agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2013, 20:17   #31
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Allah'ım yine bu görüntü Denizcem abla mesajlarımı gördün mü yukarda bilmiyorum ama aynı dertten muzdariptim kışın. Ne denedimse olmadı. Tesadüfen ne oldu biliyor musun? Bu yaprakları sıkış sıkış ya maket bıçağının ucuyla bunları kesip yenilere yer açarken menekşemin komple göbeğini kestim. Hay Allah dedim napalım zaten hastalardı çok ta üzülmedim. Ertesi gün atıcaktım saksıyla beraber ama bir fırsatını bulup atamadım. O saksı öylece kaldı 1 ay sonra bir baktım tazecik hastalıksız yapraklar çıkmaya başladı. Hemen diğerlerinde de denedim hepsi yenilendi Allah'a şükür. Ama ben abamec le ilaçlamıştım 3 4 sefer hoş fayda etmedi ama belki diyorum yeni yapraklar ondan sağlıklı çıkmıştır. Vakit kaybetmeden göbeklerini kesmeni öneririm ablacım.
Hemen göbeklerini kesiyorum o zaman...Abemec dediğin ilacı nerden aldın?...Özcan tarım'dan mı?... Yarın ona bir sorayım...teşekkürler cevabın için.. Gitti canım menekşelerim((

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 20:24   #32
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Malesef mite zararlısının verdiği hasara benziyor sevgili denizcem. Özellikle 1. ve 3. fotoğraf bu teşhisi net bir şekilde ele veriyor.

Sevgili bay tömürcek,

İlaçlamanın ardından merkezdeki hasta yaprakları temizleyerek doğru bir yol izlemişsin ancak ilaçlama yapmasaydın başarılı olamazdın.
İlaçlamayı nasıl yapacağım? spreyleme ile mi yoksa sulama yoluyla mı?... Gerçi ilacın kullanma kılavuzunda yazıyordur değil mi?Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için...

Eski 31-05-2013, 20:27   #33
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Hemen göbeklerini kesiyorum o zaman...Abemec dediğin ilacı nerden aldın?...Özcan tarım'dan mı?... Yarın ona bir sorayım...teşekkürler cevabın için.. Gitti canım menekşelerim((
Evet ablacım özcan tarımdan aldım 10 liraydı ozaman pek bi fark olcağını zannetmem. Orda olmazsa diğer zirartçilere sor mutlaka vardır. Bişey olmaz ablacım üzülme ortadan yeniden sürer onlar bak benimkiler sürdü de açıyolar bile

denizcem beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 20:31   #34
Ağaçsever

denizcem's Avatar

İnşaallah ablacığım... O kadar güzellerdi ki.. son aldığım menekşeden geçti sanırım... Anneminde de aynı zamanda aldığımız menekşelerinde aynı durum söz konusu. . Yarın gidip alayımda başlayayım ilaçlamaya... Haa maki1 e de sordum ilaçlamayı nasıl yapmıştın ?... bilgi verirsen sevinirim..

Eski 31-05-2013, 20:47   #35
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
İnşaallah ablacığım... O kadar güzellerdi ki.. son aldığım menekşeden geçti sanırım... Anneminde de aynı zamanda aldığımız menekşelerinde aynı durum söz konusu. . Yarın gidip alayımda başlayayım ilaçlamaya... Haa maki1 e de sordum ilaçlamayı nasıl yapmıştın ?... bilgi verirsen sevinirim..
Olabilir ablacım bazen o alınan menekşelerden hastalık yayılıyor hepsine... Öncelikle bir insülin iğnesi mi ne onlar ablacım hani uzun çubuk gibi enjektörlerden alman lazım. Orada 20 den başlayıp 30 40 diye giden 100 e kadar sayılar var. Orda yazan 40 a kadar enjektöre ilaç çekip 1 litre suya boşaltıp güzelce çalkalayıp kullancaksın ablacım. Ama yattığınız ya da oturduğunuz odada yapma çok ağır kokuyor. Zarar verebilir. 3 5 gün arayla tekrarla yaprak altlarına göbeklerine her yerine güzelce ulaşsın ablacım ilaç. Ablacım bak insülin enjektörüymüş netten buldum benimki bundan işte.

Name:  d221e42bc17c90b3afb718b00b1ff84e75f4f87c9S3E98.jpg
Views: 1795
Size:  11.7 KB

denizcem beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 22:50   #36
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Olabilir ablacım bazen o alınan menekşelerden hastalık yayılıyor hepsine... Öncelikle bir insülin iğnesi mi ne onlar ablacım hani uzun çubuk gibi enjektörlerden alman lazım. Orada 20 den başlayıp 30 40 diye giden 100 e kadar sayılar var. Orda yazan 40 a kadar enjektöre ilaç çekip 1 litre suya boşaltıp güzelce çalkalayıp kullancaksın ablacım. Ama yattığınız ya da oturduğunuz odada yapma çok ağır kokuyor. Zarar verebilir. 3 5 gün arayla tekrarla yaprak altlarına göbeklerine her yerine güzelce ulaşsın ablacım ilaç. Ablacım bak insülin enjektörüymüş netten buldum benimki bundan işte.

Eklenti 412631
Çok teşekkürler bilgilendirdiğin için..Babam şeker hastası insilün yapıyor. Ondan alırım..

Eski 04-05-2016, 13:23   #37
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster

Sayın menekşecibaba, verdiğiniz linkten kopyaladığım yapraktaki problem benim menekşelerimde de var. Ne yapmam gerekiyor?

Name:  menekşe.jpg
Views: 592
Size:  5.2 KB

Ayrıca sağlam menekşelerde ara ara bazı yapraklar kuruyor. Şöyle açıklayabilirsem, orta ve kenar yapraklar sağlamken aralarda oluyor bu kurumalar. Giderek menekşeyi kaybedecek kadar ilerleyen bir şey bu, bir türlü önleyemedim. Bu konudaki bilgilerinizden yararlanmak isterim.

Saygılarımla...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2016, 13:06   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2016
Herkese merhaba. Annemin menekşeleriyle ilgili bir problemi var, ilk fotoğraftaki sağlıklı bitkiden çoğalttıydı menekşe diğer fotoğraftaki gibi büyüyor, biraz araştırsam da tam derdin ne olduğunu çözemedim. Böyle bir şeyle karşılaşan var mı aranızda? Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

Eklenen Resimler

sevdavolkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2018, 13:54   #39
doğasever

vildan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Merhaba,
Mor menekşemin yeni yapraklarında çürüme-küf benzeri bir bozulma var. Bu bir hastalık mı? Ne yapabilirim? Bir de yeni çıkan yapraklar çok minik ve göbeğin dört bir yanından fışkırır tarzda çıkıyorlar? Eskiden tek tek, daha büyük, düzgün yavru yapraklar çıkarırdı. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Çok teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için...

Eklenen Resimler

vildan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024