agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Afrika Menekşesi Video Linkleri (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/26207.htm)

maki01 04-02-2012 13:50

Afrika Menekşesi Video Linkleri

Afrika Menekşesi ilgili yararlı video linklerini bu başlıkta toparlayalım :)

Bu başlıkta sadece varsa sorularımızı ve yararlı olduğunu düşündüğümüz videoları paylaşalım.

maki01 04-02-2012 13:55

Uzun Yapraksız Gövdeler

Menekeşelerin en dış sıradaki yaprakları zaman içerisinde ya çürüyor ya da çürümesine izin vermeden biz koparıyoruz. Zamanla ortaya yapraksız boyun gibi duran uzun gövdeler çıkıyor. Bu durumda ya alttan toprağı çıplak olan gövde kadar azaltarak , gövdeyi de içine alacak şekilde dikim yapıyoruz . Ya da taç kesimle gövdeyi kesip yeniden dikerek köklendiriyoruz. Konu ile ilgili videolarda bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatıyor.

How to rejuvenate an African Violet - update - YouTube

Taç kesimle ilgili videoyu bulunca ekleyeceğim.

maki01 04-02-2012 14:04

Yapraktan Çoğaltılan Yavruların Ayrılması

İlk kez yavru ayıracaklar için faydalı bir video.

Separating Baby African Violets Started From Leaves - YouTube

maki01 04-02-2012 14:12

Hibrit - Çapraz tozlaşma ile farklı türde tohum elde etmek

Sayısı bilinemeyecek kadar farklı Afrika Menekşesi türleri, iki ayrı menekşenin çapraz tozlaştırılarak elde edilen tohumlardan üretilen menekşeler oluşturuyor. Konu ile ilgili güzel bir video.

Making an African Violet Cross (Hybridizing) - YouTube

Yaşlı erkek - Genç Dişi diye tanımlanan kurala göre, poleni alacağımız çiçeğin eski, tozlaşma yapacağımız çiçeğin ise yeni açmış olması başarıyı arttıracaktır. Türlerden birinin, sade hibrit olmayan bir tür olması önerilir.

menekşecibaba 08-02-2012 08:13

Meşhur Paul Sorano dersleri , yaşlanmış bir bitkinnin tekrar hayata döndürülmesi

Paul Sorano on Martha Stewart Show

.
Download Paul Sorano on Martha Stewart Show on Savevid.com

maki01 08-02-2012 14:00

Dr.Optimara'nın Menekşe Fabrikası :)

44 haftada yapraktan çiçeğe geçen süreci anlatıyor.

Optimara Nashville African Violet Production Facility - YouTube

Manolya_ 08-02-2012 14:44

Sevgili Maki01
ve
Menekşecibaba
Videolar için çok teşekkürler.
Özellikle 6 nolu videoya bayıldım.
Ben çok hassas davranıyorum yaprak çeliklerime. Bunlar yoldular, kopardılar ve pat pat toprağa gömdüler :))
İzlerken ay ayy koptu kopacak dedim kendi kendime :))
Demek ki fazla üzerine titrememek ama dogru topraga dikmek ve dogru besin verip ve istedikleri ortamı sağlamakla oluyor bu işler.
(aramızda kalsın ben yapraktan çelik üretirken 2-3 günde bir çıkartıp kök gelişimine de bakıyorum. oysaki ne kadar yanlış) Ama ne yapayım merak işte :P

maki01 08-02-2012 14:49

Fitilli Sulama

Sulama yöntemi olarak fitilli sulamayı seçmişsek, toprak karışımının en az %50'si perlitten oluşmalı.

Videoda fitil uygulamasının nasıl yapıldığını çok güzel anlatiyor ancak bu fitilleri Türkiye'de bulmak zor. İyi bir fitil %100 naylon ya da akrilik olmalı. Bayan ten çoraplarından yarımşar santimlik şeritler keserek hazırladığım fitillerde sorun yaşamıyorum.

Videoda fitili saksı boyunca yerleştirmiş olsa da toprak yüzeyini kontrol ederek fitil boyunu ayarlamamız gerekiyor. Toprak yüzeyi ıslaksa fitilin boyunu aşağıdan çekerek kısaltabiliriz. Toprağa dokunduğumuzda ıslaklık yerine hafif bir serinlik hissediyorsak fitilimiz uygun kalınlık ve boyda demektir.

Wick Watering African Violets - YouTube

sema62 11-02-2012 14:33

Çok teşekkürler maki01,
İnanırmısınız bende sizden bu videolara nasıl ulaşabileceğimizi soracaktım.Çok yararlı bilgiler var.

Cizmeli Kedi 09-03-2012 17:36

Öncelikle videolar için sonsuz teşekkürler

8. mesajdaki fitilli sulamayı uygulamak niyetindeyim. İnternetten 1/3 Spahagnum Torfu, 1/3 Vermikülit ve 1/3 Perlit karışımlı toprak harcı sipariş ettim. Acaba böyle bir harçla fitilli sulamadan vaz geçmek daha mı doğru olur? Ustalarımın görüşünü merak ediyorum.

maki01 09-03-2012 23:00

Ayrıca perlit alıp ilave edersen sorun yaşayacağını sanmıyorum.

Ben de dogalbahçe'den aldığım menekşe toprağına fitilliler için perlit ilave ederek kullanıyorum sevgili Cizmeli Kedi :)

maki01 15-04-2012 15:46

Saksı değişimi ve yan sürgünler ayırma ile ilgili yararlı bir video

Re-potting An African Violet - YouTube

maki01 15-04-2012 15:48

Toprak değişimi...

Caring for African Violets : Transplanting African Violets - YouTube

maki01 15-04-2012 16:03

Her ne kadar saksı değişimi olarak ifade etsek de , toprak değişimi demek daha doğru oluyor. Çünkü 6 ayda bir yapılan değişimde saksıyı değiştirmemiz gerekmiyor.

Eski, besin değerini yitirmiş ve çürüme eğiliminde olan toprağı mümkün olduğunca köklerden temizleyip yeni toprak ilavesi ile aynı saksıya dikebiliriz.

Videolarda özellikle saksı büyüklüğünün menekşenin toplam çapının üçte biri genişliğinde bir saksı olmasına dikkat edilmesi gerektiği anlatılıyor.

arzu_ 15-04-2012 17:47

Plant Stand, living room, Jan 22, 2012 - YouTube

Fitilli sulama, Sera, Yapay Işık ve muhteşem menekşeler :))

arzu_ 25-04-2012 22:33

Propagating/Cloning/Starting African Violets From Leaves - YouTube

arzu_ 25-04-2012 22:44

Kırılan menekşe yaprağı...
Starting A Broken African Violet Leaf - YouTube!

maki01 01-05-2012 13:31

Sevgili menekşecibaba'nın İzmir Afrika Menekşesi Eğitimi Videoları

Agaclar.Net İzmir Afrika Menekşesi Eğitimi 1.Bölüm - YouTube

Agaclar.Net İzmir Afrika Menekşesi Eğitimi 2.Bölüm - YouTube

menekşecibaba 02-05-2012 19:42

Buda benden..
Açan Afrika Menekşeleri - YouTube

menekşecibaba 24-05-2012 20:15

Afrika Menekşeleri hakkında genel tanıtım ve bilgi kaynağı , A dan Zye

Afrika Menekşeleri hakkında genel tanıtım ve bilgi kaynağı- YouTube

m_akif 14-11-2013 13:21

African Violet - 7 month time lapse - YouTube

buda benden olsun. 7 ay boyunca bir menekşenin gelişimi. Ve hala Çiçek yok:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024