agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni90Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2007, 17:50   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Denizanasını alıp evde suya koyuyormuşsunuz
Her gün üzerine bir miktar çay ekliyormuşsunuz
Sonra bu denizanası yavruluyormuş
9 tane olunca bunu birilerine dağıtıyomuşsun
ve dileğin oluyormuş
Kabus olmalı.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 19:13   #62
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bunların içinde saçma sapan olanlar da vardır, gerçek payı olanlar da.

Asl olan, bu sözlerin hangi şartlar altında, nerede söylendiği.

Çalınan çiçek tutar, sözü, çiçek hırsızlarının kendilerini avutmak için uydurdukları bir söz olsa gerek.
Hırsızlık, hırsızlıktır, ne çalındığı değil, bir şeyin çalınmış olması fiili önemlidir.
Kötü bir fiil.

İncir ağacı için yorumlar yapılmış, fazla söze gerek yok.

Çamın dökülen ibreleri, toprağı keçeleştirdiği için altında hayat olmuyor.

Her evin tırşığı yenmez, güzel bir söz. Teşekkürler didemnaz.

Çocuk doğunca ağaç dikmek, çok güzel bir düşünce ve uygulama. Ekonomik manası var.

Nazar değmesi haktır. Kur'anda yeri vardır.
Nazarı değen kişinin gözlerinden çıkan bazı şualar, canlıları etkiliyormuş.
Radyo ve benzeri cihazlar keşfedilmeden önce elektromanyetik dalgaları kime anlatabilirdik?

Bazen de hurafe gibi veya aslı olmadan günah diye adlandırılan şeyler, insanı koruyor, şöyle ki:

Geçen yıllarda güneş tutulması olmuş, bütün dünya, sakın güneşe çıplak gözle bakmayın, gözleriniz kalıcı zarar görür diye feryat etmişti.
Bunlar kültür seviyesi yüksek toplumlardı.

Adını hatırlamıyorum bir yerde de büyücü veya eşdeğeri çıkmış, güneş tutulduğunda ona bakan hamile kadınlar çocuklarını düşürür, erkekler bilmem ne olur, buyurmuş.
İleri denen ülkelerin vatandaşları arasında bu alay konusu olmuştu.

Tutulma gerçekleşip, aradan bir hafta geçtikten sonra gelen istatistik, o ileri ülkelerde yüzde (mesela) 3-5 oranında kişinin ikazlara aldırmadan güneşe bakıp, retina zararlarına uğradığı ama o büyücünün ülkesinde güneşe bakanların sayısının, yok denecek kadar az olduğuydu.

İbretlik olaylar yaşanıyor dünyamızda.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 14:56   #63
Ağaçsever

yılmaztaşova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Her ne kadar güncelliğini yitirmiş olsa da toplum içerisinde bitkilerle ilgili pekçok hurafevari laflara rastlandığı için cevap yazmak ihtiyacı duydum;asla bir bitki uğursuz falan olamaz ancak toplumumuzda bazı konulara dikkat çekmek için caydırıcı ve hurafevari şeyler söylenir.Mesela binaların temeline zarar verdiği için ev yakınlarına incir,ceviz,kavak vsgibi ağaçların dikilmesini engellemek için bu tip uydurmalar söylenmiş.Fakat bunların gerçek sebepleri ortaya çıktıkça bu hurafeler de ortadan kalkmaktadır.

yılmaztaşova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 22:03   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Bir kadın hamile olduğu dönemde sahibinden izinsiz bir meyve alır ve bu meyve hamile kadının vücudunun neresine değerse, aşırılan bu meyvenin vücuda değdiği yerde bu meyvenin şeklinde ben çıkarmış çocukta.Bizim oralarda masumane bi şekilde bilerek yapar bun bazı hamile bayanlar ve çocuklarının nerelerinde ben çıkmasını istiyorlarsa oralara sürerler çalıntı meyve **** çiçeği

FUSNUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 23:25   #65
melek

beyaz melek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Saçına bir kekik dalı takan kadının askta sanslı olacagına inanılırmış.
Benimde küçük bir kekik torbam var kolye şeklinde.
Ayrıca kekik dalını yanında tasıyan kisi, korkularından, hastalıklarından ve karabasanlardan kurtulurmuş.

Birde sarımsak var bildiğim vampirleri kovan )

beyaz melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 07:37   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FUSNUR Mesajı Göster
Bir kadın hamile olduğu dönemde sahibinden izinsiz bir meyve alır ve bu meyve hamile kadının vücudunun neresine değerse, aşırılan bu meyvenin vücuda değdiği yerde bu meyvenin şeklinde ben çıkarmış çocukta.Bizim oralarda masumane bi şekilde bilerek yapar bun bazı hamile bayanlar ve çocuklarının nerelerinde ben çıkmasını istiyorlarsa oralara sürerler çalıntı meyve **** çiçeği
15 yaşına kadar benim sağ elimde çilek lekesi vardı. Kıpkırmızı, pütürlü. Serçe parmağımdan, orta parmağıma kadar. Annemin bana hamileyken çilek aşerip, yiyememesi sonucu oluşmuş-muş.

10 yaşından itibaren, yavaş yavaş kayboldu. Ama hala, çilek zamanı bir miktar belirir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 13:05   #67
melek

beyaz melek's Avatar

Red face büyük sır

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi defnen Mesajı Göster
beyaz melek merak ettim kekik işe yarıyor mu
Kesinlikle yarıyor ) Denemeni tavsiye ederim.
Hoş kokulu bir bitki bence, kokusunu herkes beğenmeye bilirde tabi.
Eskilerin bildiği vardır diye düşünüyorum ve bildikleride işe yarıyor çoğu zaman.
Ayrıca birçok bitki gibi oda şifa kaynağı.Mikropları öldürüyor, hazmı kolaylaştırıyor, kolesterolü düşürüyor.
Benim bazı tuhaf inanışlarımda var tabi bunun yanında, kekikte bunlardan biri.

Eski 28-03-2007, 13:26   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyaz melek Mesajı Göster
Saçına bir kekik dalı takan kadının askta sanslı olacagına inanılırmış.
Benimde küçük bir kekik torbam var kolye şeklinde.
Ayrıca kekik dalını yanında tasıyan kisi, korkularından, hastalıklarından ve karabasanlardan kurtulurmuş.

Birde sarımsak var bildiğim vampirleri kovan )
Sarımsağı da yanınızda mı taşıyorsunuz...

mustafakazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 13:55   #69
melek

beyaz melek's Avatar

Kesinlikle yanımda taşıyorum sarımsağı da )
Aslında iyi fikirde denebilir. Sarımsaktan bir kolye yapmışım ve takıyorum, bir düşünsenize çevremdekilerin halini

Eski 25-04-2007, 12:57   #70
Ağaç Dostu

bademagacı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Wink Yeşil Hurafeler

Eskiden oduncular yaşlı ağaçları kesmek için ormana giderken baltanın ağzını bir kumaş parçasıyla sıkıca örterlermiş.

Neden biliyor muydunuz?

Çünkü ağaçların bizim bilmediğimiz yaşama gücü,oduncunun elinde o kesici aleti görünce korkudan bir salgı salgılarmış,bu salgı genç fidanların özsuyunu zehire dönüştürürmüş.

"Yaprağın dili"-Prof.Dr.Necmettin ÇEPEL

bademagacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 17:33   #71
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Benzer şekilde okuduğum bir yerde (Bilim Teknik Dergisi idi sanırım) yapılan bir deneyde aynı tür salon bitkilerinden oluşan bir grup bitkiye elektrodlar ve ortamdaki değişiklikleri ölçebilecek hassas ölçü aletleri bağlanıyor, daha sonra ortadaki bitkiyi işkence yöntemi ile (dallarını, yapraklarını, teker teker ve parçalamak suretiyle) öldürüyorlar. Sinirleri olmadığı varsayılan bitkilerin tamamının insan kulağının duyamayacağı frekanslarda çığlıklar attıkları (belki aman dileyip, yardım istedikleri) ölçülüyor.
Bu verilerden sonra deneyi sonlandırmayıp, devam ediyorlar ve teşhis yüzleştirme şeklinde şahit bitkilerin önünden farklı insanları belirli aralıklar ile geçiriyorlar. Sonuç mu? Masum (!?) insanlar geçerken değişim ölçülmüyor, fakat katil geçerken, cinayet esnasındakine benzeyen ve çok net ayırdedilen değişiklikler oluyor.
Saygılar...

gece
yerin kulağı var da, bitkilerin duyuları olamaz mı yani diyen forum üyesi...

yeşil zaman beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2007, 18:23   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Merhaba, söyleşiye ben de katılayım:

Dizimden aşağıda, görünüşü çok güzel, iri zeytin büyüklüğünde, bir "ben" var(kabartı şeklinde değil). Yıllarca "annen hamileyken zeytin ya da böğürtlen çalmış" dedi görenler. Çocukken üstünde düşünmemiştim. Sonraları bunun "bir araya gelen renkli deri hücreleri" olduğunu öğrendim. Bana göre doğru bir düşünceydi. Ebeveyn açısından, ülkemizde yaşayan birçok kişi gibi, karışık genler taşıyorum. Baba tarafı Mısırlı (yani Afrika), Ana tarafı Kürt kökenli olunca dizimin tam altında onlardan bir parça bir araya gelmiş işte. (Uzun bir süre de böyle düşünmeye devam ettim.)

Annemin babası 97 yaşında öldü. Erkek kardeşim dedemizin cenazesi yıkanırken, koşarak gusulhaneden dışarı çıktı, yanıma geldi "abla, beninin nereden geldiğini öğrendim. Dedemin poposunda da aynı renk ve büyüklükte ben var" dedi.Sonrası mı? Sonra yıllarca onun alayından kurtulamadım gitti.

Bu da böyle bir öykü işte.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 11:08   #73
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Ananem cuma günleri çiçeklerin saksıları değiştirilmez der. Yoksa çiçek yeni saksısına yaşayamazmış,ölürmüş.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 19:04   #74
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Eski takvime göre de ayın 14 ile 15 inde tohum ekilmezmiş.Yani gecesi dolunay olan günlerde....

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 22:45   #75
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ananem söylerdi soğan ve sarımsağın kabuğu yerlere atılırsa evde yedi yıl kıtlık olurmuş.. (herhalde ablam sofrayı bahçeye değilde çöpe silkelesin diye söylüyordu )

Düzenleyen Penelophe : 05-05-2007 saat 22:46 Neden: yazım hatası
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 13:32   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
"URASA YAPMAK"

Yıllar önce bir Ankara yolculuğu sırasında bir yakınıma konuk olmuştum. Ev sahibi bir-iki saat uyumamı önerdiğinde kabul ettim. Salonda, pencereye dik konumda, iki divan vardı, birisi hazırlandı. Pencere çeşitli boy ve genişlikte saksılarla kaplıydı. Açıkçası hiçbirine dikkat edemeyecek kadar yorgundum. Hemen uyudum.

Ne kadar zaman sonra idi, hatırlamıyorum. "Öldüreceğim onu" diyen bir sesle gözlerimi açtığımda karşımda elinde kocaman bir bıçakla üstüme gelen bir kadın gördüm. Kadın devamlı bağırıyor, ev sahibim onu durdurmaya çalışıyordu. Korkudan donup kalmıştım. Kimdi bu kadın, neden beni öldürmek istiyordu? Ben neredeydim? Sisler arasından çıktığımda durumumu farkettiler, bir an durdular. Ev sahibi telaşla yanıma geldi "korkma, urasa yapıyoruz" dedi. Kadın bıçağı masa üzerine bırakınca soluğum düzenleşti, rahatladım. Ama "urasa" ne demekti? Acaba eve ilk kez gelen birine yapılan "hoş geldin "merasimi miydi? Böyleyse olmaz olsun diye düşündüğümü net hatırlıyorum. Kalbim duracaktı neredeyse.

Sonra konuyu açıkladılar. Çiçek açması gereken bitkiler açmadığında, korkutulunca açarlarmış.

Bu, bildiğim bir şeydi ama böylesini duymamıştım. Zaman zaman ben de çiçeklerimi tehdit(!) ederdim, onlar da açarlardı.

Belki de yaşadığım korku, çiçeklerimin intikamıydı. Kim bilir?

Bu da böyle bir öykü işte.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 14:10   #77
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Galeri: 341
Sevgili Tiya, bu yaşadığınız korkunç. İnanılır gibi değil. Ben olsam çok tepki verirdim heralde.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 14:13   #78
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Film gibi olmuş Ama kötü olmuş.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 11:40   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Benim de bildiğim İncir ağacının altında oturacaksanız eğer o gün işiniz olmaması gerekirmiş. Çünkü İncir ağacının altına oturduktan kısa bir süre sonra uyku bastırırmış. Uzun uzun mışıl mışıl uyuturmuş ağacın kokusu ve altındaki serin esinti.
Açıkçası Ege'de bol miktar bulunan İncir ağacı olayını çok yaşadım diyebilirim. O güzel kokusu ve altında esen serin esinti kesinlikle uyumanız için yaratılmış gibi

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 11:55   #80
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
İncir ağacından düşen iflah olmaz (iyileşmez) derler.
Birde Ocağıma incir ağacı diktin derler

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 18:48   #81
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Hurafe midir orasını bilmiyorum ama, kızılcık sopası çok acıtır derler.

Eski 14-05-2007, 20:47   #82
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Kızılcık!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Hurafe midir orasını bilmiyorum ama, kızılcık sopası çok acıtır derler.
Hurafe değildir, acı biberden de acı bir gerçektir, kızılcık sopası Henüz öğrenmemiş olmanıza sevindim

gece...
"Nus ile uslanmayanı etmeli tekrir, tekrir ile uslanmayanın hakkı kötektir."*

*Ziya Paşa diye biliyorum, hatalıysam, lütfen kızılcık sopası yerine nus (u uzun okunur!) yöntemine rağbet ediniz!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 21:29   #83
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Kızılcık tarhanasını yedim de sopasını yemedim.

Eski 14-05-2007, 23:55   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı Mesajı Göster
Bunların içinde saçma sapan olanlar da vardır, gerçek payı olanlar da.

Asl olan, bu sözlerin hangi şartlar altında, nerede söylendiği.

Çalınan çiçek tutar, sözü, çiçek hırsızlarının kendilerini avutmak için uydurdukları bir söz olsa gerek.
Hırsızlık, hırsızlıktır, ne çalındığı değil, bir şeyin çalınmış olması fiili önemlidir.
Kötü bir fiil.
Tamamen katılıyorum.Çiçek çalınınca tutarmış derler çalınmayıp izin alıp dikilen bitkide tutar.Yazın sardunyalar çiçek açar yürüyüş yapıp sağlıklı olacağım diyen kadınlar evin önüne gelirler sardunyaları kırmaya çalışırlar.Sonuçta sardunyalar mahvolur kendilerini toparlamaları uzun süre alır emeğiniz çabanız boşa gider siniriniz tepenize çıkar,sokağa çıarak sardunyalarıma zarar vermeye çalışan insanlarla kavga ederim (her ne kadar kavga etmesemde konu bitkilerime gelince .Lütfen Bitkileri çalmak yerine(kırıp öldürmek,zarar vermek)gidip çiçekçilerden beğendimiz çiçeği alalım.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 01:41   #85
Yeni Üye

hoopoe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Benim de bildiğim İncir ağacının altında oturacaksanız eğer o gün işiniz olmaması gerekirmiş. Çünkü İncir ağacının altına oturduktan kısa bir süre sonra uyku bastırırmış. Uzun uzun mışıl mışıl uyuturmuş ağacın kokusu ve altındaki serin esinti.
Açıkçası Ege'de bol miktar bulunan İncir ağacı olayını çok yaşadım diyebilirim. O güzel kokusu ve altında esen serin esinti kesinlikle uyumanız için yaratılmış gibi
aydın-incirliovada bastıran o derin uykumu hatırladım birden,anılarım netleşti sayenizde.

hoopoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 21:08   #86
Nijat Ayvaz

Giriş Tarihi: 24-07-2005
OSMANLI (İSTANBUL)LALESİ Bir efsane olarak bilinse de artık bir gerçek olduğunu son keşfimle kanıtlamış bulunuyorum. Ben Nijat Ayvaz, Tekirdağ da yaşıyorum Fotoğraf ilgi alanıma giriyor. Sık sık doğaya fotoğraf çekmeye çıkıyorum. Yine böyle bir gün insanların erişiminden uzak bir alanda ilk rastladım bu narin bitkiye. Bugüne kadar keşfedilmiş lale türleri içerisinde Değerli araştırmacı Prof. Dr. Turhan Baytop un kitabında da tanımladığı Lale-i Rumi ye tıpatıp benzeyen bir lale türünü Nisan 2006 yılında tespit edip keşfettim. Kaybolduğu düşünülen 200 yıl boyunca herhengi bir fotoğrafı ve soğanı olmadığından genetik olarak analiz edip karşılaştıramıyoruz. Ancak Anatomik olarak İstanbul lalesine bu kadar benzeyen bir tür Bu konuda uzman hocaların söylediğine göre tespit edilememiş. Sevgili doğa sever arkadaşlar... Türk botanik dünyasının bir efsanesi olan Osmanlı Lalesini, bu eşsiz çiçeği Tekirdağ da keşfettim hayırlı olsun. İlk kez 100 lerce kez fotoğrafladığım bu bitkiyi görmenizi arzu ederim. Konuyla ilgilenen dostlara selam olsun. Nijat Ayvaz
nijatayvaz@gmail.com

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.

Düzenleyen Todor : 14-06-2007 saat 11:25 Neden: yazı boyutu
nijat_ayvaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 11:51   #87
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Uykuluk denilen birşey var, ağaçlarda kurtlar yapıyor. Genellikle ağaçların küçük dalların da halka şeklinde oluyor. İnsanlar onları çıkartıp küçük çocuklara ya da uyku sorunu olanlara takıyorlar. Bununla uyuyan kişinin derin ve güzel bir uyku uyuyacağını söylüyorlar. Ben de takmıştım ama uyku için değil, şekli çok hoşuma gittiği için kolye niyetine.

yeşil zaman beğendi.
Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 18:43   #88
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Uykuluk denilen birşey var, ağaçlarda kurtlar yapıyor. Genellikle ağaçların küçük dalların da halka şeklinde oluyor. İnsanlar onları çıkartıp küçük çocuklara ya da uyku sorunu olanlara takıyorlar. Bununla uyuyan kişinin derin ve güzel bir uyku uyuyacağını söylüyorlar. Ben de takmıştım ama uyku için değil, şekli çok hoşuma gittiği için kolye niyetine.
Genellikle söğütlerde olur. Ve zannediyorum orda biriken bir hastalık, ur gibi..

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 18:46   #89
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Ananem söylerdi soğan ve sarımsağın kabuğu yerlere atılırsa evde yedi yıl kıtlık olurmuş.. (herhalde ablam sofrayı bahçeye değilde çöpe silkelesin diye söylüyordu )
Babam da bir hikaye anlatırdı.. Zamanın birinde bir çoban beyin kızına aşık olmuş, bey de demiş ki: şu iki çuval soğanı bi günde ye kızım senin olsun (Taşkalpli beyler) neyse çoban gitmiş bi ağacın altına oturmuş soğanların hepsini yemiş zarını soyarak.. Soğanın asıl acı olan kısmı, zarı ağacı zehirleyip kurutmuş, çoban kızı aldı mı bilmiyorum

Eski 03-06-2007, 18:50   #90
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursevi Mesajı Göster
Eski takvime göre de ayın 14 ile 15 inde tohum ekilmezmiş.Yani gecesi dolunay olan günlerde....
Evet, ayın evrelerinin dikeceğimiz bitkilerle yakından alakası var diye duymuştum. Hatta www.bugday.org.tr adresinden gelen bültenlerde haftalık ay takvimine göre yapmamız gerekenler vardı.. Mesela şu gün ekmek yapın, şu gün saç boyayın, şu gün yumrulu bitkileri ekin diye...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024