agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/1402.htm)

EnquiRe 21-02-2007 01:41

Teşekkürler Mine Hanım.. :p

DİDEMNAZ 26-02-2007 21:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyam (Mesaj 50109)
iki ayrı renk menekşeden birer yaprak alsak ve bunları uçlarını çamurla birleştirsek ebruli olumu acaba ? **** böyle sardunyaya falan yapılabilirmi , güle yapıldığını biliyorum

benim yarısı pembe yarısı mor çiçekli menekşem vardı. Vakti gelince digerleri gibi onunda yapraklarından alıp çoğaltmak istedim. Hepsi tuttu birtek o tutmadı.soruna yanıt olurmu bilmem ama belkide çaprazlama yapıldığı için çoğalamıyorlardır diye düşünmüştüm.Uzman birinin cevabını bende sabırsızlıkla bekliyorum.

hfz 02-03-2007 12:32

5 Eklenti(ler)
Merhaba,
Benim menekşelerim salonumun darlığı nedeniyle kalorifer peteğinin yanında. Gündüzleri de bol güneş alıyorlar. Yazın da klima nedeniyle kış iklimi yaşamak zorunda kalıyorlar. Yazın çok güneşi engellemek için güneşliği kapatıyorum mecburen. Doğal olarak kışın açıp yazın dinlenmeye geçmek zorundalar sanırım. Çünki bütün kış açtılar ve çok sağlıklılar. Ve hemen hemen 3-4 günde bir su vermek durumunda kaldım kalorifer sıcağından dolayı. Bu arada her akşam mutlaka biraz yukarıdan yapraklarına su püskürtürüm..Bunu çok sevdiklerine inanıyorum ve hissediyorum.. Yapraktan çoğaltmayı bir türlü başaramadım. Suyun içinde köklendiriyorum buraya kadar sorun yok ama saksıya diktikten sonra yaşatmayı başaramıyorum.Şimdi direkt toprağa dikmeyi deneyeceğim. Asıl derdim; şu ana kadar saksını değiştirdiğim 2 menekşemi yaşatamadım. Küsüyorlar ve ölüyorlar sanki. Çiçeklenme bittikten sonra saksı değiştirmem gerek ama kara kara düşünüyorum.. Bunlar da değiştirince ölecekler diye.. Acaba değiştirme zamanım mı yanlış? Aşağıda yaşatmaya çalıştığım ama ümidimi kestiğim bir menekşem ve diğer menekşelerimin bazılarının resimlerini ekliyorum. Bu arada resimleri Webcam'dan aldığım için kalitesi pek iyi değil.

çiçeksever 02-03-2007 12:56

her sene saksı değiştirmeye gerek yok sanırım.Ben değiştirmiyorum

vildan 02-03-2007 13:24

hoşgeldin hfz :)

merhaba...
ben de çiçeksever'e katılıyorum,durmadan saksı değiştirmeye gerek yok ancak gördüğüm kadarıyla menekşelerinin saksıları onların gelişim hızlarını karşılayamayacak kadar küçük kalmaya başlamış.saksı değişimi için uygun bir zaman.ben de 1 hafta önce menekşe saksılarımı değiştirdim.bence suda köklendirmek yerine toprağa ek direkt.menekşelerinin saksı değişirken yaşadığı sorun nedir bilemiyorum ama inşallah bu yıl uğurlu gelir ve tüm çiçeklerin sağlıklı ve gürbüz bir biçimde yetişirler yeni saksılarında ;) hadi bakalım dene şansını bir kere daha,kolay gelsin!

hfz 02-03-2007 15:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vildan (Mesaj 80171)
merhaba...
ben de çiçeksever'e katılıyorum,durmadan saksı değiştirmeye gerek yok ancak gördüğüm kadarıyla menekşelerinin saksıları onların gelişim hızlarını karşılayamayacak kadar küçük kalmaya başlamış.saksı değişimi için uygun bir zaman.ben de 1 hafta önce menekşe saksılarımı değiştirdim.bence suda köklendirmek yerine toprağa ek direkt.menekşelerinin saksı değişirken yaşadığı sorun nedir bilemiyorum ama inşallah bu yıl uğurlu gelir ve tüm çiçeklerin sağlıklı ve gürbüz bir biçimde yetişirler yeni saksılarında ;) hadi bakalım dene şansını bir kere daha,kolay gelsin!

Cevabınıza teşekkür ederim.. Ama üzerinde hala çiçekleri var ve yeni çiçekler de veriyorlar bazıları. Çiçeklenmenin tamamen bitmesini beklemem gerek diye biliyorum.. (Daha önce beklemiştim mevsim düşünmeden çiçeklerin bitmesini..)Doğru mudur? Yoksa çiçekteyken değiştirebilir miyim?

Oğuzhan 03-03-2007 10:02

Şu içinde bulunduğumuz ay tam saksı değiştirme ayı..Dergiyi de incelersen saksı değişim hakkında bilgi var. Sayın Mine hanım çok güzel aktarmış.eline yüreğine sağlık..Çiçekteyken değiştirebilirsin.Sonuçta saksıdan çıkarıp yeni saksıya koyacaksın.Köklere zarar vermezsen birşey olmaz.Yeterli nemi sağlaman gerek ..Kalorifer yanında bozulma yapabilirler.Menekşeler Mutfakta çok güzel gelişirler...Bu arada renkleri çok güzel.Güle Güle büyütün.

vildan 03-03-2007 10:22

ben de çiçekteyken değiştirmiştim...

merhaba hfz,
çiçekteyken değiştirmende bir sakınca olduğunu düşünmüyorum,zira ben de bu haldeyken değiştirmiştim saksısını.bir kaç mesaj yukarda resmi var mor menekşemin,göreceğin gibi gayet sağlıklı ve mutlu yetişiyor yeni saksısında ;)
darısı seninkilerin başına,güle güle büyüt hepsini :p

leventozturk99 03-03-2007 10:49

bir soru

Merhaba,
Ben yeni üye oldum siteye.Bi sorum olcak ama her yeni üye gibi yanlış yere yazıyor olabillirim.Ben şunu sormak istiyorum.Çiçeklere meraklı biriyim ama fazla anlamıyorum.Benim merak ettiğim çiçeklerle ilgili genel bir soru.Şimdi bir çiçekçiye veya seraya gittiğimizde şunu görüyorum tüm bitkiler çok güzel çok canlı cıvıl cıvıl çiçek açmış ama aldığımızda ordaki gibi olmuyor. Bunun sebebi nedir?Mesela menekşeler bile küçücük ama bol bol çiçeği var.Bu nasıl oluyor? Ayrıca bunla ilgili bilgilerin olduğu bi link varsa verirseniz sevinirim.Tekrardan özür dilerim...

bahcıvan 03-03-2007 11:56

sn leventozturk99 öncelikle hoşgeldiniz :) Haklısınız çiçekcilerde veya seralarda çiçekler çok sağlıklıyken alıp evde baktığımızda, bir süre sonra bozulmalar oluyor. Sanırım bunun nedeni oralarda vitamin ve gübre desteklerinin evde devam etmemesi olabilir. Bir çiçek sever olarak önerim. Varsa etrafınızdaki eş dosttan üretmek üzere çiçek edinmeniz. Böylece onu hem daha iyi tanır hemde, tek yapraktan veya tek daldan çiçek büyütmenin keyfini yaşarsınız :)
İyi çiçek toplamalar :)

gülenay 06-03-2007 10:16

Merhaba bi süredir siteye üyeyim. Ama genelde yazılanları okuyarak, bu siteyi bilgi almak için kullanıyorum. Bende menekşe yetiştiriyorum. Menekşenin yaprakları çok fazla olduğunda onları kesmek gerekir mi yoksa onun yapraklar vasıtasıyla beslenmesini önlemiş olurmuyum?

Oğuzhan 06-03-2007 12:18

Bozulmuş olanları budayabilirsin.Çiçek açıyorsa sorun yoktur.

hfz 06-03-2007 19:59

Sn. Elfogi ve Sn. Vildan, çok teşekkür ederim.. Dergiyi tekrar okuyarak Mine Hanım'ın toprak karışımı ile bugün bir kısmının saksısını değiştirdim menekşelerimin.. Umarım sorun yaşamam.. Tekrar teşekkürler..

Menekşe sevdalısı 09-03-2007 22:35

merhaba menekşelerim salonda ve bi kaç aydır yaprakları kuruyor toprağini değiştirmeme rağmen herhangi bir farklılıktan ziyade sorun devam ediyo ne yapmam gerekiyor bilgilerinizi paylaşabilir misiniz

Oğuzhan 10-03-2007 10:24

Bulunduğu ortam nasıl.Fazla sıcak ve güneşliyse olabilir.Suladığınız su kireçliyse olabilir.

Cahide Kartal 10-03-2007 18:53

marhaba menekşe dostları çiçekleriniz çok güzel olmuşlar maşallah
(100-104.mesajdakiler)diyeceğim şu ki çaprazlama yöntemi ile iki renkli menekşeler elde etmek için yapraklara ne işlem yapıyorsunuz ? Benim içi beyaz dışı mavi bir tane menekşem vardı (hediye)yaprağından bir tane tuturdum fakat renkleri tam tersi oldu neden? Bir de bu işlem için en uygun mevsim hangisidir ? iyi çalışmalar güzel menekşeli günler.

hfz 10-03-2007 19:26

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cahide kartal (Mesaj 83428)
marhaba menekşe dostları çiçekleriniz çok güzel olmuşlar maşallah
(100-104.mesajdakiler)diyeceğim şu ki çaprazlama yöntemi ile iki renkli menekşeler elde etmek için yapraklara ne işlem yapıyorsunuz ? Benim içi beyaz dışı mavi bir tane menekşem vardı (hediye)yaprağından bir tane tuturdum fakat renkleri tam tersi oldu neden? Bir de bu işlem için en uygun mevsim hangisidir ? iyi çalışmalar güzel menekşeli günler.

Tam başka bir yazı yazacak iken önce mesajınızı cevaplamak istedim gülümseyerek.. Resimini eklediğim menekşemi gördüğünüzde anlayacaksınız.. :eek: Sanırım kendi kararlarını kendileri veriyorlar.. :D

Şaka bir yana mor menekşemin yanında, sanırım 1 aydır diğer resimde görünen beyaz-mor menekşem var. Aralarında bir alış-veriş söz konusu olabilir. Polen vs. gibi.. Ama ilginç olan beyaz menekşenin alt 3 yaprağının ortasında mor renk var iken, düz mor menekşemde açan ebrulinin tüm yapraklarının içi beyaz dışı da çerçeve şeklinde mor..:confused:

Bence doğa inanılmaz güzel .. Sanki mucize gibi..;)

mcalgin 15-03-2007 05:59

Ustalar buradakı menekşeleri görünce benim menekşelerime üzelmek elde değil çiçekleme dönemi geçen sonbaharda bitti ve o zamandan bugüne kadar hiç çiçek açmadı. geçenlerde bir uzman kişi çiçeklenmesi için korlutmak gerekir en ortadakı yaprakları karşılıklı olarak kopar dedi. Sonuç menekşeden giden 2 yaprak oldu. Toprağını değiştirdim küflenmenin önüne geçtim gübre derseniz düzenli sıvı gübre takviyesi veriyorum ya yana doğru yaprak **** yukarı doğru yaprağa gidiyor. Yana doğru gidenlerin yaprakları ufak yukarı doğru gidenlerinki ise büyük yaprak ama çiçek yok ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardım.

gülenay 15-03-2007 12:55

Menekşelerin toprağını ne kadar sıklıkta değiştirmek gerekiyor yani bitki topraktaki besinin tamamını ne kadar zamanda bitirir?

hfz 15-03-2007 13:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mcalgin (Mesaj 84761)
Ustalar buradakı menekşeleri görünce benim menekşelerime üzelmek elde değil çiçekleme dönemi geçen sonbaharda bitti ve o zamandan bugüne kadar hiç çiçek açmadı. geçenlerde bir uzman kişi çiçeklenmesi için korlutmak gerekir en ortadakı yaprakları karşılıklı olarak kopar dedi. Sonuç menekşeden giden 2 yaprak oldu. Toprağını değiştirdim küflenmenin önüne geçtim gübre derseniz düzenli sıvı gübre takviyesi veriyorum ya yana doğru yaprak **** yukarı doğru yaprağa gidiyor. Yana doğru gidenlerin yaprakları ufak yukarı doğru gidenlerinki ise büyük yaprak ama çiçek yok ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardım.

Sn.mcalgin, ben menekşelerimi gübrelemeden 2 gün önce Humik asit kullanıyorum. Sitede aratırsanız Humik asit ile ilgili bilgiler var. Humik asit'i Mikrobiyal Tarım ile ilgilenen bir arkadaşım temin etmişti bana. Açıkçası tüm çiçeklerimde kullandığım sıvı gübreyi de aynı kişi temin etti..Sanırım piyasada satılmayan bir gübre.. Ama Humik asit'i (Leonardit olarak da araştırabilirsiniz) piyasada bulma şansınız var.. Ben inanılmaz memnunum bu düzenleyiciyi kullanmaktan ve tüm çiçeklerimi sağlıklı hale getirdiğimi söyleyebilirim.. Tabii bu arada çiçeğin istediği toprak, su, yetişme yeri istekleri de çok önemli.. Bu konulardaki eksiklerimi ve tamamlayıcı bilgilerimi de sitemizden temin ediyorum..

Mesela; menekşelerim pencere önünde, güneş alıyor ama yaz sıcağı güneşlerinde perdeyi kapatıyorum.. Kesinlikle içme suyu ile tabaktan sulama yapıyorum. Kalorifer yanında olduklarından hemen her gün havadan püskürtme ile yapraklarını nemlendiriyorum.(Püskürtmeyi akşam yapıyorum yaprağa su değdikten sonra iyice kuruyuncaya kadar güneş görmemesi gerekiyor)

Ve Sn. Gülenay, sanırım sizin sorunuza da cevap olacaktır menekşe iyice büyüyüp kökler saksıyı tamamen sarıncaya kadar saksı değiştirme yapmadım.. Hatta bu yıl yine (sağolsunlar) sitedeki arkadaşlardan yardım alarak saksı değişimi yaptım çünki menekşelerim çiçekliydi..

Umarım yetiştirme şeklim doğrudur..:confused: Ayrıca yanlış bir uygulamam var :o ise okuyan arkadaşların yardımı ve uyarması ile ben de daha güzel bakabilirim çiçeklerime..;)

Sevgilerimle..;)

Mine Pakkaner 16-03-2007 08:45

Nazlı menekşe bir de şu başlığa uğrar mısınız? http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595
Hoşgeldiniz.

Menekşe sevdalısı 18-03-2007 18:54

Merhabalar aslında tam sebebini bilmediğim bir belkide birkaç nedenle sonbahardan beri menekşelerim çiçek açmıyor.Acaba her mevsim çiçek verir mi?Onun üzerine gün geçtikçe alt yaprakları çürüyor.Acaba buda mevsimsel yaşanması gereken bir süreç mi?Topraklarını değiştirip ihtiyaçları olduğu kadar sularını vermeme rağmen sorunları devam ediyor.Afrika menekşeleri için menekşe toniği aldım onunda bir faydasını gördüğümü söyleyemem.Şİmdi kaynatılıp soğutulmuş su veriyorum.Bu durumu değiştirecek mi ondanda emin değilim.Ama bana acil bi çözüm gerekiyo.Gün geçtikçe azalan yaprakları canımı acıtıyo çünkü.Onları tekrar çiçek açarken görmek istiyorum.Lütfen yardım

Menekşe sevdalısı 18-03-2007 20:10

Sayın Mine hanım gün geçtikçe azalan yaprakları daha doğrusu alttaki yaprakları çürüyen afrika menekşelerim için almış olduğum ve aslında kullanmaktan korktuğum (çünkü olumlu bir sonuç alamadım yani yaprakları çürümeye devam ediyor.Aynı zamanda topraklarını değiştirip havalandırmama rağmen) Menekşe toniğinin bileşimini göndermek istiyorum size.Acaba düzenli kullanımda iyi sonuç alabilir miyim.Tekrar çiçek açarlarmı tıpkı 5-6ay öncesi gibi.Hatta şöyle sormalıyım her mevsim çiçek açmalarını beklemem doğru mu?Tekrar kullanmaya başlamalımıyım sizce?
Toplam azot
nitrik azot %1.17
amonyak azotu %1.15
üre %3.68
fosfor %6.00
Potas
fülvik asitler(%1) ile şelatlı olarak
Mg %0.10
Fe %1.00
Mn %0.05
Zn %0.05
Cu %0.05
Bor %0.02
Toplam izelement %1.275 Teşekkürler

nermin alkan 20-03-2007 08:12

benimde çok güzel menekşelerim var.Kızlarım çok güzel ve sağlıklı şükür... İki tanesi pembe;biri katmerli pembe,biri mor ve biri bordo...bordonun yaprakları alacalı.baştan beyaz yaprak çıkartıyor büyüdükçe içi yeşil çevresi beyaz kalıyor.menekşelerimi çok seviyorum.onlarla her sabah günaydınlaşıyorum onları şımartıyorum,sabah güneşinden faydalanmalarını sağlıyorum ve sulamayı haftada bir kez yağmur suyuyla saksıları kaseye oturtarak yapıyorum.Ve inanın emeğimin karşılığını fazlasıyla veriyorlar üstleri çiçekle dolu maşallah,ve durmadan yeni tomurcuklar vermeye devam ediyorlar.Rengarenk kaktüslerimlede iyi anlaşıyorlar.ama bir sorun var saksı değişinden çok korkuyorum...ya kızlarım ölürse...:(

hfz 20-03-2007 11:19

Hoşgeldiniz Sn. Nermin Alkan, :)

Menekşeler ile ilgili tüm yazıları okursanız pek çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.
Sizin endişenizi ben de yaşıyordum ama forumda sorarak ve arkadaşların oluruyla saksı değişimi yaptım hem de menekşelerim çiçekli iken.. Ve bir sorun yaşamadım gayet güzel yaşamlarını sürdürüyor menekşelerim.. Zaten 1 boy büyük saksıya aldığınızdan kökleri açmanıza gerek kalmıyor, kökler açılmadığı için de sorun olmuyor..

Sevgiler..

nermin alkan 20-03-2007 12:47

merhaba bir yerde okumuştum menekşelerin tozunu resim fırçasıyla nazikçe alınırsa zarar görmezmiş.doğrumu bilmiyorum:) daha denemedim menekşelerim mutfakta durduğu için fazla toz olmuyor.az olanıda üfleme yolu ile atlatıyorum...

Cahide Kartal 20-03-2007 14:09

menekşeci arkadaşlar lyi günler ..!İki renki menekşemiz olması için,27.ve 59. mesajdaki uygulamalar dışında kullandığınız başka yöntemler varmı? uygulayanlar vasa nasıl yapıldığı hakkında bilgi verirsenizçok sevineceğim!benimkilerin bazıları ölüyorda o yüzden!! teşekkürler

hfz 20-03-2007 14:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nermin alkan (Mesaj 86608)
merhaba bir yerde okumuştum menekşelerin tozunu resim fırçasıyla nazikçe alınırsa zarar görmezmiş.doğrumu bilmiyorum:) daha denemedim menekşelerim mutfakta durduğu için fazla toz olmuyor.az olanıda üfleme yolu ile atlatıyorum...

:eek: 40-41-45 ve 46 numaralı mesajları okursanız resim fırçasını bir daha düşünmezsiniz.. ;)

EnquiRe 22-03-2007 05:22

Menekşelerin yaprak çeliği ile üretildiğini hepimiz biliyoruz ama benim merak ettiğim menekşeler için uygun bir köklendirici var mı? Varsa nasıl temin edilebilir ve nasıl uygulanmalıdır?
Konu hakkında Mine Hanım bizi mutlaka bilgilendirecektir buna eminim ;)

Mine Pakkaner 22-03-2007 19:24

Menekşe zaten çok kolay kökleniyor, bu yüzden ona uygulaln özel bir köklendirici yok. Hormonlar köklenme problemi olan bitkilerde kullanılıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024