agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen tugrulbaba
  • 2 Gönderen the_mc
  • 1 Gönderen bertunum
  • 1 Gönderen alacakaranlik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2010, 22:35   #1
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
arsız ağaçlar hakkında

merhaba
arsız diye tabir edilen ağaçlarla ilgili birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim
1. Dut,incir ve nar bildiğim arsız ağaçlardan bunlara ek başka arsız diye nitebileyeceğimiz meyve ağaçları var mıdır?
2. Arsız ağaçlar çabuk büyüyen ağaçlar mıdır?
3. Ceviz arsız bir ağaç mıdır?
şimdiden teşekkürler

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 12:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Cennet ağacı ya da kokulu ağaç ya da yöresel adıyla suvarmık olarak bilinen ağaç çok arsızdır. Çabuk büyür. Her tarafı sarar. Kestiğinizde derhal sağdan soldan yeni sürgünler verir. Kesmediğinizde kök ulaştığı noktalardan yeni fidanlar boy gösterir. Yani her şekilde büyümek için can atan yaşam dolu bir ağaçtır. Kerestesi eskiden at arabaları yapımında kullanılırmış. Islakken işlemeye müsait, ancak kuruduktan sonra baltanın taştan sektiği gibi seker. Şimdilerde herhangi bir ticari yönü olduğunu sanmıyorum ama, ağaçlandırma çalışmalarında, orman sahalarında kullanılabileceğini düşünüyorum.

Son bir ekleme, bir inşaatımızın peyzaj çalışmalarını yaparlarken bu ağacı parayla aldıklarını görünce çok şaşırmıştım. Çünkü evimin bahçesinde birkaç tane var, biri hariç hepsinden kurtulmak için çaba sarfediyorum başaramıyorum...

Düzenleyen tugrulbaba : 10-02-2011 saat 12:41 Neden: imlâ
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 12:40   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
ceviz buralarda hiçte arsız değildir. Aksine nazlıdır. Dut arsızdır. Nar ve incir hakkında bir şey diyemeyeceğim.
Aslında, bu iklimle doğrudan ilişkili. Bizim buralarda kayısılar, elmalar, erikler, asmalar arsızdır. Ama akdenizde elma nazlıdır sanıyorum. Ne bileyim vietnamda muz arsız olabilir ama türkiyede nazlıdır, elma burada dökülüdür vietnamda son derece pahalı bir meyvedir.

gulcingiller beğendi.
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 16:56   #4
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Cennet ağacı ya da kokulu ağaç ya da yöresel adıyla suvarmık olarak bilinen ağaç çok arsızdır. Çabuk büyür. Her tarafı sarar. Kestiğinizde derhal sağdan soldan yeni sürgünler verir. Kesmediğinizde kök ulaştığı noktalardan yeni fidanlar boy gösterir. Yani her şekilde büyümek için can atan yaşam dolu bir ağaçtır. Kerestesi eskiden at arabaları yapımında kullanılırmış. Islakken işlemeye müsait, ancak kuruduktan sonra baltanın taştan sektiği gibi seker. Şimdilerde herhangi bir ticari yönü olduğunu sanmıyorum ama, ağaçlandırma çalışmalarında, orman sahalarında kullanılabileceğini düşünüyorum.

Son bir ekleme, bir inşaatımızın peyzaj çalışmalarını yaparlarken bu ağacı parayla aldıklarını görünce çok şaşırmıştım. Çünkü evimin bahçesinde birkaç tane var, biri hariç hepsinden kurtulmak için çaba sarfediyorum başaramıyorum...
ormanlık alanlar düşüncesi yanlış bir fikir. (yanılsama)

Cennet ağacı değerlendirelecek yerler kurak ve soğuk iklim gösteren alanlardır. yoksa ekosistemi bozarak istalıcı türü kendi elimizle alana yerleştirmek büyük ve geri dönülemez hatalar silsilesini meydene getirir.

gulcingiller ve devrann beğendi.
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 18:58   #5
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
incirin üzerine arsız ağaç tanımam, evimin taş duvarının dibinde kendiliğinden biten incirin dibine ne çamaşır suları ne tuz ruhları , ne asitler döktüm banamısın demiyor daldan yere kök atıyor , taş duvarın içine kök atmış

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 18:18   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2012
arsız ağaçlar

trevanian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 22:48   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 Mesajı Göster
incirin üzerine arsız ağaç tanımam, evimin taş duvarının dibinde kendiliğinden biten incirin dibine ne çamaşır suları ne tuz ruhları , ne asitler döktüm banamısın demiyor daldan yere kök atıyor , taş duvarın içine kök atmış
ben olsam, gerekirse benim evi yıksın, ama o incir ağacı çıksın diye izin verirdim

evet, biraz manyak bir insan olabilirim :P

ha, washingtonia türlerinin kendileri değil, ama tohumları arsız. izmir'de sokaklarda görüyorum. apartmanla kaldırım arasına tohumu düşüyor, oradan fışkırıyor. asfalttaki çatlağa düşmüş, oradan fışkırmış.

gulcingiller beğendi.
bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 12:53   #8
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
yetiştiği yer itibari ile sıkıntı olan arsız ağaçları kurutmanın tek yolu var. yazın bitkiyi kestikten sonra gövdesinde ateş yakın. etkili bir çözüm yoludur. ( çok ithiyaç olmayacağını umut ediyorum )

Ceviz arsız değil değerli bir bitkidir. hayat mücadelesi tamdır.
Saydığınız diğer türlerde kültür formları değil ama yabani anaçları üst aksam zarar gördüğünde ekşinler vermeye başlar.

Arsız ağaçlar, yetişme şartlarını buldu anda kökten filizlenmesi ile sayıca olan üstünlüğünü attıran bitkilerdir. En basit örnek kavaktır.

Hızlı büyüme arsızlık değil, hayat mücadelesinde avantaj kazanmaktır. Bunun en iyi örneği amazon ormanlarındaki ağaçların yüksek oluşu

Saygılar

gulcingiller beğendi.
alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2021, 16:39   #9
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Bir de forumdaki bazı bilgiler ışığında, azot tutan bitkilerin daha mücadeleci olabileceği kanaatindeyim. Örneğin bizim bahçede bir akasya var, kes kes ölmez, kökleri sayesinde metrelerce ötede çıkar.

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2021, 15:39   #10
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Bir de kara erik ağacı var, ağacın her tarafından yukarı topraktan dallar fışkırıyor. Tam inceleyemedim, ama bunlarla nasıl mücadele edilir acaba?

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
arsız, ceviz, dut, incir, nar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024