agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2006, 02:16   #1
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Kırmızı Ağaçlar

Merhaba. Ben yazın ya da sonbaharda olsun kızaran, kırmızı yapraklı ağaçları çok seviyorum. Bahçemizde maalesef, her ağaç yetişemedi. Yazı sıcak, kışı çok soğuk, suyu kireçli, toprak çok killi. Biraz kazınca balçık çıkıyor. Ektiklerimizin her sene yarıya yakını tutmuyor. Süs eriği denedik olmadı. Huş ağacı da tutmadı. En son bari amerikan sarmaşığı diktik. Kırmızı yapraklı, bahçemize uygun hangi ağaçları önerirsiniz. Teşekkürler

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2006, 10:26   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alev ağacı da denilen acer palmatum öneririrm.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2006, 20:00   #3
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Evet, internetten resmini gördüm, daha önce de görmüştüm, çok güzel bir ağaç. Deneyeceğim, umarım bizim oranın rüzgarına, toprağına dayanır. Teşekkürler

Düzenleyen DevrilgenKayik : 01-05-2006 saat 21:31 Neden: imla
Eski 01-05-2006, 20:15   #4
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Sizin orasi hangi bölgede, en azından il olarak söylerseniz daha fazla yardımcı olabilme imkanımız olur?

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2006, 21:30   #5
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Bizim bahçemiz Çorlu'da. Bu Çorlu'nun biraz dışında ve kışı çok soğuk, yazı sıcak, kuru ve çok rüzgarlı. İlk sene boy boy ağaçlarımızın yarısı tutmadı diye çok üzülmüştük. Şimdi zamanla alışıyoruz, ama inatla her sene yenilerini dikiyoruz, daha derin kazıp, altına çakıl taşı döşedik son sene yeni diktiklerimizin. İşte öğreniyoruz. Site bilgilerini okuyorum şimdi, daha dün keşfettim burayı.

Düzenleyen DevrilgenKayik : 17-07-2006 saat 23:54 Neden: imla
Eski 01-05-2006, 23:39   #6
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Alev ağacı da denilen acer palmatum öneririrm.
Akçaağaç(Acer Palmatum), Alev Ağacı (Photinia)

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2006, 20:36   #7
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Akçaağaç(Acer Palmatum), Alev Ağacı (Photinia)
Bu konuda aşağıdaki linkte bir açıklama yaptım.

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-haberleri-satis-yerleri-ve-faydali-linkler/780-post22140.htm

Devrilgenkayık size akçaağacı pek tavsiye edemeyeceğim. Çünkü bu bitki taban suyu seviyesindeki oynamalara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle sizin bahçenizde pek verimli bir gelişme göstereceğini sanmıyorum.
Size benim tavsiye edebileceğim bitki ise Kırmızı yapraklı Hanım Tuzluğu (Berberis thunbergii 'Atropurpurea').

Tabii ki bu bitkinin dikenli olduğunu ve bahçenizde çocukların pek yaklaşmayacağı bir alanda kullanmanızı hatırlatırım.

Bunun dışında Photinia serrulata (Alev Ağacı) evinize yakın yerlerde özellikle Güney bakıda ve yaprak döken bir ağacın gölgesinde, korunaklı bir alanda denenebilir. -10 dereceye kadar dayanıklı daha soğuklarda zarar görebiliyor. Ancak İlkbahar'da krımızı renkteki sürgünleri çok göz alıcıdır.

Eski 02-05-2006, 23:04   #8
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Tarakya soğukları meşhurdur.Malkara ve Keşan bölgesi
bu sene -25 dereceyi gördü. Çorlu'nun da aşağı kalır yanı olmuyor.
Soğuğa daha dayanıklı bir ağaç seçmekte fayda var!
Tekirdağ olsa önemli değil çünkü çok fark var, daha ılıman.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2006, 12:32   #9
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Tarakya soğukları meşhurdur.Malkara ve Keşan bölgesi
bu sene -25 dereceyi gördü. Çorlu'nun da aşağı kalır yanı olmuyor.
Soğuğa daha dayanıklı bir ağaç seçmekte fayda var!
Tekirdağ olsa önemli değil çünkü çok fark var, daha ılıman.
Aman Aman. O kadar soğuk havanin Trakya'da ne işi var

O zaman Photinia serrulata önerimi geri çekerek Kırmızı Yapraklı Hanım Tuzluğu konusunda ısrar ediyorum. Kırmızıyı seven dikenine katlanır artık

Ayrıca yine Berberis media 'Red Jevel' türü sonbahar renklenmesi yaparak bahçe içerisinde farklı tonda kırmızı renk alternatifleri yaratmanızı sağlayabilir.

Eski 04-05-2006, 00:21   #10
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

İlginiz ve yanıtlar için çok çok teşekkürler.
Ama son mesajlara baktığımda ne güzel alev ağacı kalmış, ne de acer-japonez akçaağagaci önerilerde
Bizim bahçede 5-6 tane berberis-hanım tuzluğu var ama morumsu , pek güzel değil, yani çalı hoş ama ben öbür ağaçları çok beğendim. Herşeye rağmen onları deneyelim bakalım. Bahçede güney tarafında yaşatmaya çalıştığımız 3 yıllık yaprak dokmeyen bir manolyamız var.Senede 1 adet çiçek açıyor, müthiş kokulu,2-3 gün sürüyor, zamanını kaçırmamaya çalışıyoruz. Ben ilk kokladığımda a bu sabun kokuyor dedim, meğer manolya kokulu sabunun gerçek kokusu oymuş. Çiçekten sabun kokusu değil, sabun kokusundan çiçek kokusu çıkarıyoruz maalesef. Neyse uzatmıyım, bu Çorlu'da zor yaşar dediler. İlk sene naylonla kapattık, sonra saldık, hala hayatta. O nedenle denemekte fayda var, bakalım.

Düzenleyen DevrilgenKayik : 04-05-2006 saat 00:26 Neden: imla
Eski 04-05-2006, 13:02   #11
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DevrilgenKayik
İlginiz ve yanıtlar için çok çok teşekkürler.
Ama son mesajlara baktığımda ne güzel alev ağacı kalmış, ne de acer-japonez akçaağagaci önerilerde
Bizim bahçede 5-6 tane berberis-hanım tuzluğu var ama morumsu , pek güzel değil, yani çalı hoş ama ben öbür ağaçları çok beğendim. Herşeye rağmen onları deneyelim bakalım. Bahçede güney tarafında yaşatmaya çalıştığımız 3 yıllık yaprak dokmeyen bir manolyamız var.Senede 1 adet çiçek açıyor, müthiş kokulu,2-3 gün sürüyor, zamanını kaçırmamaya çalışıyoruz. Ben ilk kokladığımda a bu sabun kokuyor dedim, meğer manolya kokulu sabunun gerçek kokusu oymuş. Çiçekten sabun kokusu değil, sabun kokusundan çiçek kokusu çıkarıyoruz maalesef. Neyse uzatmıyım, bu Çorlu'da zor yaşar dediler. İlk sene naylonla kapattık, sonra saldık, hala hayatta. O nedenle denemekte fayda var, bakalım.
Sizi azminizden dolayı tebrik ederim Yaprak Dökmeyen Manolya'yı bu kadar soğuk ve olumsuz koşullarda yaşatmayı başarabildiyseniz Alev Ağacı'nı da denemenizde fayda var. Kışın çok soğuk günlerinde bitkiyi sararak korumak mümkün aynı yöntemle Alev Ağacı'nı da yaşatabilirsiniz. Hatta sonuçları burada bizimle paylaşırsanız çok sevinirim

Acer palmatum (Japon Akçaağacı) konusunda da bir deneme daha yapmalısınız. Sonuçta bu bitki için esas sorun kış soğuğu değil taban suyu seviyesi değişiklikleri. Ancak yine de bu bitkiyi evinizin varsa Doğu cephesinde bir alana dikmenizde fayda var. Çok fazla güneş ve sıcaktan olumsuz etkilenir çünkü.

Eski 04-05-2006, 22:26   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu durumda cotinus cogyra- peruk çalısı da denemelisiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 14:25   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Ağaçlardan
Fagus sylvatica atropurpurea : Kırmızı yapraklı kayın
Acer pseudoplatanus : Kırmızı yapraklı çınar

Yer örtücü :
Oxalis hedysaroides:Kırmızı yapraklı yonca (zamanla sahayı kaplar, kışın yaprak kısmı gitse bile yazın yeniden çıkar.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 16:19   #14
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Bence Akçaağaç o kadar ağır ve tuzlu toprakta yaşamaz. Yinede siz bilirsiniz.

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 22:20   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DevrilgenKayik Mesajı Göster
Merhaba. Ben yazın ya da sonbaharda olsun kızaran, kırmızı yapraklı ağaçları çok seviyorum. Bahçemizde maalesef, her ağaç yetişemedi. Yazı sıcak, kışı çok soğuk, suyu kireçli, toprak çok killi. Biraz kazınca balçık çıkıyor. Ektiklerimizin her sene yarıya yakını tutmuyor. Süs eriği denedik olmadı. Huş ağacı da tutmadı. En son bari amerikan sarmaşığı diktik. Kırmızı yapraklı, bahçemize uygun hangi ağaçları önerirsiniz. Teşekkürler
balçıklı topraksa tam sığla ağacına göre...bulunduğunuz yer çok soğuksa ki endemik bir türdür anadolu sığlası orda yetişmez,diğer amerikan ve formasana türü yetişebilir.amerikan türünü kolay bulabilirsiniz.yaprkları yılda 5 renk değiştirir.hem de hoş bir koku vardır.koyu yeşil,açık yeşil,sarı,kırmızı ve sonra bordo...

bi deneyin derim amerikan sığla'sını...

dusunenadam beğendi.
renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 22:55   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Ağaçlardan
Fagus sylvatica atropurpurea : Kırmızı yapraklı kayın
Acer pseudoplatanus : Kırmızı yapraklı çınar

Acer pseudoplatanus=Yalancı Çınar yapraklı akçaağaç. kırmızı yapraklı değildir.
Acer palmatum atropurpureum=Kırmızı yapraklı Japon akçaağacı düşünülebilir.

Ayrıca Acer palmatum krimson king türü akçaağaçda çınar ağacına benzeyen kırmızıya yakın yaprakları ile tercih edilebilir.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 09:44   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Pardon
Acer platanoides demek istedim.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 22:29   #18
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Devrilgenkayık , kırmızı çalılık da idare eder derseniz, nandina domestica belki olabilir.Bizim bahçede iki tane var. Birinin yaprakları kıpkırmızı , diğerininki ise pembe , ama o da gösterişli kırmızı meyvelere sahip.Konunun uzmanı değilim ama, bir peysaj kitabında çok soğuk ortamlarda yapraklarını dökmekle beraber , bitkinin yaşayabileceği yazılıydı.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 22:34   #19
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi renovatio Mesajı Göster
balçıklı topraksa tam sığla ağacına göre...bulunduğunuz yer çok soğuksa ki endemik bir türdür anadolu sığlası orda yetişmez,diğer amerikan ve formasana türü yetişebilir.amerikan türünü kolay bulabilirsiniz.yaprkları yılda 5 renk değiştirir.hem de hoş bir koku vardır.koyu yeşil,açık yeşil,sarı,kırmızı ve sonra bordo...

bi deneyin derim amerikan sığla'sını...
Amerikan sığlasının resmini görmüştüm , gerçekten de çok güzeldi. Yalova taraflarında satılıp satılmadığını bilen var mı acaba?

Eski 23-04-2007, 23:52   #20
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Geçen yaz neme lazım fazla parayı sokağa atmayalım diye, küçük boyda aldığımız japon akçaağacı(acer p.) yaz sonunu getiremedi. 4-5 fidan olan alev ağaci (ya da çalısı mı demeliyim) maalesef 3 sene sonunda kışın ertesi nalları dikmiş. Bu sene bakalım amerikan sığlası deneyebiliriz. Geçen bahar ektiğimiz amerikan sarmaşığı ise gayet güzel tuttu, sonbaharda bize göz zevki yaşattı.

Düzenleyen DevrilgenKayik : 12-05-2007 saat 01:11
Eski 21-05-2007, 22:21   #21
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Bu hafta sonu Silivri'de ithal ağaçlar satan bir yer var, Çeltik koyune girmeden sağda. Orada Amerıkan Sığlası bulduk ama 130 Avro, çok pahalı. Daha ucuz bildiğiniz yer var mı. 6 tane de 4 m boyunda mabet ağacı vardı, 120 Avro idi fiyatı. Tabii bunlar ithal. Bu arada Tekirdağ yolunda hep uğradıgımız üretici ilk mabet ağaçlarını yetiştirmeye başlamış, 3-4 yıl sonra satışa başlayacakmış.

Eski 05-05-2008, 02:45   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Acer palmatum ve Dolls

Kendime bir güzellik yaptım. Koçtaş'tan bir adet acer palmetum (alt tür adını bilmiyorum) aldım. Aslında alalı hayli oluyor. Şimdilik dikmeye kıyamadım. Aklıma geldikçe geçip karşısına öylece seyrediyorum onu.
Çünkü benim için değerli ve anlamlı bir ağaçtır bu…
Ve hep öyle kalacak…

Japon yönetmen Takeshi Kitano’nun 2002 tarihli Dolls filminde içiçe geçmiş üç masalsı aşk öyküsü anlatılır. Aslında masalsı denilemez bu filme, sürrealist demeli. Hani bazı şeyler yaşamayı arzu edersiniz, ama asla cesaret edemezsiniz… İşte bu filmdeki kişiler bu cesareti göze alıyor… Aşklarını katıksız platonik bulduğum için (zaten bu yüzden çarpıldım) sürrealist diyorum…
Yarı yolda bırakılmışlığın, pişmanlığın, özverinin, her şeyi göze almanın, elden kaçırılmış olan hayatların anlatıldığı destansı bir film… Yumuşak, ağır ama sert….

Ve bence asıl oyunculardan biri de acer palmatum ağacıdır. Kızın, oturdukları yerde uyuklamakta olduğu sevgilisinin boynunda görüp de eline aldığı şey bir acer palmatum yaprağıdır. . Suyun akışına kapılıp giden o yaprağı da belirtmek gerek… Bir de intihar eden delikanlının cesedi üzerindekini de… Zaten kızın kıyafeti de finale doğru kırmızıdır… Suda sürüklenip giden bir acer palmatum yaprağı gibi yani...

Bu filimde iki-üç dakika süren kırmızı ağaç görseli nefes kesici desem abartmış olmam… Yani acer palmatum denilince ille de bu film geliyor aklıma. Bu yüzden söz etme gereği duydum size.

İşte o filimden bir sahne, işte benim alçakgönüllü acer palmatumum…

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 20:42   #23
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Sayın DevrilgenKayik,
Benim yerim Kurfallı'da. Yerini bilmiyorsanız Sinekli'nin biraz doğusunda. Sanırım şartlarımız oldukça yakın. Zaten ilk mesajınızda verdiğiniz bilgileri okuyunca bu civardan olduğunuzu anladım. Ben 16 sene önce yaklaşık 10 çeşit akçaağaç diktim. Bunlardan ufak formda olanlar yaşamadı. Bir tek resimdeki hariç. O da sanırım sizin aradığınız. Akçaağaçlar hakkında sağlıklı bilgi için Karaca Arboretumundan Habibe hanım ile görüşebilirsiniz.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 08:50   #24
Ağaçsever

turhanhoca's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
erik evet erik

Tekirdağ Hükümet Konağının Bahçesinde çocukluğumda yediğim kırmızı erik ağacının kırmızı ve ekşi eriklerinin tadı 20 yıldır damağımda. Aynı ağacı 3 sene önce Denizli'de, geçen sene de İstanbul'da buldum. Ceplerimi kırmızı erikle doldurdum

adını bilmiyorum ama tavsiye ederim

turhanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 16:08   #25
Yeni Üye

malkara's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2008
İzmir'de Acer palmatum yetiştirilebilinir mi ?

İzmir'e uygun önerebileceğiniz başka kırmızı yapraklı ağaç var mı? İlginize şimdiden teşekkürler.

malkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 20:06   #26
Yeni Üye

malkara's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2008
Ayrıca avatarımdaki pembe çiçekli ağaç hangi tür?

Bilgisi veya tahmini olanlar paylaşırsa sevinirim.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

malkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 20:19   #27
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
İzmirde Acer palmatum zaten yetişiyor zira bu konuda sevgili bonsaisan oldukça tecrübeli. Ayrıca ağacınız süs şeftalisine benziyor...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 12:06   #28
Yeni Üye

vantutrifor's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Merhabalar,
İstanbul/Şişli'de oturuyorum belediye kaldırımlara kırmızı bir ağaç ekti.Yaprakları,gövdesi ve boyutuyla erik ağacından farksız;ancak meyvasız ve yaprakları bordo-kırmızı arası bir renkte.
Bu ağacın adının ne olduğu konusunda bir fikriniz var mı?

vantutrifor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 12:33   #29
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Süs Eriği, Prunus Cerasifera olduğunu düşünüyorum

Eski 11-06-2009, 15:47   #30
Yeni Üye

vantutrifor's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2009
teşekkür ederim.

vantutrifor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024