agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni90Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2015, 00:18   #181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Uzun zamandır yazan olmamış.ben de küçük bir ekleme yapayım.rahmetli dedem sobanın üstüne portakal kabuğu koyardı sebebini sordugumda ise portakal kabugunun kokusuna meleklerin geleceğini söylerdi.melekleri bilemem ama ben bayilirdim o güzel kokuya

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 16:49   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2015
mmm

siyah260 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 08:45   #183
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İlk örneği okuyunca kızılderili hikayesi geldi aklıma;

Bir sonbahar mevsiminde Kızılderililer toplanıp şeflerine kışın nasıl geçeceğini sormuşlar.
Şef konuyla ilgili fikri olmasa da şeflik karizmasını çizdirmemek için kışın soğuk geçeceğini,
ona göre hazırlık yapmaları gerektiğini, özellikle de odun toplamaları gerektiğini söylemiş.

Fakat o da merak etmiş ve yakın bir kasabaya inip oradan telefon açarak meteoroloji yetkililerine
kışın havanın nasıl geçeceğini sormuş. Telefondaki yetkili, `Evet, bu kış soğuk geçecek` cevabını vermiş.

Kabilesine geri dönen şef, odun toplamaları konusunda acele etmeleri gerektiğini söyleyerek odun toplama işini hızlandırmış.

Bir iki hafta sonra şef tekrar kasabaya inerek meteoroloji yetkililerine, kış mevsiminin gerçekten soğuk geçip geçmeyeceğini sormuş.

Telefondaki yetkili `Evet, bu kış gerçekten soğuk geçecek` cevabını vermiş.
Bunun üzerine kabilesine geri dönen şef Kızılderilileri daha çok odun toplamaları gerektiği konusunda uyarıp, emirler vermiş.

Aradan yine bir iki hafta geçince şef tekrar yine kasabaya giderek meteorolojiyi arayarak: `Bu kışın gerçekten soğuk geçeceğinden emin misiniz?, şeklinde aynı soruyu yöneltmiş.
Karşıdaki yetkili 'Evet, kesinlikle eminiz, Çünkü Kızılderililer deli gibi odun topluyorlar'

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2018, 19:40   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Güzel paylaşımlar olmuş keyf aldım okurken teşekkürler herkese. Bir ilavede benden olsun.
Nur içinde yatsın babaannem ceviz agacının altında uyumayın diye tembihlerdi bahçede oynadığımızda. nedeni;15 yaşında hiç bir hastalığı olmayan oğlu cevizagacının dibinde uyuya kalması ve ertesi gün ölmesi. şimdi birliktedirler.

Mesut Temiz ve Jezebel beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2018, 20:50   #185
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ayvanın çok olduğu yıl kışın çetin geçeceği söylenirdi. Bu yıl ayva benim bahçem dışında çok oldu. Kış durumu nasıl olacak bakalım. Geçtiğimiz yıl çok fazla soğuk ve yağışlı olmamıştı.

Mesut Temiz beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 12:32   #186
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi su teresi Mesajı Göster
Güzel paylaşımlar olmuş keyf aldım okurken teşekkürler herkese. Bir ilavede benden olsun.
Nur içinde yatsın babaannem ceviz agacının altında uyumayın diye tembihlerdi bahçede oynadığımızda. nedeni;15 yaşında hiç bir hastalığı olmayan oğlu cevizagacının dibinde uyuya kalması ve ertesi gün ölmesi. şimdi birliktedirler.

Bilimsel açıklaması nedir bilmiyorum, 20 li yaşlarımda benim de ceviz ağacı altında uyumuşluğum var ve uyandığımda yaklaşık 30 dakika boyunca gözlerim görmedi.

Daha sonra ışığı ve şekilleri görmeye başladım. Sonunda görmem düzeldi. Bu sebeple Ceviz ağacının büyüsüne ben de inanırım.
Babaanneniz nur içinde yatsın.

su teresi beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 13:45   #187
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Alıntıdır :Çevrenizde daha önce ceviz ağacı gördüyseniz, altında yetişen pek fazla ot ve benzeri bitki olmadığını da görmüşünüzdür. Bunun sebebi ise ceviz ağacının salgıladığı sülfür gazıdır. Sülfür gazı yapısı gereği havada bulunan diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin dibinde oturanda sersemlik ve uyuşukluk etkisi yapar. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmalarda, Dr. Ersin Yücel bazı bitkilerdeki zehirli maddenin insana sindirim, deri, solunum ve kan yolu ile bulaşabileceğini belirtiyor. Bu sebeplerden dolayı ceviz ağaçlarının insan yoğunluğundan uzak olan yerlere dikilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu doğrultuda halk arasında dilden dile yayılan bu söz belki birazcık abartılmışta olsa ceviz ağacının altında oturmak bizler için gerçekten zararlı olabilir. Her ne kadar gölgesi güzel olsa da sersemlik ve yorgunluk yaşamamak adına ceviz ağacının altına otururken dikkatli olmalıyız.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 00:36   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
.
Amin sağ olun var olun. daha iyi hissettirecek bir hurafe yazayım.

barış çiçeği olarak bilinen spathiphyllum rivayete göre adı mutluluk çiçeği açmış halde alıp ne niyetle evinize koyarsanız hızlı evlilik hamilelik arkadaş ev sevgili ancak samimi iyi niyetle alınacak açmış halde alıp eve koyacaksınız ve asla evden çıkarmayacaksınız birisine hediye etmek isteseniz başka satın alıp verebilirsiniz.

bu yazıdan sonra spathiphyllum stoklarda kalmazmış ))

Düzenleyen su teresi : 06-12-2018 saat 10:40
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024