agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2008, 15:54   #1
Yeni Üye

gesen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
sedir ağacım elektrik tellerine değmek üzere

merhaba,
sedir ağacım beş yaşında ve çok sağlıklı.
ancak biz acemiliğimizden onu 2 metre yüksekliğindeki bir beton duvarın hemen yanına dikmiştik, buna rağmen yerini sevdi ve şu an yaklaşık 4.5-5 metre boya ulaştı.
sorun şu ; geçen yıl yapılan yeni bir elektrik hattına ait elektrik telleri ile ağacımın tepe noktası buluşmak üzere.
sedir ağacının tepesi kesilirse kuruduğunu duydum.
çözüm alternetiflerim varmıdır, nelerdir ?
selamlar.

gesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 13:12   #2
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Sayın GESEN bilirsinizki ağaçları belli bir süreden sonra yerlerini değiştirmek zor hatta imkansız oluyor.Sizin bu saatten sonra yapacağınız iki şey var ya tepesini yani tepe noktasını kesip büyümeyi durduracaksınız **** yer müsaitse ağacı kökünden alıp başka yere nakledebileceğiniz ağaç sökme aparatından temin edip yerini değiştirmek.Ağacın tepe noktasını kesmek ağacı kurutmaz.Geçen hafta izmir de bir parkta gördüm aynı şekilde kesilmiş ve sapasağlam ayakta ağaç.Tabi gönül istemez böyle olmasını ama ne yaparsın ki son çare...

hakan7960 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 14:47   #3
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Cedrus ibreli bir ağaç efendim ve ibrelilere makas vurmak son derece sakıncalı.. Heleki tepeden budama yapmak ağacı o boyda bırakmak demek.. Siz ağacınızı köküne zarar vermek pahasına da olsa oradan alın.. Kesilen kalın kökleri macunla kapayın ve yeni yerine dikin. Kökünü yeniden kurtarabilir.. Tepe tacının 1/3 ü yakınına kadar kök budaması ağaç için sıkıntı yaratsa da ölümcül olmaz.. Önümüzdeki sene biraz güçsüz kalıcaktır ancak sonraki sene büyümesine kaldığı yerden devam edecektir.. Dikim çukuruna gerekli gübrelemeyi de yaparsanız bu sıkıntıdan daha kolay kurtulursunuz.. Artı olarak fidanlıklarda bile 5 senelik ağaçlara repikaj (şaşırtma) uygulaması yapılmakta..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 17:07   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak Mesajı Göster
Cedrus ibreli bir ağaç efendim ve ibrelilere makas vurmak son derece sakıncalı.. Heleki tepeden budama yapmak ağacı o boyda bırakmak demek.. .
Merhabalar !

Emre bey !

Bu yazılanlar bir tartışma yaratmak amacı ile buraya kesinlikle yazılmadı peşinen belirteyim. Konunun uzmanı değilim ancak ibrelilerde bir uygulayıcı ve haşır neşir birisi olarak makası sevdiklerini biliyorum. Tepe budaması yapmak ağacı o boyda bırakmak kısmına katılmamak elde değil çok doğru. Mümkünse çapraz yapılmalı. Sanırım amaçta o diye düşündüm bir an. Yer değişikliği uygun mevsimde ve araçla yapılırsa ****** güzel olur. Buda işin başka bir boyutu.

Selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 18:20   #5
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Cemal bey ****** yanılıyor olabilirim ama benim bildiğim bu.. İbrelilerde uç budaması yapılmaz denmişti zamanında.. Ama ****** belki bu belli türler için geçerli olabilir.. bu konuda sanırım araştırmam gerken şeyler var..

Eski 22-06-2008, 14:51   #6
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Cemal Bey mesajınızı bir daha okudum sanırım ben yanlış anlamışım.. = ) Sizin boy konusudna karşı görüşte olduğunuzu sandım.. Evet bazı ibreliler dal budaması ve forum kazandırma amacıyla budamaya gelebilir ancak tepe budaması ölüme kadar giden bir sürece sebebiyet verebilir..

Eski 23-06-2008, 13:51   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Teşekkürler Emre bey ! Sayfanızdan hep beraber istifade ediyoruz. Haberiniz olsun.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:18   #8
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Arkadaşlar cevap gerli mi bilmiyorum ama.. Geçen hafta 3 senelik 4 tane sedir fidanı alım Eskişehir'den ve İzmirdeki bahçemize diktik. Sizce yetişir mi? her türlü bakımını yapacağız. Tavsiyeniz nedir?

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:40   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Saksı-Poşetliyse sorun olmaz, topraklı dikim başarı sağlar ancak rüzgar için dayanak dikmesi yaparsanız iyi olur. Yukarıdaki arkaşların sorununda tepe çatısı boy uzaması istenmiyorsa sedirde tepe sürgünü dallı tepe formunun yarısından yukarıdan kesilebilir. Ama bylanmasını istiyorsanız elbette kesmezsiniz. Toraslarda sedir ormanlarınnın büyük bölümü tepelerinin hayvan otlatması nedeniyle kesilmesinden dolayı tatar baltalığı durumunu almaktadır. Kentlerde cadde boylarında tellere dokunan ağaçların üst bölümü zaman zaman ilgili kurumlarca kesilmektedir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024