agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen jojo
  • 1 Gönderen mk148a
  • 1 Gönderen nahits

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2010, 15:15   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Ardıç ağacı

Sizlere söz etmek istediğim ağaç "ardıç ağacı". Çok ağır bir egzama geçirip çare bulamayınca aktarlarda gezmeye başladığımda bana tavsiye edilen ardıç sabunu ile bu güzel ağacı keşfettim. Ardıç ağacını okurken ardıç kuşu ile nasıl beraber yaşadıklarını da keşfettim.

Sizlerden dileğim bir boş vaktinizde internet taraması ile ardıcın ne kadar olağanüstü olduğunu keşfetmeniz.

Sevgilerim ve saygılarımla.

ceyhun emre beğendi.

Düzenleyen jojo : 18-10-2010 saat 15:31 Neden: imla hatası görüp geri döndüm.
jojo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 03:04   #2
Yeni Üye

mk148a's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2014
Konuyu ardıç ağacıyla ilgili bir duyumum vardı onu doğrulayabilirmiyim diye açtıydım, ama üzücü sonuç kimse cevap vermemiş. Neyse benim bildiğim kadarıyla ardıç kuşunun dışkısının toprağa düşmesiyle ardıç ağacı oluşuyor, hatam varsa düzeltin bende bir yerden duymuştum. Gerçekten nasıl birşey olduğunu merak etmişimdir hep.

ceyhun emre beğendi.
mk148a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 19:04   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çoğumuzun bildiği bir şey. Bazı tohumların çimlenme engellerini aşmak için farklı yöntemler var. Bir kısım tohumlar soğuk katlama olmadan çimlenmiyorlar. Bazıları da ardıç kuşu gibi kuşların tohumları yemesinden sonra asıl çekirdek üzerindeki tabakanın sindirilmesi bu arada kursak, taşlık ve bağırsaklarda geçirdiği yolculuk sırasında kısmi sindirme, yağın alınması sonucu çıkan tohumların kuşun geçtiği yerlerde uygun yere düşmesi ile çimlenmesi ve yeni bir ağaç meydana getirmesi. Eskiden duyduğumda Rus botanikçilerin çimlendirmeyi başaramadığı için en kolay yöntem olan ardıç kuşu yetiştirerek onların sindirim sisteminden çıkan tohumların rahat bir şekilde çimlendirmeleri idi. Ülkemizde ardıç kuşu tarafından yenilmeden çok yüksek oranlarda çimlenmenin başarıldığı ile ilgili haberler çıkmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam meşe külü içinde bekletme gibi yöntemler uygulanıyordu.
Ardıç kuşunu çok az görebildim. Ağacın çok dayanıklı olmasına rağmen çok yavaş büyümesi de bir etken. Kuraklığa, yangına, hastalık ve böceklere en dayanıklı bir ağaç. Bu konuda daha önce de bir başlık açılmış.

Anadolu bozkırına umut : Ardıç Kuşu

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 16:56   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Egzamaların için defne ağacından yapılan sabunda iyi gelir aslında bir gün kendimde yapmayı düşünüyorum büyük bir varil bulana kadar şişe şişe kostik biriktirdim defne ağacının zeytine benzeyen meyvelerinden çıkan yağı suya karışmadığı için kolayca alınabiliyor
,

bide bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlar lütfen bana mesaj atsınlar

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 08:41   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2017
torosların yüksek kesimlerindeki ardıç ormanları insan eliyle tahrip edilmiş ve torosların yüksek kesimleri tamamen çıplak durumda keşke bir çalışma yapılıp o kısımlara ardıçlar ekilse

Mesut Temiz beğendi.
nahits Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2021, 00:07   #6
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Kırmızı ve sarı türleri var. Farkları hakkında bilgisi olan var mı?

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024