agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/1402.htm)

cezzar 06-06-2007 19:20

Phenelope, üzülmeyin.. Eskiden onlarca yaprak yavrulatmış biri olarak söylüyorum; iki ayda yavruladığını da gördüm, 6-7 ayda da. Yapraklar sağlıklı ve canlılarsa, er geç yavrulayacaklardır.

Pek çok faktör var bu yavrulama zamanı ile ilgili; hatırladıklarım;
1- Eğer yaprak yaşlı bir yapraksa veya çok gençse geç yavruluyor..

2- Dikilen toprak çok sertse yine yavruların o toprağı delip yukarı çıkmaları zaman alıyor (hatta bu yüzden, eskiden abone olduğum amerika tabanlı bir grupta, yaprakları kuma dikme önerisi okuduğumu hatırlıyorum, ama denemedim hiç..)

3- Eğer sapını çok derine sokmuşsanız bu da bir faktör.

Yani sözün özü, eski püskü yaprak kullanmayıp, yumuşak toprağa dikmeyi tercih ederseniz, yavrulama zamanını kısaltmış olma şansınız yükselir..

Bunlar sizin ilk afrika menekşeleriniz mi bu arada?

selamlar....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 114185)
Sağlamlar ama ne yalan söyleyeyim artık su dökerken felan dikkat etmiyorum, yapraklarda ıslanıyorlar ama ölmedilerde:D Yavrulamadılar da:p

Penelophe 06-06-2007 21:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cezzar (Mesaj 114289)
Bunlar sizin ilk afrika menekşeleriniz mi bu arada?

selamlar....

İlk menekşem değil fakat yapraktan üretmeye çalıştığım ilk menekşem :)

Genç ve yaşlı yapraktan kastınız nedir? Yani kaç aylık **** yıllıksa genç oluyor/**** yaşlı?

Teşekkür ederim:)

cezzar 06-06-2007 23:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 114324)
Genç ve yaşlı yapraktan kastınız nedir? Yani kaç aylık **** yıllıksa genç oluyor/**** yaşlı?

Efendim; yaşlı yapraklar, yaprak katlarında en altta en arkada kalanlar; gençler ise yeni çıkanlar.. İdeal yaprak, çok genç olmamalı, yani büyümesini tamamlamış olmalı; ama artık tabiri caizse kartlaşmış, en alt sırada kalmış yapraklardan olmamalı...
Ama tabii eninde sonunda hepsi kökleniyor er ya da geç...

Ha bu arada; bir de, yavrulayacak yüzeyi büyütmek ve yavrulama şansını arttırmak için sapın ucunu 45 hatta 50-60 derece içbükey eğimli olarak keserim ben (dereceler göz kararı haliyle :) ) . Öyle dikerim.. Böylece yavruların yaprağın arkasından çıkma ihtimali de aza iner..

Selamlar..

Penelophe 07-06-2007 07:16

Hımm. Tamam bugun eve gidince genç bir yaprağı alıp yatay olarak keseceğim ve yeni bir saksıya ekeceğim, bakalım eskiden ektiğim yapraklara göre, bu yeniler yavrulayacaklar mı :)

Çok teşekkür ederim. Gelişmelerden haberdar ederim ;)

Cahide Kartal 07-06-2007 10:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cezzar (Mesaj 114390)
Efendim; yaşlı yapraklar, yaprak katlarında en altta en arkada kalanlar; gençler ise yeni çıkanlar.. İdeal yaprak, çok genç olmamalı, yani büyümesini tamamlamış olmalı; ama artık tabiri caizse kartlaşmış, en alt sırada kalmış yapraklardan olmamalı...
Ama tabii eninde sonunda hepsi kökleniyor er ya da geç...

Ha bu arada; bir de, yavrulayacak yüzeyi büyütmek ve yavrulama şansını arttırmak için sapın ucunu 45 hatta 50-60 derece içbükey eğimli olarak keserim ben (dereceler göz kararı haliyle :) ) . Öyle dikerim.. Böylece yavruların yaprağın arkasından çıkma ihtimali de aza iner..Selamlar..

Yavruların yaprağın arkasından çıkmasının bitkiye faydası ya da zararı nedir benimkilerde de benzer bir durum var.

Penelophe 07-06-2007 10:49

Bence sadece ters görüntü verir.

cezzar 07-06-2007 11:09

Bitkiye bir direk bir zararı yok tabi ki arkadan çıkmasının. Phenelope'un dediği gibi görüntü tersliğine ek olarak; genelde yaprağın arkasında pek yer olmadığından (yaprakları genelde arkaları saksının kenarlarına yakın olacak şekilde diktiğimizi düşünürsek), arkaya sıkışıp kalır yavrular ve yer sıkıntısı çekerler büyürken. Hatta yeterli ışık alamayabilirler, yaprak üzerlerini örttüğünden..
Selamlar...

Cahide Kartal 07-06-2007 11:15

1 Eklenti(ler)
Ben de aynı görüşteydim ama bilimsel bir açıklaması var mıdır diye yazmıştım zaten yavrulaması için aylarca bekliyoruz değil mi.İyi çalışmalar.
Eklenti 12782

bengi_su 07-06-2007 11:41

Maşallah cahide hanım ne güzel olmuşlar bana gönderdiğiniz yaprakların toprağa ektiklerimin beyaz olan iyi durumda ama ebrulinin sapı çürür gibi olmuş. Kestim orayı yeniden ektim diğerleride suda bekliyor. Çürümesini anlayamadım çürümesine nasıl engel olabilirim neyapmalıyım? yardımcı olurmusunuz. Onları kaybetmek istemiyorum:(

cezzar 07-06-2007 12:13

eğimli kesilmiş yapraklar

2 Eklenti(ler)
Merhabalar;

fikir versin diye internetten bulduğum, sapı eğimli kesilmiş yaprak örnekleri yollayayım dedim. Kendi kesimimden örnek veremedim, makinem kalitesiz çekiyor bugün nedense :) . resimler biraz küçük; ve yapraklar da biraz solgun duruyor; ama dediğim gibi kesim şeklini göstermek istedim zaten..

Cahide Hanım; maşallah diyeyim ilk önce.. Saksınızı arada çevirerek arkadaki yavrunun da ışık almasını sağlayabilirsiniz. Ya da anne yaprağın tepesini kısaltın keserek.. Zaten yavrular epeyce büyümüş ayrılacak zamana gelmişler bence; ama yine de 1-2 hafta daha bekleyin derim ben ayırmak için ..

bengi_su 07-06-2007 12:31

Aşı yaparkenede böyle kesiyorlar yaprakları sonra bi alta biri üste gelcek şekilde birbirine bitiştirip ekiyorlar sonra ebruliler ortaya çıkıyor.

GLCN 07-06-2007 13:39

Katmerli bir menekseden ektiğim her yaprak tuttu ama katmerli açmadı yaptığım yanlış bişey mi var?

selenn 07-06-2007 14:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 114168)
Süper ya. Sanırım ben bu gidişle zor göreceğim yapraklarımız yavruladığını :(
3 aydır saksıda ekililer ve hala bekliyorum :(

Sevgili Penelophe,

Sizin mesajınızı okuduktan sonra not defterime baktım. Bu minik yavruların annesi olan yaprağı nisan sonunda tutturmaya çalışmışım.Yavrular daha yeni gözüktü. Suyu az kullanmanı tavsiye ederim. Ben toprağın iyice kurumasına yakın su veriyorum. Parmağınla dokunduğunda eğer toprağa tutunuşu sağlam ise sorun yok. Gerisi sabırla beklemeye kalıyor. Umarım en yakın zamanda minik yaprakçıklar başlarını çıkarır, sen de iftiharla paylaşırsın bizimle.

Sevgiler

Cahide Kartal 08-06-2007 00:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bengi_su (Mesaj 114602)
Maşallah cahide hanım ne güzel olmuşlar bana gönderdiğiniz yaprakların toprağa ektiklerimin beyaz olan iyi durumda ama ebrulinin sapı çürür gibi olmuş. Kestim orayı yeniden ektim diğerleride suda bekliyor. Çürümesini anlayamadım çürümesine nasıl engel olabilirim neyapmalıyım? yardımcı olurmusunuz. Onları kaybetmek istemiyorum:(

Kolay gesin ektiğiniz ebrulinin yaprağında ezilme varmıydı ondan olabilir diyeceğim bir de ektiğiniz toprağın durumu da çürümesinde etkili olabilir.(aşırı sulanmış,çok sert toprak ,bitki sıkı ekilmiş vb..)Kesip yeniden ektiğiniz iyi olmuş bezeyen durumlar varsa suyu azaltıp bir kürdanla hafif hafif eşeleyip kabartabilirsiniz.

cezzar 08-06-2007 10:42

Merhabalar..
Yapraklarına su değdirmemek mi dediniz? Yanlış anlamadım herhalde.. Bu belki yeni dikilen yapraklar için söz konusu olabilir ama yetişkin afrika menekşelerinin suyla bir problemi yok.. Hatta ben menekşelerimin yapraklarına su fıslatıyorum zaman zaman. Haftada bir iki kez.. Yıllardır yapıyorum bunu...

(çünkü afrika menekşelerinin orijini Afrika'nın nemli bir bölgesinden geliyor. Doğada o şekilde nemli ortamda yaşıyormuş ataları; bu yüzden su fıslatmayı sevdiği söylenir çiçeğin)

selamlar.

cezzar 08-06-2007 10:44

Hah, birşey eklemeyi unuttum; önemli bir nokta: suyu çiçeğin en merkezine (yani minik yaprakların belirdiği yer) pek fıslatmamak tavsiye edilir..

Oğuzhan 09-06-2007 15:19

Ebruli denemsi nasıl oluyor...?

Penelophe 09-06-2007 16:26

Elfogi, 2 tane farklı renk yaprak 45 derecelik açıyla kesilip birbirine yapıştırılarak ekiliyor:)
Daha sonra eğer tutarsa ebruli bir renk ortaya çıkıyor:)

eie 09-06-2007 20:32

Benim ektiğim yapraklar hep çürüyor. Birtürlü başaramadım. Biryer de yanlış yapıyorum ama bilemiyorum nerde:( :confused:
Güle güle büyütün menekşelerinizi hepiniz menekşe severler

Kienne 09-06-2007 21:28

Arkadaşlar içinizde böylesini gören/yetiştiren var mı?

http://www.jardimdeflores.com.br/flo...S/violeta1.jpg

(resim google ganimeti)

Penelophe 10-06-2007 00:01

Eie çok fazla suluyor olabilirsin arkadaşım :)

Kienne kipa'da görmüştüm ama yetiştirmedim, fotoğraf çok iyi o yüzden bu kadar göz alıcı duruyor, gerçekte normal renkler gibi oda :)

Oğuzhan 10-06-2007 09:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 115712)
Elfogi, 2 tane farklı renk yaprak 45 derecelik açıyla kesilip birbirine yapıştırılarak ekiliyor:)
Daha sonra eğer tutarsa ebruli bir renk ortaya çıkıyor:)

Teşekkür ederim.Hiç denediniz mi?
Bir denemek lazım.Nasıl yapıştıracaz.:?????

bengi_su 10-06-2007 10:14

Ben denedim ama bir türlü başarılı olamadım tekrar tekrar deniyorum sanırım bu sefer olcak.;)

Penelophe 10-06-2007 10:39

Elfogi zormuş zaten :) Yapıştırmaktan kasıt, 45 derecelik eğimli yerleri birbirine değecek şekilde ekmek :) :D

eie 10-06-2007 16:46

benben1967 Bende senin gibi bu sayfayı gördükten sonra hastalık oldu bende de menekşeler. Çoğatmaya başladım renk çeşitleri satın aldım.
Birde diyorum yapraktan üretiyim sonuç başarısızlık
Penelophe teşekkürler cok suluyor olabilirsin demişsin. Yapragı toprağa dikip suluyorum ikinci kez sulamadan ölüyor zaten, çürüyor:(

Penelophe 11-06-2007 07:21

Eie, menekşe yaprağının daha dayanıklı olması gerekiyor yani ilk sulamadan sonra ölmesi çok garip. Bence farklı bir menekşeden yaprak almayı deneyin:)

nahirep 14-06-2007 20:35

Mart ayında çiçekçiden aldığım menekşelerin çiçekleri geçti.Bende ortasından 3 cm çapında küçük yapraklarını kopardım ama tekrar sapsız yapraklar çıktı hiç tomurcuk yok ortasındaki küçük yapracıklar hiç büyümüyor kötü bir görüntü oldu.15 günde bir 'çiçek coşturan ' sıvı vitaminde veriyorum.Bunları nasıl büyütürüm nasıl çiçek açtırırım ?

Penelophe 14-06-2007 21:54

Sapsız yapraklar nasıl çıkar anlayamadım?
Bir fotoğraf ekleyin lütfen:)
Sadece ortadaki yaprakları kopardıysanız ve kenarlarda yaprak varsa hala, suyunu çok vermeyin, en kısa sürede açacaktır.

Cahide Kartal 15-06-2007 11:13

Çiçek tamamen gölgede değilse yeni çıkan yaprakların ilk planda sapları pek belli olmayabilir diye düşündüm.Eğer güneş görme imkanı zayıfsa sapları hemen uzayıveriyor. Bir de çiçeğiniz belki dinlenme dönemine girmiştir yeniden güç toplamaya ihtiyacı olabilir.Beslenmesine de dikkat ediyormuşsunuz inşallah emeğinizin karşılığını en kısa zamanda alırsınız

bengi_su 18-06-2007 16:38

Cahide hanımdan aldığım yapraklardan birinin sapıda kendide çürüdü:o ebruliden bitane kaldı malesef oda solar gibi olmuştu toprağa ektim yaprak buruştu onuda kaybetmemek için yeni bir şey denedim. Sanırım işe yaradı yaprağı toprağa ektikten sonra cam bardak kapattım yaprak dirildi:p şimdilik sağlıklı görüküyor ***. onuda kaybetmem.;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024