agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2012, 18:18   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Afrika Menekşesi budama, saksı değiştirme

Merhabalar. Çiçek konusunda acemi fakat hevesli biri olarak merak ettiğim bir hususda sizlerden yardım rica ediyorum.

Fazla bilgisizce. Çiçek bakmaktayım. Elimden birkaç menekşem var. Yaprakları çok fazla arttı. Artık saksısına sığamaz halde. Budama veya saksı değiştirme tarzı konularda bilgi almak istiyorum. Sizce saksı mı değiştirmeliyim yoksa budamalı mıyım,?

şimdiden teşekkürler.

İremsıla ve Zyprexia beğendi.
M.Çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 10:33   #2
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
afrika menekşesi

Menekşenizi daha önce hiç hindistan cevizi kabuğunda yetiştirdiniz mi?
Bende yetiştirmedim ama denemeden bir zarar gelmeyeceğini düşünerek ve umut ederek kendi çapımda bir ilk gerçekleştirmek istedim,ayırdığım menekşemi buraya dikerek sizlerle paylaşmak istedim...
Name:  013.jpg
Views: 31920
Size:  13.1 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 13:06   #3
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Forumumuza ve Afrika Menekşesi bölümüne hoşgeldiniz Sayın M.Çelik ,

Afrika Menekşelerinde en dış sıradaki yapraklar, zamanla canlılığını kaybedip solmaya başlar. Böyle yaşlı yaprakların bitki üzerinde çürüyüp, kurumasını beklemek bakteri oluşumuna neden olacağı için keserek uzaklaştırmak sağlıklı olacaktır.

Menekşelerinizde böyle yapraklar varsa koparabilirsiniz. Fotoğraflarda tüm yapraklar çok canlı ve taze duruyor. Sadece en dış sıradaki yaprak saplarında dirilik kaybı olanları kesmenizi öneririm.

Genel olarak menekşe kayıplarımızın en önemli nedeni, büyük saksıdan kaynaklanan kök çürümesidir. Saksı değişimini bitkinin toplam çapının , saksı çapınının 3 katına eriştiğinde düşünmeliyiz.

Saksı değişimi yerine düzenli aralıklarla toprak değişimi yapmak bitkinin sağlıklı gelişmesini sağlar. Menekşe toprak karışımları genellikle düşük besin değeri içeren torftan oluşur. Bitki 6 ay gibi bir sürede torftaki bu besini tüketir ve torf çürümeye başlar. Her 6 ayda bir bitkiyi saksıdan çıkararak, kökleri mümkün olduğunca zedelemeden toprağı eksiltip, yerine yeni toprak eklemek en sağlıklı çözüm olacaktır.

Saksı değişimi konusunda yardımcı olabileceğini düşündüğüm videoları ilgili bölüme eklemiştim.

Afrika Menekşesi Video Linkleri

Afrika Menekşesi Video Linkleri

denizcem ve fatitoo beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 13:24   #4
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili eriklibahçe,

Hindistan cevizi kabuğunda menekşe yetiştirme düşüncenizi ve uygulamanızı çok sevdim.Yüksek nem tutma özelliği nedeniyle uygulamanın çok başarılı olacağını düşünüyorum.

Olası bakteri faaliyetine karşı kabuk fırında belli ısıda kurutulsa daha iyi olabilir mi dışında bir soru aklıma gelmiyor. Başarılar diliyorum

Gelişmeleri lütfen bizimle paylaşın.

İzninle bu güzel uygulamayı Afrika Menekşesi ana başlığına kopyalıyorum

Eski 17-06-2012, 21:09   #5
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
Sn.maki01
fırınlama işlemi hiç aklıma gelmedi ama hindistan cevizi kabuklarımdan daha var onları denemek isterim,sonuçlarda bir değişiklik olursa bunları da seve seve sizlerle paylaşmak isterim.
Teşekkür ederim,saygılar..

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 17:00   #6
Yeni Üye

menekşekolik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Sizin de saksı değişimi sonrası menekşelerinizin yaprakların da yumuşama oluyor mu?önlem için neler yapıyorsunuz?Hoşçakalın.

menekşekolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 18:32   #7
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Saksı değişimi genellikle yapmıyorum ama toprak değişimi yapıyorum sevgili menekşekolik.

Toprak değişimi yaparken, dış sıradaki yaşlı yaprakları koparıyorum. Toprak karışımım da uygun olduğu için kökleri çok yıpratmayacak kadar eski toprağı alıyorum. Saksının en altında kalan kökleri kesmekten ya da kopartmaktan çekinmiyorum. Biliyorum ki menekşe yeni ve daha sağlıklı köklerle saksıyı kısa sürede dolduracaktır. Daha sonra yeni topraklar menekşeyi aynı saksıya dikiyorum.

Yetişkin olarak satın aldığımız menekşeleri toprak değişimi yapmadan önce bolca suluyorum. Saksı harcı ıslak değilse köklerdeki toprağı temizlemek çok zor oluyor. Köklerin büyük bir kısmını kaybedebiliyoruz. Islatın daha az hasarla , daha fazla eski topraktan mümkün oluyor.

Sağlıklı bir menekşede toprak değişimi yapmışsam özel bir bakım yapmıyorum. Sadece bir süre direkt güneş ışığı almamasına dikkat ediyorum.

Menekşenin zaten keyfi yerinde değilse, toprak değişimden sonra 15-20 gün serada, nemli ve sabite yakın ısıda canlanmasını bekleyip daha sonra kalıcı yerine alıyorum.

İremsıla beğendi.
Eski 18-06-2013, 21:12   #8
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
sayın maki01, saksı ve toprak değişimi yapmak istiyorum ama menekşelerimin bazıları çiçek açmış bu durumda saksı ya da toprak değişimi yapmak uygun olurmu. ben normal bahçe topragını çiçekçiden aldığım toprak ve hayvan gübresi karışımına ekmişim menekşeler sağlıklı ama toprağın üstü beyazlaşmış bununla ilgili birşeyler okudum ama bu şekildeki toprak için değil ne yapmamı önerirsiniz...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 22:07   #9
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
çiçekli ise bitkiler toprak veya saksı değişimi yapılmaması tavsiye edilir. toprak üstü beyazlanmalar ise sudaki kireçten dolayı olabilir.

eceyıldız beğendi.
maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 09:28   #10
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

büyük saksıları değiştirdim ama hala birkaç saksının üstü beyaz bunun için ne yapabilirim kireçtense hazır su mu kullanayım...

Eski 26-06-2013, 23:35   #11
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

toprak üstü beyazlanmalar genellikle kireçten olur. kiraç ise esasında toprağın ph değerinin artmasıdır. eğer düzenli toprak değişimi yapıyorsanız ve toprağınız kaliteli ise normal sulama alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyin derim.

Eski 26-06-2013, 23:47   #12
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

toprağım ne kadar kaliteli bilemem çiçekçiden aldığım toprağa bahçe toprağı ve hayvan gübresi karıştırarak kullandığım bir toprak menekşelerim 4 yıldır yanımda ilk defa bu yıl oldu... bu arada ben başka bir ilçeye taşındım su değişikliği neden olurmu acaba... şöyle düşünürsek saçlarım bile ilk başta suyu sevmedi daha sonra alıştı sonra buranın havası daha nemli bildiğim kadarı ile de suyu çok kireçli.menekşelerime arıtılmış su kullansam mı acaba

Eski 27-06-2013, 00:00   #13
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

denemenizde fayda var. tavsiye ederim bir süre deneyin bakalım ne olacak

eceyıldız beğendi.
Eski 02-09-2013, 00:55   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
topragın uzerinde olan beyazlık birazda uzun zaman kuru kaldıktan sonra sulanmasından oluyor kimi zaman, suyu dinlendirmenizi oneririm ama arıtma pek tavsiye etmem suyun faydalı mineralleri de goturur

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 07:42   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
merhaba arkadaşlar benim de bir menekşem var bir hafta oldu alalı daha önce de almıştım ama çok sulamamdan çürümüşlerdi şimdi bunu da kaybetmek istemiyorum.iki yaprakta sarı lekeler var bunlar neden oluşuyor birde dipten epeyce küçük yapraklar çıkmış buruşuk bir şekilde.daha büyük yaprakları koparsam küçük yapraklar için iyi olurmu yoksa hiç dokunmıyayımmı.bir sorum daha olacak menekşem doğu penceremde sabah güneşini alıyor.yeri nasıl olmalıdır bunuda tam bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

Selim orhan beğendi.
Eslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 08:47   #16
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eslm Mesajı Göster
.iki yaprakta sarı lekeler var bunlar neden oluşuyor birde dipten epeyce küçük yapraklar çıkmış buruşuk bir şekilde.daha büyük yaprakları koparsam küçük yapraklar için iyi olurmu yoksa hiç dokunmıyayımmı.bir sorum daha olacak menekşem doğu penceremde sabah güneşini alıyor.yeri nasıl olmalıdır bunuda tam bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
Yapraklardaki lekelenmelerin bir çok sebebi olabiliyor. Islakken su değmişse güneş yakabiliyor, mineral eksikliğinden kaynaklanabiliyor, veya bazen sadece güneş yakabiliyor. Sizdeki sorun bence yaşlılıktan kaynaklanıyor. Yanlış görmüyorsam diğer yapraklardan uzun ve en dışta. Onları koparmanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

Ortadaki buruşuk yapraklar benim bazı menekşelerimde de oldu. İlaçlamadan sonra oluyor genelde. O zaman ortadakileri rahatlatmak için en dıştakileri koparıyorum. Ama ilaçlamadıysam, hasta değillerse dokunmuyorum. Onlar büyümenin bir yolunu buluyorlar.

Yanlış görmüyorsam menekşenizde iki göbek var. Sıkışıklık bundan da olabilir. Bir ay kadar yerine alıştıktan sonra göbekleri ayırırsanız bitkiyi rahatlatmış ve daha simetrik bir görüntü elde etmiş olursunuz.
Göbekleri ayırırken toprağına biraz da perlit eklemenizi öneririm. Kök çürüğünden menekşenizi kaybetme olasılığınız düşer.

Sabah güneşi bence bitkiler için çok faydalı ve menekşeleri yakmıyor. Ama bende bir cins var ki hiç bir şekilde sıcağı sevmiyor. Anında yumuşuyor yaprakları. Gölgeye alınca düzeliyor. Gözlemlemenizi tavsiye ederim. Eğer yapraklarında lekeler olmuyor ve yaprakları yumuşamıyorsa doğru yerdeler.

Kısa süreli tecrübelerimden edindiklerim bunlar. Yanlışım varsa daha deneyimli dostlarım beni düzeltsinler. Yararlı olayım derken zarar vermek istemem

maki01 beğendi.
blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 15:17   #17
Yeni Üye

teşekkür ederim dediğiniz gibi gözlemliyeyim ozaman bir de klimadan (sıcak) etkilenirmi acaba.

Eski 22-10-2013, 22:38   #18
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Merhaba arkadaşlar, 2 gündür bu siteye girmeye çalışıyorum, önce şifremi unuttum, sonra nereye yazacağımı bilemedim derken o kadar çok bilgi okudum ki geç vakitte olsa birşeyler yazmak istedim.

Ben de 3 senedir menekşe yetiştiriyorum. Önceleri çiçekçiden hazır açmış menekşe alıyor, çiçekler solunca atıyordum. Sonra yapraktan çoğaltma hastalığı başladı ben de. Komşu komşu gezip yaprak istiyorum. minik minik yavrular çıkınca çok mutlu oluyorum. Resimlerini çektim ama nasıl ekleyeceğimi henüz çözemedim. İnşallah yarın yeğenlerimden yardım alarak sizlerle paylaşırım.

maki01 beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 01:02   #19
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Klima ortamdaki nemi kuruttuğu için etkileniyorlar sevgili Esimm. Yapraklara ince başlıklı bir pompa ile güneşin gelmediği saatlerde su püskürtürsen mutlu olacaklardır. Yanlarında su dolu bir kap bulundurarak da nem ihtiyacını karşılayabilirsin.

Elbette ortam ısısı ( ideal 21 derece ) ve havanın üflendiği yön de önemli. Üzerlerine doğru esmemesi gerekiyor.

fatitoo beğendi.
Eski 23-10-2013, 07:28   #20
Yeni Üye

verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.insallah bakabilirsem ciceklendiginde resimlerini koyacam.

Eski 24-10-2013, 11:50   #21
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Arkadaşlar, ben yapraktan büyüttüğüm yavruları 3 gün önce ayırarak başka saksıya diktim. Komşular yanlış yaptığımı, baharı beklemem gerektiğini söylediler. Acaba şansları var mı, güneş gören pencereye mi koyayım yoksa sıcak ama gölge olan masa üzerine mi bilemedim. Ev içinde bir oraya bir buraya gezdirip duruyorum. Yardım bekliyorum. Resim eklemeyi daha öğrenemedim.

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 11:56   #22
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
Arkadaşlar, ben yapraktan büyüttüğüm yavruları 3 gün önce ayırarak başka saksıya diktim. Komşular yanlış yaptığımı, baharı beklemem gerektiğini söylediler. Acaba şansları var mı, güneş gören pencereye mi koyayım yoksa sıcak ama gölge olan masa üzerine mi bilemedim. Ev içinde bir oraya bir buraya gezdirip duruyorum. Yardım bekliyorum. Resim eklemeyi daha öğrenemedim.
farketmez sabah güneşi gören veya yakmayan güneş gören bi yere koyun oda sıcaklığı 21 derece falan olsun büyürler.her mevsim dikilebilir yeterki şartlar uygun olsun

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 12:58   #23
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Yaklaşık 3-4 aydır hiçbir gelişme göstermeyen menekşemi bugün biraz rahatsız ettim. Saksısından çıkarttım şöyle bir silkeledim kendine gelmesi için,toprağını havalandırdım ve daha minik olan pet bardağa aktardım. Aktarırken kırılan yaprakları da hiç umudum olmasa da yanına diktim. bakalım ne olacak...

Name:  20131023_114816 (Kopyala).jpg
Views: 26598
Size:  37.9 KB
Name:  20131024_134807 (Kopyala).jpg
Views: 27047
Size:  35.3 KB

maki01, SUDEM ve Selim orhan beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 05:38   #24
Yeni Üye

benim menekşemde iki göbek vardı yapraklar çok sıkışık ve buruşuktu.
Bende belki daha iyi büyürler diye bir göbeği köküne yakın bir yerden kestim ve diktim. Ama yaprakları soldu eğildi.Renklerinde bir değişiklik yok. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum böyle dursalar düzelirlermi acaba. bilen arkadaşlar yardım lütfen.

Eski 31-10-2013, 10:53   #25
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Aynı işlemi ben de 2 kök olan menekşeme yaptım. Yaprakları biraz gevşedi gibi oldu. İnşallah tutar...

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 13:06   #26
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Toprağın kurumasına izin vermeden nemini koruyarak sera uygularsanız toparlanabilirler sevgili Esim ve fatito.

Eski 29-11-2013, 13:22   #27
mns
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2013
Çiçekciden afrika menekşesi satın aldım. Çok canlı ve bir sürü çiçeği var şu anda. Sizce saksı değişimi yapabilir miyim? Çiçeklerine zarar verir mi ya da kurur mu ? ZİRA ŞU AN INANILMAZ ÇİÇEKLERİ VAR.BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM..

mns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 14:18   #28
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sorun yoksa saksısını değiştirmemenizi öneririm.

Eski 29-11-2013, 19:31   #29
mns
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2013
teşk ederim maki01 ama saksısı küçük ve içekçiden aldığım için saksısı cok yumuşak plastıkten.değistirirsem sıkıntı olurmu sizce ?

mns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 17:31   #30
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mns Mesajı Göster
teşk ederim maki01 ama saksısı küçük ve içekçiden aldığım için saksısı cok yumuşak plastıkten.değistirirsem sıkıntı olurmu sizce ?
Saksı küçük olması iyi, yumuşak plastik olmasının sakıncası yok. Çiçeklerini bitirsin onsan sonra toprak ve saksı değişimi yapın. Olur da bir kaza yaşarsanız en azından çiçeklerin keyfini sürmüş olursunuz... Büyük saksı kullanmayın...

Bitkinin yeni saksısına alışma sürecinde çiçekleri kaybetme riskiniz var. Şuan değişimi tavsiye etmem...

maki01 beğendi.
kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024