agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Lonicera

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2009, 11:01   #1
Yeni Üye

Kamil16's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Ağaç diplerinin çapalanması ve gübreleme

"Ağaçların Bakımı" tabii ki çok geniş bir konu. Bu başlığı açmadan önce siteyi taradım. Bu başlığı bulamadım! Yanılmış olabilirim.

Bu başlık altında "budama" dışındaki konuları tartışmak ve bilgi paylaşımı yapabiliriz. Gördüğüm kadarı ile budama ile ilgili bazı konu başlıkları var.

Öncelik ile konunun uzmanı değilim. Bir soru yönelterek tartışmayı açmak istiyorum. Ağaç diplerinin çapalanıp, temizleme, gübreleme yapılması hakkında farklı görüşler var.

Bazı kişiler, ağaç diplerindeki otların temizlenip, çapalanmasına, ağaç dibi hava alır, yazın suyunu kaybeder, ağaç kurur(!) diye karşı çıkıyorlar.

Ben ise bunu "tembelliğin mazeret üretmesi" olarak düşünüyorum.

Doğrusu nedir? Meyve ve Süs Ağaçlarına göre durum değişir mi?

Kamil16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 14:51   #2
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Ağaç diplerinin çapalanmasının amacı zaten ağaca hava aldırmak, sertleşmiş ve kaymak tabakası oluşmuş topraktaki bu tabakayı kırmak, ağacın çevresinde yetişerek onun su ve besin maddesine ortak olan otlardan kurtarmaktır. Su kaybına gelince, ağaç en büyük su kaybını yapraklarıyla yapar.
Ben özellikle yaz aylarında ağaç diplerini sürekli temizletirim. Kışın ağacın uyuduğu dönemde ise fırtınalı havalarda daha dirençli olsun diye otları temizletmem.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 14:54   #3
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Biz şu sıralarda zeytinlere aynı işlemi uyguluyoruz. Kökün güneş ve hava alması gerekli diye biliyorum ama belki her ağaç türüne uygulanmıyor olabilir.

ahmetmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 17:01   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Ağaçların dibini değil taç iz düşümünü gübrelemeniz lazım. Çünkü ağaçların kökleride ağaçlarla birlikte büyüdükleri için ağaç dallarının iz düşümüne kadar uzanırlar ve ağaçın ihtiyaçı olan besinleri buralardan alırlar. Ağacın taç büyüklüğüne göre 6-8 çukur taç izdüşümü hizasına açılır ve gübrelenir.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 17:09   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ağaç ve bitkilerin diplerinin çapalanması bitki açısından sağlıklıdır diye biliyorum. Gerek yabancı ot temizliği, gerek zararlı mahlukatın ağaç diplerindeki otlar üzerinde de barınması, bitkinin hava alması, toprağın gevşetilip su tutmasını sağlaması gibi bir sürü faydası var. Bizim buralardaki sebze üreticileri aynen şu ifadeyi kullanıyorlar. '' Üç çapa bir su demektir''. Varın gerisini siz getirin..

Papatyacı beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 18:38   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bazı ağaçların yüzeysel kökleri olduğu için çapalanmayı sevmez diye biliyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin. Çam ve manolya bu gruba giriyormuş.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 19:37   #7
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Bazı ağaçların yüzeysel kökleri olduğu için çapalanmayı sevmez diye biliyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin. Çam ve manolya bu gruba giriyormuş.
Bunların yanısıra, incir,elma ve Himalaya sediri' ninde köklerinin yüzeysel olduğunu düşünüyorum.
Ama, tüm bunlara rağmen ,bu ağaç türlerinin, gerek diplerinin otlardan temizlenmesi, gerek dip sulamasında sudan maksimum ölçüde yararlanabilmesi ve de gübrelemede kolaylık düşüncesiyle ben, bahçemdeki bu ağaçların diplerini, tırmalar gibi de olsa kazıyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 19:45   #8
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Eğer sürekli sulama yaparsanız ağaçların kökleri yere yakın olur, ben ağaçlandırma yaptığım sahadaki ağaçlara kazık kök yapsın diye aralıklarla su veriyorum.çam türleri ve sedir türleri yoğunluktadır sahamda.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 14:58   #9
Yeni Üye

bayyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2010
çim ekili parklardaki ağaçların bakımı

çim ekili parklardaki ağaçların dipleri açılmalı mıdır? özellikle sedir,katalpa,akasya ağaçları. Bu işlem ne şekilde yapılmalı?

bayyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 10:23   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2010
hümik asit

arkadaşlar ben GLİ (garp Linyitleri İşletmesi) çalışıyorum. yani sizin anlaycağınız: Tavşanlı Kömür İşletmelerinde Memurum.. hümik asit satışı yapıyor işletmemiz. kilosu 3-3,5 Tl arası olması gerekli isteyen bizim kurumla **** benle irtibata geçebilir. sakın hiç kimse benim dolandırıc olduğumu falan düşünmesin..zaten ben memurum. kurumumuz satıyor...

birolum2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 23:33   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Ben de çapalanıp otlardan temizlenmeli diye biliyorum.

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2019, 22:02   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2018
Memlektim afyon. Kiraz ve visnesi bol bir memleket. Afyon merkez koylerinde kiraz ve visne dipleri tertemiz yapilir hic ot olmaz iyi verim alinir. Ancak ozellikle çay ve sultandagi ilcelerinde komple otlu birakiliyor. Ordada iyi verim aliniyor. Ama daha 4-5 yildir uygulanan bir teknik. Sadece ot uzayinca tirpanla kesiyorlar. Uzun donemde agac sagligina bakmak lazim. Ama ben aliskanlik uzere komple capaliyorum.

muhtaroglu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024