agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni187Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2012, 09:34   #31
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zyprexia Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim 1 yıldır açmıyorlar saksıları bugün değiştireyim.1 numara iyi olur sanırım.Mnekşenin birinin yanında yavru var 6 -7 yapraklı saksı değiştirirken onu ayrı bir pet bardağa mı yoksa onu da 1 numara saksıya mı alayım toprağı da yenileyeyim mi?Çok soru oldu ama 1 yıllık birikim olunca anlarsınız beni umarım.Bu siteyi bulmam büyük şans cevaplarınızı bekliyorum.
benim menekşelerimde yaklaşık bir yıldır açmıyordu. hatta ilk aldığımdaki çiçekleri döküldükten sonra hiç açmadılar. 1 ay kadar önce yerlerini değitirdim daha çok ışık alan bir yere koydum. şimdi 3 tanesi birden çiçek açtı. sıvı besin falanda vermiyorum. bence tamamen ışıkla ilgili. hatta bir tane de kolyozum vardı onlarla aynı yerde duran yaklaşık 1 yıldır bir karış olan çiçeğim ışığa koyunca yarım metreyi geçti bir sürüde dal verdi. sadece üzerinde oldukları masanın yerini yarım metre daha cama yaklaştırdım inanılmaz bir büyüme gösterdi çiçeklerim .

maki01, demircool ve _Esin_ beğendi.
glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 10:21   #32
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glcn06 Mesajı Göster
benim menekşelerimde yaklaşık bir yıldır açmıyordu. hatta ilk aldığımdaki çiçekleri döküldükten sonra hiç açmadılar. 1 ay kadar önce yerlerini değitirdim daha çok ışık alan bir yere koydum. şimdi 3 tanesi birden çiçek açtı. sıvı besin falanda vermiyorum. bence tamamen ışıkla ilgili. hatta bir tane de kolyozum vardı onlarla aynı yerde duran yaklaşık 1 yıldır bir karış olan çiçeğim ışığa koyunca yarım metreyi geçti bir sürüde dal verdi. sadece üzerinde oldukları masanın yerini yarım metre daha cama yaklaştırdım inanılmaz bir büyüme gösterdi çiçeklerim .
Anladım,benim menekşeleri gördünüz mü?Saksı büyük yorumları yapıldı saksılarını küçültücem, bende sizin gibi yerini değiştirdim 2 hfta önce.2 gün sonra tatile çıkıcam dönüşte sürpriz yaparlar belkiBen bir kaç kez sorduğum birsoru var saçma mı bulundu dikkat mi çekmedi ya da ben ifade edememiş olabilirim:Benim menekşeler öğleden sonra ışık alıyor bunun açmamasına etkisi var mı?Diğer sorunları halledebilirim ama sabah güneşi alan bir pencerem yok,net te sabah güneşini sevdiğini okumuştum.Varsa biliginiz paylaşır mısınız?Sizinki günün hangi saatigüneş alıyor

Zyprexia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 15:23   #33
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
bende ankarada oturuyorum. doğuya bakan pencereye yakın duruyorlar. yani sabah güneşi alıyor benimkilerde . ama benim tam pencerenin önünde çiçekleri koyacak yerim yok o yüzden direkt güneş ışığı görmüyorlar. eski yerlerine göre daha aydınlık bir yer.

maki01 ve Zyprexia beğendi.
glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 18:10   #34
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Sayın Zyprexia;

Benim menekşelerim daha önce akşam güneşi alan camın önünde direkt güneş ışığı alıyorlardı. Çok da güzel çiçeklenmişlerdi. Sadece bir menekşem güneşi sevmedi yaprakları yumuşadı. Onu geri sehpa üzerine aldım, düzeldi. Yani güneş güneştir bence. Akşam güneşi biraz daha yakıcıdır o kadar. İlla ki sabah güneşi çiçek açtırır diye düşünmüyorum. Sabah güneşinin bir faydası da bitki uyandığında besinleri almaya daha yatkındır (Sabah sulamanın faydalı olması bu yüzdendir). Ama akşam besin almaz mı, tabi ki alır. O yüzden rahat olun

maki01 beğendi.
blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 14:04   #35
Ağaçsever

gencerker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2012
Galeri: 1
Menekşelerim neden açmıyor

Ne yaptıysam olmuyor

Menekşe topragı aldım, menekşe için coşturan bitki besini aldım, odam sabah doğan güneşi ile birlikte akşama kadar aydınlık, menekşenin yerini değiştiriyorum, güneşe koyuyorum, gölgeye koyuyorum, nemli ortam olarak mutfaga koydum... kısacası ne yaptıysam nafile açmıyor bu menekşeler

bir tanesi açıcak gibi ama 1 senedir böyle

gencerker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 20:16   #36
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Menekselerinizle ilgili ilk olarak soylemek istedigim sey, saksilari cok buyuk. Saksi buyuklugu menekse capinin 3 te 1 i olmali. Eger kucuk saksiniz yok ise altlarini delerek pet bardaklara dikebilirsiniz. Buyuyene kadar tabi ki.

Benim menekselerim ev degistirdigim icin ciceklerini doktuler. Yaklasik 3 aydir acmiyorlar. Cunku yer degisikligini sevmiyorlar. Bir yere alismasi en az 1 ay suruyor zaten, tahminimce siz yerini degistirerek strese sokuyorsunuz menekseyi.

Bunlari yapip bir sure dinlendirin, zaten acacaktir. Bir de afrika meneksesi ana basligini okursaniz daha ayrintili bilgi bulabilirsiniz.
Kolay gelsin.

SmartTab10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

maki01 beğendi.
blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 20:12   #37
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2012
[QUOTE=blaze ash;1000563]Sayın Zyprexia;

Benim menekşelerim daha önce akşam güneşi alan camın önünde direkt güneş ışığı alıyorlardı. Çok da güzel çiçeklenmişlerdi. Sadece bir menekşem güneşi sevmedi yaprakları yumuşadı. Onu geri sehpa üzerine aldım, düzeldi. Yani güneş güneştir bence. Akşam güneşi biraz daha yakıcıdır o kadar. İlla ki sabah güneşi çiçek açtırır diye düşünmüyorum. Sabah güneşinin bir faydası da bitki uyandığında besinleri almaya daha yatkındır (Sabah sulamanın faydalı olması bu yüzdendir). Ama akşam besin almaz mı, tabi ki alır. O yüzden rahat olun [/Q tTeşekkür ederim cevabınız için ben saksıları küçülttüm ama hala bir çiçek açma işareti yok ama bekliyorum hala.sabır.Ben birde çok su verip köklerine zarar vermiş olabilirim aklıma takılan o bir de yeni toprak koydum siz ustasınız benim yanımda eminim sizin toprak karışımı sulamalar gübre oranı veya ölçüsünü daha iyi yapıyorsunuzdur.Bakıyor 3-4 yapraklı menekşeler çiçekli çok beğeniyorum.Ben bir süre ara verdim ilgilenmiyordum su harici birşey vermedim.Ama toprak karışımı ve gübre işine bakacağım.Resim yükleyeyim yorumlara göre tekrar yeni çözüm buluruz.Tekrar çok teşekkür ederim ilginize!

Zyprexia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 08:04   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
Selam Zyprexia. Konu bir anda kesilmiş ya da duraklamaya uğramış. Gelişmelerle ilgili paylaşımlarınızı yazarsanız sevinirim. Menekşe çok hassas bir çiçek yeri ortam ısısı ışık saksı ebatı toprak su vb. durumların en hassas şekilde sağlanması gerekiyor. Ve en önemlisi yerine alışıp sevmesi bu çok önemli. Bu şartlar sağlandıktan sonra o da size güzel çiçeklerini sunarak teşekkür edecektir.

DAFA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 13:49   #39
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zyprexia Mesajı Göster
yüklemeye çalışayım
Sevgili Zyprexia,forumda okuduklarımdan bu bilgiye daha ulaşamadım ama ben denedim çok iyi sonuç aldım... Çiçeğinizin ortasındaki bazı yaprakları dikkatlice koparın ... Ki çıkacak tomurcuklara yer açılsın...Ama tam ortadaki minikleri değil...Onlardan bir önce çıkan yaprakları... Umarım doğru tarif edebilmişimdir...Ben sürekli böyle yapıyorum ve çiçekleri top gibi ortada çoğalıyorlar...Denenmiş ve çok iyi sonuç alınmış bir bilgidir ... Paylaşmak istedim... Uzun süre çiçek açtıramayan arkadaşlar denesin ...
Hatta bu yöntemle açan çiçeğimi ekliyorum...Tahmini 6 senelik....

Eklenen Resimler

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 00:37   #40
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Merkezdeki taze yapraklar yerine en dış sırada yer alan yaşlı yaprakları kesmek bitkinin güçlenmesine , çiçeklenmesine neden olabilir ama göbekteki yapraklar için böyle bir uygulamanın faydalı olabileceğini daha önce hiç duymadım ve okumadım.

Baharla birlikte çiçeklenen menekşelerimde de göbekteki yapraklara müdahale etmedim.

Name:  IMG_1836.jpg
Views: 8638
Size:  42.6 KB

Name:  IMG_1837.jpg
Views: 9431
Size:  39.5 KB

Name:  IMG_1839.jpg
Views: 8869
Size:  41.1 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 07:47   #41
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Merkezdeki taze yapraklar yerine en dış sırada yer alan yaşlı yaprakları kesmek bitkinin güçlenmesine , çiçeklenmesine neden olabilir ama göbekteki yapraklar için böyle bir uygulamanın faydalı olabileceğini daha önce hiç duymadım ve okumadım.

Baharla birlikte çiçeklenen menekşelerimde de göbekteki yapraklara müdahale etmedim.

Eklenti 380384

Eklenti 380385

Eklenti 380386
Sevgili maki1 menekşelerin çok güzeller... Menekşenin tam göbekteki miniçikleri değilde onların bir büyük yapraklarını koparıyorum... İnanın nerden duyduğumu hatırlayamıyorum ama çok iyi sonuç alıyorum...Koparmayınca alttan gelecek olan tomucuklara engel oluyormuş...Tomurcuklar çıkamıyormuş...Öyle duymuştum... Gerçekten çok iyi sonuç alıyorum. Yeni aldığım menekşemin yapraklarını kopardım şimdi resmini ekleyeceğim... Sizlere daha iyi fikir verebilir... Ç,çekleri çoğalınca da eklerim farkı farkedersiniz...

Eklenen Resimler

sami ulus beğendi.
Eski 22-03-2013, 16:51   #42
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili denizcem,

Menekşeler 2 ya da 3. sıradaki yaprakların dibinden çiçekleniyor. Bu yaprakları koparmanız , yan sürgünleri de teşvik ederek zamanla menekşenizi güçsüz bırakabilir. Koparmasanız da o çiçekler kendilerine yol açacaktır, emin olun

Çiçeklenme aşamasında bu yaprakları kopararak gücü çiçeklere yönlendirmek mümkün, ya sonrası...

Eski 22-03-2013, 19:19   #43
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili denizcem,

Menekşeler 2 ya da 3. sıradaki yaprakların dibinden çiçekleniyor. Bu yaprakları koparmanız , yan sürgünleri de teşvik ederek zamanla menekşenizi güçsüz bırakabilir. Koparmasanız da o çiçekler kendilerine yol açacaktır, emin olun

Çiçeklenme aşamasında bu yaprakları kopararak gücü çiçeklere yönlendirmek mümkün, ya sonrası...
Sevgili maki01, ben zaten işin uzmanı değilim haşa ... Yaptığımın doğruluğunu da iddia etmiyorum... Sadece ben uyguladım kendimce sonuç olarak başarılı gibi geldi... Manekşem çiçeklendi ya benim için önemli olan bu))
Ama sonunda güçsüz kalacakmış onu bilemedim...Çiçek açtıramayanlar da faydalansın diye paylaşmak istedim... Kimsenin menekşesıne zarar vermek istemem kesinlikle...

Eski 22-03-2013, 22:00   #44
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili denizcem,

Bilgilerimiz paylaştıkca gelişiyor, katkılarınız hepimiz için çok önemli. Sizin gibi çiçek ya da doğasever birinin tek bir yaprağa bile zarar vermek istemediğinden eminim zaten.

Sevgiler

Eski 23-03-2013, 16:19   #45
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Afrika menekşelerimizin iyi çiçek lenmeleri sağlamak için ne yapmamız gerekir.

1) Yeterli ışık almalı. Afrika menekşeleri, parlak bir pencerenin önünde veya 12 saat boyunca açık olan bir floresan ışık biriminden 15 -20 cm. altında olmasını tercih ediyoruz. Yeterince ışık almıyorsa, yaprakları genellikle yukarı ulaşacaktır.

2) Afrika menekşeleri için dengeli bir gübre verebiliriz.

3) Afrika menekşeleri yapraklarının sadece üçte biri çapında bir küçük saksı en iyi çiçeklenme için idealdir. Genelinde dokuz cm. büyüklüğüne bir bitki için üç cm. saksı köklerin iyi gelişimi açısından uygundur.

4) Afrika menekşeleri iyi çiçek, iyi kök gelişimi için asla doymuş çamur gibi veya kemik gibi kuru olmayan eşit olarak nemli tutan çok gözenekli harç karışımı oluşturulur. Biz torf, vermikulit ve perlit eşit oranlarda bir karışımı öneririz.

5), Çiçek tomurcukların da kapalı kuruma olabilir. % 40 Nem seviyeleri idealdir. Havalandırma ya dikkat edin ; Bitkinin yüzeyi boyunca kuru hava üfleme olup olmadığını görmek için, aynı zamanda kontrol edin.

6) Bazı Afrika menekşeler inde değişimlerin sonucunda ortam düzelse bile sadece yapraklar büyümeye gider rahatlama anlamında, vejetatif olur. Üreme olması için onları biraz korkutmak gerekir. Saksı değişimi bir yöntemdir. Aynı zamanda küçük bir deprem oluşturmak için sert bir cisimle toprağını karıştırın. Bu bitki yaşam-of-the-türler içgüdüsü uyanmasına sebep gibi görünüyor ve genellikle tomurcukları oluşacaktır.

7) Ortalama ısı 15-25 dereceleri arasında olmalıdır.

8) Bazı çeşitleri utangaç çekingen bitkilerdir. Eğer bu tekniklerin hepsini denedim ve hala çiçek lenmiyorlar diyorsanız, atın ve koşullarına daha uygun olabilir farklı bir çeşitliliği ile tekrar deneyin. Veya yaprak çeliği alın.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 20:26   #46
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

9. madde olarak menekşe toprağının su tutma, bitkiyi besleyebilme özelliğini de kontrol edelim.

Bitkiyi üstten suladığınızda su hızlıca alttaki tabağa akıyorsa, torf su ve besin tutma özelliğini yitirmiş demektir. Saksıyı boşaltıp, eski toprağı mümkün olduğunca temizleyerek yeni toprakla aynı sayıya dikebiliriz.

Sağlık ve bol çiçekli menekşeler için 6 ayda bir toprak değişimi önerilir.

Eski 24-03-2013, 13:15   #47
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
8 inci maddeyi avsa dan çevirmiştim , (8) Bazı çeşitleri utangaç çekingen bitkilerdir. Eğer bu tekniklerin hepsini denedim ve hala çiçek lenmiyorlar diyorsanız, atın ve koşullarına daha uygun olabilir farklı bir çeşitliliği ile tekrar deneyin. ) tabi bu ABD toplumuna göre uyarlanmış , o maddeyi değiştiriyorum .
8) Bazı çeşitleri utangaç çekingen bitkilerdir. Eğer bu tekniklerin hepsini denedim ve hala çiçek lenmiyorlar diyorsanız, bir komşunuza veya arkadaşınıza hediye edin ve koşullarına daha uygun olabilir farklı bir çeşitliliği ile tekrar deneyin. Veya yaprak çeliği alın.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 15:45   #48
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
İlk çiçeklerini açtıktan sonra gelen yeni tomurcukların açmama ve kuruma eğiliminde olmasının sebebi ne olabilir.

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 15:54   #49
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ben bu durumu daha çok toprağı eskimiş, su tutma özelliğini yitirmiş menekşelerimde yaşadım.

Öncelikle toprağı kontrol etmenizi öneririm.

kadiryasar beğendi.
Eski 23-06-2013, 13:16   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2013
merhaba menekşem aldığımda beyazlı morlu çiçekliydi, çiçeklerini döktünden sonra bir daha açmadı gördüğünüz gibi yapraklarının bir kısmı sararmış durumda neden böyle oldu acaba ?
Name:  1057637_10151648795824259_1751601555_n.jpg
Views: 8370
Size:  41.1 KB

emrahinaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 15:25   #51
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşede en dış sıradaki yaprakların zamanla sararıp solması normal bir durum. Bu yaprakları kopararak bitkinin enerjisini taze, yeni yapraklara harcamasını sağlayabilirsiniz.

Menekşenize yeni yapraklarını büyütüp geliştirmesi için zaman tanımanız gerekiyor. Yeterince geliştiğinde yeni yapraklardan vereceği yeni çiçeklerle sizi sevindirecektir.

Eski 04-08-2013, 22:56   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2013
benim düşüncem ve pratik olarak yapabileceğim şu olurdu. saksılara minik bir parça limon tuzu koyar ve sulardım. ben denedim etkili oldu.

m_akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 23:03   #53
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Limon tuzunu toprağa koymak yerine suda eriterek kullanmanızı öneririm sevgili m_aktif. Menekşeler asidik ortamı sevdikleri için arada ben de sulama suyuna küçük bir parça limon tuzu ekliyorum. Dış yaprakların yaşlanmasına engel olmuyor ama genel olarak bitkinin verdiğimiz besinlerden daha fazla faydalanmasına yardımcı oluyor.

Eski 08-08-2013, 08:43   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2013
haklsınız sevgili maki01. ilk zamanlarda ben her saksıya minicik bir parça koyuyordum ama sonraları ph metre aldım ve suya katıp ph 5,5 - 6 arasında ayarlayıp fitilli sulama yapıyorum.

m_akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2013, 11:36   #55
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
limon tuzu mu ilk defa duydum. Yani tomurcuklu iken mi koyacağız yoksa her zaman mı biraz açar mısınız
Ben sizleri okudukça daha hevesleniyorum çiçek yetiştirmeye. Her yeni bilgiyi komşularımla paylaşıyorum. Sen kafayı çiçeklerle bozmuşsun menekşe menekşedir suyunu ver yeter diyor bazıları. Artık karar aldım anlatmayacağım inşallah menekşelerimin güzelliğiyle cevap vereceğim onlara.

maki01, fatitoo ve SUDEM beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 09:44   #56
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
limon tuzu olayını ben de denedim ve sonuç olumlu olmuştu.ılık su içine çok azcık miktarda limon tuzu atıp erimesini sağladıktan sonra şırınga ile sıkmıştım.yapraklara ve köke değdirmeden, etrafına...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SUDEM Mesajı Göster

maki01 ve birtanecik beğendi.
SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 10:25   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Menekşelerinizin ışığı, suyu, toprağı normal ve bir türlü açmıyorsa, yediğiniz muzun kabuklarından bir bölümünü minicik doğrayıp toğrağına gömün. 2 hafta içinde çiçekleriniz açacaktır. Tarafımdan denenmiştir. Örnek;

fatitoo, ngr33, SUDEM ve 2 kişi beğendi.
cicek2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 13:45   #58
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cicek2000 Mesajı Göster
Menekşelerinizin ışığı, suyu, toprağı normal ve bir türlü açmıyorsa, yediğiniz muzun kabuklarından bir bölümünü minicik doğrayıp toğrağına gömün. 2 hafta içinde çiçekleriniz açacaktır. Tarafımdan denenmiştir. Örnek;

Sağlıklı bir menekşenin saksısını değiştirsem bile , saksıyı çamaşır suyu ile bolca dezenfekte edip, bolca yıkıyorum.Kaldıki,budadığımız yaprak sapları bile zamanla çürüyüp bakteri oluşumuna sebep veriyor bitkiyi hasta edebiliyor.
Biyolojik bilgim okuldan kalma yüzeysel olsada manık yürüttüm bir an.
Muz taneleri eklendiğinde sanırım bir süreliğine azot patlaması yapıyor, görünen bu coşku ondan mı oluyor acaba dedim.
Peki coşkunun kaynağı tükenmeye başladığında, atıkları ne olur da demekten kendimi alamıyorum.
Üre açığa çıkması lazım, menekşe üreyi sevmez diye biliyorum, sakınıyoruz.
Faydalı görünen bu katkı malzemesiyle devam eden sürecin sonu çökme ile sonuçlanır mı ?Merak içindeyim bilgileri bol ustalarımızdan yorum alsaydık sevinirdim

SUDEM beğendi.
asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 15:37   #59
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
çok ilginç doğrusu..
ama hiç çiçeklenmede ilerleme kaydetmeyen marul kılıklı bir menekşem var. onda denemeye değer diye düşünüyorum..hem belki hangi renk olduğunu görebilirim..
eve gider gitmez yapıyorum...

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:37   #60
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Muz kabuklarının bitki ile aynı toprağa karıştırmak çürüme aşamasında bakteri oluşumuna neden olarak bitkiyi kaybetmenize neden olabilir.

Evsel bu tür atıkları kompost ya da enzim hazırlamada kullanarak başarılı sonuçlar almak mümkün.

Enzim (Enzyme)

yeşillim beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024