agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2006, 01:25   #1
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
biota'larım (mazılarım) şapkalarından vazgeçmiyor

yaklaşık bir ay önce ektiğim 5-6 adet biota orientalis(doğu mazısı) tohumlarım çimlendiler ve hızlı büyüyorlar.mavi ladin ve servi de ekmiştim ama 20-25 ladin tohumundan sadece 1 tanesi filizlendi.

şu anda 4 adet biota filizim var ancak sert bir tohum kabuğu var ve bununla birlikte yükseliyorlar.belki 2 hafta oldu yaprakları kabuğu düşürmedi .bu normal midir acaba? yoksa müdahele etmem gerekir mi? el sürmek de istemiyorum ama bu çocuklar şapkalarından vazgeçmiyor. böyle nereye kadar. belki biraz daha sabretsem düşecek ama korkuyorum şapkanın içinde çaktırmadan ölecekler diye. bunlar benim fasulyeden sonra ilk denemelerim kaybetmek istemiyorum.

acaba şapkalarını ben mi çıkarsam. kızarlar mı ya da utanırlar mı dersiniz?

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2006, 01:27   #2
meyve sineği

drosophila's Avatar

biota

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2006, 23:30   #3
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Hiç ellemeyin çenekler tam oluşmadığından kabukta düşmüyor. Sadece biraz sabredin yakında düşer. Ayrıca şimdiden ayrı bir saksıya köklerine zarar vermeden alın ilerde zor olabilir. Teşekkürler

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2006, 23:48   #4
meyve sineği

drosophila's Avatar

saksıya almak için erken olduğunu zannediyordum.ama yakın zamanda alacağım. bu arada 2 hafta önce ektiğim diğer bardaktaki biotalardan ilki gerdanını gösterdi. ben çok sevdim bu canlıları. fasulye gibiler. ektim ve çıktılar. umarım yaşatmayı başarırım.
2 adet çok cılız adi servi filizim vardı. fakat bunlar sizlere ömür. sanırım istanbul'un bol klorlu musluk suyu yüzünden oldu. artık içme suyu kullanıyorum. biotalarda hiç bi kayıp yaşamadım şimdiye kadar.

Eski 02-05-2006, 23:50   #5
meyve sineği

drosophila's Avatar

ama bu biota lar hala vazgeçmedi şapkalarından. bir buçuk ayı geçti. tohum kabuklarını hala atamadılar kafalarından. boyları yaklaşık 5-6 cm oldu ve uzama durdu. bu kadar zor mu düşer bu kabuklar? belki 2 haftadır boylarında pek bi gelişme yok. diğer bir kaptaki 2 tohum kabukarını ne güzel toprakta bırakarak çıktılar. ve epey hızlı büyüdüler.
acaba tohumları ekmeden önce hafifçe ezmek gerekir mi? kabuklar deforme olursa bu şekilde daha rahat kabuktan kurtulurlar mı? arka arkaya çok mu soru sordum acaba?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024