agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2005, 22:08   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2005
Çınar ağacı

İzmir,Evka-2 bitişindeki oturduğum apartmanın bahçesinde yola yakın yerde 3 adet çınar ağacı var.5-6 yıl önce dikilmiş olmalı.Boyları,7-8 metre olmuş.Sağlıklı ve problemsiz görülüyorlar.Ben onların 20-25 mt.güneyine,Manisa-Muradiye Orman İşletmesi fidanlığından aldığım bir çınar fidanı diktim,sürekli sulamama ve çevresini havalandırmama rağmen 1 yıl sonra kurudu.
Yeniden aynı yere bir çınar ağacı dikmek istiyorum,nasıl dikerim,nasıl bakarım,ne gerekir,püf noktaları ne olabilir..Bilgilendirebilirmisiniz.Saygılarımla.

hasanulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2005, 23:33   #2
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Çınar fidanları genellikle topraktan sökülerek satılırlar. söküm esnasında köklerin zarar gçrmemiş olmasına dikkat edin. Kök tuvaleti (yani uzun köklerin kesilmesi) fidanın boyuna göre yapılmş olmalıdır. Sökümden sonra köklerin etrafındaki toprak dağılmaması için bir çuvala sarılır. Bu çuvalın sentetik olmamasına dikkat edin Eğer naylon çuvalsa bunun sökülmesi gerekir. Bir de dikim sırasında dikkat etmeniz gereken bir şey var. Fidanlar 1-2 m boyunda olabilirler. Dikimden sonra rüzgar v.b. etkenlerle köklerin oynamaması için kökün hemen yanına sağlam bir sopa çakarak ona bağlanırsa daha iyi olur. Ağaçlar artık uyandığı için bu mevsimde dikilen fidanlardan sonuç almanız biraz zor. Dikim işleminin (çıplak köklü fidanların dikimlerilerinde) ağaç uyanmadan yapılması gerekir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2005, 22:56   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2005
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bana teneke içinde bir fidan vermişlerdi,öylece dikmiştim.
Demekki,kıyısında çınar ağaçları olan uygun bir dere bulup kendimmi söküp dikmeliyim,sizin belirttiklerinizi dikkate alarak.**** orada(Muradiye Orman İşletmesi'nde) dikili fidanlar vardı onlardan alacağım.Dikim zamanı Şubat olur bu durumda.
Bakın,bir aksilik çıkmazsa,fidanın,aldığım konumunun,dikim yerinin ve dikilmiş halinin fotoğraflarını çekip buradan sunacağım arkadaşlara.
Bu forumda ağaçlarla ilgili paylaşım böyle olmalı.Biri sormalı,bilen enaz bilenin anlayacağı şekilde anlatmalı.Mümkünse görsel zenginlikle.Düşünün her bir ağaç türü için böyle paylaşımlar olduğunu...O zaman herkes daha bir ilgili olmazmı dersiniz.Sitemize ve forumumuza bağımlı olmazmı.
Sanırım bu denli bilgi ve uygulama zenginliği olan bir sanal ortam,bu işle ilgilenen ve ağacı-doğayı seven herkesin başvuru ortamı olur.Şu anda 750'ye yakın üyemiz oldu.Bu insanlar ne için buradalar,ne sıklıkla ne tür ihtiyaçlarını karşılamak için forum-siteye uğruyorlar.
Birliktelik:Bilenler,uygulayanlar,ağacı-doğayı tanıtanlar,sevdirenler..bizi bilinçlendirenler.Umutluyum,sizleri seviyorum,çok şey öğrenip öğreteceğim.
Saygılarımla.

hasanulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2005, 23:27   #4
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Fidan tüpte veya tenekede olduktan sonra özellikle ibreliler için dikim mevsimi okadar önemli değildir. ama yine de mevsime uymak en iyisi

Eski 13-08-2006, 23:03   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
bir zamanlar çınar tohumlarından minik çınar bebekleri çimlendirebilmiş ama büyütememiştim. sanırım zaman ayıramadım ve kuruyup öldüler.
yüzlerce yıl yaşayabilen ve devasa büyüklüğe gelebilen çınarların böylesine minik tohumlar ve bebeklerden yaşama başladığını görmek heyecan verici.

cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 00:31   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pitta-life
yazmıstım ama tekrr sölüorum ...yuvarlak bi kaptan çıkan bi fidanı aynı yuvarlak bi alana dikmeyin ..hocamız sölemişti bitki o alana alıştığından kök dağılmıo önlüo ve bitkinn ölümüne yol açıo..küp bir alana dikin ..sadece öneri...
Sevgili pitta-life,
kusura bakmayın ama sizin yazdıklarınızı okuyup anlamak beni çok yordu. İmla kurallarına biraz dikkat ederek ve lütfen harfleri eksiltmeyerek yazın.

Size yuvarak bir kaptan çıkan fidanın, yuvarlak bir alana dikkilmemesini söyleyen hocanızı merak ettim. Eğer doğru anladıysam yok öyle bir şey

Eski 21-08-2006, 10:55   #7
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Ben yine de bunu araştıracağım.

Orman Genel Müdürlüğü olarak her yıl milyonlarca türlü fidan dikiyoruz. Tüpler silindir şeklindedir. Bu fidanları dikeceğimiz çukurları da silindire yakın şekilde açıyoruz.

Eğer sizin veya hocamızın dediği şekilde olsaydı diktiğimiz tüm fidanlar ölürdü. Ama bunlar %90 oranında tutar.

Eski 21-08-2006, 12:46   #8
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemada
bir zamanlar çınar tohumlarından minik çınar bebekleri çimlendirebilmiş ama büyütememiştim.
Çınar ağacını ben de seviyorum. Tohumdan üretebileceğimizi öğrendiğime sevindim. Acaba katlama vs gibi özel yöntemlere gerek var mı yoksa güzün topladığımız tohumları baharda ekip çimlenmeyi sağlayabilir miyiz?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2006, 06:22   #9
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Çınar kelimesinin tüm türki lisanlarda çınar olarak geçtiğini ve hatta Rusça'sının bile çinara olduğunu biliyor musunuz?

ksantip beğendi.
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 12:01   #10
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
Çınar ağacını ben de seviyorum. Tohumdan üretebileceğimizi öğrendiğime sevindim. Acaba katlama vs gibi özel yöntemlere gerek var mı yoksa güzün topladığımız tohumları baharda ekip çimlenmeyi sağlayabilir miyiz?

Bu soruyu yenilemek istiyorum. Çünkü çınar yetiştirip park ve bahçelerimize dikmek istiyorum torunlarımın geleceği adına..

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 13:35   #11
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Çınar tohumlar uzun süre ağaç üstünde kalır. Toplama işini kış sonu-ilkbahar başlangıcında yaparsanız gerek almaz 15-20 gün içinde çimlenir. Daha önce almışsanız katlama gerekir.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 20:05   #12
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Umarım çınarların üzerinde tohum bulabilirim. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için..

Eski 16-05-2008, 22:22   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EVACA Mesajı Göster
Bu soruyu yenilemek istiyorum. Çünkü çınar yetiştirip park ve bahçelerimize dikmek istiyorum torunlarımın geleceği adına..
Kışın alacağınız iki karış uzunluğundaki çeliklerle çok kolay kökleniyor hormona falan gerek kalmadan. Bi deneyin isterseniz...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 08:12   #14
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Cenevre'deki çınar ağaçlarındaki bu budama şekli çok hoşuma gitti, her biri sanat eseri gibi. Yapraksızken bakmaya doyamıyorsunuz. Bir de bunlardan onlarcasını bir arada düşünün.

Name:  cınar.jpg
Views: 25575
Size:  67.1 KB

Name:  cınar99.jpg
Views: 24940
Size:  63.2 KB

Nazlı N92 beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 14:45   #15
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.ŞAHİN Mesajı Göster
Kışın alacağınız iki karış uzunluğundaki çeliklerle çok kolay kökleniyor hormona falan gerek kalmadan. Bi deneyin isterseniz...
Çelikle hiç yetiştirme yapmamıştım. İlgili forumları iyice okuyup, kışın mutlaka deneyeceğim.

Teşekkür ederim.

Eski 04-02-2009, 14:43   #16
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Güzel Çınarlar

Çok uzun zamandır paylaşmak istediğim bir çınar, daha doğrusu çınarlar fotoğrafını sizinle paylaşmak istedim.
Çok enresan kim dikti ise beşini yan yana dikmiş ve ilginç bir görüntü oluşmuş.
Ağaç tacı ilk bakışta tekmiş gibi gözüküyor ve yol kenarından geçerken geçenler bunu tek bir ağaç olarak görüyorlar

Name:  DSCN7361.JPG
Views: 24324
Size:  16.0 KB

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 01:14   #17
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Bina çevrelerinde genelde inşaat atığı molozlar ve çimento torbaları da gömülür.. Acaba dikim yaptığınız yer duvar kenarımıydı.. Bu durumlarda bitki çimentoya maruz kalmış olabilir.. Bu ani olarak kurumasına sebebiyet verebilir..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 19:00   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2007
16.yüzyıl Türkçesinde Çenâr diye telâffuz edilir.Çınar ağacının,yıllar geçtikçten sonra kendi kendine yanıp tutuşacağı hurafesine inanırlarmış.Çınarın kabuğu soyulduğu için Kavlağan da derlermiş.Gövde kabuğu soyulduğu için yağan yağmurda çabuk ıslanır,elektriği kendine çekermiş.Bundan dolayı yıldırım çınar ağacına çok düşermiş.Yaşlı ağaçların içi çürüyerek dökülür.Geçen zamanla içi siyahlaşır,yanmış gibi görünür...

Dîvân şiirinde çınar,yukarıda saydığım özellikleriyle zikredilir...

dedeefendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 23:31   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
@dedeefndi, bu bilgi çok iyi oldu, sağolun var olun

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 03:18   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, sokagimizdaki Cinar Agaclarini her sene kisin bu sekilde buduyorlar. Yaza dogru dallar ve yapraklar fiskirircasina hizli bir sekilde buyuyorlar. Budandiginda cok ilginc gorunen Cinar Agaci yeserincede bambaska bir goruntuye sahip oluyor.

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 22:51   #21
Ağaç Dostu

Cinar agacinin govdesindeki desenler ve renk tonlari cok guzel.

Eklenen Resimler

Eski 12-02-2013, 16:13   #22
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Arkadaslar, sokagimizdaki Cinar Agaclarini her sene kisin bu sekilde buduyorlar. Yaza dogru dallar ve yapraklar fiskirircasina hizli bir sekilde buyuyorlar. Budandiginda cok ilginc gorunen Cinar Agaci yeserincede bambaska bir goruntuye sahip oluyor.
arkadaşlar merhaba şu fotoğraftaki çınar ağacı hakkında bilgi verebilir misiniz??
yaşları, dikim aralıkları ,türü ... vs. acil öğrenmem gerekte

Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 23:10   #23
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba şu fotoğraftaki çınar ağacı hakkında bilgi verebilir misiniz??
yaşları, dikim aralıkları ,türü ... vs. acil öğrenmem gerekte
Suyu sevdiğinden, ormanlardan ziyade dere/nehir yataklarını sever ve özellikle sulak yerlerde hızlı büyürler. Çok uzun ömürlüdürler ve devasa genişlikte gövde çaplarına ulaşabilirler; 30 metre boya ve 10 metre çapa ulaşabildikleri gibi asırlarca da yaşayabilirler.

Kütükten kolayca sürgün verirler. Tohumla veya çelikle çoğaltılabilirler.

Şehir kirliliğine dayanıklı olduklarından ve güzel gölge sağladıklarından park-bahçe düzenlemelerinde sıkça tercih edilirler.

Tanenli kabukları dahilen kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak, haricen ise antiseptik olarak da kullanılır.

Ekim sıklıkları hakkında birşey söyleyemeyeceğim ama kök sisteminin de en az toprak üstü yapısı gibi çok büyüyebildiğini düşünürsek sık dikmemekte fayda var diyebiliriz sanırım. Ben olsam en az 10-15 metre aralık bırakırdım. Ama gölgesinden ziyade peyzaj düzenlemesi için soruyorsanız orası başka

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 07:26   #24
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

evet peyzaj düzenlemesi için öğrenmek istiyordum.
özellikle şehir merkezide yaya yollarında falan kullunılabilir mi onu öğrenmem lazım
teşekkür ederim yardımınız için sn. tohumcu

Eski 13-02-2013, 13:22   #25
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 Mesajı Göster
evet peyzaj düzenlemesi için öğrenmek istiyordum.
özellikle şehir merkezide yaya yollarında falan kullunılabilir mi onu öğrenmem lazım
Cevaplamıştım aslında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Şehir kirliliğine dayanıklı olduklarından ve güzel gölge sağladıklarından park-bahçe düzenlemelerinde sıkça tercih edilirler.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 14:19   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Suyu sevdiğinden, ormanlardan ziyade dere/nehir yataklarını sever ve özellikle sulak yerlerde hızlı büyürler. Çok uzun ömürlüdürler ve devasa genişlikte gövde çaplarına ulaşabilirler; 30 metre boya ve 10 metre çapa ulaşabildikleri gibi asırlarca da yaşayabilirler.

Kütükten kolayca sürgün verirler. Tohumla veya çelikle çoğaltılabilirler.

Tanenli kabukları dahilen kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak, haricen ise antiseptik olarak da kullanılır.

Ekim sıklıkları hakkında birşey söyleyemeyeceğim ama kök sisteminin de en az toprak üstü yapısı gibi çok büyüyebildiğini düşünürsek sık dikmemekte fayda var diyebiliriz sanırım. Ben olsam en az 10-15 metre aralık bırakırdım. Ama gölgesinden ziyade peyzaj düzenlemesi için soruyorsanız orası başka
Sayin Sakaki, verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim, ben de bu agac hakkinda bilgi edinmis oldum. Daha once internette biraz arastirmis bir sonuc elde edememistim. Saygilar...

Sakaki beğendi.
Eski 13-02-2013, 14:33   #27
Ağaç Dostu

Arkadaslar, asagiya ekledigim fotograflar, yukaridaki Cinar Agaclarinin yaz ayina ait goruntuleri. Dunden buyana bu fotograflari ariyordum, nihayet buldum. Bu fotograflari yazin Esim balkondan oylesine cekmisti. Lazim olacagini bilseydim ben daha detayli ve daha cok cekerdim.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2013, 12:41   #28
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

merhaba arkadaşlar siz değerli ağaçlar net üyelerine sormak istediğim bir soru var;
şimdi bizim burada bu yıl içerisinde 4 metre aralıklarla çınar ağacı dikilmiştir.
illerde **** şuan sağlıklı gelişmesi için ne yapabilirim ve bu ağaçların gelişimi nasıl olur sizce ? bu ciddi anlamda bir sorun yaratır mı acaba ?

Eski 25-02-2013, 13:07   #29
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Çınar Fidanı Üretimi

Bu bölümde Çinar agacı ile ilgili çok yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 00:25   #30
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Tohumlarını saklamıştım , yakında dikip ,deneyeceğim, umarım belli bir büyüklüğe gelene kadar solmazlar .....

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024