agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2014, 19:50   #151
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
merhabalar
menekşelerim için doğalbahçe'den toprak karışımı almıştım 8 ay oldu kullanmaya başlayalı. Şu an menekşelerim gayet sağlıklı ve çiçek açmaya devam ediyorlar. hazır bahar geliyorken topraklarını değiştireyim mi yoksa 5-6 ay daha bekleyeyim mi karar veremedim. tavsiyesi olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 22:39   #152
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Gübre kullanımıza bağlı olarak süre değişebilir ama genelde önerilen 6 ayda bir toprağın yenilenerek aynı saksıya dikilmesi sevgili e.aydemir.

uyap beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 12:06   #153
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
Çok teşekkür ederim mak01, Gübre kullanmıyorum ama biraz daha bekleyip mart sonu nisan başı gibi değiştireyim en iyisi şimdi tomurcuklar açmaya çalışıyor, huzurlarını bozmayayım

maki01 beğendi.
e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 13:22   #154
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Doğlabahçemdeki menekşe toprağı çok fazla. 10 litre en küçük paketi. Fiyatı uygun ama o kadar toprağı nasıl değerlendirebilirim. Mesela kalanchoe'da kullanabilir miyim bilginiz var mı.. Ya da compo sana çiçekli bitki toprağı satılıyor. Onu alsam benim 3-5 saksı çiçeğim için daha mı uygun olur acaba?

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 14:33   #155
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Doğlabahçemdeki menekşe toprağı çok fazla. 10 litre en küçük paketi. Fiyatı uygun ama o kadar toprağı nasıl değerlendirebilirim. Mesela kalanchoe'da kullanabilir miyim bilginiz var mı.. Ya da compo sana çiçekli bitki toprağı satılıyor. Onu alsam benim 3-5 saksı çiçeğim için daha mı uygun olur acaba?
Sevgili kroket, menekşe hariç diğer bahsettiğiniz bitkiler hakkında hiç bilgim yok, ancak toprak için bilgi verebilirim, 50 cm ye 30 cm gibi bir poşette geliyor yer kaplaması çok değil.Kullandıkça çıt çıtı kapatıyorsunuz uzun süre muhafaza edilebilir.İçinde perlit ( nötr havalandırıcı) Vermikülit var.Oda nötre yakın sanırım.
Ben çok memnunum ne böcek nede yabancı bir karışım da çıkmıyor,paket ufak rahatlıkla saklanabilir.Tavsiye ederim.
Diğer bitkilerle uyumunu bilemiyorum ama

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 14:46   #156
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Sevgili kroket, menekşe hariç diğer bahsettiğiniz bitkiler hakkında hiç bilgim yok, ancak toprak için bilgi verebilirim, 50 cm ye 30 cm gibi bir poşette geliyor yer kaplaması çok değil.Kullandıkça çıt çıtı kapatıyorsunuz uzun süre muhafaza edilebilir.İçinde perlit ( nötr havalandırıcı) Vermikülit var.Oda nötre yakın sanırım.
Ben çok memnunum ne böcek nede yabancı bir karışım da çıkmıyor,paket ufak rahatlıkla saklanabilir.Tavsiye ederim.
Diğer bitkilerle uyumunu bilemiyorum ama
Tesekkur ederim asln. Kucukse bir deneyeyim. Ama cok fazla malzemem oldu poset poset her yerim kaktuslerden dolayi. Bari menekseye fazla bulasmiyim diyodum Yakinda annem hepsini cope atacak diye korkuyorum ))

asln ve Seabert74 beğendi.
Eski 28-02-2014, 14:56   #157
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Tesekkur ederim asln. Kucukse bir deneyeyim. Ama cok fazla malzemem oldu poset poset her yerim kaktuslerden dolayi. Bari menekseye fazla bulasmiyim diyodum Yakinda annem hepsini cope atacak diye korkuyorum ))
Bu gün 3 salon bitkimin toprağını değiştirdim, konunun şansına, henüz ortadan kaldırmamıştım poşeti.
Ekte yollanacak paketin görüntüsü, fayanslar 30 cm olsa, paketin boyu 60 cm yi bile geçmiyor, İkinci fotoğrafta harcın açıkkenki görüntüsü.Umarım diğer bitkilerinize de uyumlu olur da, alabilirsiniz.Selamlar.

Eklenen Resimler

efeege ve kokett beğendi.
Eski 28-02-2014, 16:13   #158
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Bu gün 3 salon bitkimin toprağını değiştirdim, konunun şansına, henüz ortadan kaldırmamıştım poşeti.
Ekte yollanacak paketin görüntüsü, fayanslar 30 cm olsa, paketin boyu 60 cm yi bile geçmiyor, İkinci fotoğrafta harcın açıkkenki görüntüsü.Umarım diğer bitkilerinize de uyumlu olur da, alabilirsiniz.Selamlar.
Ayy teşekkür ederim çekip koymuşsunuz zahmet olmuş Evet çok büyük durmuyor. Hem de burda okudum az önce 6ayda bir toprak değiştirmekten bahsediliyor ki. Biz 3 yıldır değiştirmediğimiz için olsa gerek artık çiçek açmıyorlar.. Sipariş veriyorum o topraktan şimdi. Umarım kargo da fazla tutmuyordur. Yine de 7 lira 10 lt için uygun..

Bu arada benim de evimin yakınında bauhaus var. Az önce gittim geldim. Çiçekleri solmuş menekşeler 1.90'a satılıyor. aldım bir tane daha. Menekşe sayısı arttığına göre şart oldu zaten

Ve siparişimi verdim kargo ücreti 0 yazdı. Şaşırdım açıkçası. Havale ücretiyle beraber 8 TL'ye geldi. Bayağı bir idare edicek beni. Hesaplı oldu.

Düzenleme : Kapıda 7,50 TL kargo ücreti ödedim. Kargoya verilip verilemediğini takip edemedim. Bana kargo takip numarası gönderilmedi. Doğalbahçeme mail attım dönmediler. Ne zaman geleceğini algılayamadım. Ben evde yoktum annemden de 7,50 isteyince kadın şaşırmış Sitede bilgilendirme eksik bayağı ama profesyonel çalışmadıklarından muhtemelen. Ürün gayet güzel. Menekşem bir haftadır mutlu gözüküyor

asln ve Seabert74 beğendi.

Düzenleyen kokett : 14-03-2014 saat 14:47
Eski 28-02-2014, 18:52   #159
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Ayy teşekkür ederim çekip koymuşsunuz zahmet olmuş Evet çok büyük durmuyor. Hem de burda okudum az önce 6ayda bir toprak değiştirmekten bahsediliyor ki. Biz 3 yıldır değiştirmediğimiz için olsa gerek artık çiçek açmıyorlar.. Sipariş veriyorum o topraktan şimdi. Umarım kargo da fazla tutmuyordur. Yine de 7 lira 10 lt için uygun..

Bu arada benim de evimin yakınında bauhaus var. Az önce gittim geldim. Çiçekleri solmuş menekşeler 1.90'a satılıyor. aldım bir tane daha. Menekşe sayısı arttığına göre şart oldu zaten

Ve siparişimi verdim kargo ücreti 0 yazdı. Şaşırdım açıkçası. Havale ücretiyle beraber 8 TL'ye geldi. Bayağı bir idare edicek beni. Hesaplı oldu.
Hayırlı olsun sevindim.Faydasını çok gördüğüm için bu karışımı öneriyorum, kargoda kampanya var sanırım bende alayım en kısa zamanda
Banada sevgili menekşecibaba ve sevgili makimiz önerdi sağ olsunlar.
Yeni menekşenizi mümkünse en az mümkünse 15 gün diğerlerinden ayrı tutunuz karantina yapınız,hastalık gelebiliyor hele markette çok beklemişse.
Selamlar

kokett beğendi.
Eski 31-07-2014, 10:10   #160
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sevgili arkadaşlar daha önceleri toprak karışımı yüzünden çok menekşe kaybettim bu yüzden ustalara sorma ihtiyacı duydum.
Elimde bahçe toprağı, yanmış koyun gübresi, kırmızı renkli lav taşı kumu, cocopeat, perlit ve çay posası mevcut bunlardan hangilerini ve ne ölçülerde kullanmam gerek ki afrika menekşelerim mutlu olsun?

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 20:07   #161
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşeler için hazırlanmış özel karışımdan alma imkanınız yoksa cocopeat ve perliti eşit miktarda karıştırarak kullanabilirsiniz. Az miktarda lav taşı da iyi olabilir. Denemediğim için emin olamıyorum ancak lav taşı da nemi dengelemekte faydalı olacaktır.

lusoari beğendi.
Eski 31-07-2014, 20:43   #162
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Çok teşekkür ederim Sevgili Maki.

maki01 beğendi.
Eski 08-08-2014, 10:41   #163
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sevgili hocalarım dün yaptığım orman gezisinden elde etmiş olduğum bu yosun türünü sphagnum yosununa benzettiğim için kayaların ve ağaçların üzerinden topladım, ama benim asıl sorum bu yosun türünü nasıl kullanmam gerekli ( kurutmalımı yoksa yaş halinde mi kullanmalı ) ve menekşelerin saksı harcında kullanmam doğru olur mu?
Saksı harcı olarak sevgili Maki'nin bana önermiş olduğu ölçülerde cocopeat torfu, perlit ve bir miktar lav taşı kullanacağım.

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2014, 14:25   #164
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sphagnum yosununa benziyor ancak emin olmak zor. Bulduğunuz yöre bilgisini de ekleyerek sphagnum başlığında bilgi edinmenizi öneririm.

lusoari beğendi.
Eski 10-08-2014, 16:29   #165
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Biraz önce çiçekçiden torf aldım görünüşü toprağa ve hayvan gübresine benziyor acaba menekşe harcında kullanılan torf bu mu diye sizler gibi, benden daha tecrübelilere sormak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2014, 16:32   #166
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bu pek torfa benzemiyor.

lusoari ve Seabert74 beğendi.
Eski 10-08-2014, 18:00   #167
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Bu pek torfa benzemiyor.
Sevgili Maki, meğerse insanın yurt dışında yaşaması ne kadar zormuş.
Rica etsem elinizde eğer torf varsa resmini paylaşabilirmisiniz?

Eski 11-08-2014, 08:10   #168
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sevgili lusoari,

Ben yapı marketten bu torfu aldım. "Sıkıştırılmış torf" olarak geçiyor. Perlit ve lav taşı kırıgı (olmasa da olabilir) ile karıştırdım ve menekşelerim çok memnun..
Belki bulma şansınız daha yüksek olabilir diye resim ekliyorum, bol şans..

Eklenen Resimler

maki01 ve lusoari beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2014, 08:43   #169
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Seabert, ben cocopeat torfuna benzettim acaba doğru mu anladım.

Eski 11-08-2014, 09:32   #170
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Evet dogru.. Ben gayet memnun kaldım, ihtiyaç duydukça kenarından kırıp kırıp kullanıyorum.

lusoari beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2014, 13:07   #171
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Evet doğru diyorsunuz bu daha önce niye benim aklıma niye gelmedi elimde bol miktarda var.
Tekrar teşekkür ederim.

maki01 ve Seabert74 beğendi.
Eski 11-08-2014, 13:47   #172
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşede kullandığım toprak karışım olarak forumumuzda da satılan menekşe toprağını kullanıyorum. Kök çürümesinden korktuğum için perlit oranı standarttan daha fazla.

Eklenen Resimler

sonkez ve lusoari beğendi.
Eski 11-08-2014, 17:47   #173
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sayenizde menekşeler hakkında daha çok bilgiye sahip oldum.
Bu mevsimde saksı değiştirmek sorun olmaz sanırım..

maki01 beğendi.
Eski 12-08-2014, 10:56   #174
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Sayenizde menekşeler hakkında daha çok bilgiye sahip oldum.
Bu mevsimde saksı değiştirmek sorun olmaz sanırım..
Hava sıcaklıklarının bir az daha düşmesini beklemek daha iyi olur. Zorda kalmadıkça bu mevsimde değişim yapmayın.

maki01 ve lusoari beğendi.
kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 04:47   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Merhaba internetten perlit sipariş etmeyi düşünüyorum bu tarım perlitiyle bizim menekşelere kullandığımız perlit aynı mı, 0.3-0.6 mm büyüklüğünde diyor olur mu acaba?
Forumda perlit ve vermikülit gibi ürünleri sürekli alanlar adres verebilir mi veya?
Şimdiden teşekkür ederim.Bol şans...

menekşeci_şirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 20:35   #176
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mesajınizda yazım hatası yoksa menekşe için uygun bir perlit değil. Perlit iri taneli , 3-6 mm, ve tozsuz olmalı.

Tozsuz bulmak pek mümkün olmuyor ve kanserojen etkisi nedeniyle tozu kesinlikle solumamamız gerekiyor. Süzgeç kullanarak yıkayıp, tozdan arındırarak kullanmanızı öneririm.

Eski 13-12-2014, 20:52   #177
Ağaçsever

Alıntı:
Mesajınizda yazım hatası yoksa menekşe için uygun bir perlit değil. Perlit iri taneli , 3-6 mm, ve tozsuz olmalı.

Tozsuz bulmak pek mümkün olmuyor ve kanserojen etkisi nedeniyle tozu kesinlikle solumamamız gerekiyor. Süzgeç kullanarak yıkayıp, tozdan arındırarak kullanmanızı öneririm.
Sayin maki01, ürünün uzerinde iri tarim perliti % 100 steril yazıyor. Saticiyla konustum iri taneli dedi. Bilgiler bunlar 3-6 mm olmasi lazim 0, 3-0,6 mm tozdan farksiz olmaz foto koyamadim perlitin taneleri iri görünüyor oldukca temiz ve seffaf pakette.

maki01 beğendi.
Eski 14-12-2014, 01:04   #178
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bir önceki mesajımda yazmayı unutmuşum. Kullanırken maske takmayı unutmayın.

Ya da benim gibi paketin tamamını açtığınız küçük bir delikten güzelce ıslatın İhtiyacınız olan miktarı alırken tozuma olmuyor.

Eski 14-12-2014, 18:15   #179
Ağaçsever

Alıntı:
Bir önceki mesajımda yazmayı unutmuşum. Kullanırken maske takmayı unutmayın.

Ya da benim gibi paketin tamamını açtığınız küçük bir delikten güzelce ıslatın İhtiyacınız olan miktarı alırken tozuma olmuyor.

Sayin maki01 bu kansorejen olayi bu kadar ciddi mi maske takacak kadar % 100 steril yazıyor ürün icin paketine bakınca toz görünmüyor perlitler tane tane belli fotograftan bile yinede dediginiz gibi yapıp bir kenarindan acip islatabilirim.Tesekkur ederim.

maki01 beğendi.
Eski 14-12-2014, 23:46   #180
Ağaçsever

Sayin maki01 internette bir makalede şöyle bir sey okudum ve bu kismi buraya tasidim "Asbestin yerine kullanılabileceği düşünülen mineraller: Atapulgit, biyotit, grafit, muskovit, paligorskit, serpantin, silika, talk, vermikülit ve wollastonittir. Araştırmalar bu maddeleri potansiyel ikame maddesi yapan özellikler üzerine yoğunlaşmıştır. Bu minerallerin çoğu asbestten daha ucuz olup kolayca elde mevcuttur ve kansorejen etkisi yoktur. Akciğer hastalıklarına sebep olabilecek mineraller kuvars, diyatomit ve perlittir. Bazı uygulamalarda asbest yerine cam elyafı, mineral yünü ve seramik liflerini içeren sentetik-inorganik ikame maddeleri kullanılır. Cam lifi ve mineral yünü asbestten daha pahalıdır. Bu maddelerin ticari üretimi yaygın olup bulunması kolaydır. Bazı vakalar cam lifinin ve mineral yününün kansorejen etkiler yapabileceğini göstermiştir. Seramik lifleri kanserojen ve fibrojenikdir ."
Sonuç olarak perlitin kansorejen vermikulitin kanserojen olmadığı belirtilmiş bu yüzden perlit yerine vermikulit kullanmak daha dogru olmaz mi?

maki01 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024