agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni90Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2007, 12:20   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Gece Yasemini - Yalnız Gece Açan, Gün Aydınlanırken Dökülen Mis Kokulu Çiçekler

Kusuruma bakmayın lütfen; zira hurafe değil ama efsane bu anlatacağım.

Gece Yasemini (Nyctanthes arbor-tristis, Arbor Tristis, Sad tree, Night Jasmine, Parijat)

Şu bağlantıda da göreceğiniz üzere Güney Asya, Hindistan kökenli olan, mis kokulu çiçeklerini sadece geceleri açan ve sabah gün doğmadan döken bu ağaç üzerine şöyle bir aşk efsanesi kurulmuş:

Parijataka adında bir prenses varmış...

Prenses güneşe aşık olmuş, ama güneş prensesi terk etmiş. Terkedilen prenses intihar etmiş.

Öldüğü yerde küllerinin arasından bir ağaç filizlenmiş...

Kendini terk eden sevgilisini görmeye dayanamayan ağaç sadece geceleri çiçek açarmış ve gün ağarırken gözyaşı misali tüm çiçeklerini dökermiş.

Mitolojide ise, bu ağaç Tanrı Krishna tarafından dünyaya gönderilmiş bir ağaçmış...

Krishna'nın eşleri Satyabhama ile Rukmini arasında bu ağaç uğruna kavga çıkmış...

Bunu çözmek için de Tanrı Krishna, ağacı Satyabhama'nın bahçesinde öyle bir yere dikmiş ki ağaç çiçeklendiğinde çiçekleri Rukmini'nin bahçesine dökülürmüş.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 13:40   #122
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sonbaharda, kavak ağacının önce alt kısmındaki yapraklar dökülürse kış normal olur, üsttekiler daha önce dökülürse kış çok sert olur derler bizim köyde.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 14:16   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Peki, bu sonbaharda tam olarak hangisi olmuş kavaklarda bilen var mı?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 14:19   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Sevgili Lerdemir,benim müşterilerden biri üstten döktüğünü va ayvaların çok olduğunu söylemişti ama Konya'da henüz bunları doğrular bir görüntü yok

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2007, 12:00   #125
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Galiba bir tek ben yetiştirmeyi başaramadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
"Meyvelere Kültürel Bir Bakış" adlı bir yazıda geçiyor yukarıdaki cümleler. Yazı Kültür Bakanlığı'nın web sayfalarından birisinde yer alıyor.
Sayın Hasan 42

Çanakkale deki tarlama ilk önce 350 sonra 150 adet daha Bursa Siyahı denilen çeşit İncir diktim.Çoğu kurudu, geri kalanı da her sene 20-25 cm kadar gelişip kocaman yapraklar açmalarına rağmen kışa girerken tekrar kuruyorlar. Canlı oldukları için de kıyıp sökemiyorum.

Galiba, İncir yetiştirme işinde, En başarısız kişi ödülü benim olmalı. Kültür Bakanlığı na duyurulur.

Selamlar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 01:33   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
ocağına incir ağacı dikme ve ocağın kurusun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay Mesajı Göster
Bu konuda kitap yazılır.
"Ocağına incir ağacı dikmek" sözü
eski bir savaştan geliyor.
hangi savaş hatırlamıyorum,
ilginç bir hikayesi vardı.
Yine bildiğim kadarıyla bu savaştan sonra
iftira etmişler, yani uğursuz sayılmış incir.
benim bu konuda bildiklerim daha farklı....
savaş sonrası incir ağacının iftiraya uğraması ve bu yüzden uğursuz kabul edilmesi, bir EFSANE olsa gerek.

hiç dikkat ettiniz mi, hemen hemen her antik kente hem de en olmadı yerinde bir incir ağacı mutlaka vardır. bir sur duvarının taşları arasından çıkar ve arkeologları sinir eder. çünkü geliştikçe kökleri kalıntılara zarar verir.

ocağına incir ağacı dikilsin/dikerim şeklindeki deyim, ağacın yetişme konusundaki arsızlığından kaynaklanıyor olmalı. şöyle ki, 12. yydan itibaren batı anadoluya ulaşmaya başlayan türkler, burada şöyle bir manzara ile karşılaşmışlardı. eskinin görkemli liman kentlerii alüvyonların doldurması sonucu denizden uzaklaşmış, haliyle ekonomileri bozulmuş ve kimisi de tamamen terk edilmişti.

ağaç kültünün türkler için ne derece önemli olduğu akılda tutlacak olursa, bu terk edilmiş kentlerde onları en çok etkileyen şeyin, terk edilmiş evlerin olur olmaz her yerindn çıkıp dallanmış incir ağaçları olduğunu tahmin edebiliriz. (hemen her antik kentte görülebilir de fethiyedeki kayaköyde buna dikkat ederseniz, gerçekten acıklı bir durum olduğuna siz de kanaat getiriisiniz.)

işte bu durum, o dönemlerden kalma bir deyim halinde günümüzde hala yaşıyor, ocağına incir ağacı dikerim bedduası da, senin ocağını (aileni)kuruturum manasına geliyor.

incir ağacından düşen flah olmaz sözünde ağacın dallarının kolay kırılabilmesnin payı olsa gerektir.

girit göçmenleri arasında şöyle de bir inanış vardır. bebeğini emzirmeyi bırakan anne,memesinden sağdığı az miktardaki sütü, bir incir ağacının dibine döker ve şimdi veriyorum, bir daha çocuğum olduğunda senden alacağım dermiş. incirin dalının kırınca akan süt, halk inançları arasında endisine bu şekilde yer etmiş.

son olarak, hıristiyanlıkta da icir ağacının uğursuz kabul edildiğini belirtelim. inanışa göre, isayı ele veren yahuda iskaryot, isanın çarmıha gerilmesinden sonra pişman olur ve kendisini bir incir ağacına asarak intihar eder.

saygılar

kabablanka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 10:06   #127
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peta Mesajı Göster
Ceviz ağacının havadaki iyotu yakaladığı bu yüzden çevresinin çok sağlıklı bir alan olmadığı yönünde bir rivayeti de ben duymuştum. Havada iyot var mı **** varsa bize ne faydası var bilmiyorum.

Birde zakkumun uğursuz **** cennette yer almayan bir bitki olduğunu,
Hz Adem ve Havva (AS) nın mahremliği oluştuğunda ağaçların hiçbirinin örtünmek için yaprak vermediği yalnızca incir ağacının verdiği bu yüzden pek makbul olmadığını duymuştum.

Bir de annemin anlattığı tırnak yiyen çocuk ,midesi ve ebegümeci hakkında bir hikaye vardı ki içimden atma anne dediğimi çok hatırlarım .
Ben de ceviz ağacı gölgesinin insan sağlığı açısından iyi olmadığını biliyorum. Kardeşim peyzaj mimarı o söylemişti. Hatta park ve insanların bulunduğu yeşil alanlarda bu sebeple kullanılmamasına dikkat edilirmiş.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 11:27   #128
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2008
soğan ekerken yellenilirse soğanın acı olacağı söylenir

hidayetcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 18:11   #129
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Şeftali ağacının altından duvağıyla gelin geçerse o ağaç kurur derler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 22:35   #130
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
son olarak, hıristiyanlıkta da icir ağacının uğursuz kabul edildiğini belirtelim. inanışa göre, isayı ele veren yahuda iskaryot, isanın çarmıha gerilmesinden sonra pişman olur ve kendisini bir incir ağacına asarak intihar eder.

saygılar[/QUOTE]

Ben yahuda(Judas)'ın kendini incir değil de erguvan ağacına astığını duymuştum. Hatta yabancı sitelere göz atarsanız erguvanın halk dilindeki adı "Judas tree"dir. Sevgi ve selamlar.

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 22:47   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
- Yahuda iskaryot, isa peygamberi yahudilere 30 gümüş karşılığında ele verdikten sonra, utancından ve pişmanlıktan kendini bir erguvan ağacına asar. Aslında o saate kadar beyaz çiçekler açan ağaç, utançtan artık eflatun açar. İngilizcede erguvan ağacının karşılı Judas tree dir. Yani Yahuda ağacı.
Haklısınız erguvan ağacı. Hristiyanlıkya incir ağacının uğursuz kabul edildiğine dair bir bilgim yok. Sadece bir yerde İsa peygamber, kendisine "Beklediğimiz kişinin sen olduğunu nerden bileceğiz" şeklindeki soruya, "Seni incir ağacının altında gördüm" diyerek cevap verir.

Resimlerde hep Adem ile Havva incir yaprağı örtülmüş olarak canlandırılsa da, kaynaklarda örtünülen yaprağın incir olduğu belirtilmez. Sadece yYasak meyveyi yedikten sonra çıplaklıklarını fark ettikleri ve en yakındaki ağacın yaprakları ile örtündükleri belirtilir. Herhalde incir yaprağı, büyük olduğu için resimlerde tercih edilmiş.

Ayrıca Buda da incir ağacının dibinde 7 gün meditasyon yaptıktan sonra nirvanaya ulaşır.

Düzenleyen Todor : 02-09-2008 saat 16:42 Neden: doğrusu sene değil gün imiş.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 15:09   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Orta doguda dogan, 3 buyuk dinin kutsal kitaplarinda gecen incir(Ficus carica) ile Uzak dogudaki dinlerde bahsi gecen incir(Ficus religiosa) farlki incirlerdir.

Budizimden once Hinduzim inancinda da kutsal olan incir(Ficus religiosa= Sacred Fig) Bizim bildigimiz meyvesini yedigimiz incirden oldukca degisik bir incir cinsi.

Yapraklari yurek seklinde ve yaprak uclarinda yapragin yari boyu kadar uzanan ince bir kuyrucuk var. 30 metreye kadar yukselebilen, govde capi ise 3metreye kadar genisleyebilen bir incirdir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 16:01   #133
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
" armutun iyisini ayılar yer." bu da hurafenin resmen daniskası.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 19:29   #134
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
''mum çiçeği uğursuzluktur''

annem ben küçükken bu hurafe yüzünden 8 yıllık mum çiçeğini atmış. sonradan ne kadar pişman da olsa son pişmanlık fayda etmez...

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 19:52   #135
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Rahmetli babaannem anlatırdı: Yahya peygamber kendisini öldürmek isteyenlerden kaçıp kavak ağacının oyuğuna sığınmış. Keklikte: " Kavakta kavakta kavakta." diye öterek Yahya Peygamberin yerini zalimlere öğretmiş. Kavağı ortadan keserek peygamberi de şehit etmişler.

Bu hurafeden hareketle rahmetli ne kavak ağacını; ne de kekliği severdi.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 23:07   #136
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Rahmetli babaannem anlatırdı: Yahya peygamber kendisini öldürmek isteyenlerden kaçıp kavak ağacının oyuğuna sığınmış. Keklikte: " Kavakta kavakta kavakta." diye öterek Yahya Peygamberin yerini zalimlere öğretmiş. Kavağı ortadan keserek peygamberi de şehit etmişler.

Bu hurafeden hareketle rahmetli ne kavak ağacını; ne de kekliği severdi.
Hurafelere inanmam ama bunu bende duydum.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2008, 00:57   #137
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Ban kalırsa, bu bir hurafe değil. Doğyla iç içe yaşayanların tesbiti.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 18:46   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2009
[QUOTE=gece;98572]Benzer şekilde okuduğum bir yerde (Bilim Teknik Dergisi idi sanırım) yapılan bir deneyde aynı tür salon bitkilerinden oluşan bir grup bitkiye elektrodlar ve ortamdaki değişiklikleri ölçebilecek hassas ölçü aletleri bağlanıyor, daha sonra ortadaki bitkiyi işkence yöntemi ile (dallarını, yapraklarını, teker teker ve parçalamak suretiyle) öldürüyorlar. Sinirleri olmadığı varsayılan bitkilerin tamamının insan kulağının duyamayacağı frekanslarda çığlıklar attıkları (belki aman dileyip, yardım istedikleri) ölçülüyor.

--------
Evet Sayin Gece:

Bende ayni konuyu, bitkilerin hisleri oldugunu ve cesitli sekillerde reaksiyon verdiklerini asagidaki kitapta okumustum. Ilginc bir kitapti.

"The Intention Experiment: Using Your Thoughts to Change Your Life and the World by Lynne McTaggart"

Ebru

HoneyBunny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 21:06   #139
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Ayının biri kış uykusundan uyanır uyanmaz, yiyecek birşeyler aramaya başlamış. Bilen bilir, kızılcık ağacı en erken çiçek açan meyvedir. Ayı da kızılcık ağacını açmış görünce hemen dibine uzanmış. Beklemiş beklemiş beklemiş... Bütün ağaçlar meyve dökmüş kızılcık anca yaz sonunda olgunlaşabilmiş. Ayıda sinirlenmiş ağacın tepesini kırıp atmış. O sebeple kızılıcık ağaçları kısa boylu olurlarmış efendim. Öyle der büyüklerimiz.

Ayrıca ocağına incir ağacı dikmek sözünün de kökeni hakkında bir bilgimi paylaşayım. Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Bakımsız, viran evler, eski binalar, surlar, hep incir ağaçları kaplıdır. bu sebeple ocağına incir ağacı ekmek, ocağımı söndürdün, evimi harabeye çevirdin gibi bir anlamı vardır ki incir ağacının uğursuzluğu söz konusu değil burda. Sadece kökleri çok kuvvetli olduğu için koskoca sur duvarlarını bile çatlatabilmektedir icabında.

İncir ağacından düşen sakatlanır
Vişne ağacından düşen hastalanır diye de duymuşluğum vardır.

Atalarımız bu tip sözleri, laf anlatamadıkları çoluk çocuğu korkutup, kazadan korumaya çalışmak için uydurmuş olmalı. Zira incir hem çok kaygan ve kırılgan bir ağaç. Vişne ise bence daha kötü. Sapasağlam dediğin dal, hiç anlamadan kağıt gibi yırtılıveriyor budak kısımlarından. Ağaca mı üzülürsün kırılan bacağına mı...

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 20:07   #140
Yeni Üye

gezgen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
ne kadarda hurafe meraklısı varmış:..!!!! mÜspet bilim desek 3 mesaj alamayız..!!! Uyanamıyacağız bu gidişle..!! iyi hurafeler ve hurafe geyikleri...!!

gezgen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 22:18   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gezgen Mesajı Göster
ne kadarda hurafe meraklısı varmış:..!!!! mÜspet bilim desek 3 mesaj alamayız..!!! Uyanamıyacağız bu gidişle..!! iyi hurafeler ve hurafe geyikleri...!!
Yazılanları tatlı tatlı, gülerek okurken, en son bu mesajı okumak, insanda duvara toslamış gibi bir etki yaratıyor. Ne kadar gereksiz bir yorum olmuş. Bir nevi '' öğreten adam '' çemkirmesi olmuş
Bu yorumdan sonra konuyla ilgili eklemeler sona ermiş aylardır. Yorumun etkisinde mi kalındı acaba

Halk söylencelerine, efsanelerine, masallarına baştan hurafe denmesi zaten yanlış bence. Çoğu örnekte görüldüğü gibi bu sözlerin mesnetsiz olmadığı da ortadayken. İncir ağacı, ceviz vs. örneklerde çok açık değil mi bu bitkilerin doğal etkileri nedeniyle bu söylentilerin oluşması?
Başta uyarı amaçlı söylenmiş şeyler(bu bitkilerin dal kırılganlığı, zehirli olması, rehavet yaratması, köklerin evi bile çatlatması vb. özellikler) zamanla çeşitli hikayelere, sözlere dönüşebilir. Bundan doğal ne olabilir. Kırsal kesimde belki mesnetsiz hurafeler de olabilir ama bu söylencelere, deneyimlere kulak tıkanmasını söylemek de bir çeşit hurafe değil mi? Sonuçta, asırlardır büyükten küçüğe aktarılmış deneyimlere hurafe deyip küçümsemek de bir nevi şehirli, modern zaman cehaletidir bence.

Hem hurafe bile olsa ne olmuş yahu Kültürü zenginleştiren şeylerden birisi de bu tarz söylenceler değil midir Müspet bilimleri önemseyelim derken olayı takıntı boyutuna getirip, halk kültürüne bu kadar düşman olmanın ne alemi varki? Bu konuda geyik yapmanın ne kadar eğlenceli olduğunu da mı fark edemiyor '' müspet ilim tutkunları'' acaba?

Bu konuda duyumları olanlar lütfen paylaşmaya devam etsinler.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 15:04   #142
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Hanımeli çiçeğinin de evin duvarlarını sarması uğursuzluk sayılırmış.

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 16:03   #143
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Uğursuzluğunu bilmem de Hanımeli köklerinin su şebekesini tıkayıp arızalara neden olduklarına şahit oldum .
Çok güçlü kökleri var
Bu konuyu dikkate almak lazım .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 16:09   #144
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Bu mecazi anlamda söylenmiş bir söz
ve de doğru bir söz ...
...güzel şeylere hak edenler değil güçlü olanlar sahip olur...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 22:23   #145
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Urdunlu asker bir arkadasim anlatmisti. Bir hadiste bir agactan bahsediliyormus, simdi internette arastirdim garkad diye bir agac. Kiyamet gununden once muslumanlar ve yahudiler savasacaklarmis. Bu savasta daglar taslar soze gelip " benim arkamda saklanan bir yahudi var, gelin katledin " diyecekmis. Bir tek bu agac sesini cikartmayacakmis. Arkadasimin demesine gore,bu yuzden yahudiler butun askeri bolgelere bu agaclardan dikiyorlarmis. Burada yesili her iki anlamda da dusunebilirsiniz =))))

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2010, 01:16   #146
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
sadece askeri bölgelere değil evlerinin önüne,yaşadıkları her yere dikerler bütün yaptıkları şeylere rağmen bu ağacın onları koruyacağını düşünürler

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 00:49   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Çok ilginç bir konu.

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 08:25   #148
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Bence çok da eğlenceli bir konu. Küçük bir katkı da benden.
Eskiden köyümüzde mısır hasadı yapldığında, mısırlar soyulup asılmak üzere hazırlanırken yapışık ikili olanlar bereket diye ayrılarak evlere aslılır, bütün sene asılı dururdu, taa ki yeni bereket gelene kadar...

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 18:58   #149
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Narın bolluk, bereket ve refahın sembolü olduğu söylenir. Mitolojide adı çok geçer.
Ben de iki senedir yeni yıl akşamı saat 24:00'da kapının önünde nar patlatıyorum.
Narı bir poşet içine koyup kapının önünde yere çarpıyoruz. Çok eğlenceli oluyor.

Eğer apartman dairesi değil de, müstakil bir evse dış kapının önünde yapılması daha iyi olur.

Daha önce biryerde okumuştum. Şimdi baktığımda kaynağı Yunan Mitolojisi deniyor.

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 12:30   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Küçükken dedem narın tanelerini dökmeden hepsini yersen sevap kazanırsın derdi

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024