agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler
  • 1 Gönderen PorTaliNa
  • 1 Gönderen maki01
  • 6 Gönderen sonkez
  • 2 Gönderen ngr33
  • 6 Gönderen hira
  • 2 Gönderen PorTaliNa
  • 3 Gönderen drhegeli
  • 4 Gönderen maki01
  • 2 Gönderen alys
  • 2 Gönderen mmanager
  • 2 Gönderen alacakaranlik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2013, 15:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2013
Nikah şekeri yerine afrika menekşesi yavrusu dağıtmak istiyoruz.

Sevgili arkadaşlar konu başlığındada belirttiğim üzere arkadaşımın nikahın da şeker yerine bir değişiklik yapıp afrika menekşesi yavrusu dağıtmak istiyoruz. Yalnız bu işte acemi olduğumuz için nasıl yaparız veya menekşe bu durumda hassaslığı yüzünden dağıtıma uygun bir çiçekmidir? Sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. yol gösterir ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu oluruz...

melis inanc beğendi.
PorTaliNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 15:42   #2
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Taşıma dışında bir problem olacağını sanmıyorum. Davetlililerin hepsine yetecek sayıda yavru menekşeyi nasıl temin edeceksiniz?

PorTaliNa beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 17:37   #3
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Nikahınız nerde bende geleyim..

fatitoo, ngr33, TRAKLI ve 3 kişi beğendi.
sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 20:13   #4
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
sevgili sonkez birlikte gidebilir miyiz? ))). fikiri çok sevdim ama o kadar yavruyu nasıl temin edeceksiniz bende merak ettim

sonkez ve PorTaliNa beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 21:58   #5
Yeni Üye

Allah nasip ederse yaza safranbolu **** ankarada hepinizi bekleriz. Şimdilik plan aşamasındayız sizlerden bir şeyler öğrenip uygulamaya çalışacağız beceremezsek burada temin edebileceğimiz arkadaşlarımız vardır...

Eski 29-12-2013, 22:02   #6
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Evet bence de o kadar menekşeyi nasıl temin edeceksiniz?

Hem ayrıca, davetlilerin arasında hayatında belki de ilk defa çiçek bakacak insanlar olabilir.. Uzun ömürlü bi hediye olmaz bence.. Ya yanında birde minik bakım kılavuzu olacak ya da siz davetlileri ağaçlar Net'e yönlendireceksiniz

Name:  19193562[1].jpg
Views: 3605
Size:  28.5 KB

fakat muhteşem bir hediye olurdu

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 22:50   #7
Yeni Üye

******* muhteşem olacak . Aklımızda bir fikir var. Tohumdan menekşe çimlendirip, ayrılacak boya geldiği zaman, minik saksılar alıp içine fideleyebiliriz. O şekilde saydam süslü plastik arajmanlara muntazam bir şekilde sarıp üzerinede kurdela yapıp dağırabiliriz gibi. Gittiğim nikahlarda bana böyle bir hediye verseler nikahtan çok hediyeye sevinirdim herhlde . Ama daha farklı fikirleriniz olursa öğrenmem çok yararlı olur. Mesela daha çabuk nasıl çimlenir? Hangi gübreyi veya karışımı veremek gerekli? Hiranında bahsettiği gibi yanlarına minik bakım klavuzları iliştirme fikri menekşenin israf olmaması için gerekli bir ayrıntı teşekkür ederim Hira.

sonkez ve eceyıldız beğendi.
Eski 29-12-2013, 22:54   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Afrika menekşesini bilmiyorum ama nikah şekeri olarak sukkulent yapan var :

https://www.facebook.com/nikahsekerisukkulent
Sera Liliput Sukkulent ve kaktüs Serası: Nikah Şekerleri İçin Nikah Hediyeleri

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 01:29   #9
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Tohumdan menekşe yetiştirmek çok zahmetli sevgili Portalina İthalhatcı bir firma ile görüşüp minyatür afrika menekşesi siparişi verebilirsiniz ya da farklı bir bitki seçebilirsiniz.

Afrika menekşesi tohumunu da temin etmeniz çok zor, bir arkadaşımız Amerika'dan getirmişti, hala elinde tohum var mı, bilmiyorum.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 08:44   #10
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 25-09-2011
Sayın Portalina;

Afrika menekşesi temini o kadar zor bir konu değil. Tohumla, yavruyla uğraşmaya da gerek yok. Hazır çiçekli menekşeleri uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Bu konuda gerekirse size yardımcı olmaya da çalışırım. Siz fikrirnizi netleştirin yeter ki.

alys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 08:50   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PorTaliNa Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar konu başlığındada belirttiğim üzere arkadaşımın nikahın da şeker yerine bir değişiklik yapıp afrika menekşesi yavrusu dağıtmak istiyoruz. Yalnız bu işte acemi olduğumuz için nasıl yaparız veya menekşe bu durumda hassaslığı yüzünden dağıtıma uygun bir çiçekmidir? Sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. yol gösterir ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu oluruz...
İyi günler şimdiden mutluluklar dilerim.Afrika menekşesi yerine daha dayanıklı bir çiçek yavsiye etsem olmaz mı.Çok hassas bir çiçektir de o yüzden.Daha dağıtıma başlamadan bir devrilmede ya da paketinden tutarken kırılacaktır.Menekşeye elinizle yanlış bir hereketinizde bile yaprağı kopar.Bakın Mine flora çiçekçilik var oradan fikir alabilirsiniz.Ama onlarda da afrika menekşesine rastlamadım.Çam ağacı fidanları almanız mümkün .O çam fidanlarını da büyütüp bir bahçeye ,bir ormana dikenler ya da büyük bir saksıda büyütenler sizin düğün hatıranız olarak hatırlayacaklardır.Kalp kalbe çiçeği de vardı kaktüs çeşitleri de değişik çiçekler de çalı türü minik fidancıklar.Bence en kalıcı olanı küçük bir ağaç fidanıdır.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 09:55   #12
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
Sayın PorTaliNa, yapmayı planladıgınız girişimi takdir ediyorum
Kullanılacak bitkilerin çiçekli **** gösterişli olması onemli diyebiliriz. Hassaslık konusunda sıkıntı yasamazsınız, sonucta kucuk bir bitkiye herkes ozenli davranacaktır zaten. Benım fikrim nikaha gittiğimde elimde kocaman saksı ile çıkmak hoş durmayabilir. kucuk saksı daha guzel duru ve hoş karsılanır( saksısı da renkli olursa tadından yenmez ) Not olarak eski zamnalarda fermanların yazıldıgı rulo seklinde en temel bilgiler not edilir kurdele ile baglanıp saksıya baglanırsa daha hoş olabilir. Buradaki önemli konus bu işe ayrıla butce ve nıkah tarıhı diyebilirim

SUDEM ve PorTaliNa beğendi.
alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 11:40   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Tohumdan menekşe yetiştirmek çok zahmetli sevgili Portalina İthalhatcı bir firma ile görüşüp minyatür afrika menekşesi siparişi verebilirsiniz ya da farklı bir bitki seçebilirsiniz.

Afrika menekşesi tohumunu da temin etmeniz çok zor, bir arkadaşımız Amerika'dan getirmişti, hala elinde tohum var mı, bilmiyorum.
Evdeki ve yakınlarımızın evlerindeki menekşeleri menekşe video paylaşım bölümünde sizin payşaştığınız videodaki gibi tozlaştırmaya başladık inşallah tohum elde edebiliriz. Menekşe konusunda deneyimlisiniz maki yorumunuzu dikkate alıyorum işimiz zor Yavru menekşedense minyatür daha güze fikir görüntü itibari ile hem çiçekli olur.

Eski 30-12-2013, 11:46   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alys Mesajı Göster
Sayın Portalina;

Afrika menekşesi temini o kadar zor bir konu değil. Tohumla, yavruyla uğraşmaya da gerek yok. Hazır çiçekli menekşeleri uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Bu konuda gerekirse size yardımcı olmaya da çalışırım. Siz fikrirnizi netleştirin yeter ki.
Biz yarı menekşe yarı şeker planındayız bir yorumda arkadaşımız bahsetmiş hayatlarında ilk kez çiçek bakacak olanlar veya istemeyenler olabilir menekşelerimizi heba etmek istemeyiz. Sevgili Alys eğer kendimiz beceremez isek temin edebileceğimiz arkadaşlarımızın olduğunu öğrenmek güzel teşekkür ederim ihtimal dahilinde sizinle irtibata geçmek isteriz .

Eski 30-12-2013, 11:52   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
İyi günler şimdiden mutluluklar dilerim.Afrika menekşesi yerine daha dayanıklı bir çiçek yavsiye etsem olmaz mı.Çok hassas bir çiçektir de o yüzden.Daha dağıtıma başlamadan bir devrilmede ya da paketinden tutarken kırılacaktır.Menekşeye elinizle yanlış bir hereketinizde bile yaprağı kopar.Bakın Mine flora çiçekçilik var oradan fikir alabilirsiniz.Ama onlarda da afrika menekşesine rastlamadım.Çam ağacı fidanları almanız mümkün .O çam fidanlarını da büyütüp bir bahçeye ,bir ormana dikenler ya da büyük bir saksıda büyütenler sizin düğün hatıranız olarak hatırlayacaklardır.Kalp kalbe çiçeği de vardı kaktüs çeşitleri de değişik çiçekler de çalı türü minik fidancıklar.Bence en kalıcı olanı küçük bir ağaç fidanıdır.
Ağaç fidanı güzel fikir olabilir hem ağaç dikilmesine vesile olabiliriz. Açıkçası beni düşündürende menekşenin hassaslığı misafirler çantalarına koyabilir saksıları. düzgün pozisyonda tutulmazsa çanta içinde kırılıp yıpranabilirler. Bahsettiğiniz seçeneklerde olabilir Mmanager teşekkür ederim.

Eski 30-12-2013, 11:54   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik Mesajı Göster
Sayın PorTaliNa, yapmayı planladıgınız girişimi takdir ediyorum
Kullanılacak bitkilerin çiçekli **** gösterişli olması onemli diyebiliriz. Hassaslık konusunda sıkıntı yasamazsınız, sonucta kucuk bir bitkiye herkes ozenli davranacaktır zaten. Benım fikrim nikaha gittiğimde elimde kocaman saksı ile çıkmak hoş durmayabilir. kucuk saksı daha guzel duru ve hoş karsılanır( saksısı da renkli olursa tadından yenmez ) Not olarak eski zamnalarda fermanların yazıldıgı rulo seklinde en temel bilgiler not edilir kurdele ile baglanıp saksıya baglanırsa daha hoş olabilir. Buradaki önemli konus bu işe ayrıla butce ve nıkah tarıhı diyebilirim
Evet o yüzden minyatür menekşe daha uygun. İmkanlarımız dahilinde neler yapabileceğiz bakalım nikah yaza

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024