agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2006, 14:34   #1
Yeni Üye

salamander's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Thumbs up Ticari amaçlı ağac dikimi

Herkese merhaba.Benim sormak istedigim birsey olacak.aldigim duyumlara gore cok kisa surede buyuyen agac turleri varmis bunlarin bize maliyeti ve getirileri nekadardir bir bilen cevaplarsa sevinirim.artvin de bir miktar arazim var oraya dikebilecegim ticari amacli agaclar hakkinda bilgilendirebilirseniz sevinirim.tesekkurler

salamander Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 15:00   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Senin söylediğin Poulowinia galiba

Paulownia (Pavlonya)

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 15:04   #3
Yeni Üye

salamander's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Tesekkurler.sanirim bu agac

salamander Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 01:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
5-6 sene evvel tema vakfından paoulovnia ile ilgili bilgi istemiştim.
Gelen cevapta kısaca ülkemiz şartlarında, bahsedildiği kadar çabuk büyümediği, kesime gelmesi için 7-8 sene geçtiği söyleniyordu. Sonra ben kendim denedim. Pek başarılı olduğum söylenemez. Üstelik kerestesinin metre kübüne 300-500 $ verecek keresteciyede rastlamadım. Genelde yaklaşım, çabuk büyüyorsa kerestesi sağlam olmaz şeklinde.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2006, 21:31   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2006
Arkadaşlar,
Maalesef bu yazışmalara ancak bugün rasgeldim.
Poulowinia konusunda biraz yaşamış deneyimim var.

Bunların 4 türünün bizim ülkemize uygun olduğu söylenir. Karadeniz bölgesinde Ordu da değişik arazilere ve farklı toprak yapısına sahip 6 bölgeye bu ağaç dikildi. Bunlardan 3 adeti kendi kontrolümdeki araziler.

Bunlardan bir arazideki tamamen kurudu. Halbuki bu onun en iyi yetiştiği söylenen kumlu ve suya kendiliğinden ulaşabileceği arazi idi. Diğerleri ortalama 600 m rakım içerisinde dikildi. Bu arazilerin ortak özellikleri kumlu değil humuslu topraklardı.

Edindiğim deneyim ;
Bu ağaç hızlı büyüyor, ancak derin humuslu ve su ihtiyacı karşılanabilen yerlerde.

Bu ağaç 18 ay içinde 10 cm fidan boyundan 6 m boy ve 10 cm çapa ulaştı. Ancak bunun, deneme yetiştirme olduğu için sürekli gözetim ve bakım ile olduğunu sanıyorum. Bunu geniş orman yaptığında aynı bakım ve özen gösterilemeyeceği için bu hızla büyürmü bilmiyorum? Ancak tahminin kavaktan daha az bir bakım ile kavak hızı ile hasat yapılabileceğidir.

Verilen fiatlar afaki, öyle bir fiat yok. Kavak ya da daha iyisi ladin fiatına satılabilir.

Diğer taraftan hızlı büyüdüğü için hafif olduğu doğru ancak mukavemet özellikleri iyi. Sağlam ve hafif kerestenin tercih edildiği pek çok alan var. Pazar problemi olmayacaktır.

ufukeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2006, 22:07   #6
Ağaç Dostu

Sevgili ufukeles, bize, kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtır mısınız. Ayrıca profil bilgilerinizi de doldurmanızı rica etsek. Ayrıca Yeni üyeler için Kullanım Kılavuzu sayfasına da bakar mısınız lütfen

Eski 03-12-2006, 20:10   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2006
Arkadaşlar,
Kusura bakmayın kendimizi tanıttık profil bilgilerinide doldurduk.
Ancak bu yeni üyeler için kullanım kılavuzu yazısı bana yazan yöneticilerde hep var. Ben birşeyi sürekli yanlış mı yapıyorum da farkında değilim yoksa rutin bir uygulama mı?

ufukeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2006, 20:19   #8
Ağaç Dostu

Üyelerimizden, standart olarak kendilerini tanıtmalarını profil bilgilerini düzgün bir şekilde doldurmalarını ve ilerde zorluk yaşamamaları için kullanım kılavuzunu okumalarını rica ediyoruz. Size özel bir uygulama değil.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024