agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2006, 08:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2006
Kazık kökü kesilen sedir fidanı zarar görür mü?

Merhaba,

Naylon poşetteki sedir fidanlarının (boyları yaklaşık 1 m) ana köklerinin poşet içinde kıvrıldığını, bazılarının poşetten çıktığını gördüm. Bunların kesilmesi fidanın büyümesini nasıl etkiler?

Teşekkürler.

bc_the_path Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2006, 15:07   #2
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Hayır zarar görmez. Zaten tüpten veya torbalardan çıkarılan fidanların tabanda kalan kısmından 3-4 parmak toprakla birlikte kesilir ve sağa sola düzensiz uzanan kökler bıçakla kesilir toprağa bu şekilde dikilir. Bu yapılan işleme de "kök tuvaleti" denir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2006, 22:00   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2006
selam

yılmaz bey selam.bizde sedir ağaçları diktik. önce kurur gibi oldu ama sonra uçlardan yeşillenmeye başladı.şimdi ne yapayım.bu saatten sonra biraz daha toparlanmaları için ne yapmalıyım.şimdiden teşekkürler.

ezel29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2006, 23:57   #4
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
gerçi yılmaz beye sordunuz ama bende bir tavsiyede bulunayım affınıza sığınarak...ilk dikimden sonraki süreçte bu tip ''kurur gibi'' olmalar normaldir...bu saatten sonra diil, zamanıdır azotlu gübre verin...Amonyum sülfat veya amonyum nitrat olabilir...m2'ye 30 gr. olarak düşünün ve ona göre verin...fakat güvercin gübresi bulabilirseniz sediriniz size minnettar olur,yalnızca ondan vermeniz yeter...tabii aşırı diil..her fidan için boyuna posuna göre ayarlayın hatta boyunu söyleyin kaç adet olması gerekir söyliyeyim...sonra gürbe şerbeti yapar verirsiniz,pek memnun olurlar.

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 10:18   #5
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Sağol ceratonia.
Bunları yaptıktan sonra sorun kalmayacaktır.

Ezel29 tavsiye edilenleri bulamazsanız. Koyun gübresi verebilirsiniz.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 20:18   #6
Yeni Üye

ceratonia ne demek siz cevap verme lutfunda bulundunuz.çok sağolun.ve yılmaz bey sizede çok teşekkür ediyorum.gerçekten çok yardımcı oldunuz.acaba bu tavsiyeleri kurumak üzere olan her tür(mazı,servi,erguvan,ladin) ağacıma yapabilirmiyim?sağolsun arkadaşların her diktiği kurumaya başlamış.ne kadar kurtarsam faydadır.bunuda merak ettim.saygılar selamlar

Eski 26-06-2006, 20:26   #7
Yeni Üye

sevgili ceratonia sedirlerin boyunu tam bilmiyorum yarın bir bakayım.birde gübre şerbetinini ne kadar vermeliyim.ağacın yine boyutlarına göre mi.yoksa durumunun iyi olup olmadığına göre mi.şimdiden teşekkürler.

Eski 26-06-2006, 21:33   #8
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

ezel29 umarım fidanların dikimini gerçekleştiren arkadaşlarınız dikim tekniğine uygun hareket etmiştir.ama bunun yanında fidan kaliteside önemli bir etkendir.

mesela kök ve gövde dengesi olmayan bir fidan sıkıntı verebilir.dikim çukurunun genişliğive derinliği dahi tesir eder fidanın gelişimine özellikle ilk yıllarda...evet bitkinin kendini toparlaması için gübre uygulaması önemli bir faktör...

tecrübeyle sabit bir anekdot aktarıyım;bu nisan ayında 1000 m. rakımdaki yayla evinin önünde bir yere 3 adet fidan çukuru kazdım ilk 2 sinde performansım gayet iyiydi derinlik genişlik yeterliydi,3. çukurda bu gayreti gösteremedim ve üstelik killi bir tabaka rastladı,onuda kullandım ama neyse şu an 3 fidanda iyiler fakat ilk 2 si oldukça neşeli ve coşkulu,yüzleri gülüyor...diğer 3. ise oldukça sıkıntılı belli,sürgünleri daha cılız ve daha kısa...geniş ve derince bir çukur gibisi yoktur...

eğer sizi çok üzüyorsa bu fidanlar mazı ve servi için rahatlıkla söyleyebirim ki alın elinize makası budayın fidanı eğer kıyabilirseniz ama şekilli şemalli olsun...erguvan yapraklı bir tür onda toprağa yakın bir seviyeye kadar 1-2 tomurcuk bırakın gerisini budayın gitsin daha güçlü gelir...bu bir tavsiye sadece...

gübre şerbetini güvercinden temin ederseniz 1lt.liktoprak materyali için 1 adet güvercin dışkısını baz alalım...yani sizde temin ettiğiniz fidan yeni dikimse kabın boyutlarını hatırlayın ve ona göre adeti belirleyin...ya da boyuna ve gövde çapına göre kıyaslayın...

bunu suda eritirsiniz ve dengeli verirsiniz...koyun gübresi içinse m2 'ye 3kg dan tavsiye edebilirim...ama özellikle belirteyim yanmış hayvan gübresi kullanın (yani güneşte 4-6 ay kadar beklemiş organik maddesini salmış).

kimyasal gübre ile organik gübreyi birarada kullanmayın eğer kullanacaksanız da aradan şöyle bir 15 gün geçsin...

bütün ağaçlar besin isterler o nedenle hepsi için geçerli olur
sedir ve ladini budamasanız iyi olur ama belki mutedil bir şekilde alt dallar...

Düzenleyen malina : 26-06-2006 saat 23:49 Neden: paragraf gerekiyordu...
Eski 26-06-2006, 21:57   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada ceratonia nın verdiği bilgilere ek olarak,bütün kanatlı gübrelerini çok dikkatli kullanınız. iyi yanmamışsa çok yüksek azot içerikleri yüzünden bitkilerde fitotoksiteye sebep olabilirsiniz. Yarasa, güvercin, kuş ve tavuk gübreleri bu tür gübrelerdir. Çok kuvvetli olan bu gübreleri iyice seyreltik bir şerbet yapmadan kullanmayınız.

Keçi gübresi kullanmanız halinde yabancı ot probleminiz daha az olacaktır.

Ayrıca yanlış veya tekniğine uygun olmadan dikilen bir bitkiyi en iyi gübreleme bile kurtaramaz unutmayın.Özellikle derin dikimden ve iyi hazırlanmamış fidan çukurundan kaçının.Fidanın kök tuvaletini yapın.Kuş yuvası dediğimiz kök sarılımı varsa mutlaka temizleyin.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 26-06-2006 saat 22:29
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 22:03   #10
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

mine hanım eğer yanlış anlaşılmışsam hemen düzelteyim derin çukurdan kastım çukurun taban kısmınında işlenmesi,havalandırılıp ,gevşetilmesi ve bitkinin kök kısmının bu zemine oturtulması idi...teşekkür ederim iyi farkettiniz...dikkatli olmak lazım

Eski 26-06-2006, 22:18   #11
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

mine hanım özellikle rica ediyorum sizden kanatlı hayvanların gübrelerini kullanırken baz alabileceğimiz bir şablon (kabataslakta olsa),bir ölçüt koyarmısınız,benim ölçüm biraz kaba çünkü...şöyle daha ayakları yere basan bir ölçüt istesek

Eski 27-06-2006, 00:31   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kanatlı gübrelerinin taze iken kullanılmalarını doğru bulmuyorum. Şimdiye kadar da kullanmadım. Bildiğiniz gibi bitkiyi yakıyor. Ayrıca tuzluluk problemi de yaratıyor. Ancak artık işlenmiş ,kompostlaştırılmış hazır kanatlı gübreleri var, ben onları üzerinde yazan doza göre kullanmayı öneriyorum(tuzluluk sorunu olanlar kullanmamalı).

Eski 27-06-2006, 16:14   #13
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Mecbur kalmadıkça kuş gübresi kullanmayalım özellikle sağdan soldan toplanan yanmamış kuş gübreleri genç bitkilerin ölümüne neden olabilir. Dikkatli kullanmak gerek. Eğer istenirse bu gübreler hakkında ayrıntılı bilgiler verebilirim. Teşekkürler

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2006, 16:43   #14
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Evet ormanbotaniği,ayrıntılı bilgi isteriz, herkes sevinir

Eski 27-06-2006, 21:00   #15
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Ormanbotaniği bu konuda bizi aydınlatırsan çok seviniriz.
İlginçtir ama başka konularda değil de bu konuda soru sorana
çok rastlıyorum.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2006, 22:05   #16
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

size gerçekten minettar kalırız orman botaniği...

Eski 27-06-2006, 22:48   #17
Yeni Üye

hepinize çok teşekkür ederim.peki güvercin gübresi yanmışsa hemen verebilirmiyim.yoksa mutlaka şerbet mi yapacağım.10 gün beklemek istemiyorum.çünkü fidanların durumu çok da iyi değil.şimdiden teşekkürler.saygılar

Eski 28-06-2006, 01:28   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ezel29 neden fidanları fotoğraflamıyorsunuz? Bir bakalım biz de...

Bir de hasta olan fidana çok kuvvetli gübre verilmez aklınızda olsun. Bunu insanlardaki gibi düşünün hastaysanız doktorunuz size hafif gıdalar verir.

Eski 28-06-2006, 17:20   #19
Yeni Üye

tamam mine hanım en yakın zamanda fotoğraflarını çekeyim.teşekkürler.saygılar

Eski 20-10-2007, 19:34   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Merhabalar
Tavuk Gubresinin Tozu Sedirle Mavi Ladin Fidanlarina Zarar Verir Mi
Cevap Yazarsaniz Sewinirim

yakamozfidanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 19:40   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Elimizde Bulunan Repakajda Metresi 1.5 M Uzeri Sedir Fidani Var 35*35 Posette Satimi Zor Olurmu

yakamozfidanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 19:44   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Merhaba, sorularımızı herhangi bir başlığın altında değil, uygun başlıklar altında soruyoruz. Yoksa sonra takibi mümkün olmuyor...

Buna özen gösterir misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 11:52   #23
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
gübre

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceratonia Mesajı Göster
gerçi yılmaz beye sordunuz ama bende bir tavsiyede bulunayım affınıza sığınarak...ilk dikimden sonraki süreçte bu tip ''kurur gibi'' olmalar normaldir...bu saatten sonra diil, zamanıdır azotlu gübre verin...Amonyum sülfat veya amonyum nitrat olabilir...m2'ye 30 gr. olarak düşünün ve ona göre verin...fakat güvercin gübresi bulabilirseniz sediriniz size minnettar olur,yalnızca ondan vermeniz yeter...tabii aşırı diil..her fidan için boyuna posuna göre ayarlayın hatta boyunu söyleyin kaç adet olması gerekir söyliyeyim...sonra gürbe şerbeti yapar verirsiniz,pek memnun olurlar.
güvercin gübresini minnacık fideye uygulasam olurmu **** ne gübresi kullanmalıyım dogal hayvan gübresi olurmu 2 cm fide boyları teşekkürler

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 15:03   #24
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
elde yapma gübre kullansam dıyorum

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024