agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen _nihann_
  • 2 Gönderen klubnika
  • 2 Gönderen fahriyee

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2011, 22:26   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2011
Toprakta ve çiçeklerde küçük beyaz böcekler

çiçeklerimin dibinde torakta küçük beyez zıplayan böcekler var. çiçeklere bi zararı yok gibi . sizce neden olur. onlardan kurtulmalımıyım.

blaze ash ve m_akif beğendi.
_nihann_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 19:41   #2
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _nihann_ Mesajı Göster
çiçeklerimin dibinde torakta küçük beyez zıplayan böcekler var. çiçeklere bi zararı yok gibi . sizce neden olur. onlardan kurtulmalımıyım.
Zararlının tanımı:
Bu böcekler yaklaşık 1-4 mm uzunluğunda, gümüş-siyah-beyaz renk olabilirler. Çoğu arkasında bir çatal kuyruğu mevcut, 3 cm kadar atlayabilirler. Fazla nemli ve organik maddeler zengin olan toprağı severler. Toprağı suladığınız zaman onları nasıl farklı yönlere zıplıyorlar çıplak gözüyle rahatlıkla görebilirsiniz. Sıçrayarak diğer çiçeklere rahatlıkla geçebilirler.

Yapı marketlerde çiçek bölümünde satılan ''Chrysamed'' İnsektisit kene ilacı, sprey şeklinde çok yardımcı olabilir. Toprağa bir kaç kez sıkın ve 10 gün sonra tekrarlayın

blaze ash ve m_akif beğendi.
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 10:51   #3
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili nihann, geçen yaz benim menekşelerde de bu böceklerden vardı. O dönemde marketten fazla sayıda menekşe almıştım. Toprakta sıçrayan böcekler eğer menekşeniz çiçekli ise kesinlikle çiçekler üzerinde de oluyor. Ortamın havasız kalması daha da çoğalmalarını sağlıyor. Ben de bir ziraat mühendisinden intektisit aldım 3-4 sefer uygulamıştım, ayrıca arapsabunu ve su karışımını püskürtmüştüm.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 14:02   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili nihann, geçen yaz benim menekşelerde de bu böceklerden vardı. O dönemde marketten fazla sayıda menekşe almıştım. Toprakta sıçrayan böcekler eğer menekşeniz çiçekli ise kesinlikle çiçekler üzerinde de oluyor. Ortamın havasız kalması daha da çoğalmalarını sağlıyor. Ben de bir ziraat mühendisinden intektisit aldım 3-4 sefer uygulamıştım, ayrıca arapsabunu ve su karışımını püskürtmüştüm.
Fahriye Hanım arap sabunu öldürdü mü bu beyaz zıpzıp böcekleri?

simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024