agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2018, 11:11   #1
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Komşumun Keçileriyle Başım Dertte

Arkadaşlar bahçe tellerindeki bitkilerimi komşunun keçilerinden koruyamıyorum. Taze sürgünleri çekip koparıyorlar. Kuruyanlar oldu.

Tellere yanaşamasınlar diye kuru zeytin dalları sıkıştırdım ama çok çirkin oldu.Sahipleri sözden anlamıyor. Bahçe duvarlarına bile çıkıyorlar.
Ne yapmalı, önerisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Yazlıkta mahallecek yılmış durumdayız.Benim bahçem telle çevrili, olmayanlar da çeviriyor mecburen.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 15:36   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Strateji; size, komşulara, keçilere, bulunduğunuz yöreye ve en önemlisi keçilerin sahibine göre değişecektir.

1- Rakipte tedavi edilebilir psikolojik rahatsızlık varsa bölgedeki aklı başında yaşı başını almış hacı-hoca-muhtar vb. ileri gelen birisine müracaat ve uygun zamanda ev ziyareti... [Komşu komşunun külüne muhtaçtır]

2- Rakipte şizofreni vb. tedavisi mümkün olmayan rahatsızlık varsa ve uyumsuz saldırgan bir tipse bölgedeki iri yarı elinde kendinden iri haydarı olan birine müracaat, çevreye çaktırmadan fazla dillendirmeden, ama haydarla haşır neşir olurken bu muamelenin sizin tarafınızdan yapıldığını öğrenmesi lazım ki ayıldığında kime saygı duyacağını bilsin. [Dinsizin hakkından imansız gelir]

3- Komşular rakip uyumlu aklı başında insanlar ise bir akşam üzeri toplanıp makul-mantıklı çay-kahveli ziyaret... [Acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır]

4- Komşularda, rakipte, yörenin ileri gelenlerinde iş yoksa bahçeye keçilere engel olup zarar verebilecek (sahibinin gözünü korkutacak diyelim) teknik donanım (kesici delici alet) veya hayvan (köpek vs.) [Körle yatan şaşı kalkar]

5- En olmadı; kanuni yoldan şikayet (tabi 1 ve 2 numaralı durum geçerli değilse) [Adaletin kestiği parmak acımaz]

SONUÇ: İşiniz zor, Allah kolaylık versin, olmayacak insanlarla karşılaştırmasın. [Ev alma komşu al…]

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 16:36   #3
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Tellere düşük voltajlı elektrik bağlayın. Keçilerin birkaç kez canı yanınca uzak durmaları gerektiğini anlarlar. Aman direkt 220 falan bağlamayın, haklı iken haksız duruma düşer, ölen keçilerin parasını da sizden alırlar. Tellerde elektrik olduğunu belirten uyarı levhası koymayı unutmayın.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 17:40   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
tarku beyinde söylediği gibi tellere elektirik kesin çözüm olacaktır. Komşunuzun yerine kendimi koydum örnek veriyorum 30 tane küçük baş hayvanım olsaydı hayvan laftan sözden anlamazlarki taksan da takılmaz, adam satsa neyle geçimini sağlayacak bu sefer arsız **** hırsız olur. En iyisi tellere kondansatörlü elektirik düzenegi; kesik kesik elektirik verir amperi çok düşük olur voltajı yüksek olur keçiler tele dokununca acı çeker ama ölmezler.

YeşimM beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 20:29   #5
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Strateji; size, komşulara, keçilere, bulunduğunuz yöreye ve en önemlisi keçilerin sahibine göre değişecektir.

1- Rakipte tedavi edilebilir psikolojik rahatsızlık varsa bölgedeki aklı başında yaşı başını almış hacı-hoca-muhtar vb. ileri gelen birisine müracaat ve uygun zamanda ev ziyareti... [Komşu komşunun külüne muhtaçtır]

2- Rakipte şizofreni vb. tedavisi mümkün olmayan rahatsızlık varsa ve uyumsuz saldırgan bir tipse bölgedeki iri yarı elinde kendinden iri haydarı olan birine müracaat, çevreye çaktırmadan fazla dillendirmeden, ama haydarla haşır neşir olurken bu muamelenin sizin tarafınızdan yapıldığını öğrenmesi lazım ki ayıldığında kime saygı duyacağını bilsin. [Dinsizin hakkından imansız gelir]

3- Komşular rakip uyumlu aklı başında insanlar ise bir akşam üzeri toplanıp makul-mantıklı çay-kahveli ziyaret... [Acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır]

4- Komşularda, rakipte, yörenin ileri gelenlerinde iş yoksa bahçeye keçilere engel olup zarar verebilecek (sahibinin gözünü korkutacak diyelim) teknik donanım (kesici delici alet) veya hayvan (köpek vs.) [Körle yatan şaşı kalkar]

5- En olmadı; kanuni yoldan şikayet (tabi 1 ve 2 numaralı durum geçerli değilse) [Adaletin kestiği parmak acımaz]

SONUÇ: İşiniz zor, Allah kolaylık versin, olmayacak insanlarla karşılaştırmasın. [Ev alma komşu al…]
Diğer maddeler için bir yorum yapamam. 2. madde ise bence çok büyük sorunlara yol açabilir. Eğer komşunuz şizofren ise derhal evinizi satıp başka yere taşınmanızı öneririm. Şizofren birini mike tyson bile dövse, ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi davranır. Adı üzerinde şizofren. Ayrıca gönderdiğiniz iri kıyım adamı size kıyma **** kuşbaşı olarak geriye gönderebilir. Tabii ardından sıra size gelecektir. Deli kuvveti diye bir şey duymadınız sanırım.

TCM ve YeşimM beğendi.
Eski 25-01-2018, 21:39   #6
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sayın TCM, evet psikiyatrik anlamda sorunu var ama asıl sorun bencillik. Yoncaya, samana para vermek istememek gibi bir durum var ortada. Komşuların üzümü, çiçeği vs. yedirmeyi tercih ediyor sahipleri.

Gözümüm önünde komşumun bahçe duvaruna çıkıp üzümlerini yiyorlar ve sahibi izliyor. Kahvaltı ederken gördüm ve sessiz kalamadım. Uyardığımda verdiği cevap"telden dışarı sarkmasınlar sarkanı yerler tabi" oldu. Aslında tam haydarlık ama o da olmuyor işte. Evleri bize çok yakın. Yazlık bölge ama ilk yerleşenler onlar oldukları için kendilerini hak sahibi görüyorlar.
Mahallede herkes tatafından dışlanmış durumdalar. Kimse baş edemedi ve herkes bıkmış durumda.

Velhasıl kelam telin dışına bir metre arayla ikinci bir tel düşündük ama arsamızın dışı olacağı için yasal olmaz.

Hayvanların yiyip ölmeyeceğini, yemekten uzak duracağını bilsem zehirli bitkiler dikmek geliyor aklıma datura gibi. Yani hayvan zehirli bitkiyi yemez mi, yoksa yiyip ölür mü? Hayvanları da çok severim. Oğlakları bir görseniz çok tatlılar. Gebe olan dişiler oluyor ve hayvan doğasının gerektirdiğini yapıyor. Benim derdim uzak tutmak.Hayvan katili olmadan zehirli bitki çözmez mi bu işi?

TCM beğendi.
Eski 25-01-2018, 22:00   #7
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Arkadaşlar şöyle bir şey de var. Biz yaz hariç İstanbul'dayız. Sadece yazları oradayız ve arada gidip geliyoruz. Kavga dövüş çözüm olmaz. Biz yokken evimiz zarar görebilir.Zaten mahalleli de o yüzden uymuyor bu insanlara. Tuhaf insanlar, uymazsanız kimseye sataşmıyorlar.

Elektrikli tel mantıklı aslında. Ya da zehirli bitki. Büyük baş hayvanlar mantar yer mesela köyden bilirim,ama zehirli mantar yemezler. Nasıl anlıyorlarsa anlıyorlar onu.

Sayın tarko evi daha yeni yaptırdık, dört senelik.Keşke ahırların olduğu arsalarını satsalar da yeni evler yapılsa.
Eninde sonunda satılacak oralar ama o zamana kadar sorun var. Bir seçenek de bir an önce satılması için dua etmekYeni komşular gelsin zira bu arsaları çer çöp hurda yığını yaptılar.

Eski 25-01-2018, 22:12   #8
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Biberiye yemediklerini duydum. Doğruluğu tartışılır. Kabak yapraklarını yemiyorlar denildi ama meyvesini seviyorlarmış.

Eski 25-01-2018, 22:15   #9
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Keçiler dikenli bitki **** ağaçlardan hoşlanmazlar, dikenli bitkilere yaklaşmazlar diye düşünüyorum. Bu durumda aklıma ilk gelen bitki kuşburnu fidanlarını dikenli telli duvarınızın dış cephesine dikerseniz belki çözüm olur. Dikenli fidanları araştırıp kuşburnu dışında hangi tür ağaç dikilebilir karar verebilirsiniz.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 22:28   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Keçiler zakkumu yemiyor. Zakkum dikilebilir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 22:30   #11
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşimM Mesajı Göster
Biberiye yemediklerini duydum. Doğruluğu tartışılır. Kabak yapraklarını yemiyorlar denildi ama meyvesini seviyorlarmış.
Sn. YeşimM bahçemdeki biberiye yenmişti. Köyde inek ve vahşi hayvanlar da var ama büyük ihtimal keçiler yedi. Deliller keçi diyor.

YeşimM beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 22:44   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Diğer maddeler için bir yorum yapamam. 2. madde ise bence çok büyük sorunlara yol açabilir. Eğer komşunuz şizofren ise derhal evinizi satıp başka yere taşınmanızı öneririm. Şizofren birini mike tyson bile dövse, ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi davranır. Adı üzerinde şizofren. Ayrıca gönderdiğiniz iri kıyım adamı size kıyma **** kuşbaşı olarak geriye gönderebilir. Tabii ardından sıra size gelecektir. Deli kuvveti diye bir şey duymadınız sanırım.
Siz de 'haydar' ı duymadınız galiba. 'Dinsizin hakkından imansız gelir' diye boşuna dememişler. Buradaki şizofren 'uyumsuz-psikopat-kaba kuvvet' anlamında, yoksa gerçek şizofrenin düzenli iş ile, keçiyle pek işi olmaz. Ancak atasözündeki gibi sağa sola bağıran, kendini üstün gören, kaba kuvvete baş vuran insanları genelde dayak yola getirir. Haydar kimi döveceğini bilir. Ne demişler 'büyük aşklar büyük kavgalardan doğarmış'. Lafımız şaka ile karışık ama ilk paragrafta söylediğime inanırım hep, 'Allah kimseyi kötülerle karşılaştırmasın', öyleleri var ki bazen çekip gitmek en güzel çözüm oluyor.

Ancak sanırım teknik çözüm-engel (kesici-delici-elektrik verici engeller) ile sorun çözülecek gibi duruyor. Ama çoluk çocuğa dikkat etmek lazım yine de, az da olsa elektrik zıplatıyor adamı.

YeşimM ve saleri beğendi.
Eski 25-01-2018, 23:43   #13
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Sn. YeşimM bahçemdeki biberiye yenmişti. Köyde inek ve vahşi hayvanlar da var ama büyük ihtimal keçiler yedi. Deliller keçi diyor.
Eyvah geçmiş olsun siz de aynı dertten muzdaripmişsiniz. O seçeneği eliyoruz o zaman.

Eski 25-01-2018, 23:49   #14
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Çok teşekkür ederim Sayın ali ekber. Doğru söylüyorsunuz. Gerçi güllerin taze sürgünlerini yediler ama kuşburnu kartlaşınca çözüm olabilir. Gelişmiş dikenli dallara yaklaşmazlar.

ali ekber beğendi.
Eski 25-01-2018, 23:52   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Keçiler, koyunlar gibi değildir. Her bulduklarını yerler. Yeşil bir şey bulamazlarsa ağaçları kemirirler. Bu yüzden ormanlık alanlara keçi sokulması yasaktır.
Sadece yazları gidiyorsanız, elektrikli telde çözüm olmaz. Sürekli elektrik masrafı olur. Leylandi türü bir şey dikseniz çit gibi, çitleri keçiler budar.

YeşimM beğendi.
Eski 25-01-2018, 23:56   #16
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sayın Doku Kültürcü, zakkum sivri sinekleri de uzaklaştırıyor ve yazlıklarda çok tercih ediliyor ya demek ki sadece görünümü için yetiştirilmiyor. Fidancılara bir bakayım. Sayın ali ekber'in kuşburnu tavsiyesi de işe yarar görünüyor.Evin etrafına bir hendek kazmadığım kalacak bu gidişle.

ali ekber beğendi.
Eski 25-01-2018, 23:57   #17
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Siz de 'haydar' ı duymadınız galiba. 'Dinsizin hakkından imansız gelir' diye boşuna dememişler. Buradaki şizofren 'uyumsuz-psikopat-kaba kuvvet' anlamında, yoksa gerçek şizofrenin düzenli iş ile, keçiyle pek işi olmaz. Ancak atasözündeki gibi sağa sola bağıran, kendini üstün gören, kaba kuvvete baş vuran insanları genelde dayak yola getirir. Haydar kimi döveceğini bilir. Ne demişler 'büyük aşklar büyük kavgalardan doğarmış'. Lafımız şaka ile karışık ama ilk paragrafta söylediğime inanırım hep, 'Allah kimseyi kötülerle karşılaştırmasın', öyleleri var ki bazen çekip gitmek en güzel çözüm oluyor.

Ancak sanırım teknik çözüm-engel (kesici-delici-elektrik verici engeller) ile sorun çözülecek gibi duruyor. Ama çoluk çocuğa dikkat etmek lazım yine de, az da olsa elektrik zıplatıyor adamı.
Şiddet hiç bir şeyin çözümü değildir. Sorunları daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktan başka işe yaramaz. Siz iri kıyım birini gönderdiniz, o kişi de daha iri birini bulursa ne olacak?
Keçilerin çıkamayacağı yükseklikte bir duvar ve üzerine tel en mantıklı çözüm gibi geliyor.

YeşimM beğendi.
Eski 26-01-2018, 00:18   #18
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sayın tarku hem de nasıl doğaya zarar veriyorlar. Etrafta hiç yeni fidan yetişmiyor.
Uzanamazlarsa da tırmanıyorlar. Aslında bizim orada da yasak keçi yetiştirmek. Geçmiş yollarda çok şikayet eden olmuş ama saklamışlar, sattık demişler çözüm olmamış şikayetler. Elde kalan kavga gürültü ve küslük olmuş.

Biz evi yaptırırken zeytinleri kesmek istemedik, inşaat kışın yapılmıştı, devrilmelerini önlemek için yarıya kadar kesip toprağıyla kepçeye söktürüp kenarda beklettik. İnşaat bitince tekrar bahçeye diktirdik. Tel yapılana kadar sürgün verdikçe bahçeye girip yediler. Neyse ki telden sonra rahat etti ağaçlar. Yeni dallar gelişti ve biri zeytin vermeye başladı bile.

Bahçe teli olmayanlarda bir şey bırakmadılar ki.

İnsanların geçim kaynağı bunu anlıyorum ama dört beş tane arsaları var.Çevirip yulaf,buğday, yonca gibi şeyler ekseler hayvanlara yeter de artar. Komşuların bahçeleri kolaylarına geliyor

Eski 26-01-2018, 11:35   #19
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sevgili Yesim yazılanlarin tamamını okuyamasam da farkli bir öneri de bulunabilirim .Ben tavuklarin bahceye cikmasini engellemek icin 1.5 metre boyunda tel cekmistim kuş gibi uctuklarından çare olmadı.Sonradan 2 metre genisliginde göruntü kesme tülü alip telin üzerinden cektim.Arada cikan oluyor ama daha garantili oldu..Sende öyle birsey yapabilirsin.%95 lik olanindan alirsan demir aralara demir direkle çekebilirsin..Bazi sitelerde tüle halka takan da oluyor.O halkalardan da iple sabitleniyor.Agac dikene kadar bunlar hem hızlı hem de şık bir cözüm olur diyorumSevgili keciler bitkilerini göremeyecek bileBu tüller günese de dayanikliymis..3.senesi ve daha sapasaglam benimkiler...

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 14:51   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Şiddet hiç bir şeyin çözümü değildir. Sorunları daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktan başka işe yaramaz. Siz iri kıyım birini gönderdiniz, o kişi de daha iri birini bulursa ne olacak?
Keçilerin çıkamayacağı yükseklikte bir duvar ve üzerine tel en mantıklı çözüm gibi geliyor.
Yukarıda beş tane madde var, siz 'şiddet çözüm değil' diyorsunuz. Genç değilim, köyden dün inmedim, her gün en az 50 kişiyle yeri geliyor 'uğraşıyorum', yöneticilik yaptım. İnsanları, diyaloğu severim. "Ben neler gördüm, neler duydum" var ya, aynen öyle benimkisi.

Elektrik teli dediniz, tamam, güzel katılıyorum, yazdım da, peki iki gün sonra telleri keserse ne yapacaksınız? Kamera taktık, haftasına indirdi aşağı...Yaylamızda uydur kaydır sebeplerden dolayı adam vurdu dengesizin biri. Bunu dövmeyeceksin tabi, kaçacaksın yakınlarından. Adamı tam tanımıyorsanız bu işlerden haydardan, haydarın kime iyi gelebileceğinden anlayanlar vardır piyasada, danışırsınız, uygunsa gereken yapılır.

Meslektaşımızın başına gelen olayı anlatayım kısaca; uyumsuz, dengesiz, psikozlu, dengesiz biri; sürekli taciz, laftan anlamaz, durdan anlamaz, polisten anlamaz, en sonunda halden anlayan birini bulup hallendiriyorlar. Oymuş...Abi diyor bi görecen, lokum oldu lokum, bonfile, yumuşacık...

Yoksa şiddet kötü tabi, ben hayatımda darbe almamışım, birine vurmamışım, böyle bir şey başıma gelse satar giderim oralardan. Ondan en başa yazdım; olayın çözümü rakibe, size, komşulara, çevreye göre değişir.

Sonuç: Allah herkesin dağına göre kar versin.

YeşimM beğendi.
Eski 26-01-2018, 16:07   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kangal alin, ne keci yaklasir ne de sahibi.

YeşimM beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 16:19   #22
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Kangal alin, ne keci yaklasir ne de sahibi.
Kangal alsın, sonra keçileri kangal gütmeye başlar. Keçilerin sahibi beni zahmetten kurtardın diye dua eder. Kangal keçiye hiç bir şey yapmaz, doğalarına aykırı.

YeşimM beğendi.
Eski 26-01-2018, 16:20   #23
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sevgili zekoş,70-80 cm.kadar duvar var üzerinde 1.5 metre tel. Söylediğin çözüm olabilir ama endişem şu: Sarnaşıklar telin iki tarafına sarkıyor, dışarı da sarkıyor özellikle üzümleri bilirsin sadece iç tarafa çevirsem telin dengesini bozup içe doğru eğerler teli. Bir de bütün yıl orada olmadığımdan kontrol etmek zor. Salkım saçak büyüyorlar.Zaten biz yokken yiyorlar.Oradayken keçi kovalama mesaimiz var.
Ne dersin temelli yerleşmeden bu iş çözülmez mi?

Eski 26-01-2018, 16:24   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşimM Mesajı Göster
Sevgili zekoş,70-80 cm.kadar duvar var üzerinde 1.5 metre tel. Söylediğin çözüm olabilir ama endişem şu: Sarnaşıklar telin iki tarafına sarkıyor, dışarı da sarkıyor özellikle üzümleri bilirsin sadece iç tarafa çevirsem telin dengesini bozup içe doğru eğerler teli. Bir de bütün yıl orada olmadığımdan kontrol etmek zor. Salkım saçak büyüyorlar.Zaten biz yokken yiyorlar.Oradayken keçi kovalama mesaimiz var.
Ne dersin temelli yerleşmeden bu iş çözülmez mi?
Duvarın uzunluğu kaç metre? 1.5 metre yüksekliğinde kalıp duvarı. Metresi 60 liraya yaptırdılar burada. Duvarınız çok uzun değilse, sadece o komşu ile olan duvarınızı yükseltebilirsiniz.

YeşimM beğendi.
Eski 26-01-2018, 17:01   #25
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Zaten her dakika belediye kapılarında, şikayet eden çok bağırıp çağıran, bir daha olursa kesip yiyeceğim diyen de çok. Bizim talihsizliğimiz evimizin yakın olması. Adamın ailesi de istemiyor, eşi kozları hiç istemiyor ama kendisi sorunlu biraz. O bölgeye çok eskiden yerleşmişler. Çok arsaları varmış. Yavaş yavaş satıp elden çıkarmışlar ve evler yapılmış tabii ama hala "bütüüüüüün bulla benim olu bööööööle"modunda yaşıyor. "Bahçenizin içi sizin dışı benim" diyor. Yol, yeşil alan sokak, çevrilmemiş boş arsa her yerde özgür hissediyor kendini. Hatta evlerin teli olmayan bahçeleri bile. Tuhaf insanlar.

Bana en makul çözüm keçinin yemeyeceği bitkiler dikmek gibi geliyor. Ya da bir metre arayla ikinci bir tel çekmek arsa dışı olduğu için şikayet olursa ki sanmıyorum o zaman sökeriz teli.

Eski 26-01-2018, 22:36   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2017
Çitlerinizin bir resmi varsa daha rahat çözüm bulunabilir.

ozanguneri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 23:44   #27
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Alıntı:
Duvarın uzunluğu kaç metre? 1.5 metre yüksekliğinde kalıp duvarı. Metresi 60 liraya yaptırdılar burada. Duvarınız çok uzun değilse, sadece o komşu ile olan duvarınızı yükseltebilirsiniz.
Sayın tarku onu hiç sormayın duvarı 2013 Ocak ayında malzeme hariç 47 lira işçilikle yaptırdık. Perde beton yapıldı. Bir kat kaba inşaat kadar tutmuştu.

Bu keçilerin sahibi bitişikte değil. Arada birkaç parsel var ama evleri yol kenarı bizimki iki parsel yukarı çaprazında ve bizim evin yanındaki boş arsalar onların. Yoldan gözükmesin diye yukarıdaki parsellerine derme çatma yer yapmışlar hayvanlara. Her tarafta hurdalar, variller, tenekeler, balık ağları, çıkma kapılar, klozetler toplayıp getirmişler yığmışlar oralara. Satacaklar mı ne? Zaten hayvanlar hep serbest dolaşıyorlar.

Biz kendi çözümümüzü üreteceğiz mecburen.

Eski 26-01-2018, 23:47   #28
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanguneri Mesajı Göster
Çitlerinizin bir resmi varsa daha rahat çözüm bulunabilir.
Sayın Ozan Güneri bu günlerde gitmeye niyetimiz var. Çekip buradan fotoğraflarını paylaşırım.

Eski 26-01-2018, 23:59   #29
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Alıntı:
Toplamda 72 metre 20 ye 16. Köşe parsel ve üç tarafı açıkta bir taraf boş arsa yani 16+20+16 ama bir taraf boş arsa. Çevrili olmadığı için orada da dolaşıyorlar. Yazlıkçılar yokken adam insanların bahçe demirlerine bağlıyor hayvanları. Bizim demire bağlamış güllerin dikili olduğu yere. Taze sürgünleri çekip yemişler.

Fotoğraf ve görüntü aldım birkaç kere şikayet edeceğim diye tehtit ettim. Üç beş gün görünmediler sonra yine aynı tas aynı hamam. Sahipli yerdeki dikili ağaca, üzüme vs. zarar vermek suç. İki yıla kadar cezası var bildiğim kadarıyla.

Eski 01-02-2018, 17:59   #30
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Porsuk ağacı

Bahçenizin sınırı boyunca, duvar diplerine ve diğer fidanların gölgeliğinde kalan kısımlarına porsuk(taxus bacata) fidanı dikebilirsiniz. Porsuk fidanını internette araştırırsanız bitkinin zehirli olduğunu bu nedenle keçileri uzak tutabileceğini düşünüyorum. Porsuk fidanı dikenli bir ağaç türü ve zorlu iklim şartlarınada uygun görünüyor. Özellikle gölgelik yerler, duvar dipleri ve diğer ağaçların gölgeliklerine uygun. Porsuk ağacı çok uzun yıllar(1000-4000yıl) uygun şartların oluşması halinde yaşayabiliyormuş. Ülkemizde binlerce yıllık örneklerine Batı karadeniz bölgemizde rastlanabiliyor. Bu ağaç sık dikimi(1,5-2 metre aralıklarla dikim) yapılması halinde, özellikle bahçe çiti yapımı için uygun görünüyor. Çünkü istenilen şekilde budamaya uygun olduğu görülüyor. Ağaç uzun sürü yaşamasından da anlaşılacağı üzere yavaş gelişim gösteriyor, büyümesi yıllar alıyor, bonzai yapmak isteyenler için uygun bir bitki. Ancak gövdesi, sürgünleri ve yaprağı çok zehirli bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var. Ağacın tek zehirsiz kısmı kırmızı meyveleri, çekirdeği çok zehirli.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Düzenleyen ali ekber : 02-02-2018 saat 21:53
ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024