok öfkeliyim ayrı bir konu.Geleneksel resmi daire işi deyip bu konuyu kapatıyorum :/
Hemen sorulara,sorunlara geçiyorum :
1) Bu ağacı kurtarabilir miyim(z) ne yapabilirim bilen ağabeylerden kardeşlerden tavsiye rica ediyorum.
2) Ağaç delik delik sanki kurt girmiş gibi,püsler dökülmüş vaziyette aşağıya.Bazı dallar kuru olduğu için dokununca gidiyor birisinin üzerine düşerse büyük felaket olur diye çekiniyorum.
Önerilerinizi dikkatle takip edeceğim. Çok teşekkür ederim. (Not: Ağaç, anıt ağaç değil)
Buradaki önerilerimi daha önce hiç denemedim, o nedenle bir garanti veremiyorum.
1. Ağacın kuruyan dallarını kesip çıkartın. Açılan yaraya %1'lik Bordo bulamacı sürün. (10 gram göztaşı yarım litre suda çözülür, 5 gram kireç ayrı bir kap içerisinde yarım litre su ile karıştırılır. Sonra, göztaşı çözeltisi kireç çözeltisi üzerine yavaşça dökülür, dökerken karışım karıştırılır. Önemli nokta: Göztaşı her zaman kireç üzerine dökülmelidir. Sonrasında fırça yardımıyla kesilen yerlere sürülür. Kuruduktan sonra, üzerine filinkot sürülür. Filinkotun üzerine kireç veya toz alçı dökülerek yaz aylarında aşırı ısınması engellenir. Bordo bulamacını ağacın oyuk kısımlarına da püskürtün. Bu kısımlar ıslanmayacağı için filinkot kaplamanaıza pek gerek yok.
2. Pelitlerden toplayın. Çimlendirin. Bir saksı içerisinde büyütün. Hızlı boy atması için gibberelik asit kullanın. 2 yıl büyütün. Fideler 50-60 cm boya ulaştıklarında, yanaştırma aşı ile asırlık meşeye aşılayın. agaclar.net - 08 Aşı ile Üretim Bitki, büyük meşenin bir kökü gibi davranıp ağacı destekleyecektir.

Kolay gelsin....

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 15:11   #3
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Avrupa'da 4 000 dekar ormanın bakımı ile sorumluluğum vardı.
Yani azıcık bilgilerime dayanarak yanıtlamak istedim.
Sıvı dolaşımının tamamen kesildiğini resimlerden anlaşılıyor.
Ne yaparsanız yapın ömrünü tamamlamış.
Yıkımı ile çevreye zarar vermeden kesip yerine bir fide dikmenizi öneririm.

mennanyildiz beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 15:37   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Buradaki önerilerimi daha önce hiç denemedim, o nedenle bir garanti veremiyorum.
1. Ağacın kuruyan dallarını kesip çıkartın. Açılan yaraya %1'lik Bordo bulamacı sürün. (10 gram göztaşı yarım litre suda çözülür, 5 gram kireç ayrı bir kap içerisinde yarım litre su ile karıştırılır. Sonra, göztaşı çözeltisi kireç çözeltisi üzerine yavaşça dökülür, dökerken karışım karıştırılır. Önemli nokta: Göztaşı her zaman kireç üzerine dökülmelidir. Sonrasında fırça yardımıyla kesilen yerlere sürülür. Kuruduktan sonra, üzerine filinkot sürülür. Filinkotun üzerine kireç veya toz alçı dökülerek yaz aylarında aşırı ısınması engellenir. Bordo bulamacını ağacın oyuk kısımlarına da püskürtün. Bu kısımlar ıslanmayacağı için filinkot kaplamanaıza pek gerek yok.
2. Pelitlerden toplayın. Çimlendirin. Bir saksı içerisinde büyütün. Hızlı boy atması için gibberelik asit kullanın. 2 yıl büyütün. Fideler 50-60 cm boya ulaştıklarında, yanaştırma aşı ile asırlık meşeye aşılayın. agaclar.net - 08 Aşı ile Üretim Bitki, büyük meşenin bir kökü gibi davranıp ağacı destekleyecektir.

Kolay gelsin....
Verdiğiniz cevap ve ilginize çok teşekkür ederim. Gövdenin içindeki boşluğu nasıl doldurmamı önerirsiniz acaba?

Eski 30-09-2018, 15:41   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Avrupa'da 4 000 dekar ormanın bakımı ile sorumluluğum vardı.
Yani azıcık bilgilerime dayanarak yanıtlamak istedim.
Sıvı dolaşımının tamamen kesildiğini resimlerden anlaşılıyor.
Ne yaparsanız yapın ömrünü tamamlamış.
Yıkımı ile çevreye zarar vermeden kesip yerine bir fide dikmenizi öneririm.
Verdiğiniz cevap ve ilginiz için teşekkür ederim.Maalesef ağacın kesilmesini hiç istemiyorum son çare olarak görmek bile üzücü. Sıvı dolaşımı tamamen kesilseydi yeşil yapraklı alanlar kurumaz mıydı? 2 yıldır baharlar ve yaz aylarında yeşil kalıyor,anlayamadım :/

Eski 30-09-2018, 16:58   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mennanyildiz Mesajı Göster
Verdiğiniz cevap ve ilginize çok teşekkür ederim. Gövdenin içindeki boşluğu nasıl doldurmamı önerirsiniz acaba?
Epoksi reçine ve cam elyafı ile doldurabilirsiniz.

Eski 30-09-2018, 20:05   #7
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Lütfen yanlış anlaşılmasın.
Bitki de sıvı dolaşımını bilen biri anlatsın!
Sadece bilmek istiyorum.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 22:08   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Lütfen yanlış anlaşılmasın.
Bitki de sıvı dolaşımını bilen biri anlatsın!
Sadece bilmek istiyorum.
Sıvı dolaşımı;
1. Kılcal taşıma. Kılcallık olayı ile su taşıması, su çok yükseğe çıkmaz.
2. Kök basıncı. Kök basıncı suyu 30 metre yüksekliğe kadar iletir.
3. Kohezyon basıncı. Yapraklardan buharlaşan su köklerden su çeker. 30 metreden daha yükseğe su taşınımı bu yolla gerçekleşir.
Sürgünler oksin sentezler ve ağacın canlı kambiyum (kambiyum tabakası her yıl yenilenir ve bu doku 2 yıl canlı kalır, sonra ölürler ve odun borularını teşkil ederler) dokusu içerisinden köklere taşınır ve köklenmeyi uyarır. Kökler, sitokinin sentezler ve ölü odun boruları içerisinden sürgünlere taşınır ve burada hücre bölünmesini tetikler.

Eski 02-10-2018, 23:05   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Merhabalar leonardit kullanıyor musunuz ağaçlarda?

Reşat44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2018, 16:31   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2018
Ağaca çok zarar vermişler. Kendi haline bırakılsa belki yaşar ama böyle pek yaşayacağını zannetmiyorum

Nazo06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kurtarmak, meşe palamudu, pelit bakımı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024