agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Afrika menekşelerinde pH'ın önemi (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/32870.htm)

menekşecibaba 05-10-2013 19:11

Afrika menekşelerinde pH'ın önemi

Afrika menekşelerinde PH'ın önemi

Toprağın ve suyun yalnış pH değerlerinde verilmesi afrika menekşelerini çok etkiler.
Menekşelerimizle konuşmak mümkün olsaydı nelerden şikayetci olurlardı acaba hiç düşündünüz mü ?

Afrika menekşelerinde ideal pH 6.5 olması gerekir. PH 6.5 ın aşırı üstünde yüksek veya altında ise, besin toprakta "kilitli" dir.

En az çözünen madde fosfor- güçlü kökleri, çiçeklenme ve büyüme geliştirmek için gereklidir. PH değeri 5 ise -veya 7.5 üzerinde, fosfor toprakta erimez. Fosfor açlığını ortadan kaldırmak için, toprağın pH seviyesi belirlemek gerekir .

Toprak (pH 5 - 6) çok asidik ise, o zaman fosforun sindirilebilmesini sağlamak için , kireçli su (bir dört dolomit kaşığı ve sıcak su yarım litre) toprağa dökerek zamanla toprağı yumuşatabilirsiniz. Spagnum yosunu, her zaman toprak asitliğini artırır. Toprak dolomitun karışımı ile pH normalize etmek için ilave edilebilir. Bu durum, toprakta 6.5 pH değerini elde etmek için dolomit toz karışımı eklenir anlamına gelir.

Normal sulama suyu ve toprak alkalin (7 üzerindeki pH) ise , sirke çözeltisi (iki sirke kaşığı ve sıcak su yarım litre) ile toprağa birkaç kez uygulamak gerekir. Başka bir yolu toprak yüzeyinde ince toz kükürt (10 cm pot başına kükürt yarım çay kaşığı) serpin ve sıcak su dökün. Bu olağan sulama birkaç kez yapın.

Su, aynı zamanda, kendi pH seviyesine sahiptir. Gübre eklemeden önce ölçün. Bunu yapmak için, özel cihazlar uygundur.

Çok alkali su ise, biraz sirke ekleyin ve sonra imkanınız varsa pH ölçümü yapın. Toprak ve suyun pH düzeylerini ölçme imkanımız yoksa bitkiler için rozet, boyut ve yaprakların renk büyüme merkezlerine dikkat edin.

Büyük ölçüde "fosfor açlığının" güvenilir bir işareti yaprak marjlarının sararmasıyla anlaşılır. Kapalı sıkışık merkezi - de çok asidik toprak ta olduğunun güvenilir işaretidir. Genç yaprakları çok, yoğun çarpık, kötü bükülmüş ise, bu nedenle toprak çok asidik olabilir. Toprak çok alkali ise, rozet ortasına yaprakları zayıf ve renksiz olacak, yaprakların kenarları esmerleşme olur, bitkinin genel büyümesi yavaşlar. Bu belirtilerin bazıları bitkiler üzerindeki pestisit etkisiyle aşırı ışık, ile de oluşabilir , pH ve ışık ayarlayın. Uygun pH değeri ve ışık lı ortamda bu belirtiler ortaya çıktıysa akarlardan hasar görmüş olabilir.

pH durumunda bu yöntemler kolay dengelemek için kullanılır. Zamanla, toprak çürür maddeler ve yosun daha asidik hale gelir. Toprak bozulur. O yüzden 6 ayda bir toprak değişimi yapmak gerekir.
Genel bilgiler =
Toprağın ve suyun PH değeri 0 ile 14 arasında değişir.
Ph ın ortası 7 nötr dür.
7 den 0 a doğru düştükce asit oranı artar.Düşük asit oranı bitki köklerini çürütür.
Ph 0-7 arası asitlidir. 7-14 arası alkalinlidir.
Fazla alkali değerler de bitki köklerinin suyu alması zorlaşır.
Afrika menekşeleri için ideal toprak harçı ph’ı 5,5-6,5 arasıdır. Yani hafif asitli ortam toprakları sever.
Yağmur suyu nötr dür , artezyen suları genellikle kireçlidir yani alkalidir.

m_akif 08-10-2013 12:57

çok güzel bir yazı ellerinize emeğinize sağlık. ben bir ph metre ile ölçüm yaparak su veriyorum. fakat bir kaç menekşemde orta yapraklar çok sık ve şekilsiz çıkmaya başladı. haklısınız toprak fazla asidik olmuştu. peki toprağa **** suya ne eklemem gerek? evde bulabileceğim bir madde varmıdır. birde ben suyu dinlendirip ph ölçümü yaptığımda 8-9 arası çıkıyor. 5 litre suya bir çay kaşığı limon tuzu atıp karıştırıyorum ve ph 5,5 da tutmaya çalışıyorum. sizce doğru bir yöntem mi_?

menekşecibaba 08-10-2013 19:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi m_akif (Mesaj 1206803)
çok güzel bir yazı ellerinize emeğinize sağlık. ben bir ph metre ile ölçüm yaparak su veriyorum. fakat bir kaç menekşemde orta yapraklar çok sık ve şekilsiz çıkmaya başladı. haklısınız toprak fazla asidik olmuştu. peki toprağa **** suya ne eklemem gerek? evde bulabileceğim bir madde varmıdır. birde ben suyu dinlendirip ph ölçümü yaptığımda 8-9 arası çıkıyor. 5 litre suya bir çay kaşığı limon tuzu atıp karıştırıyorum ve ph 5,5 da tutmaya çalışıyorum. sizce doğru bir yöntem mi_?

Sayın m_akif sağolasın.
Bu konu oldukca hassas ve pek bilinmeyen bir konu , genellikle dikkat etmediğimiz bir konu . Benim de kimyasallarla aram pek iyi değil bildiklerimi yukarıda paylaştım , burada bu konuyu açarak bilgili olan arkadaşların paylaşımını da sağlamak istediğim .
Yaptığınız doğru limon tuzu veya limon damlatarak suyun alkali özelliğini düşürebilirsiniz.

sardunyadervis 19-01-2014 21:50

Bazı saksılarda toprakta beyazlamalar oluoyor o zaman limon, limon tuzu ya da sirke kullanılmalı mı?

ocak 19-01-2014 23:02

kombiden dışarı akan su nasıl bir su asitikmi alkalimi çiçeklere faydası varmı

maki01 20-01-2014 01:02

Küfe benzer beyazlıklar aşırı nemden kaynaklanıyor sevgili sardunyadervis, bol ışık alan bir yere alıp suyu azaltırsanız bir tür mantar olan küfden kurtulursunuz.

sardunyadervis 20-01-2014 17:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ocak (Mesaj 1242575)
kombiden dışarı akan su nasıl bir su asitikmi alkalimi çiçeklere faydası varmı

Kombiden akan suyu ile bahçenizi sulayınız Afrika menekşelerinizi riske atmasanız iyidir

sardunyadervis 04-03-2014 20:09

İzsu sitesinde izmir şebeke suyu 8.2 ph ne yapmalı yumuşatmak için alternatif tavsiyeler nelerdir? Ben elma sirkesi arada kullanıyorum sirke Demir takviyesinde yapıyormuş ve besin degerini yitiren toprakta florayı canlandırıyormuş, 1 Lt ye 1 tatlı kaşığı kadar

Sizlerin tavsiyeleri neler?

ngr33 04-03-2014 20:19

bende bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorum tecrübeli arkadaşlardan..
toprağın üzerinde beyazlaşma farkettim gecen gün.. forumdan okuduğum birseyi yaptım limon tuzu ekledim suya..1,5 litre su şişesine küçük bir parça limontuzu koydum.
aklıma takılan : bu suya yani limontuzu olan suya gübre de ekleyebilir miyim ?

sardunyadervis 04-03-2014 20:59

Evet ekleyebilirsiniz çünkü cok sert suyla gübreleme yapıldığı zaman bitki gübreyi yeteri kadar ememiyor ph ını limontuzuyla yumuşatırsanız faydası bile olur :) 1 litreye nohut kadar limon tuzu fazla degil

maki01 04-03-2014 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sardunyadervis (Mesaj 1242544)
Bazı saksılarda toprakta beyazlamalar oluoyor o zaman limon, limon tuzu ya da sirke kullanılmalı mı?

Sorunuza

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 1242608)
Küfe benzer beyazlıklar aşırı nemden kaynaklanıyor sevgili sardunyadervis, bol ışık alan bir yere alıp suyu azaltırsanız bir tür mantar olan küfden kurtulursunuz.

diye cevap vermişim.

Mesajları tekrar okuyunca toprak yüzeyinde sulamaya bağlı olarak biriken kireçten kaynaklanan beyazlanmanın o an hiç aklıma gelmediğini fark ettim, kusura bakmayın.

Böylesi durumlarda limon tuzu ya da beyaz sirkeye ek olarak toprağın en üstünde yer alan kireçli tabakayı da atmamız öneriliyor.

sardunyadervis 05-03-2014 13:02

Teşekkür ederim Sevgili Maki bir saksı da denedim sirkesi suyu o beyazlıklar yok oldu

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024