agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2014, 17:27   #61
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Eğer köklerini budamayıp olduğu gibi ekerseniz ağaç yeşerip sonra kendini salar. Kök budaması yapıp öyle ekim yapın.

Eğer havalar burda olduğu gibi sıcaksa elinizi çabuk tutun zaman geçiyor, ağaçların gözleri iyice şişti..

Armut ve ayva çeşitleri suyu sevdiği için bahar ile birlikte bol bol sulamasını yapın..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 18:13   #62
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
gelişmiş ağaçlarda aşırı kök budamasi yapmak pek uygun değildir , bende bu şekilde çok ağaç yer değiştirdim tecrübeyle sabittir, ben ağaçları oldukça derinden köklerine zarar vermeden mümkün olduğunca kök budamasi yapmadan dikme yanlısıyim, sadece zarar görmüş kökleri çıkartırsiniz, yaralari uygun ilaç yoksa külle kapatıp dikerseniz sorun olmadigini defalarca görmüşumdur

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 15:21   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
gelişmiş ağaçlarda aşırı kök budamasi yapmak pek uygun değildir , bende bu şekilde çok ağaç yer değiştirdim tecrübeyle sabittir, ben ağaçları oldukça derinden köklerine zarar vermeden mümkün olduğunca kök budamasi yapmadan dikme yanlısıyim, sadece zarar görmüş kökleri çıkartırsiniz, yaralari uygun ilaç yoksa külle kapatıp dikerseniz sorun olmadigini defalarca görmüşumdur
Uygun ilaç nedir acaba. ben de büyük ağaç nakletmeyi düşünüyorum, illa ki yara oluyor. hangi ilaç kullanılabilir.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2014, 13:00   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2014
Palmiye fidan yer değişimi

Arkadaşlar acil cevap aradığım bir sorum olacak ,konu şu palmiye ağaçlarının olduğu bir bahçe var arkadaşımında evinin olduğu bir bahçe büyük palmiyeler var ve diplerinde ve yakınlarında da 1 metre , 2 metre boylarında palmiye fidanları çıkmış bunları yaza doğru söküp atıyor gelen bahçıvan ,bende tam o boylarda palmiye arıyordum , nasıl bir teknikle köklere aşırı zarar vermeden oradan alıp yer değiştire biliriz ? 2. sorum,, 1 deneme yaptık 1 ay önce biraz kökü zarar gördü gibi ama şuan yeni yerinde ve kurumadı ? yeşil bir dalı da ortadan geliyor tutmuş diyebilirmiyiz 1 ay oldu kökten söküp taşınalı ve dikileli ? acil cevaplar lazım diğerlerini tekniğine uygun alabilmek adına

protectıonEarth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 13:52   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2013
Ağaç Yeri Değiştirme

Salkım dutum vardı, duvarın dibinde olduğu için Mart ayında yer değiştirdim. İstanbul'dayım. Ağaçlar yapraklanırken dut da yapraklanmaya başladı ama filizler 1'er cmde kalakaldı. 2 ay geçti çok az bir sararma var ama kurumuş değil. Bu aşamadan sonra ağacın kurumaması için ne yapabilirim?

albuyuto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 08:48   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
nar ağacını nasıl kurtarırım?

Merhaba apartmanın arka bahcesinde bir nar fidanı bitmiş ancak bitmek için en kotu yeri seçmis...
Name:  20140603_202141.jpg
Views: 2259
Size:  52.0 KB

Taşın arasındaki küçük topraklı deliğe kok salmış bunu kurtarmanın yolu var mı?

oradaki deliğin belli olmamasının nedeni ise ağacın dışardanda köksalmasıydı bende daha çok köklenir diye etrafına toprak sardım

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 10:25   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
sınırım fikri olan yok

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2014, 00:38   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2014
Merhaba; yaklaşık 1.60 boyunda palmiyemin yerini değiştirmek . Ağaca zarar vermeden bu işi nasıl ve hangi mevsimde yapabilirim, yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Altan Baran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 23:27   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2014
Soruma yanıt alamadım

Altan Baran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 17:36   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2014
Incır ağacı nasıl sökülür

Selamalar,

Benim evimin yaklaşık iki metre yakınında iciragacım var.
Duvara cok yakın olduğu icin onu söküp baceme dikmem istiyorum.

Agacım yaklaşık 10 yaşında ve 4 m uzun. Onu bahceme dikmem icin nasıl sökmem gerekıyor?

Toprağın 40 cm üstünden kesip dikersem olur mu?

Cevaplarınız icin şimdıden teşekkür ederim.

Doğakolikk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 20:55   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğakolikk Mesajı Göster
Selamalar,

Benim evimin yaklaşık iki metre yakınında iciragacım var.
Duvara cok yakın olduğu icin onu söküp baceme dikmem istiyorum.

Agacım yaklaşık 10 yaşında ve 4 m uzun. Onu bahceme dikmem icin nasıl sökmem gerekıyor?

Toprağın 40 cm üstünden kesip dikersem olur mu?

Cevaplarınız icin şimdıden teşekkür ederim.

Söküm için ideal mevsimdeyiz...

Mümkün olduğu kadar 40-50cm yarı çapta, toprağını dağıtmadan, sökerek istediğiniz yere nakil edebilirsiniz.

Toprağın 40cm üzerinden keserseniz, şöminelik odun olur...

YeniGine beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 16:42   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
SELAMÜN ALEYKÜM ARKADAŞLAR,
Ben forumunuza yeni üye oldum.forumu çok beğendim.ben yeşillik ile uğraşmayı çok seviyorum.Bu yüzden ANKARA KAZAN ilçesi İÇÖREN köyünde 2 dönüm bir yer aldım.etrafını tel örgü ile çevirdim.Geçen yıl 15 nisan 2014 de almıştım.10 mayıs 2014 de kalp krizi geçirdim. by pss ameliyatı oldum bütün işlerim kalmıştı şimdi iyiyim.Bahçeme su kuyusu yaptırdım. konteyner koydum bahçemi yeni yeni faaliyete geçireceğim.şubat ayında bahçeye 50-60 adet ağaç dikeceğim.Bahçeme elma ,armut. kiraz ,vişne, şeftali, erik,ayva. ıhlamur ceviz badem ağaçları ve üzüm asmaları dikeceğim . bahçem 45*40 metre ölçülerinde dikeceğim ağaçları dikerken nasıl bir sıra ile dikmeliyim. sizlerden yardım istiyorum.şimdiden teşekkürler.

TZKOPARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 22:09   #73
Yeni Üye

mstflgz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TZKOPARAN Mesajı Göster
SELAMÜN ALEYKÜM ARKADAŞLAR,
Ben forumunuza yeni üye oldum.forumu çok beğendim.ben yeşillik ile uğraşmayı çok seviyorum.Bu yüzden ANKARA KAZAN ilçesi İÇÖREN köyünde 2 dönüm bir yer aldım.etrafını tel örgü ile çevirdim.Geçen yıl 15 nisan 2014 de almıştım.10 mayıs 2014 de kalp krizi geçirdim. by pss ameliyatı oldum bütün işlerim kalmıştı şimdi iyiyim.Bahçeme su kuyusu yaptırdım. konteyner koydum bahçemi yeni yeni faaliyete geçireceğim.şubat ayında bahçeye 50-60 adet ağaç dikeceğim.Bahçeme elma ,armut. kiraz ,vişne, şeftali, erik,ayva. ıhlamur ceviz badem ağaçları ve üzüm asmaları dikeceğim . bahçem 45*40 metre ölçülerinde dikeceğim ağaçları dikerken nasıl bir sıra ile dikmeliyim. sizlerden yardım istiyorum.şimdiden teşekkürler.
Öncelikle geçmiş olsun. Bence iki fidan arası en az 1.5 metre olmalı. 2 metre idealdir. Bu arada 50 - 60 ağaç fazla değilmi

mstflgz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 22:54   #74
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstflgz Mesajı Göster
Öncelikle geçmiş olsun. Bence iki fidan arası en az 1.5 metre olmalı. 2 metre idealdir. Bu arada 50 - 60 ağaç fazla değilmi
Fidan için 2 metre idealdir de, o fidanlar ağaç olduktan sonra keşke biraz daha seyrek dikseydim diyebilirsiniz. Ağaçların türü nedir onu bilmek lazım. Normal fidanlar için en az 4-5 metre olmalı. Ceviz içinse daha fazla.

Uyarı notu: Ağaç nakletme sayfasında, fidan dikimi hakkındaki yazışmaları moderatörler hoş karşılamaz. Benden söylemesi

mstflgz beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 11:59   #75
Yeni Üye

mstflgz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Fidan için 2 metre idealdir de, o fidanlar ağaç olduktan sonra keşke biraz daha seyrek dikseydim diyebilirsiniz. Ağaçların türü nedir onu bilmek lazım. Normal fidanlar için en az 4-5 metre olmalı. Ceviz içinse daha fazla.

Uyarı notu: Ağaç nakletme sayfasında, fidan dikimi hakkındaki yazışmaları moderatörler hoş karşılamaz. Benden söylemesi
hocam bence meyve ağaçları için yeterlidir. örn: Erik ağacı

mstflgz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 12:19   #76
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
hocam bence meyve ağaçları için yeterlidir. örn: Erik ağacı
10 yaşına gelmiş 2 tane yan yana erik ağacı düşünün. Hele goble sistem şekillendirme verilirse, Bu ağaçların yan dallarının uzunluğu minimum ne kadar olur? ağaçların dalları birbirinin içine girmez mi? Hobi bahçesinde sıkış tıkış dikim hiç hoş olmaz. Uzman değilim ama ben olsam bu kadar sık dikim yapmazdım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 18:41   #77
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Burada bir bahçeye gitmiştim. Çok büyük kiraz ağaçları vardı. Ancak verim o yıl çok azdı. Sahibi onların yanlış hatırlamıyorsam ya 7 ye 7 ya da 6 ya 6 olduğunu fidanı dikerken diken kişilerin yaptıklarından birer metre daha fazla aralıkla dikmesini istediklerini ancak şimdi onların söylediğini yapmadığına pişman olduğunu anlatmıştı. Sık dikim yapılan yerde ne verim olur ne de ağaçlar memnun olur. Işığa ulaşmak için kavak gibi boylu ağaçlarınız olur. Bodur elma gibi ağaçların bile yeterli büyüme mesafesi olmalıdır.

Moderatör arkadaşlar konuyu uygun yere taşıyabilirlerse iyi olur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 15:18   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Teşekkür ederim .2000 m2 alana 50-60 ağaç az bile geliyo.5 adet kiraz-5 adet vişne-5 adet elma-5 adet şeftali-5 adet dut-5 adet erik-3 adet ayva -5 adet armut -5 adet kayısı -3 adet -badem 5 adet ıhlamur-2 adet kızılcık -2 adet alıç-5 adet -böğürtlen-10 adet üzüm
asması -2 adet bodur ceviz şimdiden 72 adet oldu.2x2=4 m2 ye 1 agaç olursa 2000:4=500 ağaç yapar. 2-3 adet de tutmayan olursa diye yedek dikersek 100 adedi bulur.
benim için önemli olan ağaçları hangi sıra ile dikeyim .hangi ağaçlar yanyana iyi olur.hangisi iyi olmaz. bu konuda bu işi bilen arkadaşlardan yardım talep ediyorum

TZKOPARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 15:46   #79
Yeni Üye

Okyay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2015
Smile 20 yaşında Zeytin ağacı taşımak istiyorum

Merhabalar,

20 yaşındaki Zeytin ağacını yerinden alıp evimin bahçesine dikmeyi planlıyorum. Yerinden köklerken nelere dikkat etmeliyim?
- topraklı olarak mı çıkarmalıyım, toprak çapı ve kazmam gereken derinlik ne olmalı?
- iyi bir budama yapmalımıyım?
-Mart dönemi taşıma için uygun mu?
- yeni dikeceğim alanda gübreleme ihtiyacı var mı ? Varsa ne kullanmalıyım?

Şimdiden teşekkürler

Okyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 18:27   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
merhaba,

teknik olara ağaçların nasıl taşınacağı konusunda birçok görüş ve bilgi var ancak ağaç taşımanın yasal boyutu hakkında bilgi verebilecek durumda olan var mıdır?

Daha açıkçası 30 dönümden fazla ormanı olan özel arazimde ağaç kesim izni yok, peki yaklaşık 1 dönümündeki ağaçları arazimin başka bir yerine taşıyabilirmiyim?

MOMENTOUS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 04:07   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2015
yer degisim zamani farkedermi

arkadaslar ben mersin tarsustan katiliyorum.dün yaylada dagda gezerken 25-30 tane 20cm boylarinda ceviz fidani buldum. bunlari sokup tarlaya ekip asilamayi dusunuyorum.simdi bunlari topraklariyla sokup poset icine alip bekleyeyimmi yoksa direk ekeyimmi. ne yapmam ve ne zaman nasil yapmam lazim bilhi verirmisiniz

robiscik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 13:15   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Üç sene önce çok istiyerek aldığım dikip büyüttüğüm ağaçlarımın yerlerinin yanlış olduğunu gördüm.Çınar ağacım 4m boyunda 1,5m yarıçapında iz düşümlü 3m civarı kayacak evden uzaklaşacak(benim için önemli çok seviyorum).Ihlamur ve iğde ağacı dut ağacıda taşınacak fakat onlar daha küçük daha kolay taşınır.Sobaharda yaprakları döktükten sonra yapacağım bu işi ,dikkat etmem gerekenleri yazarsanız sevinirim.

aercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 13:21   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2015
http://i.hizliresim.com/VL3NNZ.jpg

Bu ağaç nasıl yer değiştirilebilir **** dogrultulabilir çıkış yönü nasıl duzeltilebilir. Ilginize teşekkür ederim

Bloodyrhyme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2016, 23:52   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Machine can replant trees in minutes - Tech Insider

Çok ilginiç bir video

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2016, 23:54   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Dutchman Tree Spades | Testimonials

Ağaçların yer değişimi için ağaç küreği parçalarını yapan danimarkalı şirketin web sitesi.

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 03:30   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Türkiye de hizmet veriyorlar mı?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 17:06   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
en uygun dönem kış dönemidir.

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 17:03   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
Birçok konuda bilgilendim, teşekkürler.

melistendik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 20:55   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2016
Saygıdeğer arkadaşlar, merhaba! Bir kaç yıl önce bahçemize diktiğimiz zeytin ağacının türü hakkında çevremde yaptığım tüm inceleme ve taleplerime karşılık tatmin edici bir yanıt alamadım. Son çare olarak web siteniz aklıma geldi. Söz konusu zeytin fidanını trilye cinsi olarak talep ederek satın aldım. Bu yıl ürün verdi. Ürünler olmaya yaklaştıkça yeşilden mor renge ve sonra da galiba siyah renge dönmeye başladı. Taneler iri ve tane üzerinde çilek meyvesinde olduğu gibi çilekten biraz daha silik noktalar bulunmakta. Bu noktalar zeytin ürünün bu günlerde olgunlaşmaya başlaması üzerine kaybolmaya yüz tuttu. Bu zeytin çeşidi hakkında bilgisi olan arkadaşların düşüncelerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum. Siteye yeni üye oldum. Tüm detayları ve kuralları inceledim. Buna rağmen herhangi bir rahatsızlığa sebep oldu isem özür dilerim. Resim yükleme olayını PC konusunda detaylı bilgim olmasına rağmen nedense başaramadım.

serhatavcıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 22:15   #90
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Bahçemde yaptığım basit bir yer değiştirme uygulaması ve devamı

Fındık ve gilaburu uygulaması

Konu hakkında hiç bilgisi olmayanlara faydalı olur belki...

tarku beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024