agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2007, 13:11   #61
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Yıldız Parkında bugün, ağaçları nerdeyse dibinden buduyorlar? Ne kadar üzücü? Ne yapabiliriz? Budamanın bir ölçüsü yok mu?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 01:34   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Ben Bir Kiraz Ağacıydım...

Ben bir kiraz ağacıydım... Meyvelerim napolyon cinsine benzerdi, kuşlar ve çocuklar meyvelerimden yedikçe ben de mutlu olurdum.

20'li yaşlarımı çoktan devirmiştim. Ticari anlamda bir yetiştiricilik yapılmadığı için sahiplerimin kalın gövdeme takılmadıklarını biliyordum.

Birgün bulunduğum bahçeye dışarıdan kimse girmesin diye 2 metrelik bahçe teli ile çevre koruması için düzenleme yapıldı ve benim içinde kabuslar başladı. Yoldan geçen insanlar tellere tırmanıp kirazlarımdan yemek için daha üst dallarıma ulaşmaya çalışıyorlardı.

2006'nın yazında, dallarımda meyvelerim varken beni budamaya başladılar. Bana gözü gibi bakan sahibim o yaz Milasta kalmak zorundaydı. Bu sebeple beni koruyamadı. 2007'nin başladığı ilk gün Istanbula döndüğünde beni fotoğraflamaya başladı.

Artık ben kurumuş bir kiraz ağacıyım. Bu sene ilkbaharda bir iki filiz vermiştim ama yaşama şansı bulamadım... İşte birkaç fotoğrafla beni nasıl budadılar, görün bakalım...

Oğuz Karsan beğendi.
cetvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 01:39   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Sahibim beni gördükçe üzülüyor ama elinden de birşey gelmiyor. Önümüzdeki bahara kadar bekleyecek, eğer canlanırsam, yeşillenirsem çok mutlu olacak ama bir daha yapraklanamayacağımı düşündüğünden beni toprağa yakın bir yerden kesmek istiyor. Ne dersiniz, yorumunuz nasıl olur?

Bu arada, boyum yaklaşık 5 metre, gövdem hemen hemen 152 cm (toprağa en yakın yerim)...

cetvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 21:12   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
İnsanı isyan ve nefret duygusu basıyor. Yazık çok yazık. Cehalet başa bela.
Umarım bir çözüm bulursunuz.
Saygılar

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 21:26   #65
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Aynı durum denizlidede mevcut. Acaba doğru budadıklarını iddia edenler ağır budamalarda yaraya macun sürülmesi gerektiğinide biliyorlarmı. Buralardan başlayan çürümeler ağacın oyulmasına sebeb oluyor. Özellikle dut ağaçları nasılsa kaldırır diye katlediliyor. kaldırıyor olmaları onların kuşa çevrilip ağır yaralarla çürümeye bırakılmasını gerektirmiyor. Böyle çürüyen çok ağaç var merkezde. İmkanım olursa resim çekerim.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 00:20   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetvel Mesajı Göster
Ben bir kiraz ağacıydım... Meyvelerim napolyon cinsine benzerdi, kuşlar ve çocuklar meyvelerimden yedikçe ben de mutlu olurdum.

20'li yaşlarımı çoktan devirmiştim. Ticari anlamda bir yetiştiricilik yapılmadığı için sahiplerimin kalın gövdeme takılmadıklarını biliyordum.

Birgün bulunduğum bahçeye dışarıdan kimse girmesin diye 2 metrelik bahçe teli ile çevre koruması için düzenleme yapıldı ve benim içinde kabuslar başladı. Yoldan geçen insanlar tellere tırmanıp kirazlarımdan yemek için daha üst dallarıma ulaşmaya çalışıyorlardı.

2006'nın yazında, dallarımda meyvelerim varken beni budamaya başladılar. Bana gözü gibi bakan sahibim o yaz Milasta kalmak zorundaydı. Bu sebeple beni koruyamadı. 2007'nin başladığı ilk gün Istanbula döndüğünde beni fotoğraflamaya başladı.

Artık ben kurumuş bir kiraz ağacıyım. Bu sene ilkbaharda bir iki filiz vermiştim ama yaşama şansı bulamadım... İşte birkaç fotoğrafla beni nasıl budadılar, görün bakalım...

İstanbul'da da Büyükşehir Belediyesi her yıl budama diyerek buna benzer kesimler yapıyor

sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 16:50   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2011
Ankara'da Çankaya belediyesi de aynı şekilde ağaçları buduyor(!)
Daha dün karşı komşumuz otuz yıllık ağacı kökünden kesti... neymiş arabasını parkedecekmiş oraya... bu adam bir de mimar olacak... hayır her şeyi bıraktım zaten o otoparka yine aynı sayıda araba sığıyor...o ağaçla ilgisi yoktu...! ama işte hesaplama yapmayı bile bilmiyorlar...! ağacı da odun sandılar... !

Ankara'da oturan varsa biraraya gelip belediyeyle konuşmaya gidelim istiyorum. Lütfen mesaj bırakın bana... Sessiz kalmayalım.

Küçük Prens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 01:00   #68
Yeni Üye

ali benan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2011
Ağaç Budama

selamlar ekteki resimde Kadiköy Bld. nin çalışması sırasında çekilmiştir
bir ağaç ın budaması bu şekilde mi olur.
saygılarımla

Name:  IMAG0239_459x768_292x490.jpg
Views: 965
Size:  27.4 KB

ali benan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 01:30   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Çınar ağacı galiba.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 16:03   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Çoğundan iyi durumda. Aslında sorun şu. "Kör değneğini bellemiş" derler ya.
Çınarın nasıl bir formu olduğunu bilirler ve yine de her yere dikerler. Sonra da koca ağaçtan rahatsız olurlar. Yalova'da enstitü bahçesinde hiç testere değmemiş çınarı bir görseniz. Ağacın nerdeyse altına girilmiyor.

Bizde sokaktaki ağaca form vermek diye bir şey yok. Hepsi aynı muameleyi görüyor.

Cehalet kötü bir şey. Buna rağmen biliyorum sanmak hepsinden beter.

sorusbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 07:59   #71
Ağaçsever

sarmansarman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Galeri: 6
Kiraza ağacı için üzüldüm
Budama ile ilgili bilgileri bu linkten okuyabilirsiniz http://web.ogm.gov.tr/birimler/merke...Teknikleri.pdf

sarmansarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 20:00   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Aynı durum bizim bloğa da yapılmış. Kökü var diye her yerini kesmişler.

memo_dur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2020, 19:18   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2020
Derin Budama

Merhaba,
Konuşmaların üzerinden süre geçmiş ama internette bu konuda başka yorum dahi görmedim. Bugün aynı şikayetlerle, her gün altında beklediğim ağacın ana dallarına kadar budandığını görünce, Mavimasa'ya ve Yenimahalle Belediyesi'ne şikayette bulundum, sonuç bekliyorum. Sanırım ilk telefondan sonra biraz mesafe kaydedildi. Eve dönerken budamanın durduğunu gördüm. En kötüsü de bilgi alamamak ve bu uygulamalara dahil olamamak. Mesela yetkin bir ekip mi karar veriyor, elinde hızar olan adama şurayı kes, şu dala sakın dokunma diyen bir uzman var mı başında ekiplerin? Hızar kullanmayı bilen işçinin aynı anda ziraat mühendisi olması ihtimali nedir? Demokrasi böyle bir şey olmamalı. Kimin, neye, niye karar verdiğini; hangi gerekçeler ve yöntemlerle uygulamaya koyduğunu bilmiyoruz, fikrimizi soran da olmuyor, izin isteyen de ama sorsanız bu ülke hepimizin ve demokrasi var?! Öyle mi gerçekten? Evimin önündeki ağacın akıbetine bile karışamıyorum.

Eklenen Resimler

Nihan Kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024