agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2006, 13:34   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
taş delen ağaçlar

Şehir hayaında yaşadığımız en büyük sorunlardan biri dikili olan ağaçların evlerimize ya da bahçelerimizdeki sert zeminlere, yol ve kaldırımlara uzanarak taşı veya betonu delmesi, yerinden oynatmasıdır.
Bu konuda bir liste oluşturmaya çalışsak ne dersiniz?

1-Kokarağaç (Ailanthus ssp.)
2-Defne (Laurus nobilis)
3-Çınar (Platanus ssp)
4-Dut (Morus alba- karadutun kökü akdut kadar gelişmez)
5-Ihlamur (Tilia ssp.)
6-Karabiber ağacı
7-Acem borusu (Campsis radicans)
8-Hedera (Hedera helix)

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 13:56   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
9- Okaliptüs (Eucalyptus globulus)

Doğru söylüyorsunuz bu bir sorun ama ne açıdan sorun. Taşı delip kaldırımları yürünmez hale getiren ağaçlar mı sorun yoksa ağaçları evlerin, şehirlerin içine hapseden zihniyette mi?

Bu listeyi ne amaçla oluşturmak istediğinizi merak ettim. Biraz bilgi verebilir misiniz?

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 14:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Şehir hayatındaki yoğun betonarme ortamlarda insan eli ile tesis edilen (suni)ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarında aslında kaçınmamız ya da çok dikkat etmemiz gereken türler olarak vurgulamak istedim. Yakın çevremden bu konularda zamanı geçtikten, ağaç 20 yaşına geldikten sonra çok haber alıyorum. Ne yapabiliriz diye soruyorlar. Fidan dikilirken ya da tohumu ekilirken sorun olmuyor, aradan geçen zaman içinde şehir yaşamına uygun olmayan bitkiler olarak karşımıza çıkıyor. Biz he r ne kadar ağaçsever- bitki sever olsak da bu konuda dikkatli davranmak zorundayız. İlerde keseceğimiz bir fidanı dikmeke istemeyiz diye düşünüyorum.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 14:13   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Kesinlikle haklısınız. Fakat hangi ağaç olursa olsun zaman içerisinde bu şekilde bir hasar meydana gelecektir. Aynı şeyi alerjik reaksiyonları tetiklediği düşüncesi ile kavak ağaçları da yaşadı Ya yolların orta yerlerinden çıkan ağaçlara (kenarında refüj olmadan, doğrudan yol ortasından çıkan ağaçlar...) ne demeli Tamamı ile hatalar zinciri!...

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 16:19   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Biz Restoratörlerin en sevmediğimiz ağaç İNCİR dir. Kuş getirir inciri Minarenin yamacına **** Bir kubbenin en hoş yerinde bulduğu bir boşluğa bırakır inciri. Zamanla o incir orada çimlenir,köklenirsonrada o duvarın içinde kök salar ve bir süre sonra o duvar patlar yıkılır. Ocağına İncir ağacı diktim sözü de oradan gelir. Eski binalara duvarlarına bakın mutlaka bir incir ağacı vardır.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 16:23   #6
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Söğüt

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 18:25   #7
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Kürekçi allerjik durumlardan bahsetmiş ama kavak ağaçları binalara yakın yerlere dikilince kanalizasyon sistemini kullanılamaz hale getiriyor. Kökleri boruların içini tamamen kaplıyor.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2007, 01:45   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2007
Sivri ve derin köklü ağaçlar dışında tüm ağaçlar, yani yüzeyde köklenmeyi seven tüm ağaçlar aslında yüzeydeki kaplamayı zorlayıp bozabilirler. Dolayısıyla bu ağaç listesi hayli uzayabilir. Benim ilk anda aklıma geniş tepeli fıstık çamı geliyor örneğin; çok inatçıdır kökleri; toprak yüzeyini, hava almayı çok severler ve inatla üzerindeki yorganı atıp günışığına çıkarlar. Manolyanın (özellikle büyük yapraklısının) kökleri de inatçıdır. Ayrıca meşenin kentlerdeki parklara dikilen bazı türleri vardır ki, park yollarına beladırlar. Bunlar benim gözlerim sonucu fark ettiklerim. Daha kim bilir niceleri vardır. Türkiye'de yaygın olmamaları bakımından dev sekoyaları söylemiyorum tabii.
Ama bence planlama bu bilinçle yapılırsa, ağaçlar ve kökleri de bu töhmetten kurtulurlar.
Saygılar ve sevgiler!

iloveSequoia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2007, 12:07   #9
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Kayınpederimin, yıllar önce tarlalarının kenarına kendi yaptığı ev (onlar dam diyor) yıllar sonra hemen evin yanındaki ceviz ağacı yüzünden yerinden oynadı Tam da şömine duvarının arkasına denk geliyordu ağacın konumu, şimdi içerden bakınca şöminenin açısı değişik
Damı yerinden oynatmaya başladı ama, yaz sıcağında o ağaç olmasa oranın kahrı çekilmezdi.
Koyu gölgesi altında yenilen yemeklerin, içilen ikindi çaylarının ve her şeyden önemlisi öğle sıcağında yapılan şekerlemelerin mekanı ceviz ağacı, orada hala duruyor.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 01:10   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2007
evimin hemen yanında dut ağacı var. ne olacak şimdi?

cicekpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 12:59   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2007
Dut Ağacı

Elazığ'ı bileniniz varsa, Harput'ta ulu caminin yanında bir dut ağacı vardır ve secde eder gibi hemen mihrabın önünde kıbleye doğru yatmıştır. Ve yaşlıca da bir ağaç, tam mihrabın önünde duruyor... Şimdiye kadar ağaca bir zarar vermemiş ama bundan sonra verebilir diye korunmaya alınmıyor... Bu konuyla ilgili, yani dut ağaçlarının özellikle yaşlandıktan sonra kök gelişiminin çok yavaşladığına ya da artık bir binaya zarar vermeyeceğine ilişkin kanıta ve bilimsel veriye ihtiyacım var... Duyurulur... Bulabilirsem bu ğaç koruma altına alınabilecek... Sevgiler.

Eklenen Resimler

reyhann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 13:17   #12
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Plansız dikimlerin bir neticesi bu. Fidanı toprağa dikerken... 10 - 15 sene sonrasını tahayyül ediniz...

Elbetteki bu fidanlar ağaç haline gelecek ve kökler her tarafta neşvünema bulacak..

Kök basıncı ile ne toprak dayanır ne de beton...

Bu yüzden çalışmaların başında dikkat etmek lazım...

cedrus libani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 19:12   #13
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Duvar Delen Ağaçlar
Bu başlıkta binalar yapılırken korunan ağaçlar ve yapı ağaca göre şekillendirilen örnekler ve ağaçların yapılara zarar vererek veya vermeden adapte olmasının fotograflı örneklerini konuşabiliriz diye düşündüm. İlk örneği Tarabya İstanbul'dan ben vereyim.

Diye bir başlık açmıştım ama bu başlığı gördükten sonra buraya yazmak daha doğru olacak.
Fotodaki ağaç İstanbul Tarabya'da bu başlığın biraz dışında. Duvar örülürken (evet duvar örülüyor; yapılmıyor veya inşa edilmiyor) ağaç korunmuş ve duvar ağaçla birlikte şekillenmiş.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Halit Togay : 30-12-2008 saat 19:36 Neden: eksik malumat
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 19:19   #14
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ben de bitki seçiminde kökleri bilmediğimde sıkıntı yaşıyorum, çünkü her tarafım duvarla çevrili ve baheçe küçük. Bu başlığı nasıl görmemişim.

Hedera ve defnenin bu gruba dahil olduğunu şimdi öğrendim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 23:56   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Bende yeni fark ettim sayfayı. Çok önemli bir konu. Hem bahçesine ağaç dikenlerimiz için bulunmaz bir kaynak olur diye düşündüm bir an. Onca emek ve zamanda harcanmamış olur böylece. Keserkenki üzüntü ve harcanan parada cabası.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 01:04   #16
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
İncir ağacı- hatta ocağında (evinde) incir ağacacı bitsin( çıksın, büyüsün) diye bir beddua bile var.

Yabani böğürtlen. Karadenizde -diken -diyorlar, bir kaç yıl dokunmassanız tüm evi sarıp, yok edebiliyor.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 13:06   #17
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Akasya ağacının kökleri de yüzeye kolayca çıkar, örtü olarak ne varsa (beton, toprak, karo taşlar..) patlatır.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 15:06   #18
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim de bahçe duvarıma yarım metre mesafede altı yaşında bir ıhlamur ağacım var.
Bütün bunları okuduktan sonra düşünmeye başladım, bahçemin duvarı beton ama ya duvarı çökertirse.

Bir çaresi yokmu, artık çok büyüdüğünden nakil de olmaz.

Yine bahçe duvarıma çok yakın, Acem borusu dikmiştim, iki yaşında, şimdilik uslu duruyor ama ya gelecekte başıma iş açarsa

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 15:12   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ihlamurlar 10-15 cm çapında 3-4 m.boydayken İstanbul'dan getirip parka diktiler.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2018, 18:48   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2018
Malesef Dut ağacının kökleri 8 yıldır oturdugumuz evimize ve bahçemize çok fazla zarar vermeye başladı. Kesmeyi düşünüyoruz.

İsgü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024