agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 2 Gönderen Kültigin
  • 2 Gönderen Ben fakir
  • 1 Gönderen Kültigin
  • 2 Gönderen Ben fakir
  • 3 Gönderen Kültigin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2013, 00:22   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2011
Thumbs down Akasya ağacını nasıl tamir edebilirim?

Sevgili Ağaç dostları. Çiftliğimde yavru köpekler için ayrılmış, 5x6 metrelik bir alanda, bir kulübenin dibinde Akasya ağacı var. Beyaz çiçekler açan dikenli bir ağaç. Tahminen 7-8 yaşında olduğunu sanıyorum. Ağacın boyu 6-7 metre kadar. Yerden hizasından 1,5 metre yukarıdaki ağaç gövde kalınlığı da sanırım 23-24 cm olabilir.

Bir hafta önce ağacın ana gövdesinin, yer hizasından iki metre yüksekte ikiye ayrıldığını farkettim. Sebebini anlamadım. Resimlerini çekip, mesaja ekliyorum.

Aslında çok özel ya da kıymetli ağaç değil. Orda kendiliğinden bitmiş. Ellememişler, kendi kendine büyümüş. Şimdi ben de kesmeye kıyamıyorum. Bu halde gördükçe de üzülüyorum. Onarmak istiyorum.

Ağaç hala sağlıklı görünüyor. Kuruma ya da hastalık belirtisi yok. Ama böyle durusa yaşar mı bilmiyorum.

Ağacımı nasıl onarabilirim/tedavi edebilirim?

İkiye ayrılan yere macun gibi birşey mi sürsem, sonra kuvvetli ve enli, kemer gibi birşeyle ayrılan yeri birleştirsem olur mu?

Ağaç severlerin, daha önce benzer tecrübesi olanların fikirlerini bekliyorum. Yardımlar için minnettar kalacağım. İnşallah bir yol gösteren çıkar.

Sevgiyle kalın.

Eklenen Resimler

Kültigin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 01:19   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Sevgili Kültiğin, bu soyunuzu cevaplayacak benden daha ehil kişiler var ama ben çocukluğumgan kalan bildiğimi anlatayım.

Elli yıl önceleri Boğaziçinde tüm yol kenarları bu akasya ağacı dolu idi. Her yıl ağaçlar patlamadan önce, belediye elemanları tüm ağaçların dallarını keser, sadece ana gövdeyi bırakırlardı. Uyanma zamanı çıkan dallar eskisini bastırırdı.

Ben olsam yarığın altından keser, varsa macun, yoksa çamur ile kesiği örterim.

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 02:36   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Sy. fakir beyin önerisine katılıyorum.

Gecikmeden yarığın hemen altınan kesip macunlayın.İlk baharda alt kısımdan yeni sürgünler çıkacaktır.Agustos ayının 25'i gibi çıkan sürgünlerden kuvvetli olan 3 veya 4'ünü bırakıp kalanını bırakırsanız akasyanıza derli toplu farklı bir görünüm kazandırmış olursunuz.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 11:53   #4
Ağaç Dostu

Sayın Ben fakir ve sayın Manifesto,
Size verdiğiniz öneri için candan teşekkür ederim. Benim de aklıma yattı. Aslında burdaki belediye de benzer uygulama yapıyor, ama gözümün önünde örnek olmasına rağmen her nasılsa benim aklıma gelmemiş.

Bu gün çiftliğe gidip, hemen anlatıldığı gibi onaracağım ağacımı.

Teşekkürlerimi göstermek için ağacı size armağan ediyorum. Artık her ikinizin de Macaristan'da bir dikili ağacınız var. Ortaklaşa.

Gelip ağacınızı ziyaret edebilirsiniz.

Selamlar.

Ben fakir beğendi.
Eski 13-01-2013, 13:13   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Sevgili Kültigin,

Sonradan aklıma geldi; şu bizim ağacı yarılma noktasından kestikten sonra, tomruğun uç tarafından, hani şu nakliyecilerin kullandığı örme gergi kayışları vardır ya, onun gibi yumuşak ve enli bir nesne ile bir süre gergince bağlı tutun ki, yarık aşağı yürümesin.

Sevgiler...

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 14:34   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ben fakir Mesajı Göster
Sevgili Kültigin,

Sonradan aklıma geldi; şu bizim ağacı yarılma noktasından kestikten sonra, tomruğun uç tarafından, hani şu nakliyecilerin kullandığı örme gergi kayışları vardır ya, onun gibi yumuşak ve enli bir nesne ile bir süre gergince bağlı tutun ki, yarık aşağı yürümesin.

Sevgiler...
Sayın Ben Fakir, gayet mantıklı bir fikir. Hemen gidip nakliyeci gerdirme kayışı satın aldım bile. İki parmak eninde sağlam bir kayış. Gerdirme aparatı üstünde takılı. Sizin ağaca dediğiniz yerden uygulaycağım.

Bu gün çiftliğe gidip sizin ağacı yerden üç metre yükseklikte budadım. Yarık henüz duruyor. Kar yağıyor burda. Sıvayacak çamur bulamadım. O yüzden çatlağın altından kesme işini kar yağışı bitene kadar 3-4 gün erteledim.

Tamirat bitince yapılan işi fotoğraflayıp buraya ekleyeceğim.

Etiketler
akasya, macun, onarma, tamir, tedavi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024